Szampony przeciwłupieżowe

  (83)

Łupież to dolegliwość, która w znacznym stopniu obniża pewność siebie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych kosmetyków na łupież, które pozwalają uporać się z tym problemem. Najpopularniejszy z nich to szampon przeciwłupieżowy zawierający składniki zwalczające częste przyczyny tej dolegliwości.

Pokaż 23 z 83 wyników

Łupież

Łupież

Łupież – źródło problemu

Żeby właściwie dobrać szampon przeciwłupieżowy lub inny preparat na łupież, najpierw należy zdiagnozować właściwą przyczynę jego wystąpienia. Istnieją różne rodzaje łupieżu, wynikające z odmiennych czynników. Co istotne, dla wielu z nich powstały inne szampony przeciwłupieżowe. Na ogół łupież stanowi efekt nadmiernie rozrastającego się grzyba o nazwie Malassezia. Do jego namnażania prowadzą zaburzenia pH skóry. Istnieje kilka źródeł tego problemu.

Zaburzenia hormonalne

Nadmiar androgenów i progesteronu w organizmie może prowadzić do łojotoku, który występuje także na skórze głowy. W przypadku nadmiernie przetłuszczających się włosów znacznie łatwiej pojawia się łupież. Wówczas oprócz stosowania kosmetyków na łupież konieczne może być również leczenie farmakologiczne.

Nieprawidłowa dieta

Niekiedy łupież może stanowić efekt źle zbilansowanej diety. Dotyczy to niedoboru witamin A, B6 i E, a także nadmiernego spożywania produktów nasilających łupież. Na czas kuracji przeciwłupieżowej należy zatem ograniczyć przede wszystkim cukier, białe pieczywo, produkty mleczne i wysoko przetworzoną żywność.

Źle dobrane lub nieprawidłowo stosowane kosmetyki

Odżywka do spłukiwania pozostawiona na włosach, nadmiar pianki, lakieru czy żelu do włosów, przylegające do skóry głowy – wszystko to może zaburzyć naturalne pH skalpu. W efekcie powstają nie tylko podrażnienia, ale również łatwo rozwija się łupież.

Zbyt rzadkie mycie włosów

U osób, które posiadają nadmiernie przetłuszczające się włosy, codzienne mycie głowy stanowi konieczność. Nadmiar sebum na skalpie uniemożliwia skórze oddychanie, co wpływa na rozwój łupieżu.

Niedokładne spłukiwanie

Niespłukane resztki kosmetyków takich jak szampon, odżywka czy wcierka mogą powodować podrażnienia i łupież. Dlatego należy dokładnie spłukiwać włosy, zarówno na długości, jak i przy skórze głowy.

Chodzenie spać z mokrą głową

Ciepło i wilgoć to idealne warunki do rozwoju grzybów. Z tego powodu kładzenie się spać z mokrą głową może szybko poskutkować łupieżem. Włosy przyciśnięte do poduszki nie mogą prawidłowo wyschnąć.

Przegrzewanie głowy suszarką

Codzienne suszenie włosów suszarką o zbyt wysokiej temperaturze nadmuchu również może powodować łupież. Wówczas dochodzi do podrażnienia i przesuszenia skóry głowy.

Rodzaje środków na łupież

Istnieją dwa rodzaju łupieżu występującego na głowie: suchy oraz tłusty. Zależnie od tego powinno się stosować odpowiednio dobrane szampony przeciwłupieżowe. Zawierają one między innymi środki grzybobójcze, takie jak:

  • Ketokonazol;
  • Klimbazol;
  • Pirokton olaminy;
  • Cyklopiroks.

Oprócz nich szampon przeciwłupieżowy może zawierać również składniki przeciwłojotokowe i zapobiegające nadmiernemu złuszczaniu się martwego naskórka. To przykładowo kwas salicylowy i siarka.

 Łupież suchy

Występuje w postaci bardzo małych, białych łusek, które na włosach przypominają proszek. Stanowi efekt mocno przesuszonej skóry głowy. Powoduje dyskomfort w postaci świądu.

Łupież tłusty

Powstaje ze względu na nadmierny łojotok skalpu. Na głowie można zaobserwować duże, żółte strupy, które po zdrapaniu pozostawiają czerwone plamy. Towarzyszy mu stan zapalny oraz świąd.

Szampon przeciwłupieżowy – kiedy warto go zastosować?

Szampony przeciwłupieżowe najlepiej zacząć stosować od razu po zaobserwowaniu łuszczącego się ze skalpu martwego naskórka. Nie ma co zwlekać, ponieważ na początkowym etapie rozwoju łupież jest łatwiejszy do usunięcia poprzez szampon przeciwłupieżowy zamiast droższych i bardziej inwazyjnych leków. Co istotne, szampony do włosów ze skórą skłonną do łupieżu, to nie kosmetyki do stosowania na co dzień. Szampon przeciwłupieżowy należy używać na zmianę z innym, normalnym szamponem nie dłużej niż przez miesiąc. Jeśli po tym czasie objawy nie ustąpią, trzeba udać się do lekarza.

Stosowanie szamponu przeciwłupieżowego 

Żeby szampon przeciwłupieżowy mógł prawidłowo zadziałać, należy zadbać o jego prawidłową aplikację. Po spienieniu szamponu na skórze głowy trzeba odczekać kilka minut i dopiero wówczas dokładnie spłukać formułę.

Zapobieganie łupieżowi

Jak w przypadku każdej dolegliwości łupieżowi lepiej zapobiegać niż go leczyć. Stosuj się zatem do kilku kluczowych zasad:

  1. Używaj kosmetyków o łagodnym składzie (bez silnych składników myjących i konserwantów);
  2. Regularnie myj głowę i nie dopuszczaj do nadmiernego przetłuszczania włosów;
  3. Zapewniaj skalpowi prawidłową wentylację – nie noś ręcznika na głowie i nie upinaj ciasno włosów;
  4. Unikaj nadmiaru kosmetyków stylizacyjnych, takich jak pianki, żele czy lakiery;
  5. Stosuj ziołowe płukanki na włosy, na przykład z pokrzywy.

Marki powiązane z kategorią: Łupież