Smoczki dla dzieci

  (205)

Smoczek pomaga uspokoić dziecko i zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa w nieznanym otoczeniu. Może stanowić wsparcie dla rodziców przy problemach z usypianiem czy w trakcie ząbkowania niemowlęcia. W naszej drogerii dostępne są bezpieczne smoczki dla dzieci w różnym wieku, dbające o rozwój uzębienia.

Sortuj według
Smoczki

Smoczki

Smoczki – dlaczego są stosowane i co dają dziecku?

Potrzeba ssania należy do najbardziej pierwotnych i naturalnych potrzeb. Jako odruch pojawia się już w życiu płodowym. Po przyjściu na świat pomaga noworodkowi przetrwać. Ssanie pozwala dziecku pozyskiwać pokarm, ma jednak również inną funkcję – uspokaja niemowlę. Czynność wycisza i pomaga rozładować emocje, koi ból i przyspiesza zasypianie. Nawet niemowlęta, które nie są głodne, mogą chcieć ssać matczyną pierś. W ten sposób realizują potrzebę bliskości i bezpieczeństwa.

Bardzo częste podawanie piersi poza czasem karmienia bywa niemożliwe. Aby zaspokoić odruch ssania i towarzyszące mu potrzeby, opracowano smoczki imitujące brodawki sutkowe. Ssanie smoczka zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa. Koi nerwy w nowych i trudnych sytuacjach. Pozwala się wyciszyć i uspokoić. Smoczki można stosować podczas usypiania niemowlęcia, choroby, ząbkowania czy wizyty u lekarza. Nie należy jednak nadużywać uspokajającej mocy omawianych akcesoriów. Warto pamiętać, że dzieci w początkowych etapach rozwoju poznają świat poprzez wkładanie przedmiotów do ust. Zbyt częste stosowanie smoczków zniechęca też maluchy do gaworzenia czy wyrażania uczuć.

Rodzice mogą czuć się zaniepokojeni informacjami na temat szkodliwości smoczków wkwestii kształtowania się zgryzu. Należy jednak mieć świadomość, że wspomniany problem występuje tylko w przypadku nadużywania albo niewłaściwego doboru akcesorium. Smoczek nie zaszkodzi kształtowaniu się zgryzu, jeśli:

  • zostanie dobrany do wieku dziecka,
  • stosuje się go z umiarem,
  • ma anatomiczny kształt,
  • stosuje się go do usypiania dziecka, ale wyjmuje się go z ust niemowlęcia w trakcie snu,
  • dziecko prawidłowo przybiera na wadze,
  • jego stosowanie nie zastępuje kontaktu z rodzicami,
  • wymienia się go przy najdrobniejszych uszkodzeniach.

Od kiedy decydować się na smoczek dla noworodka?

Smoczki dla niemowląt i noworodków mogą być stosowane dopiero wtedy, gdy ustabilizuje się laktacja. Akcesoria wpływają na wzorzec ssania piersi. Jeżeli poda się smoczek zbyt wcześnie, może wystąpić problem ze ssaniem odżywczym. Czynność wymaga intensywnej pracy określonej części jamy ustnej. Na samym początku życia noworodka należy  przystawiać do piersi często, by nauczyć się prawidłowo pobierać pokarm i pobudzić ssaniem laktację. Zdaniem doradców laktacyjnych smoczek nie powinien być podawany dziecku przed ukończeniem 6 tygodnia życia. Po tym czasie można zdecydować się na uzupełnienie wyprawki o uspokajające akcesorium.

Jaki smoczek wybrać dla niemowlaka?

Smoczki dla dzieci należy dobrać do wieku pociech. Ich rozmiar musi być dostosowany do konkretnego etapu rozwoju niemowlęcia. Za duży smoczek spowoduje odruch wymiotny, a za mały zniekształci zgryz malucha. Źle dobrane akcesorium może niepotrzebnie angażować mięśnie w okolicach ust i wpływać negatywnie na rozwój mowy. Najlepiej, gdy gadżet będzie miał anatomiczny kształt zbliżony do kształtu kobiecego sutka.

Smoczki dla niemowląt muszą mieć ponadto odpowiednio dobraną tarczę – część przylegającą do buzi dziecka. Wspomniany element nie może być za mały, by nie uwierał przy użytkowaniu ani za duży – wówczas zasłania nos i utrudnia oddychanie. Co więcej, prawidłowo dopasowany smoczek dla niemowlaka musi być wolny od szkodliwego BPA i mieć odpowiedni atest. Warto wiedzieć, że akcesoria należy niezwłocznie wymieniać nawet przy najdrobniejszych oznakach zużycia. Zniszczony smoczek stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pociechy – dziecko może np. odgryźć i połknąć jego naderwaną część.

