Serum
Serum do twarzy – co to jest?
Serum do twarzy to produkt o silniejszym działaniu niż krem. Ma wyższe stężenie składników aktywnych przy lżejszej konsystencji. Pomaga wzmocnić efekty codziennej pielęgnacji cery. Podstawowym zadaniem kosmetyku jest transport określonych substancji czynnych do głębszych warstw skóry. Ze względu na mocno skoncentrowane formuły sera do twarzy zazwyczaj poleca się stosować dopiero po 25 roku życia. Młodsza cera raczej nie wymaga tak silnej, intensywnej pielęgnacji.
Jak działa serum do twarzy?
W zależności od zawartych w nim składników aktywnych serum do twarzy może pomagać w redukcji problemów skórnych takich jak zmarszczki, utrata jędrności, odwodniona i poszarzała cera, trądzik, zaskórniki czy przebarwienia. Kosmetyk często wspiera też skuteczną walkę z wolnymi rodnikami, a tym samym spowalnia procesy starzenia się skóry. Sięgając po serum do twarzy i stosując je według zaleceń producenta, można podwyższyć skuteczność codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Rodzaje serum do twarzy
Można wyróżnić różne rodzaje serum do twarzy, biorąc pod uwagę sposób działania, konsystencję (formułę) czy najważniejsze składniki aktywne. Co należy wiedzieć o poszczególnych typach kosmetyków i jak odszukać wśród nich odpowiedni produkt dla siebie?
Jakie serum do twarzy wybrać?
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu konkretnego preparatu warto poznać charakterystykę różnych rodzajów serum do twarzy. Koniecznie trzeba też przeanalizować potrzeby swojej cery.
Sera do twarzy pod względem sposobu działania dzielą się na:
- Nawilżające – sprawdzają się w okresowej pielęgnacji silnie odwodnionej skóry. To odpowiednie produkty w przypadku cery przesuszonej i wrażliwej na zmiany temperatur. Nawilżające serum do twarzy działa intensywniej i skuteczniej niż krem nawilżający. Pozwala uzyskać szybko zauważalny efekt miękkiej i nawodnionej cery,
- Ujędrniające (odmładzające) – pobudzają komórki do odbudowy i wpływają korzystnie na napięcie skóry. Pomagają nadać twarzy młodszy, jędrniejszy wygląd. Taki typ serum do twarzy można wprowadzać do pielęgnacji cery od 25. roku życia, szczególnie jeśli ma się problem z opuchlizną czy obrzękami,
- Odżywcze (witaminowe) – mają duże stężenie witamin i innych składników aktywnych pomagających odbudować, nawilżyć i zmiękczyć cerę. Pozwalają też spowolnić pojawianie się oznak starzenia. Intensywnie odżywcze serum do twarzy warto zastosować, gdy cera wygląda na bladą, ziemistą i starszą niż jest w rzeczywistości,
- Przeciwzmarszczkowe – dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów i składników pobudzających skórę do regeneracji pomagają spłycić drobne zmarszczki. Skóra zyskuje młodszy, świeższy wygląd. Serum do twarzy na zmarszczki nadaje się do intensywnej pielęgnacji cery dojrzałej,
- Normalizujące – opracowane z myślą o skórze tłustej, mieszanej i problematycznej. Kosmetyki wspierają regulację pracy gruczołów łojowych. Wpływają na ilość wydzielanego sebum i zawierają składniki o działaniu matującym,
- Złuszczające – pomocne w redukowaniu zmarszczek i blizn potrądzikowych. W ich składach można znaleźć kwasy pozwalające złuszczyć naskórek i wygładzić cerę,
- Rozjaśniające – dbają o ujednolicenie kolorytu skóry. Pomagają rozjaśnić przebarwienia i zmniejszyć ich widoczność.
Rodzaje serum do twarzy można też wyszczególnić, uwzględniając formułę kosmetyku:
- Serum wodne i wodno-żelowe – zazwyczaj ma postać lekkiego, przezroczystego żelu stworzonego na bazie wody. Tego typu kosmetyk wzbogaca się składnikami aktywnymi dobrze rozpuszczalnymi w wodzie, np. witaminą C czy peptydami. Wodne i żelowe serum do twarzy można stosować na noc i na dzień, również pod makijaż. Produkt wzmocni działanie nawilżające kremu i zapewni dodatkową ochronę przed wolnymi rodnikami,
- Serum olejowe – jest mieszanką olejów, emolientów i składników, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach. Ze względu na cięższą konsystencję lepiej stosować je na noc,
- Serum w formie emulsji – rozwiązanie pośrednie, w którym połączono fazę wodną i olejową. Im więcej oleju w emulsji, w tym późniejszym etapie pielęgnacji twarzy powinna się pojawić. Najlepsze efekty da zastosowanie produktu na noc, czyli w czasie najintensywniejszej regeneracji skóry.
