Pasty do zębów dla dzieci i płyny do płukania ust

  (140)

Czy dziecko potrzebuje własnych kosmetyków do higieny jamy ustnej? Tak! Przynajmniej do 8. roku życia maluch nie powinien używać produktów do czyszczenia zębów dla dorosłych. Dlatego na łazienkowej półce powinna się znaleźć pasta do zębów dla dzieci oraz płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci.

Sortuj według
Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

Kiedy zacząć stosować pasty do zębów u dzieci?

Codzienna higiena dziecka obejmuje dbanie o czystość jamy ustnej, a w przypadku nieco starszych maluchów – również zębów. Na początku niemowlę nie potrzebuje szczoteczki ani pasty. Do usunięcia z buzi i dziąseł resztek pokarmu oraz bakterii wystarczy gazik nasączony wodą, chusteczki z ksylitolem o działaniu bakteriobójczym albo silikonowa szczoteczka nakładana na palec rodzica. Taki codzienny zabieg nie tylko pomoże w zadbaniu o buzię niemowlaka, ale również może przynieść ulgę dziąsłom w czasie ząbkowania.

Pasta do zębów dla dzieci staje się niezbędna, gdy maluchowi wyrosną co najmniej 4 mleczaki. To, kiedy niemowlę zaczyna ząbkować, jest kwestią indywidualną. U niektórych maluchów proces ten można zauważyć już w 2. miesiącu życia, a u innych – w 3. albo później. Pierwszy całkowicie wyrośnięty ząb pojawia się zazwyczaj koło 6.miesiąca życia, dlatego trudno jednoznacznie określić moment, w którym należy zacząć stosować pasty do zębów dla dzieci.

Dlaczego warto stosować pasty do zębów dla dzieci z fluorem?

Pasta do zębów dla dzieci z fluorem wzmacnia szkliwo, zapobiegając tym samym próchnicy i ubytkom. Maluch może zacząć z niej korzystać w wieku ok. 2 lat, gdy opanuje odruch wypluwania piany i ma wyrośnięte wszystkie mleczaki. Fluor zawarty w paście przenika przez szkliwo i uodparnia zęby na działanie kwasów.

Warto jednak wybrać pastę z bezpieczną zawartością fluoru. Według norm unijnych wynosi ona maksymalnie 1500 ppm – pasty do zębów z większą zawartością fluoru są dostępne tylko na receptę. Nadmiar tego pierwiastka może spowodować fluorozę, czyli zaburzony rozwój szkliwa. Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna zwłaszcza dla dzieci, które intensywnie się rozwijają. Może prowadzić do nadżerek, zwiększenia kruchości i twardości szkliwa. Na zębach da się wtedy zauważyć odbarwienia, brązowe lub białe plamki albo punkciki, a ich powierzchnia wydaje się szorstka w dotyku.

Jak dobierać pasty do zębów z fluorem oraz jak je stosować, aby nie zaszkodzić?

Jeśli chcesz, aby pasta do zębów dla dzieci z fluorem nie zaszkodziła Twojemu maluchowi, musisz zwrócić uwagę, ile tego pierwiastka zawiera. Przyjmuje się bezpieczne stężenie fluoru w zależności od wieku dziecka:

  • niemowlęta od 6. miesiąca życia – najlepiej nie stosować past z fluorem, choć Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne dopuszcza mycie już pierwszego ząbka bardzo niewielką porcją pasty z fluorem,
  • dzieci od 2. roku życia – stężenie 200-250 ppm,
  • dzieci w wieku 5-7 lat – do 1000 ppm,
  • starsze dzieci – 1000-1400 ppm.

Teoretycznie dziecko, które chodzi już do drugiej klasy podstawowej, może stosować tę samą pastę, co rodzice. Warto jednak upewnić się, że korzysta z niej w sposób bezpieczny, czyli nakłada na szczoteczkę odpowiednią ilość (porcję o wielkości mniej więcej ziarnka grochu), a także jej nie połyka.

Pasty do zębów dla maluchów występują w różnych wariantach smakowych. Dzieci nie przepadają za „dorosłymi”, mocno odświeżającymi oddech pastami o zapachu mięty czy ziół. Jeżeli jednak pasta do zębów dla dzieci ma smak kojarzący się z jedzeniem (np. truskawkowy czy gumy balonowej), poświęć szczególną uwagę, aby wyjaśnić malcowi, jak ją stosować. W każdej paście – zarówno z fluorem, jak i bez – sprawdź też współczynnik ścieralności. Nie powinien przekraczać 20 RDA.

Kiedy warto stosować pasty bez fluoru?

Fluor jest naturalnym pierwiastkiem, który zapobiega powstawaniu ubytków – występuje naturalnie nawet w ludzkiej ślinie. Dla większości osób korzystanie z pasty z fluorem przynosi wiele korzyści i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Pasta do zębów dla dzieci bez fluoru jest niezbędna, gdy stwierdzono u malucha alergię na fluorek.

