Mleka modyfikowane – mleka w proszku dla dzieci

  (133)

Rodzice z wielu powodów podejmują decyzję o tym, aby podawać swoim dzieciom mleko modyfikowane. To coraz częściej wybierana metoda karmienia niemowląt. Warto jednak przemyśleć wybór konkretnego produktu, konsultując go z pediatrą. Zagwarantuje to maluchowi pełnowartościowe i bezpieczne odżywianie.

Sortuj:

Pokaż 22 z 133 wyników

Mleka modyfikowane

Mleka modyfikowane

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane dla niemowląt posiada formę proszku do rozrabiania w wodzie. To mleko krowie, którego skład zmieniono do postaci jak najlepiej przyswajalnej przez delikatny, stale rozwijający się układ pokarmowy dziecka. Modyfikowane mleko dla dzieci swoim składem maksymalnie przypomina mleko kobiece. Dostosowano w nim proporcje białka i tłuszczu, a także dodano witaminy i minerały niezbędne dla rozwoju młodego organizmu. Obniżono również zawartość składników gorzej tolerowanych przez dzieci, między innymi sodu, potasu oraz chloru, których stężenie jest wyższe w mleku krowim.

Kiedy podawać mleko modyfikowane?

Wiele dzieci karmi się mlekiem modyfikowanym od chwili narodzin, a u niektórych wdraża się takie odżywianie ze względu na zgłaszane dolegliwości trawienne niemowlaka. Decyzję o zmianie diety maluszka zawsze należy skonsultować z lekarzem. Wynikać może ona m.in. z:

  • złej kondycji zdrowotnej matki;
  • niewystarczającej produkcji mleka;
  • zażywania określonych leków.

Niekiedy również mleko modyfikowane stanowi substytut mleka kobiecego, gdy u dziecka stwierdzono galazektomię lub wrodzony niedobór laktazy. Powodują one bolesne kolki niemowlęce, zaparcia, wymioty lub przewlekłe rozwolnienie.

Czym są mleka specjalistyczne? Jakie są ich rodzaje?

Standardowe mleko modyfikowane jest przeznaczone dla dzieci bez zdiagnozowanych problemów trawiennych i alergii. Ponieważ jednak mleko modyfikowane wytwarza się z mleka krowiego, u niektórych dzieci mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego. Najczęściej dotyczy to niemowląt nietolerujących laktozy lub z alergią na białka mleka krowiego. Należy podawać im mleko w proszku dla dzieci, które nie zawiera tego rodzaju składników. Istnieją też inne rodzaje mleka modyfikowanego dla dzieci,  uwzględniające specyficzne potrzeby maluchów. Najpopularniejsze z nich przedstawiamy w liście poniżej.

Mleko modyfikowane 0

To mleko modyfikowane dla noworodka przeznaczone do spożywania już od chwili narodzin. Określane mianem mleka początkowego zostało stworzone dla dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią. Jego skład jest łagodny dla układu pokarmowego i uwzględnia probiotyki zasilające florę bakteryjną jelit. Jednocześnie obfituje w składniki odżywcze niezbędne na początkowym etapie rozwoju organizmu maluszka. Mleko modyfikowane 0 można podawać niemowlęciu do osiągnięcia przez nie 6. miesiąca życia. Wówczas należy zmienić produkt na tak zwane mleko następne odpowiednie dla starszych dzieci.

Mleko modyfikowane HA

Modyfikowane mleko dla dziecka oznaczone jako HA powstało z myślą o niemowlętach uczulonych na białka mleka krowiego występujące w standardowym, modyfikowanym mleku dla dzieci. Hypoantygenowe mleko modyfikowane zawiera podzielone, lepiej tolerowane przez układ pokarmowy łańcuchy białkowe. Zhydrolizowane białko na ogół zapobiega występowaniu alergii pokarmowej u niemowląt. Większość produktów tego typu uwzględnia także inne składniki ułatwiające trawienie i przyswajanie substancji pokarmowych przez delikatny organizm maluszka. 

