Krem, maść, balsam na Atopowe Zapalenie Skóry – Kosmetyki na AZS

  (317)

Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry powinny rozważnie wybierać kosmetyki. Najlepiej sięgać po specjalistyczne produkty, np. krem na AZS albo balsam do skóry atopowej. Dzięki temu nie narazisz naskórka na działanie drażniących składników.

Sortuj według
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – co to takiego?

Atopowe zapalenie skóry (AZS, egzema, wyprysk atopowy) to przewlekła choroba, która charakteryzuje się silnym świądem i przesuszeniem naskórka oraz okresami remisji i zaostrzeń. Najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci, choć pierwsza objawy zdarzają się również u osób po 50. roku życia. Jeśli u Ciebie albo Twojego dziecka zdiagnozowano tę chorobę, najprawdopodobniej kosmetyki na AZS zagoszczą w Twoim domu na stałe.

Egzema pojawia się w charakterystycznych miejscach, które zmieniają się z wiekiem. U najmłodszych pacjentów zmiany skórne zlokalizowane są na twarzy, szyi i tułowiu. U dzieci po 1. roku życia i nastolatków objawy dotykają przede wszystkim zgięcia stawowe, a u dorosłych mogą być rozsiane po całym ciele.

Jak powstaje atopowe zapalenie skóry?

Mechanizm powstawania atopowego zapalenia skóry wiąże się z uszkodzeniem bariery naskórkowej. Naskórek jest „dziurawy”, dlatego  nie zatrzymuje skutecznie wody ani nie chroni przed szkodliwymi, drażniącymi substancjami. Dokładne przyczyny choroby nie zostały poznane, ale najczęściej wymienia się uwarunkowania genetyczne oraz czynniki zewnętrzne (np. alergeny, zanieczyszczenie środowiska, zmiany temperatury, stres, infekcje).

Co działa na atopowe zapalenie skóry?

Na atopowe zapalenie skóry działa przede wszystkim profilaktyka (również w okresach remisji) i odpowiednia pielęgnacja, której podstawą jest dobrze dobrany krem na AZS. Jeśli objawy atopii obejmują skórę głowy i karku, niezbędny okazuje się odpowiedni szampon na atopowe zapalenie skóry.

Czasem lekarz może też zdecydować o włączeniu do terapii leków doustnych, fototerapii albo innych metod leczenia. Bardzo ważne jest unikanie alergenów i czynników drażniących (np. w proszkach i płynach do płukania) oraz noszenie odpowiedniej odzieży (bezwzględne unikanie wełny).

Krem na atopowe zapalenie skóry – dlaczego warto stosować?

Kremy na atopowe zapalenie skóry zawierają substancje o działaniu przeciwświądowym, łagodzącym podrażnienia i regenerującym. Warto je regularnie stosować, ponieważ rozdrapywanie zmian skórnych prowadzi do zaostrzenia objawów oraz zakażenia ran drobnoustrojami. Kosmetyki na AZS przynoszą chorym znaczną ulgę i poprawiają jakość życia.

Emolienty środkami powszechnie stosowanymi przy atopowym zapaleniu skóry

Jednym z najlepszych środków do pielęgnowania atopowej skóry są emolienty. Dlaczego? Te substancje działają w dwojaki sposób – jednocześnie nawilżają i natłuszczają. Dzięki temu zapewniają przesuszonemu naskórkowi to, czego mu najbardziej brakuje, czyli wodę. Z kolei tłuszczowa warstwa ochronna sprawia, że wilgoć nie ucieka ze skóry.

Warto sięgać po krem na AZS, w składzie którego występują ceramidy, cholesterol i wolne kwasy tłuszczowe, ponieważ są bardzo dobrze tolerowane przez naskórek. Inne substancje tego rodzaju to lanolina, eurecyna, mocznik, oleje roślinne (np. masło shea, olej jojoba), wazelina czy gliceryna.

