Laktatory – elektryczne i ręczne

  (23)

Laktator to pomocne urządzenie dla mam, które nie chcą rezygnować z karmienia piersią, lecz nie mogą być przy dziecku przez cały czas. W naszej drogerii zamówisz zarówno laktator elektryczny, jak i model ręczny. Odszukasz wariant idealnie pasujący do indywidualnych potrzeb młodej mamy.

Pokaż 23 z 23 wyników

Laktatory

Laktatory

Laktator – czym jest i kiedy warto po niego sięgnąć?

Laktator to urządzenie pozwalające na wygodne odciąganie pokarmu z piersi, by później można było go podać z butelki dla niemowląt. Sprzęt zbudowany jest z nakładki ssącej, mechanizmu pompującego oraz pojemnika na mleko. Możesz go kupić jeszcze przed narodzinami dziecka albo nabyć w przypadku konieczności karmienia niemowlęcia butelką.

Kiedy warto korzystać z laktatora?

  • Gdy zdarzają się sytuacje, w których nie można nakarmić dziecka piersią, np. w przypadku wizyty u lekarza, wyjazdu czy pilnego wyjścia.
  • Jeżeli planujesz powrót do pracy, ale nie chcesz rezygnować z karmienia naturalnym mlekiem.
  • Jeśli dziecko ma słaby odruch ssania, nie dojada i nie przybiera na wadze. Odciąganie mleka z piersi i podawanie go z butelki może ułatwić niemowlęciu pobieranie pokarmu i ocenić, ile pokarmu pociecha zjada w trakcie karmienia.
  • Po narodzinach wcześniaka, który musi leżeć w inkubatorze i być karmiony butelką.
  • Gdy potrzebna jest pomoc w pobudzeniu laktacji. Ściąganie niedużych ilości mleka pozwala pobudzić gruczoły mlekowe do produkcji naturalnego pokarmu.
  • Podczas przyjmowania przez dany okres leków, które mogłyby zaszkodzić dziecku. Odciąganie pokarmu pomaga wówczas utrzymać laktację.

Rodzaje laktatorów

Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy laktatorów – manualny oraz elektryczny. W przypadku pierwszego rodzaju urządzeń konieczne jest samodzielne ręczne odciąganie pokarmu poprzez pompowanie. Elektryczne warianty ściągają mleko z piersi automatycznie. Urządzenia różnią się ceną – laktatory ręczne są zdecydowanie tańsze.

Zanim wybierzesz konkretny laktator, koniecznie zastanów się, jak długo planujesz karmić piersią. Kolejną kwestią, którą należy rozważyć, jest częstotliwość korzystania z urządzenia do odciągania pokarmu. Laktator ma być używany regularnie czy sporadycznie? Czy sprzęt posłuży do pobudzania laktacji czy też do okazjonalnego odciągania mleka? Warto przemyśleć wszystkie kwestie związane z użytkowaniem sprzętu i zapoznać się z charakterystyką poszczególnych rodzajów laktatorów.

Laktator elektryczny

Laktator elektryczny znakomicie nadaje się do odciągania większych ilości pokarmu. To najlepszy wybór do tzw. odciągania pełnego. Sprawdzi się wtedy, gdy trzeba pobudzić laktację albo kiedy niemowlę nie chce ssać piersi, by nie utracić naturalnego pokarmu.

Standardowo laktator elektryczny ma dwufazowy system ssania. Urządzenie wyposażone jest w regulację częstości zassań i podciśnienia. Pozwala to na dobranie ustawień tak, by były komfortowe dla kobiety korzystającej z laktatora. Jeśli odciąga się nieduże ilości pokarmu, wystarczy niski poziom podciśnienia, z kolei przy odciąganiu pełnym można ustawić odpowiednio wysoki poziom podciśnienia, z zachowaniem komfortu młodej mamy.

Stosując laktator elektryczny, odciąganie mleka jest wygodniejsze i efektywniejsze niż w przypadku modeli ręcznych. Do ściągania pokarmu nie trzeba wysiłku – można zrelaksować się, oglądając telewizję albo czytając książkę. Ponadto laktator elektryczny pozwala osiągnąć lepszą odpowiedź humoralną ciała niż laktator ręczny.

