Probiotyki, prebiotyki, synbiotyki

  (136)

Zrównoważona flora bakteryjna jelit przekłada się na stan zdrowia całego organizmu. Współczesny styl życia i złe nawyki żywieniowe mogą w znacznym stopniu osłabić jej kondycję. Ze względu na to warto suplementować probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. Jakie dokładnie działanie mają te leki osłonowe?

Sortuj:

Pokaż 23 z 136 wyników

Probiotyki

Probiotyki

Czym są probiotyki?

Wyjałowienie flory bakteryjnej jelit poprzez antybiotykoterapię lub przerost szkodliwych dla zdrowia bakterii w wyniku stosowania niewłaściwej diety mogą doprowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. To między innymi wzdęcia, kolki, gazy, biegunki i zaparcia, a w dłuższej konsekwencji nawet zespół jelita drażliwego. Aby zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń, warto suplementować probiotyki. Zawierają pożyteczne kultury bakterii, zasiedlające jelita i wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. 

Jak wybrać odpowiednie probiotyki?

Dobry probiotyk powinien zostać przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i skuteczności. Co więcej, zawierające probiotyk tabletki muszą chronić żywe kultury bakterii przed działaniem kwasów żołądkowych. Warto zatem sięgać po wysokiej jakości probiotyki od zaufanych producentów. Na opakowaniu skutecznego suplementu powinna znajdować się nazwa rodzajowa i gatunkowa bakterii, a także ich oznaczenia literowo-cyfrowe. Najlepsza prebiotyki te, które zawierają kilka różnych szczepów bakterii. Część probiotyków może uwzględniać także dodatkowe składniki, na przykład elektrolity.

Popularne szczepy bakterii probiotycznych

Wybierając probiotyk w tabletkach, możesz zauważyć na opakowaniach różne szczepy bakterii bezpiecznych dla zdrowia. Najpopularniejsze wśród nich to:

  • Lactobacillus, między innymi acidophilus, brevis, bulgaricus czy casei;
  • Bifidobacterium: longum, bifidum, breve i lactis;
  • Streptococcus, na przykład thermophilus.

Szczepy te przeciwdziałają szkodliwym dla zdrowia bakteriom w jelitach, zapobiegając dolegliwościom przewodu pokarmowego. Zmniejszają ryzyko alergii pokarmowych. Lactobacillus wytwarza kwas mlekowy.

Probiotyki – różne formy suplementów

Warto suplementować probiotyki w jak najlepiej przyswajalnej formie. W ofercie Dr. Max Drogeria do wyboru pozostają produkty o różnych właściwościach, które dostosowano do indywidualnych potrzeb dzieci i dorosłych:

  • Probiotyki w kapsułkach – najpopularniejsze, mają wysoką skuteczność;
  • Probiotyki w tabletkach do ssania – zachęcają dzieci do suplementacji. Posiadają atrakcyjny, słodki smak;
  • Probiotyki w płynie – odpowiednie dla małych dzieci i osób starszych mających trudności w przełykaniu dużych kapsułek;
  • Probiotyki w proszku – rozpuszczają się w wodzie.

Probiotyk, prebiotyk a synbiotyk – czym się różnią?

Żeby probiotyk zawierający żywe mikroorganizmy przyniósł pożądane efekty dla układu pokarmowego człowieka, wymaga zastosowania prebiotyku. To jego pożywienie, którego źródłem są liczne warzywa i owoce, na przykład cebula, czosnek, cykoria, karczochy i banany. Jeśli Twoja dieta wyklucza te składniki, możesz stosować prebiotyki w formie suplementu. W tym celu powstały najwygodniejsze w zastosowaniu synbiotyki łączące probiotyk i prebiotyk w jednej kapsułce. Charakteryzują się one wysoką skutecznością ze względu na starannie dobrane proporcje pomiędzy probiotykami, a synbiotykami.

Probiotyki – niezbędne w antybiotykoterapii, ale nie tylko

Antybiotykoterapia eliminuje nie tylko szkodliwe dla zdrowia patogeny, ale także pożyteczne bakterie zasiedlające jelita. Dlatego w trakcie i po antybiotykoterapii obowiązkowo należy stosować probiotyk. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby robić to każdego dnia ze względu na pozytywny wpływ probiotyków na inne aspekty zdrowia, w tym:

  • Minimalizację ryzyka infekcji pokarmowych;
  • Lepszą przyswajalność składników odżywczych z diety;
  • Łagodzenie skutków nietolerancji pokarmowych;
  • Niższe ryzyko chorób układu pokarmowego takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Szeroki wpływ probiotyków na zdrowie

Kondycja flory bakteryjnej jelit znajduje odzwierciedlenie zarówno w Twoim samopoczuciu, jak i wyglądzie. Dlatego stosując probiotyk, możesz wpłynąć nie tylko na zdrowie układu pokarmowego, ale również na wiele innych aspektów swojego zdrowia i urody. Oddziaływanie probiotyków na różne aspekty zdrowia człowieka to wciąż zgłębiany temat w nauce. Najczęściej wskazywane ustalenia wymieniamy poniżej.

