Perfumy – męskie, damskie, unisex

  (516)

Perfumy same w sobie są formą poezji. Wyrażają coś, nie używając słów ani obrazów- mawiał Jacques Polge. Jego słowa pozostaną na zawsze aktualne. Dlatego odpowiednio dobrane aromaty podkreślą Twój indywidualny charakter. 


Sortuj:

Pokaż 24 z 516 wyników

Perfumy

Perfumy

Dobór perfum – jak to robić?

Żeby perfumy pasowały do Twojego usposobienia, temperamentu i gustu, musisz je właściwie dobrać. Na co zwrócić uwagę?

  • Przeznaczenie – klasyczny podział obejmuje perfumy damskie i męskie. Pierwsze z nich charakteryzują się subtelnymi nutami zapachowymi (często kwiatowymi lub owocowymi). Drugie cechują się wyrazistym aromatem. Można zdecydować się również na perfumy unisex dedykowane obu płciom.
  • Zapach – do podstawowych kategorii zapachowych zaliczają się perfumy aldehydowe, cytrusowe, owocowe, drzewne, szyprowe, orientalne, kwiatowe, owocowe, wodne, zielone, aromatyczne.
  • Intensywność zapachu – perfumy różnią się składem. Im większa koncentracja substancji zapachowych, tym dłuższe działanie kosmetyków.

Przed zakupem warto przetestować perfumy damskie i męskie, by poczuć ich aromat. W tym celu możesz skorzystać z bezpłatnych próbek. Sprawdzaj je na własnej skórze, ponieważ na innym podłożu zapach może ulec zmianie. Pamiętaj, by jednorazowo wypróbować maksymalnie 3perfumy męskie lub damskie.

Głowa, serce i baza perfum – czym są?

Bez względu na to czy wybierzesz perfumy unisex, męskie lub damskie, z upływem czasu ich aromat będzie się zmieniał. Dzieje się tak dlatego, że na recepturę składają się różne nuty zapachowe tworzące tzw. piramidę olfaktoryczną. Do jej głównych części należą:

  • Nuty głowy – to zapach odczuwalny na samym początku. Intensywny aromat utrzymuje się maksymalnie do pół godziny. Stanowi swego rodzaju wizytówkę – na jego podstawie większość osób podejmuje decyzję, czy wybrać dane perfumy;
  • Nuty serca – to dominująca woń odczuwalna nawet przez 4 godziny. W środkowych nutach zapachowych często występują aromaty kwiatowe i owocowe;
  • Nuty bazy wyczuwa się je po koło 30 minutach. Stanowią tło kompozycji zapachowych. Stosuje się w nich m.in. aromaty orientalne, piżmowe, drzewne.

Popularne nuty zapachowe męskie

Perfumy zawierają nawet kilkadziesiąt składników. Do wyboru są klasyczne oraz niszowe i rzadko spotykane kompozycje. Wody perfumowane męskie posiadają wyraziste zapachy. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • Nuty drzewne – m.in. z sandałowca, paczuli, cedru, wetiweru, mirtu, mchu dębowego. Takie perfumy odznaczają się głębokim i bogatym aromatem. Uzupełnia się o nie m.in. wody toaletowe męskie;
  • Nuty orientalne – m.in. z wanilii, cynamonu, piżmu, fasoli tonki, mirry. Perfumy cechują się wysoką intensywnością i mocnym aromatem;
  • Nuty cytrusowe – z owoców i skórek cytryny, pomarańczy, limonki, bergamotki, grejpfruta. Wody kolońskie męskie o takim składzie są orzeźwiające i odświeżające;
  • Nuty paprociowe – m.in. z mchu dębowego, żywicy, jałowca. Przywołują skojarzenia związane z zapachem ściółki leśnej. Perfumy męskie z dominującą nutą paprociową wyróżniają się ziemistym i niekonwencjonalnym aromatem.

Popularne nuty zapachowe damskie

Odrębną kategorię stanowią perfumy damskie, które zachwycają delikatnym kwiatowo-owocowym aromatem. Uzupełnieniem ich kompozycji są akcenty drzewne, cytrusowe lub orientalne. Do charakterystycznych zapachów należą:

  • Nuty kwiatowe – pozyskuje się je m.in. jaśminu, różny, lawendy, fiołka, konwalii, frezji, kwiatu pomarańczy. Wody perfumowane damskie o takim składzie wyróżniają się słodkim akcentem;
  • Nuty cytrusowe (zawierają je m.in. wody toaletowe damskie) – charakteryzują się lekkością. Najczęściej występują w akordach wysokich piramidy olfaktorycznej. Stanowią sposób na pobudzenie i poprawę nastroju;
  • Nuty korzenne – to połączenie woni drzewnych, dymowych, miodowych. Wody kolońskie damskie wytwarza się najczęściej z goździków, cynamonu orazgałki muszkatołowca.

