Smoczki anatomiczne

  (38)

Rodzice decydujący się na podanie smoczka dziecku w pierwszej kolejności powinni rozważyć smoczek anatomiczny. To akcesorium uznawane za najbezpieczniejsze dla rozwoju niemowlaka. W asortymencie naszej drogerii internetowej znajdziesz wysokiej jakości smoczki anatomiczne dla dzieci w różnym wieku.

Sortuj według
Smoczki anatomiczne

Smoczki anatomiczne

Smoczek a rozwój dziecka

Na różnych etapach rozwoju maluchów w końcu pojawiają się smoczki. Część dzieci korzysta z nich wyłącznie w trakcie picia z butelki, a niektóre mają również swój smoczek uspokajający. To indywidualna decyzja rodziców, w jakim konkretnie celu podają dziecku smoczek. Jedno jest pewne – smoczków nie należy stosować u dzieci zbyt często. W miarę możliwości najlepiej wprowadzać je, dopiero gdy niemowlę ukończy pierwszy miesiąc życia, by nie zakłócać prawidłowej nauki ssania piersi. Ostatecznie smoczki mają zarówno wady, jak i zalety, których należy mieć świadomość.

Najczęściej wymieniane wady smoczka

 • może powodować wady zgryzu – z tego powodu warto stosować smoczki anatomiczne,
 • niesterylizowany zwiększa ryzyko infekcji, na przykład zapalenia ucha środkowego,
 • może opóźniać rozwój mowy i rozwój emocjonalny u dziecka,
 • dziecko może uzależnić się od ssania smoczka.

Smoczek ma także zalety

 • ponieważ zaspokaja naturalny instynkt ssania, uspokaja dziecko,
 • może ułatwiać dziecku zasypianie,
 • pomaga w stopniowym odzwyczajaniu od nocnego karmienia.

Smoczek anatomiczny – czy jest bezpieczny dla dziecka?

Rodzice, którzy planują podać swojemu dziecku smoczek, powinni wybrać model najbezpieczniejszy dla malucha. Smoczki anatomiczne, inaczej nazywane ortodontycznymi charakteryzują się kształtem najbardziej zbliżonym do budowy kobiecego sutka, dlatego to one mają najlepsze opinie. Smoczek anatomiczny jest łagodniejszy dla zębów i dziąseł dziecka względem konwencjonalnych smoczków. Ponieważ dobrze dopasowuje się do buzi dziecka, w trakcie jego używania istnieje znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia wad zgryzu u niemowlaka. 

Jak dobrać smoczek dla dziecka?

Dobór smoczka należy w pierwszej kolejności dopasować do wieku dziecka. W ofercie Dr. Max Drogeria znajdują się smoczki anatomiczne odpowiednie dla różnych kategorii wiekowych, na przykład od 0 do 3 miesięcy lub powyżej 12. miesiąca życia, które różnią się wielkością. Asortyment naszej drogerii online uwzględnia zarówno smoczki do butelek, jak i uspokajające. 

Smoczek anatomiczny do butelki powinien:

 • zapewniać szybki przepływ pokarmu,
 • łatwo się odpowietrzać,
 • nie zatykać się w trakcie karmienia.

Z kolei smoczek uspokajający musi:

 • umożliwiać dziecku swobodne oddychanie i połykanie śliny,
 • zawierać otwory wentylacyjne zapobiegające odparzeniom.

Smoczki dynamiczne – kiedy warto je stosować?

Wśród smoczków anatomicznych istnieje osobna podkategoria tak zwanych smoczków dynamicznych. Ich specjalna konstrukcja rozciąga się i kurczy mając na celu prowokowanie u dzieci naturalnego sposobu ssania. Dzięki takiemu smoczkowi istnieje niższe ryzyko zakłócenia sposobu prawidłowego ssania piersi przez dziecko. Smoczki dynamiczne są polecane nie tylko małym niemowlakom, ale również ząbkującym dzieciom. Niektóre z nich umożliwiają nawet podawanie leków, które dziecko wysysa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by smoczek dynamiczny traktować w roli smoczka uspokajającego.

Z czego zrobiony jest smoczek anatomiczny?

Wykonanie smoczków anatomicznych różni się zależnie od ich przeznaczenia. Smoczek anatomiczny do butelki na ogół wykonany jest z wysokiej jakości silikonu, który nie ma smaku ani zapachu. Taki materiał ułatwia wielokrotną sterylizację i wyparzanie smoczka, choć nie można go podgrzewać ani myć w zmywarce. Smoczki uspokajające mogą zawierać inne materiały o podwyższonej odporności na uszkodzenia mechaniczne, na przykład kauczuk. W ich przypadku również należy zadbać o regularne czyszczenie, aby zapobiec rozwojowi bakterii. 

Materiał smoczka powinien:

 • nie zawierać BPA,
 • być lekki,
 • mieć otwory umożliwiające przepływ powietrza,
 • uwzględniać kolorową tarczę ułatwiającą lokalizację smoczka.

Marki powiązane z kategorią: Smoczki anatomiczne