Balsam do skóry atopowej

Do dbania o chory naskórek potrzebny jest także nawilżający balsam do skóry atopowej. Regularne nawilżanie całego ciała (nie tylko obszarów dotkniętych objawami) ma ogromne znaczenie. Takie kosmetyki należy stosować systematycznie, również wtedy, gdy świąd ustąpi. Profilaktyka w postaci pielęgnacji jest bardzo ważnym elementem leczenia AZS.

Jaki krem do twarzy przy AZS?

Atopia może dotykać także cerę, dlatego zwracaj szczególną uwagę na kosmetyki, które na nią aplikujesz. Chorzy często skarżą się na podrażnienia w okolicach oczu. Aby zapewnić nadwrażliwemu naskórkowi odpowiednią pielęgnację, najlepiej sięgać po hipoalergiczne kremy na atopowe zapalenie skóry – wiele z nich można stosować zarówno na twarz, jak i całe ciało.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci?

Jak już wspomniano, większość przypadków AZS diagnozuje się u niemowląt i dzieci. Jeśli u Twojego dziecka wystąpią objawy charakterystyczne dla tej dermatozy, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Tylko postawienie właściwego rozpoznania umożliwi skuteczne leczenie! Pamiętaj, że inne choroby zapalne skóry mogą manifestować się w sposób podobny do AZS i należy je wykluczyć.

Warto wiedzieć, że jednym z najważniejszych czynników ryzyka zachorowania na AZS są obciążenia rodzinne. Jeśli u któregoś z rodziców występuje atopia albo alergie, ale u dziecka nie pojawiły się jeszcze objawy, lekarze zalecają wówczas:

  • Jak najdłuższe naturalne karmienie niemowlęcia,
  • Odpowiednią dietę u matki,
  • Ograniczenie kontaktu z alergenami środowiskowymi,
  • Bardzo ostrożne rozszerzanie jadłospisu malca.

Co najlepsze na AZS u dziecka?

Dermatolog w czasie wywiadu i badań diagnostycznych może ustalić, które czynniki drażniące (np. alergeny) najbardziej zaostrzają objawy. Jeśli tak się stało, należy w jak największym stopniu ograniczyć z nimi kontakt. Warto jednak pamiętać, że podstawą leczenia AZS u dzieci (tak samo jak u dorosłych) jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Lekarz z pewnością poleci do stosowania krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci o odpowiednim pH (ok. 5,5). Preparat ten należy  aplikować 3-4 razy na dobę. U niemowląt zmiany chorobowe obejmują twarz oraz owłosioną skórę głowy, dlatego sięgnij również po szampon na atopowe zapalenie skóry dla dzieci.

Okresy remisji choroby nie oznaczają, że możesz zaprzestać korzystania z kosmetyków na AZS. O właściwe i częste nawilżanie naskórka dziecka trzeba dbać także po ustąpieniu objawów. Takie działanie ogranicza wchłanianie alergenów przez skórę, zmniejsza świąd i zapobiega ostrym nawrotom choroby.

Jaka maść na AZS u dzieci?

Jaką maść na AZS u dziecka wybrać? Pamiętaj, że zazwyczaj najlepszym środkiem na AZS jest emolient. Na rynku znajdziesz emolienty w różnych formach, nie tylko maści (np. lotion na AZS, mleczko, krem na atopowe zapalenie skóry dla dzieci o mniej i bardziej tłustej konsystencji). Dużą zaletą emolientów jest możliwość dodawania ich do kąpieli.

Maści na AZS znacznie łagodzą u dzieci świąd i inne dolegliwości związane z chorobą. Czasami, w okresie intensywnego zaostrzenia objawów, lekarz może zdecydować o konieczności wprowadzenia miejscowych preparatów ze sterydami, inhibitorów kalcyneuryny (również zapobiegawczo) albo leków przeciwhistaminowych wykazujących także właściwości uspokajające i usypiające.

Marki powiązane z kategorią: Atopowe zapalenie skóry