Probiotyki a zdrowie psychiczne

Zdrowe jelita mają istotny wpływ na samopoczucie. Przerost szkodliwych bakterii w jelitowej mikrobiocie może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, w tym mózgu. Ze względu na to mogą występować różnego rodzaju dolegliwości natury psychicznej, takie jak problemy ze snem, chroniczne zmęczenie, depresja czy stany lękowe. Probiotyki nie stanowią bezpośredniego leku na tego rodzaju schorzenia, jednak mogą pełnić rolę wsparcia innych terapii.

Probiotyki a cera

Dysbioza jelit powoduje stany zapalne w całym organizmie co dotyczy także skóry. Ulega ona nadmiernemu przetłuszczaniu i mogą pojawiać się na niej wypryski. Może wtedy występować także zaognienie dolegliwości takich jak atopowe zapalenie skóry. Ze względu na to osoby posiadające nawracający trądzik powinny rozważyć suplementację probiotyków. Oprócz właściwości przeciwzapalnych stymulują one również produkcję ceramidów w skórze, wzmacniając jej naturalną barierę ochronną.

Probiotyki a infekcje intymne

Po antybiotykoterapii u kobiet wzrasta ryzyko infekcji intymnych, takich jak grzybica czy bakteryjne zapalenie pochwy. Ze względu na to powstały specjalne probiotyki ginekologiczne – zarówno doustne, jak i dopochwowe. Jeśli oczekujesz szybkiej poprawy stanu zdrowia, lepszy wybór stanowią probiotyki dopochwowe. Warto mieć przy tym na uwadze fakt, że probiotyki dopochwowe oddziałują wyłącznie na florę bakteryjną pochwy i nie mają wpływu na mikrobiom jelitowy.

Probiotyki a choroby przewlekłe

Liczne badania dowodzą, że stosowanie probiotyków zmniejsza ryzyko występowania wielu chorób przewlekłych. Ponieważ probiotyki niwelują stany zapalne jelit, minimalizują ryzyko nowotworów układu pokarmowego. Ich działanie profilaktyczne dotyczy również schorzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Ponadto probiotyki mogą mieć wpływ na rzadsze występowanie niektórych chorób autoimmunologicznych, m.in. stwardnienia rozsianego.

Naturalne źródła probiotyków w diecie

Alternatywę lub wsparcie dla suplementacji probiotyków stanowi zdrowa i zbilansowana dieta. Należy wyeliminować z niej przetworzoną żywność oraz ograniczyć spożycie cukru i alkoholu. Zamiast tego powinno się zwiększyć spożycie błonnika i pokarmów stanowiących naturalne źródła probiotyków w diecie. To przede wszystkim:

  • Kiszonki: ogórki, kapusta, buraki i wiele innych;
  • Fermentowane produkty mleczne: jogurty, kefiry, maślanki i kwaśne mleko.

Do diety warto wdrożyć także wymienione wcześniej prebiotyki zwiększające przyswajalność probiotyków. Dodatni wpływ na stan zdrowia jelit ma także unikanie stresu i regularne wysypianie się.

Probiotyk – jak przechowywać, aby zachował swoje właściwości?

Żeby probiotyk posiadał gwarantowaną zawartość pożytecznych szczepów bakteryjnych, powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Warto w tym celu stosować się do zaleceń producenta. Na ogół wymagane jest przechowywanie probiotyków w temperaturze pokojowej: od 15 do 25°C. Oznacza to, że nie można nadmiernie wychłodzić suplementu (na przykład podczas transportu) ani go przegrzać (przykładowo pozostawiając w nasłonecznionym miejscu). Probiotyki nie powinny być narażone także na wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej trzymać je w szafce lub szufladzie bez dostępu promieni słonecznych.

Czy probiotyki powinno trzymać się w lodówce?

Jeśli producent nie zaleca przechowywania probiotyków w lodówce, nie należy tego robić. W przypadku niektórych produktów może jednak zostać umieszczona taka informacja – wtedy trzeba się do niej zastosować. Warto mieć na uwadze, że probiotyki źle tolerują gwałtowne zmiany temperatury, dlatego powinny być trzymane w głębi lodówki, a nie na przykład na drzwiczkach.

Marki powiązane z kategorią: Probiotyki