Rodzaje smoczków dla dzieci

W naszej drogerii internetowej dostępne są rozmaite typy smoczków. Akcesoria różnią się materiałem, rozmiarem, kształtem tarczy oraz przeznaczeniem. Co należy wiedzieć o poszczególnych rodzajach smoczków? Na które z nich warto się zdecydować?

Podział smoczków ze względu na materiał wykonania:

  • smoczek silikonowy – ma bezbarwną, bezsmakową i bezwonną gumkę. Jest dość twardy, co przekłada się na jego zwiększoną trwałość. Smoczek nie ulega odkształceniom. Jest łatwy w czyszczeniu. Można myć go w gorącej wodzie i wyparzać w sterylizatorze,
  • smoczek lateksowy, kauczukowy – ma brązową barwę i specyficzny zapach. Materiał jest miękki i przyjemny w dotyku. Przypomina kobiecy sutek. Smoczek z lateksu/kauczuku zużywa się szybciej niż silikonowy. Łatwiej ulega odkształceniu i rozciągnięciu. Jego gumka z czasem matowieje.

Rozmiary smoczków dla dzieci:

  • 0-3 – odpowiednie dla dzieci od urodzenia do 3. miesiąca, najlepszesmoczki dla noworodka,
  • 3-6 – akcesoria przeznaczone dla dzieci od 3 do 6 miesiąca,
  • 6-18 – smoczki dla najstarszych dzieci od 6 do 18 miesiąca.

Podział smoczków ze względu na rodzaj tarczy:

  • smoczek z tarczą tradycyjną – ma kształt dopasowany do nosa niemowlęcia. Został wyposażony w specjalne otwory wentylacyjne, dzięki którym powietrze może swobodnie przepływać podczas ssania,
  • smoczek z tarczą kółkową – okrągła tarcza może być swobodnie brana do ręki przez dziecko. Pozwala to na bezproblemowe wkładanie i wyjmowanie akcesorium z ust przez niemowlę,
  • smoczek z tarczą nocną – na jego powierzchni znajdują się fluorescencyjne wzory. Tego typu smoczek łatwiej znaleźć w ciemnościach, gdy wypadnie dziecku z ust,
  • smoczek beztarczowy – element do chwytania połączony jest w nim bezpośrednio z gumową częścią umieszczaną w ustach. Akcesorium w całości odlewa się z kauczuku lub silikonu.

Poniżej znajdziesz podział smoczków ze względu na ich funkcje. Sprawdź, jakie przeznaczenie mają poszczególne rodzaje gadżetów i który z nich okaże się najlepszy dla Twojej pociechy.

Smoczki uspokajające

Smoczek uspokajający, jak wskazuje sama jego nazwa, służy do uspokajania niemowląt. Pomaga zaspokoić potrzebę ssania i bezpieczeństwa. Dzięki jego stosowaniu dziecko wycisza się i łatwiej zasypia. Powinien być dostosowany do wieku niemowlęcia i podawany wyłącznie w konkretnych sytuacjach, np. podczas stresujących badań.

Akcesoria mogą mieć różne kształty gumki. Wśród smoczków uspokajających wyróżnia się:

  • smoczek okrągły – jego gumka jest okrągła, kształtem przypomina wisienkę albo żarówkę,
  • smoczek symetryczny/płaski – akcesorium jest spłaszczone po obu stronach, może być umieszczane w buzi dziecka dowolną stroną.

Smoczki dynamiczne

Smoczek dynamiczny ma za zadanie pobudzać naturalny sposób ssania. Jego gumka jest bardziej miękka w części umieszczanej w buzi i twardsza u nasady. Smoczek dynamiczny rozciąga się i kurczy, naśladując pracę sutka podczas karmienia. Akcesorium dostosowuje się do indywidualnego rytmu ssania dziecka. Nie zaburza prawidłowego odruchu pobierania pokarmu i nie zakłóca karmienia piersią.

Smoczki anatomiczne

Smoczek anatomiczny ma specjalny kształt wspierający prawidłowy rozwój zgryzu i podniebienia. Akcesorium zapobiega wadom wymowy i zaburzeniom związanym z kształtowaniem się aparatu mowy. Smoczek ma wygiętą gumkę od strony podniebienia i spłaszczoną od strony języka. Należy umieszczać go w buzi dziecka w odpowiedni sposób.

Marki powiązane z kategorią: Smoczki