Szampony na łojotokowe zapalenie skóry, kosmetyki

  (50)

Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) dotyczy różnych części ciała, ale bardzo często schorzenie dotyczy  skóry głowy. Dlatego dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry to ważny element leczenia tej choroby. Zastosowany na wczesnym etapie może nawet wyeliminować przyczyny dolegliwości.

Sortuj według
Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – jakie składniki powinien zawierać

Jak się rozpoznaje łojotokowe zapalenie skóry głowy? Wśród najczęstszych objawów można wymienić:

  • łuszczące się zmiany o charakterze rumieniowym pokryte żółtawymi łuskami (często o kolistym kształcie),
  • silny świąd skóry głowy nasilający się pod wpływem potu,
  • nadżerki i uszkodzenia mechaniczne z wysiękiem surowiczym.

Jeśli masz problemy dermatologiczne (takie jak ŁZS) zwykły drogeryjny szampon do włosów nie pozwoli Ci właściwie zadbać o kondycję skóry głowy. Ponieważ podłoże problemu jest złożone, kosmetyk musi działać wielopłaszczyznowo. Jakie składniki powinien zawierać skuteczny szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy? Ze względu na działanie można je podzielić na: 

  • keratolityczne (złuszczające) – należą do nich mocznik (w stężeniu 10-50%), kwas salicylowy, kwas azelainowy, wyciąg z wierzby. Na skórze głowy gromadzą się łuski złożone ze zlepionych, martwych komórek naskórka (cykl życia komórek w ŁZS skraca się z 28 do 9-10 dni). Składniki złuszczające pomagają się ich pozbyć,
  • regenerujące, renatłuszczające i łagodzące – mleczko pszczele, pantenol, alantoina, witamina E, wyciąg z lukrecji, bisabolol. Takie komponenty mają ogromne znaczenie dla odbudowywania warstwy ochronnej skóry, ponieważ w naskórku pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, a mikroorganizmy powodują świąd i stany zapalne,
  • nawilżające – gliceryna, betaina. Osłabiony, „podziurawiony” naskórek nie zatrzymuje wody, co potęguje swędzenie,
  • cytostatyczne (m.in. przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne) – siarczek selenu, pirokton olaminy, biała glinka, ichtiol (przyspiesza również gojenie się ran), klimbazol, flutrimazol, ketokonazol, dziegieć. Za ŁZS często odpowiadają nadmiernie mnożące się grzyby z rodzaju Malassezia, a nadżerki i rany są podatne na nadkażenia bakteryjne. Wymienione składniki działają toksycznie na komórki mikroorganizmów.

Polskie Towarzystwo Dermatologiczne rekomenduje na łojotokowe zapalenie skóry cyklopiroksolaminę w stężeniu 1%. Najczęściej występuje właśnie w postaci szamponu, który należy stosować 2-3 razy w tygodniu przez minimum miesiąc. Ta substancja wykazuje skuteczne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Warto również sięgać po dermokosmetyki, pozbawione silnych substancji zapachowych czy barwników, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Hipoalergiczne produkty na pewno najlepiej nadają się do pielęgnacji w przypadku chorób dermatologicznych.

Rezultaty stosowania szamponu na łojotokowe zapalenie skóry

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry o dobrym, naturalnym składzie złagodzi uciążliwe objawy oraz znacząco poprawi stan i wygląd włosów oraz skalpu. Pierwsze efekty prawdopodobnie zauważysz już po pierwszym myciu – skóra stanie będzie lepiej nawilżona, a świąd i pieczenie zmniejszą się. Uregulowana zostanie praca gruczołów łojowych,  co zmniejszy przetłuszczanie się włosów oraz łupież. Szampon na ŁZS powinien też przywracać fizjologiczne pH (ok. 5,5) skórze głowy co korzystnie wpłynie na naturalną, ochronną mikroflorę.

Łojotokowe zapalenie skóry samo w sobie nie powoduje nadmiernego wypadania włosów. Jednak ze względu na uporczywy świąd i drapanie skóry głowy może dojść do osłabienia lub uszkodzenia mieszków włosowych, a w konsekwencji – miejscowego wyłysienia. Dlatego dobry szampon na ŁZS powinien nie tylko łagodzić swędzenie, ale również wzmacniać i odżywiać cebulki.

Aby utrwalić rezultaty terapii, musisz stosować regularnie zarówno specjalistyczny szampon, jak i inne zalecone przez lekarza kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry. Niektóre występują w postaci płynów lub wcierek bez spłukiwania, dzięki czemu dłużej działają na skórę. Możesz też zauważyć, że dany szampon na ŁZS działa przez jakiś czas, a potem jego skuteczność spada. Wtedy sięgnij naprzemiennie po dwa preparaty z różnymi składnikami aktywnymi.

Niestety, łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Jak wiele innych dermatoz charakteryzuje się fazami zaostrzeń i remisji. Jednak najczęściej z objawami  można walczyć poprzez systematyczną i właściwie dobraną pielęgnacją.

Co robić, kiedy szampon nie wystarcza – inne kosmetyki na ŁZS i leczenie specjalistyczne

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy (jak każdy kosmetyk myjący) nie ma długotrwałego kontaktu z naskórkiem. Dla zwiększenia jego skuteczności warto pozostawić pianę na głowie przez 5-10 minut, jednak to i tak dość krótkotrwały zabieg. Warto też pamiętać, że szampon (nawet jeśli to dermokosmetyk) przyniesie największe efekty stosowany profilaktycznie lub na wczesnym etapie choroby.

Jeśli objawy ŁZS są u Ciebie zbyt intensywne, aby szampon z drogerii sobie z nimi poradził, konieczne mogą okazać się leki i mocniejsze kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry. Odpowiednie preparaty z pewnością przepisze Ci dermatolog. Należą do nich np. miejscowo stosowane kortykosteroidy czy kremy z inhibitorem kalcyneuryny.

Poza tym objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą pojawić się lub nasilać pod wpływem:

  • zaburzeń emocjonalnych i przewlekłego stresu,
  • zaburzeń hormonalnych (nadprodukcji androgenów),
  • przemęczenia,
  • obniżonej odporności,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • niewłaściwej diety i zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia),
  • niedoborów składników odżywczych – selenu, cynku, witamin z grupy B.

Jeśli regularne stosowanie kosmetyków i szamponów na ŁZS nie przynosi pożądanych rezultatów, warto przyjrzeć się innym potencjalnym przyczynom. Być może konieczna będzie terapia hormonalna zlecona przez endokrynologa, konsultacja ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego albo prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia.

Marki powiązane z kategorią: Łojotokowe zapalenie skóry