Butelki dla dzieci

  (142)

Butelka ze smoczkiem pozwala na wygodne podawanie pokarmu niemowlęciu. W tej kategorii znajdziesz akcesoria do karmienia dziecka o rozmaitych pojemnościach wykonane z bezpiecznych materiałów. Oferowane butelki różnią się przepływem i mogą mieć dodatkowe funkcje takie jak przeciwdziałanie kolce.

Sortuj według
Butelki dla dzieci

Butelki dla dzieci

Bezpieczne butelki dla dzieci i niemowląt

Butelka dla dziecka powinna być wykonana z najwyższej jakości przebadanych i certyfikowanych tworzyw. Za najbezpieczniejsze uznawane są akcesoria do karmienia wyprodukowane ze szkła. Materiał ten nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Jest bardzo higieniczny i ekologiczny. Szklane butelki łatwo się wyparza. Akcesoria charakteryzują się trwałością i nie ulegają zmatowieniu jak przedmioty wykonane z plastiku.

Charakterystyka szklanych butelek dla dzieci

  • Trzeba pamiętać o tym, że szklana butelka ze smoczkiem jest dość ciężka i może się stłuc po upadku z wysokości.
  • Znakomicie nadaje się do podawania najmłodszym dzieciom, które nie trzymają jeszcze akcesoriów do karmienia samodzielnie.
  • Aby zwiększyć bezpieczeństwo używania butelki i ochronić ją przed potłuczeniem, warto wyposażyć ją w silikonowe nakładki. Dzięki nim naczynie nie ślizga się w dłoniach i można je wygodniej chwycić.

Plastikowe butelki dla niemowląt – bez BPA!

  • Plastikowe butelki dla niemowląt są bezpieczne, jeśli wyprodukowano je bez użycia BPA.
  • Akcesoria wyróżniają się lekkością i dużą odpornością na uszkodzenia. Dzieci mogą trzymać je w dłoniach bez ryzyka rozbicia się butelki.
  • Plastik ma lepsze właściwości izolacyjne niż szkło, dlatego znajdujące się w nim mleko dłużej utrzymuje pożądaną temperaturę. Wykonane z niego akcesoria mają atrakcyjne kolory przyciągające uwagę dzieci.
  • Za najbezpieczniejsze plastikowe butelki uchodzą te wykonane z polipropylenu (PP).

Akcesorium służące do podawania pokarmu powinno pozwalać dziecku swobodnie oddychać przez nos podczas karmienia. Dla bezpieczeństwa niemowlęcia bardzo duże znaczenie ma również przepływ smoczka. Za mały może spowodować połykanie powietrza i problemy z brzuszkiem. Zbyt duży przepływ mleka utrudnia dziecku skoordynowanie ssania z połykaniem. W rezultacie niemowlę może dławić się za szybko wypływającym pokarmem.

Butelki ze smoczkiem antykolkowym – czym się charakteryzują?

Butelka antykolkowa jest wyposażona w specjalny smoczek zatrzymujący powietrze. Trzon akcesorium ma ponadto lekko zakrzywiony kształt. Część butelek może posiadać specjalną rurkę służącą do odpowietrzania albo wentylowane podstawki.

W omawianym typie akcesorium do karmienia dzieci dochodzi do wyrównania ciśnień wewnątrz i na zewnątrz zbiornika. Ssąc smoczek antykolkowy dołączony do butelki, niemowlę nie połyka pęcherzyków powietrza dostających się do pokarmu. Akcesorium redukuje więc częstotliwość występowania kolek oraz łagodzi ich przebieg. Naczynie przeciwdziała także pojawianiu się refluksu czy wzdęć. Wadą butelek antykolkowych jest ich trudne czyszczenie. Dokładne usunięcie pokarmu z naczynia wymaga czasu i staranności.

Jak karmić dziecko butelką?

  • Dziecko podczas karmienia powinno znajdować się w pozycji półsiedzącej lub półleżącej.
  • Głowa i szyja mają tworzyć linię prostą z tułowiem. Taka pozycja pozwoli na swobodne oddychanie i połykanie mleka.
  • Głowę dziecka należy położyć w zgięciu swojego łokcia, symetrycznie w linii kręgosłupa.
  • Warto karmić niemowlę raz na prawym, raz na lewym ramieniu, raz bokiem do siebie, a raz przodem. Pomoże to zapobiegać niesymetryczności postawy dziecka.

Butelka ze smoczkiem musi lekko i stabilnie leżeć w dłoni. Akcesorium należy trzymać prostopadle do ust dziecka. Dzięki takiemuułożeniu butelka nie będzie uciskać na żuchwę i wargi dziecka. Dostosuje się też do rytmu ssania dziecka. Podczas karmienia podłużna gumowa część smoczka powinna być w całości wypełniona pokarmem. Podając mleko niemowlęciu, warto czule do niego mówić, śpiewać, lekko kołysać i głaskać po główce. Czas karmienia jest okazją do okazania uczuć swojej pociesze. Czułe gesty dadzą dziecku poczucie miłości i bezpieczeństwa.

Kiedy przerwać podawanie pokarmu podczas karmienia?

Dziecko powinno samo dać sygnał, że nie chce już ssać butelki. Podczas przerwy należy podnieść niemowlę do odbicia. W przypadku częstych kolek warto odbijać dziecko kilka razy w trakcie karmienia. Nie trzeba wmuszać niemowlęciu porcji mleka wyznaczonej w schemacie żywienia. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, może jednego razu zjeść mniej, a innego więcej.

Jak karmić butelką niespokojne dziecko?