Wśród modeli automatycznych wyróżnia się następujące rodzaje urządzeń:

  • laktator elektryczny zasilany wyłącznie z sieci elektrycznej – można używać go tylko w pomieszczeniach, gdzie znajduje się podłączenie do prądu,
  • laktator elektryczny zasilany bateriami i prądem z sieci – tego typu urządzenie zapewnia większą swobodę użytkowania. Rodzaj zasilania można dostosowywać do aktualnych potrzeb,
  • laktator elektryczny na baterie, zasilany z sieci i ładowarki samochodowej – najlepszy model do odciągania pokarmu w trakcie podróży.

Laktator ręczny

Laktator ręczny wymaga użycia siły fizycznej do odciągnięcia pokarmu. Używając dołączonej gruszki, rączki albo tłoka, należy pompować, aż mleko wydostanie się z sutków. Proces uzyskiwania pokarmu jest długotrwały i dość męczący fizycznie. Ze względu na wspomnianą kwestię laktator ręczny bardziej nadaje się do sporadycznego lub częściowego odciągania mleka. Urządzeniem manualnym uda się wykonać także odciąganie pełne, ale będzie to dość uciążliwe i frustrujące.

Wyróżnia się następujące rodzaje laktatorów obsługiwanych ręcznie:

  • laktator gruszkowy – model wyposażony w pompkę. Do jego obsługi trzeba zaangażować obie dłonie. Jedną ręką naciska się miarowo gruszkę, a drugą podtrzymuje pierś,
  • laktator z pompką – pozwala na odciąganie pokarmu z użyciem jednej ręki. Pompka i nakładka na pierś są w jego przypadku zamontowane na specjalnej butelce,
  • laktator tłokowy – działa podobnie jak gruszkowy, lecz zamiast gruszki wyposażono go w tłok do naciskania,

Laktator ręczny jest dużo tańszy niż elektryczny, ale jego stosowanie jest bardziej angażujące i męczące niż korzystanie z modeli zasilanych prądem. Obsługa urządzenia bywa nużąca i uciążliwa, szczególnie przy częstym i regularnym stosowaniu. Laktator ręczny jest za to dużo lżejszy, cichszy i bardziej kompaktowy niż model elektryczny. Doskonale sprawdza się podczas odciągania pokarmu w pracy albo w pobliżu śpiącego dziecka.

Laktator elektryczny czy ręczny – na który się zdecydować?

Jeżeli planujesz sporadyczne odciąganie pokarmu, bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie laktator ręczny. Z pomocą urządzenia w kilka minut odciągniesz potrzebną ilość mleka w razie potrzeby. W przypadku mam codziennie ściągających pokarm z piersi zdecydowanie wygodniejszy okaże się laktator elektryczny. Pozwoli na szybkie i komfortowe odciągnięcie mleka. Nie zajmuje rąk, dlatego wolną chwilę można wykorzystać na relaks.

Na jakie inne kwestie zwrócić uwagę przy wyborze laktatora?

Wybierając urządzenie dla siebie, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Zarówno laktator ręczny, jak i elektryczny powinien być wyprodukowany z wytrzymałych materiałów odpornych na uszkodzenia. Trzeba mieć świadomość, że laktatory muszą być myte i wyparzane. Tworzywa, z których produkuje się sprzęty, powinny być odporne na tego typu zabiegi higieniczne. Warto zdecydować się na zakup modelu wyglądającego solidnie i komfortowo układającego się w dłoni. Należy pamiętać, że początki karmienia bywają stresujące, dlatego inwestycja w wysokiej jakości laktator ręczny lub elektryczny zadba o komfort mam uczących się podawać pokarm dziecku.

Dobrze, gdy urządzenie do odciągania pokarmu jest proste i szybkie w składaniu. Przekłada się to na bezproblemowe użytkowanie sprzętu. Dobre laktatory można rozpoznać również po tym, że łatwo utrzymać je w czystości. Poszczególne elementy powinny się bez trudu myć i sterylizować. Ważną kwestią podczas zakupu laktatora jest również dobór nakładki na piersi. Wspomniany element urządzenia nie może być zbyt mały. Nakładka laktatora musi obejmować brodawkę i sporą część piersi. Dzięki temu odciąganie pokarmu stanie się zdecydowanie łatwiejsze. Szukając laktatora dla siebie, warto także zwracać uwagę na dodatkowe akcesoria dołączane do urządzeń – butelki na pokarm, woreczki do mrożenia, wymienne nakładki itd.

