Szampony
Jak wybrać idealny szampon do włosów?
Szampon powinien zostać dobrany przede wszystkim do potrzeb skóry głowy. Czy Twój skalp łatwo ulega podrażnieniom? A może zmagasz się z łupieżem lub zbyt szybkim przetłuszczaniem włosów? Weź pod uwagę kondycję swojej skóry głowy, wybierając rodzaj stosowanego produktu.
Warto mieć w swojej łazience 2 szampony do włosów – mocny szampon oczyszczający z SLS do stosowania raz na 1-2 tygodnie oraz delikatny szampon do używania na co dzień. Pierwszy z produktów pozwoli dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia gromadzące się na skórze głowy, w tym głębiej tkwiące zanieczyszczenia. Szampon przeznaczony do codziennego mycia głowy powinien mieć prosty i delikatny skład bez mocnych detergentów.
Szampon dobrany do rodzaju włosów
Wybierając szampon do włosów, jednym z najważniejszych kryteriów powinien być rodzaj posiadanych kosmyków. Poszczególne typy pasm mają inne potrzeby, do których trzeba dostosować skład kosmetyku. Jak zatem dobrać szampon do rodzaju włosów?
- Włosy suche – szampony do suchych pasm muszą zapewniać solidną dawkę nawilżenia i chronić kosmyki przed utratą wody. Kosmetyk powinien działać wygładzająco i zmiękczająco.
- Włosy łamliwe i zniszczone – kosmetyki do pielęgnacji osłabionych włosów działają wzmacniająco, odbudowująco i odżywczo.
- Włosy przetłuszczające się – szampon do włosów ze skłonnością do przetłuszczania normalizuje pracę gruczołów łojowych.
- Włosy farbowane – szampon do włosów po koloryzacji ma za zadanie chronić kolor pasm.
- Włosy kręcone – produkt do tego rodzaju włosów musi wygładzać i uelastyczniać, a zarazem podkreślać skręt loków i nadawać im sprężystość. Pożądane jest również działanie nawilżające. W przypadku włosów kręconych można stosować szampony z silikonami.
- Włosy cienkie – do tego typu włosów polecany jest szampon zwiększający objętość. Produkt delikatnie oczyści pasma, doda im lekkości oraz uniesie włosy u nasady.
Rodzaje szamponów
Szampony do włosów różnią się składem i przeznaczeniem. Co należy wiedzieć o najpopularniejszych rodzajach produktów do mycia pasm i skóry głowy?
- Szampon do włosów normalnych – łagodny produkt myjący. Oczyszcza bez obciążania. Nawilża i wygładza.
- Szampon oczyszczający – zawiera sporo silnych detergentów. Ma za zadanie dogłębnie oczyszczać skórę głowy.
- Delikatny szampon – odpowiedni produkt dla osób z wrażliwą skórą głowy. Łagodnie myje i koi podrażnienia.
- Szampon przeciwłupieżowy – reguluje rogowacenie i złuszczanie naskórka. Łagodzi świąd i podrażnienie skóry głowy. Szampony przeciwłupieżowe tworzy się z dodatkiem cynku, selenu, wody siarczkowej, witaminy E, mentolu oraz składników zwalczających grzyby odpowiedzialne za rozwój choroby.
- Szampon przeciw wypadaniu włosów – odżywia cebulki i stymuluje wzrost włosów. Może pobudzać krążenie w skórze głowy.
Prawidłowe mycie włosów szamponem
Zmocz pasma i skalp letnią wodą. Nalej szampon do włosów na dłoń. Delikatnie spień produkt i nałóż na pasma u nasady. Gęsty kosmetyk możesz rozcieńczyć wodą. Masuj skórę głowy opuszkami palców. Dokładnie spłucz szampon z włosów, używając letniej wody. Po umyciu delikatnie odsącz ręcznikiem nadmiar wilgoci ze swoich kosmyków.
Popularne problemy skóry głowy – szampon może być pomocny
Szampony do włosów mogą wspierać leczenie i łagodzenie rozmaitych problemów skórnych. W przypadku których dolegliwości okazują się pomocne?
- Atopowe zapalenie skóry – jego symptomy to grudkowo-rumieniowe zmiany skórne, nadżerki, przeczosy i strupy. Chorzy narzekają też na swędzenie naskórka. W leczeniu AZS wykorzystuje się leki oraz szampon na atopowe zapalenie skóry.
- Łupież – przejawia się jako łuszczący naskórek widoczny na włosach i odzieży. Towarzyszy mu łojotok oraz świąd skóry głowy. W łagodzeniu łupieżu sprawdzają się szampony przeciwłupieżowe.
- Łysienie – wiąże się z bezpowrotną utratą włosów spowodowaną przez czynniki genetyczne, problemy hormonalne, stres czy niedożywienie. W terapii można wykorzystać szampon na łysienie lub zabiegi kosmetyczne stymulujące skórę głowy.
- Nadmierne wypadanie włosów – występuje wtedy, gdy dziennie traci się więcej niż 100 włosów. Nadmierna utrata włosów może być spowodowana przez stres, niedobory, inwazyjne zabiegi fryzjerskie i choroby. W ograniczeniu problemu pomagają: szampon na wypadanie włosów, masaże rollerami oraz suplementacja.
- Świąd skóry głowy – może być objawem samym w sobie albo symptomem innej choroby. W jego łagodzeniu pomocne są szampony przeciwgrzybiczne.
Których substancji unikać w szamponach, bo mogą zaszkodzić naszym włosom i skórze głowy?
Szampony do włosów mogą zawierać szkodliwe składniki, np.:
- SLS/SLES – podrażniają skórę głowy, powodują zaczerwienienie i świąd;
- Cocamide DEA – okazał się rakotwórczy w badaniach na zwierzętach;
- Methylisothiazolinone/Methylchloroisothiazolinone – składnik alergizujący.
Szampon na szybkie odświeżenie fryzury
Jeżeli chcesz szybko przywrócić włosom świeży wygląd, a nie masz czasu, by je umyć, zastosuj suchy szampon. Produkt neutralizuje zanieczyszczenia substancjami pudrowymi. Suche szampony nakłada się na rozczesane włosy. Kosmetyk wchłania nadmiar sebum i działa odświeżająco.