Nie należy próbować karmić swojej pociechy, gdy płacze, krzyczy albo jest bardzo niespokojna. W takiej sytuacji łatwo o zakrztuszenie się pokarmem. Postaraj się uspokoić dziecko. Następnie delikatnie dotknij smoczkiem usta niemowlęcia. Smoczek należy włożyć dziecku do buzi dopiero wtedy, gdy się wyciszy.

Ile butelek do karmienia kupić?

Kupując butelki dla dzieci, świeżo upieczeni rodzice mogą zastanawiać się, ile akcesoriów do karmienia powinno znaleźć się w wyprawce. Uznaje się, że na pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia wystarczy 6 butelek – 3 duże i 3 małe. Jeśli dzieckiem często będzie opiekować się inna osoba, warto rozważyć zwiększenie zapasu butelek. Smoczki w butelkach należy wymieniać co 3 miesiące albo gdy zauważy się niewielkie ślady zużycia.

Podgrzewanie butelek dla dzieci

Zdrowe i donoszone niemowlęta mogą bezpiecznie spożywać mleko w temperaturze ciała albo temperaturze pokojowej. Część dzieci ma określone preferencje dotyczące temperatury pokarmu, inne nie zwracają uwagi na tę kwestię.

W celu podgrzania mleka butelki dla niemowląt należy umieścić w misce, kubku albo dzbanku z letnią wodą na parę minut. Temperatura pokarmu powinna wzrosnąć do temperatury ciała (ok. 37°C). Do ocieplania mleka można stosować także podgrzewacz do butelek. Warto pamiętać o tym, by nie podgrzewać pokarmu powyżej 40°C. Mikrofalówka nie jest najlepszym sprzętem do ocieplania butelek dla dzieci; łatwo przegrzać mleko i pozbawić je cennych substancji odżywczych. Po podgrzaniu należy lekko zakołysać butelką, by rozmieszać oddzielony tłuszcz.

Czyszczenie i sterylizacja butelek dla dzieci

Butelki dla dzieci muszą być starannie oczyszczone z resztek mleka, w których mogą namnażać się bakterie. Akcesoria warto myć bezpośrednio po zakończonym karmieniu. Jeżeli nie masz czasu na tę czynność, zalej butelkę, nakrętkę i smoczek wodą. Namoczone akcesoria łatwiej będzie umyć i przygotować do kolejnego karmienia.

Czym myć butelki dla dzieci?

Do mycia butelki nie nadają się silne detergenty. Wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. Można też zaopatrzyć się w specjalny łagodny preparat do mycia butelek i smoczków.

  • Butelki dla niemowląt należy czyścić pod bieżącą ciepłą wodą.
  • W usunięciu resztek mleka może pomóc szczotka do smoczków i butelek. Akcesorium będzie szczególnie pomocne w myciu butelek antykolkowych.
  • Szczotkę po każdym użyciu trzeba dokładnie wypłukać. Co jakiś czas zaleca się wyparzenie gadżetu.
  • Po umyciu należy dokładnie opłukać butelkę i smoczek.

Czy butelki można myć w zmywarce?

Tak, niektóre butelki dla dzieci nadają się do mycia w zmywarce. Przed włożeniem naczynia do urządzenia, sprawdź, czy producent pozwala na takie czyszczenie swoich wyrobów. Po wyjęciu butelki ze zmywarki trzeba upewnić się, że w zagięciach i załamaniach akcesorium nie ma resztek mieszanki. W przypadku niedokładnego wymycia naczynia trzeba je jeszcze raz wypłukać przed wyparzeniem i sterylizacją.

Sterylizacja butelek

Sterylizacja butelek i smoczków pozwala usunąć bakterie i grzyby z powierzchni akcesoriów do karmienia dziecka. Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie tej czynności.

  • Podstawowym jest wygotowanie albo wyparzenia akcesoriów w garnku. Przed pierwszym użyciem nowej butelki i smoczka trzeba gotować je przez 5 minut we wrzącej wodzie. Po kolejnych zastosowaniach akcesoriów wystarczy wyparzać je poprzez zalewanie wrzątkiem w garnku.
  • Pomocnym urządzeniem do usuwania bakterii i grzybów może być także sterylizator do butelek. Dostępne są modele elektryczne, parowe albo do używania w mikrofalówce. W sterylizatorach butelki i smoczki poddawane są działaniu pary wodnej o temperaturze ponad 100°C. Pozwala to na sprawne pozbycie się wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów. Akcesoria sterylizowane są w kilka minut. Co więcej, w sterylizatorze można przechowywać butelki przez kilka godzin.
  • Do sterylizacji akcesoriów do karmienia mogą służyć też tabletki i płyny do dezynfekcji naczyń niemowlęcych. W ich przypadku butelki trzeba umieścić w garnku albo innym pojemniku z pokrywką. Przedmioty zalewa się odpowiednią ilością płynu albo roztworu powstałego po rozpuszczeniu tabletki. Po czasie podanym przez producenta naczynia zostają zdezynfekowane.

Butelek po umyciu i sterylizacji nie należy wycierać. W ten sposób można je ponownie zanieczyścić drobnoustrojami. Mokre akcesoria niemowlęce powinny wyschnąć same. Najlepiej ustawić je do góry dnem na specjalnym stojaku albo czystej bawełnianej ściereczce. Naczynia po sterylizacji zaleca się wyjmować szczypcami.

Jak długo trzeba sterylizować smoczki i butelki dla niemowląt?

Przeprowadzanie tej czynności zaleca się do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Jeśli jednak układ pokarmowy niemowlęcia jest wrażliwy i pociecha zmaga się z częstymi biegunkami czy pleśniawkami w jamie ustnej, butelki i smoczki warto sterylizować przez dłuższy czas.

Marki powiązane z kategorią: Butelki dla dzieci