Jakich składników szukać w serum do twarzy?
Skuteczne serum do twarzy przeznaczone do porannej pielęgnacji skóry zawiera antyoksydanty, które będą pomocne w walce z wolnymi rodnikami i szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego. Dobrze, gdy w składzie produktu do stosowania na dzień znajdują się:
- witamina A,
- witamina C,
- witamina E,
- koenzym Q10,
- polifenole (np. z ekstraktu z zielonej herbaty),
- karotenoidy,
- resweratol.
Osoby z cerą tłustą i mieszaną powinny szukać serum do twarzy z substancjami o działaniu matującym, łagodzącym stany zapalne i zwężającym rozszerzone pory. Składniki polecane do skóry zmagającej się z nadprodukcją sebum to np.:
- pochodne witaminy A,
- cynk,
- niacynamid,
- bakuchiol,
- łagodne kwasy AHA, PHA i BHA.
Odpowiednie serum do twarzy dla cer, które łatwo ulegają przesuszeniu, musi być wzbogacone substancjami o właściwościach odżywczych, kojących i nawilżających takimi jak:
- witamina B5,
- kwas hialuronowy,
- betaina,
- kwas mlekowy.
Stosowanie serum do twarzy
Serum na twarz należy nakładać po oczyszczeniu skóry, pod krem. Zapewni to lepsze wchłanianie się składników aktywnych kosmetyków. Produkt ma skoncentrowaną formułę, dlatego wystarczy rozprowadzić kilka kropli po skórze. Za duża ilość serum do twarzy może obciążyć cerę, a niekiedy nawet spowodować jej podrażnienie. Po naniesieniu małej porcji produktu na skórę wklepuje się go opuszkami palców. Po kilku czy kilkunastu minutach można nałożyć kosmetyki uzupełniające pielęgnację, np. krem do twarzy.
Czy serum do twarzy można stosować codziennie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak często aplikować serum na twarz. Wiele zależy od aktualnych potrzeb skóry i zaleceń producenta konkretnego kosmetyku. Serum do twarzy może być stosowane codziennie albo w kilkudniowych odstępach, o ile cera dobrze na nie reaguje. Kosmetyk zapewni skórze sporą ilość składników odżywczych.
Warto przy tym pamiętać, że mimo silnego działania produktu, cera i tak może się do niego przyzwyczaić. Z tego powodu serum do twarzy zwykle zaleca się stosować okresowo, np. przez ok. miesiąc. Po tym czasie warto zrobić kilkutygodniową przerwę. Później znowu można w pełni korzystać z pielęgnacyjnych właściwości skoncentrowanego kosmetyku.
Serum do twarzy warto zastosować, gdy:
- Po nałożeniu kremu na skórze wciąż utrzymuje się uczucie ściągnięcia,
- Cera jest zmęczona po zimie lub wakacjach i potrzebuje silnego nawilżenia czy regeneracji,
- Chce się wzmocnić kurację przeciwzmarszczkową,
- Zrzuciło się kilka kilogramów.
Czy można używać serum bez kremu?
Raczej nie zaleca się stosowania serum do twarzy bez kremu. Kosmetyki działają lepiej, gdy są używane razem. Serum służy do wzmocnienia dotychczasowej pielęgnacji, a nie do jej zastępowania. Wzmaga też wchłanianie składników aktywnych kremu. Poza tym serum do twarzy rzadko zawiera filtry przeciwsłoneczne i inne substancje ochronne ważne w pielęgnacji skóry na dzień.
Co nakładać po serum?
Po serum na twarz powinno się nałożyć krem. Kosmetyk ma zwykle lekką, wodnistą konsystencję, dlatego szybciej paruje. Na dzień serum do twarzy najlepiej aplikować razem z kremem z filtrem UV, a na noc w połączeniu z odżywczym produktem tworzącym na skórze film ograniczający ulatnianie się kosmetyku.
Jakie jest dobre serum do twarzy?
Dobre serum do twarzy:
- Jest dopasowane do rodzaju cery i jej problemów,
- Ma jak najbardziej naturalny skład z roślinnymi olejami, ekstraktami z roślin i witaminami,
- Nie zawiera substancji drażniących i komedogennych (zapychających) takich jak parafina, silikony, PEG-i, oleje mineralne czy oleje roślinne niedopasowane do potrzeb Twojego typu cery.