Istotną sprawą przy wyborze laktatorów jest siła ssania.

  • W przypadku modeli manualnych za najwygodniejsze w stosowaniu uchodzą urządzenia dwufazowe. Dobrze odwzorowują ssanie piersi przez dziecko. Jedna z faz jest szybka i pobudza laktację, a druga wolna i ściąga mleko.
  • Laktatory elektryczne różnią się prędkością pracy. Wspomnianą wartość określa liczba cykli na minutę. Do regularnego stosowania nadają się urządzenia pracujące w tempie 35-60 cykli na minutę. W przypadku sporadycznego odciągania mleka wystarczy model z 30-35 cyklami na minutę.

Jak posługiwać się laktatorem?

Zanim przystąpisz do odciągania pokarmu, przygotuj ściereczkę, butelkę albo torebki na mleko, coś do picia, telefon, pilot do telewizora albo książkę. Usiąć w komfortowej pozycji, dbając o wygodne podparcie pleców i ramion. Aby pobudzić przepływ mleka, przed odciąganiem masuj piersi albo połóż na nie ciepły okład. Laktację stymuluje także przebywanie w towarzystwie dziecka, patrzenie na jego zdjęcia albo ubranka.

Przystępując do odciągania, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym przytrzymuj lejek. Pozostałe palce i dłoń powinny podpierać pierś. Jeżeli korzystasz z laktatora ręcznego, drugą ręką uciskaj tłok lub gruszkę. Lejek powinien być delikatnie przyłożony do piersi – za mocne uciskanie ograniczy przepływ mleka i spowoduje dyskomfort. Odciągając pokarm, należy stosować najwyższe podciśnienie, które nie wywołuje nieprzyjemnych odczuć. Warto pamiętać, że ściąganie mleka nie powinno być bolesne. Jeśli odczuwasz dyskomfort albo obserwujesz otarcia i pęcherze na brodawkach, obniż siłę ssania.

Jak długo odciągnięty pokarm nadaje się do spożycia?

Pokarm po odciągnięciu może być przechowywany w temperaturze pokojowej, lodówce albo zamrażarce.

Sposób przechowywania

Jak długo pozostaje bezpieczny do podania dziecku?

W temperaturze pokojowej od 16 do 25 °C

Do 4 godzin

W lodówce (maksymalnie w 4°C)

Optymalnie do 3 dni

W zamrażarce (-18°C i mniej)

6-9 miesięcy

Zamrożone mleko rozmrożone w lodówce

Do dwóch godzin w temperaturze pokojowej i 24 godzin w lodówce

 

Jak przechowywać odciągnięte mleko matki w lodówce? Instrukcja

  • Należy włożyć pokarm do lodówki jak najszybciej po odciąganiu.
  • Mleko powinno być przechowywane w czystych butelkach lub torebkach bez BPA.
  • Do schłodzonego pokarmu nie można dodawać mleka w temperaturze ciała.
  • Mleko powinno być trzymane na półce znajdującej się nad komorą warzyw, z tyłu lodówki.

Zasady bezpiecznego przechowywania mleka matki w zamrażarce

  • Zaleca się schować pokarm w zamrażarce jak najszybciej po odciągnięciu.
  • Do przechowywania mleka najlepiej nadają się specjalne woreczki do mrożenia pokarmu. Są odporne na niskie temperatury panujące w zamrażarce i higieniczne w użyciu. Nie napełniaj torebek powyżej ¾ objętości, dlatego że pokarm zwiększy swoją objętość po zamrożeniu.
  • Do znajdującego się w zamrażarce woreczka z pokarmem można dodawać wyłącznie mleko schłodzone w lodówce.
  • Warto przechowywać pokarm w niedużych porcjach – do 60 ml – aby ułatwić rozmrażanie.
  • Najlepiej trzymać woreczki z pokarmem w tylnej części zamrażarki, dlatego że panują tam najmniejsze wahania temperatury.

Marki powiązane z kategorią: Laktatory