Jakich składników pomocniczych należy unikać w pastach dla dzieci?

Pamiętaj, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko korzysta z pasty do zębów codziennie. Ten kosmetyk ma bezpośredni kontakt z błoną śluzową w jamie ustnej, przez którą do krwiobiegu mogą dostawać się potencjalnie niebezpieczne substancje. Poza tym w przypadku dzieci ryzyko połknięcia pasty jest duże, nawet jeśli wytrwale mu tłumaczysz, że powinno wypluć pianę. Szkodliwe związki mogą wywołać chociażby ból brzucha. Z tych powodów naprawdę warto analizować skład pasty do zębów dla dzieci.

Jakich składników pomocniczych należy unikać w paście do zębów dla maluchów?

  • SLS, SLES – mogą powodować ubytki w błonie śluzowej, podrażnienia oraz afty,
  • triclosan – substancja antybakteryjna, niebezpieczna zwłaszcza w połączeniu z chlorowaną wodą. W wyniku zachodzącej reakcji powstają chloroform i dioksyny. Pożądanymi składnikami są za to substancje bakteriobójcze, np. ksylitol, żel krzemionkowy,
  • PEG – nie polecany ze względu na ryzyko skażenia toksycznym tlenkiem etylenu,
  • Hydroxypropyl Methylcellulose – może wywołać efekt przeczyszczający,
  • konserwanty, aromaty, barwniki – warto na nie uważać ze względu na ryzyko alergii.

Płyny do płukania zębów dla dzieci – skuteczny dodatek w higienie jamy ustnej

Płukanie buzi może być dla malucha kolejnym elementem codziennego rytuały dbania o zęby. Dzięki temu wprowadzanie dobrych nawyków stanie się jeszcze łatwiejsze! Poza tym maluch na pewno się ucieszy, że na półce w łazience ma własny zestaw do dbania o zęby – przeznaczony tylko dla niego. Może to stanowić świetną motywację dla Twojej pociechy. Wiek, w którym maluch może samodzielnie korzystać z jakiegokolwiek płynu do płukania buzi, to ok. 6 lat. Jednak na początku zawsze powinno się to odbywać pod ścisłym nadzorem rodziców.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci możesz mu sprawić? Jest z czego wybierać! Ten produkt występuje w wielu ciekawych wariantach smakowych – bardziej tradycyjnych, jak chociażby mięta oraz tych stworzonych specjalnie pod katem najmłodszych (malina, truskawka, guma balonowa). W ofercie naszej drogerii internetowej znajdziesz m.in. śliczne zestawy dla dzieci złożone z pasty, płynu do płukania, szczoteczki, osłonki oraz kubeczka. Jeśli sprawisz maluchowi taki komplet, z przyjemnością skorzysta z niego nie tylko w domu, ale również w podróży albo przedszkolu.

Niezwykle przydatnym kosmetykiem jest też barwiący płyn do płukania ust dla dzieci. Ponieważ kamień nazębny zabarwia się np. na niebiesko, Twój maluch dokładnie zobaczy miejsca, którym należy poświęcić więcej uwagi. Po odpowiednim wyszczotkowaniu zębów kolorowy osad zniknie – a wraz z nim płytka nazębna.

Dlaczego warto stosować płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci? Oczywiście nie zastąpi to szczotkowania i niktowania zębów, jednak regularnie płukanie ust przynosi wiele korzyści:

  • usuwa płytkę bateryjną, która prowadzi do powstawania próchnicy,
  • wzmacnia szkliwo,
  • dokładnie oczyszcza dziąsła, język, policzki i przestrzenie między zębami,
  • pozostawia długotrwałe uczucie świeżości i czystości.

Jak zachęcić pociechę do regularnego korzystania z płynu do płukania jamy ustnej? Kluczową rolę odgrywają dwie kwestie: dobry przykład oraz rozmowa. Dzieci wciąż podpatrują rodziców! Dlatego syn (naśladując tatę) próbuje się golić, nawet jeśli ma dopiero kilka lat, a córka maluje usta pomadką mamusi. Gdy codziennie płuczesz usta płynem po myciu zębów, Twoje dziecko zechce robić to samo.

A jak powinna przebiegać rozmowa na ten temat? Przede wszystkim oceń, czy dziecko osiągnęło już stopień rozwoju, który na to pozwala. Czy rozumie, że płyn trzeba wypluć, nawet jeśli ma słodki smak? Czy wie, dlaczego nie może poprzestać jedynie na płukaniu ust, mimo że ta czynność wymaga mniej czasu i starań niż szczotkowanie zębów? Sprytny malec może zauważyć, że po wypłukaniu buzi ma świeży, pachnący oddech i uznać, że to wystarczy! Dzieci nie powinny też stosować płynów do płukania ust przeznaczonych dla dorosłych. Pamiętaj, że takie produkty często zawierają w składzie alkohol albo zwiększoną ilość fluoru!

Marki powiązane z kategorią: Higiena jamy ustnej