Mleko modyfikowane AR

Naturalnym zjawiskiem u większości niemowląt jest regularne ulewanie się po posiłku. Normalnie w znacznej mierze ustępuje ono po ukończeniu 6. miesiąca życia. Ulewanie nie powoduje jednak dyskomfortu u dziecka. Jeśli niemowlę płacze, prawdopodobnie doświadcza refluksu żołądkowo-przełykowego. Do niwelacji tej dolegliwości stworzono mleko modyfikowane AR, zapobiegające ulewaniom po posiłkach. Zawiera ono dodatek skrobi (mąki ziemniaczanej, ryżowej albo z chleba świętojańskiego), dzięki czemu po spożyciu gęstnieje w żołądku. W efekcie pokarm nie może cofać się do jamy ustnej maluszka.

Mleko modyfikowane MCT

Dla dzieci doświadczających różnego rodzaju zaburzeń trawienia, na przykład posiadających alergie pokarmowe, lekarze niekiedy zalecają podawać mleko modyfikowane MCT. Zawiera ono średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, występujące w mleku kobiecym. W mniejszym stopniu obciążają one jelita dzieci, zwiększając przyswajalność składników pokarmowych. Pomagają w niwelacji dolegliwości trawiennych takich jak biegunki i wzdęcia u niemowląt. Warto mieć jednak na uwadze, że tego rodzaju mleko posiada również niższą wartość energetyczną. Z tego powodu nie należy stosować go bez konsultacji z pediatrą.

Mleko modyfikowane SL/Sensitive/Olac/Anticolic

Mleko modyfikowane oznaczone symbolami takimi jak SL, Anticolic, Olac lub Sensitive nie zawiera laktozy. Zamiast niej stosuje się substytuty, na przykład izolat białka sojowego. Mleko bezlaktozowe to alternatywa dla zwykłego mleka modyfikowanego jeśli u dziecka stwierdzono:

  • nietolerancję laktozy;
  • galaktozemię;
  •  alergię na białko mleka krowiego.

Wówczas maluch może mieć problemy z prawidłowym wypróżnianiem i doświadczać bolesnych kolek. Niekiedy kolki niemowlęce wynikają także z połykania powietrza podczas jedzenia. W takiej sytuacji warto wypróbować smoczki antykolkowe dla dzieci.

Mleko modyfikowane GOS/FOS

W celu wsparcia i wyregulowania naturalnego mikrobiomu jelitowego dziecka, lekarz może zalecić stosowanie mleka modyfikowanego GOS/FOS. Zawiera ono prebiotyki w postaci galaktooligo- i fruktooligosacharydów, które stymulują rozwój pożytecznych bakteriijelitowych w przewodzie pokarmowym dziecka. Tym samym zapewniają prawidłową perystaltykę jelit niemowlaka. Tego rodzaju mleko modyfikowane jest zalecane w szczególności dzieciom, które doświadczają bolesnych kolek i zaparć o niewyjaśnionej przyczynie. Jego stosowanie można wdrożyć także w przypadku nawracających infekcji trawiennych.

Jak przygotować mleko modyfikowane dla niemowlaka?

Aby prawidłowo przygotować mleko dla dzieci, ] zawsze ściśle przestrzegaj instrukcji na opakowaniu danego produktu. Ma to szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa Twojej pociechy i zachowania stałej wartości energetycznej podawanych posiłków. Dbaj o dokładne rozpuszczenie mleka w wodzie −  bez grudek. Pamiętaj, że mleko modyfikowane należy zużyć do 2 godzin od przygotowania. Niewykorzystane mleko wylej. 

Przygotowując mleko modyfikowane, stosuj się do kluczowych zasad

  1. Zawsze umyj ręce przed przygotowywaniem mleka.
  2. Butelka dla dziecka, smoczek i miarka muszą być każdorazowo wyparzone lub wysterylizowane.
  3. Mleko modyfikowane przygotowuj bezpośrednio przed karmieniem.
  4. Do rozpuszczania proszku stosuj niskozmineralizowaną wodę.
  5. Najpierw podgrzej wodę do wskazanej temperatury, a następnie dodaj proszek.
  6. Mieszaj mleko w wodzie, dopóki proszek całkowicie się nie rozpuści.

Nie gotuj mleka modyfikowanego ani nie podgrzewaj go w mikrofali. 

Marki powiązane z kategorią: Mleka modyfikowane

checkout.warnings.Notice