Perfumy unisex – zapachy dla każdego

Perfumy damskie i męskie nie są jedyną opcją dostępną na rynku. Coraz więcej marek oferuje produkty unisex, przeznaczone dla obu płci.. Choć woda perfumowana unisex pozornie wydaje się nowością, to w rzeczywistości odznacza się długoletnią historią. 

W latach 90. ubiegłego wieku wypuszczono na rynek pierwsze perfumy unisex z serii One Calvin Klein. Od tego czasu kosmetyki zyskują na popularności. Pojawiają się w nich łagodne nuty cytrusowo-kwiatowe oraz wyraziste aromaty orientalne, paprociowe ikorzenne.H2: Najpopularniejsze składniki w perfumach
Zarówno perfumy męskie, jak idamskie stanowią kompozycję kilku, a nawet kilkudziesięciu różnych składników. Na ich zapachwpływają olejki eteryczne kwiatowe lub owocowe. W niektórych produktach stosuje się również substancje pochodzenia zwierzęcego, wzmacniające bukiet zapachowy, np. ambrę, piżmo, kastoret, cybet. Perfumy damskie zwykle produkuje się z surowców roślinnych, a do najczęstszych należą:

  • Bergamotka;,
  • Drzewo sandałowe;
  • Cedr;
  • Geranium;
  • Gardenia;
  • Róża.

Różnice między wodą toaletową, perfumowaną i kolońską

W ofercie marek kosmetycznych znajdują się produkty takie jak perfumy woda perfumowana, woda toaletowa i kolońska. Artykuły różnią się procentową zawartością substancji zapachowych.

Jak to wygląda w praktyce?

  • Perfumy – zawierają 15-30% składników aromatycznych. Ze względu na wysokie stężenie ekstraktów ich zapach utrzymuje się do kilkudziesięciu godzin.
  • Woda perfumowana – w jej składzie mieści się od 8 do 15% substancji zapachowych. Aromat utrzymuje się maksymalnie do 8 godzin.
  • Woda toaletowa – posiada od 4 do 8% ekstraktów zapachowych. Jej woń czuć na skórze przez około 4 godziny.
  • Woda kolońska – zawiera od 3 do 5% substancji zapachowych. Jej aromat utrzymuje się do 2 godzin.

Dobór perfum ze względu na okazję i porę roku

Perfumy należy dobierać do okoliczności. Na co dzień doskonale sprawdzają się lekkie cytrusowe lub kwiatowe nuty. W chłodniejszych miesiącach warto sięgać po słodkie i intensywne perfumy unisex, damskie lub męskie. Z kolei na specjalne okazje bądź wyjścia wieczorowe lepiej postawić na perfumy damskie lub męskie o wyrazistych i zmysłowych aromatach, np. z dodatkiem cynamonu, cedru, jaśminu czy goździków.  w

Jak dobierać perfumy, uwzględniając podział na pory roku? Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie.

  • Wiosna – najlepiej sprawdzają się lekkie, kwiatowe perfumy damskie.
  • Lato – warto wybierać orzeźwiające perfumy damskie zawierające nuty cytrusowe, zielone lub owocowe.
  • Jesień – od września do listopada wiele osób sięga po wyraziste perfumy męskie lub damskie, np. z dodatkiem kardamonu, cynamonu, drzewa sandałowego.
  • Zima – w tym czasie królują perfumy orientalne bazujące na intensywnych i mocnych składnikach.

Jak stosować perfumy i przedłużyć trwałość zapachów

Niezależnie, czy stosujesz perfumy unisex, damskie lub męskie, zadbaj o trwałość akcentów zapachowych. Najlepsze efekty uzyskasz, aplikując je bezpośrednio po kąpieli. Wówczas pory na skórze są otwarte, dlatego lepiej absorbują substancje zapachowe. Dodatkowo możesz zwilżyć lub natłuścić naskórek przed użyciem perfum, aby molekuły zapachowe dłużej przylegały do ciała.

Marki powiązane z kategorią: Perfumy

checkout.warnings.Notice