Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy się wybrać i na jak długo?

2. 2. 2023 · 6 minut czytania

Pierwszy spacer z noworodkiem może być bardzo stresującym wydarzeniem. Kiedy się na niego wybrać? Ile powinien trwać i co ze sobą zabrać? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy się wybrać i na jak długo?

Pierwszy spacer z noworodkiem bywa naprawdę dużym wydarzeniem dla całej rodziny. W głowach rodziców często pojawia się wiele obaw dotyczących tego, kiedy jest odpowiedni czas, aby zabrać dziecko na zewnątrz, jak je przygotować i co ze sobą wziąć, by być gotowym na każdą sytuację. Przeczytaj poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości i przybliży Ci, jak powinny wyglądać pierwsze spacery z noworodkiem.

Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem?

Spacery z noworodkiem, już od początku jego życia, są bardzo ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maluszka. Podczas spacerów dzieci często zapadają w sen, ich organizm się dotlenia i regeneruje, wzmacnia się również odporność. Są one bardzo ważne także dla mamy, ponieważ korzystnie wpływają na stan psychiczny i fizyczny oraz stanowią świetny sposób na bezpieczny, stopniowy powrót do aktywności po ciąży i porodzie. 

 

     

    Przez długi czas uważano, że na pierwszy spacer z noworodkiem należy wybrać się nie wcześniej niż po 2-3 tygodniach od narodzin. Aktualnie rekomendacje uległy zmianie i możliwe są znacznie wcześniejsze spacery. Oczywiście zależy to od wielu czynników m.in.: pory roku, pogody, stanu zdrowia i kondycji noworodka oraz samopoczucia mamy. Jednak, jeśli dziecko jest zdrowe, a warunki atmosferyczne dopisują, pierwsze wyjście może mieć miejsce już nawet kilka dni po porodzie. 

    Przed pierwszym spacerem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, warto jednak dobrze przygotować noworodka i zastosować tzw. werandowanie. Na czym ono polega? Dziecko ubrane tak jak do wyjścia na dwór, należy położyć w wózku lub nosidle blisko szeroko otwartego okna. W następnym etapie można wystawić wózek na taras lub balkon. Werandowanie można zacząć od ok. 10 minut, aby maluch stopniowo aklimatyzował się do warunków panujących na dworze. Dzięki temu pierwszy spacer nie będzie dla małego organizmu dużym szokiem.

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem latem?

    Lato często uważane jest za najlepszy czas na pierwszy spacer z noworodkiem, ponieważ ryzyko przeziębienia czy przewiania jest zdecydowanie niższe niż w okresie jesienno-zimowym. Trzeba jednak uważać na zbyt wysokie temperatury, aby uniknąć przegrzania i oparzeń słonecznych. 

    • Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, pierwszy spacer latem może odbyć się już po 3-4 dniach od narodzin. Warto jednak unikać wychodzenia w czasie największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 15. Jeśli temperatura na zewnątrz przekracza 30 stopni, lepszym pomysłem może być przełożenie spaceru na nieco chłodniejszy dzień. 
    • Podczas całego spaceru należy też bacznie obserwować dziecko. Jeśli zauważysz, że skóra jest wilgotna od potu, a policzki zaczerwienione, może to oznaczać przegrzanie. Najlepiej jest wrócić wtedy do domu, zamiast pośpiesznie rozbierać dziecko z kolejnych warstw ubrań. Kiedy maluch jest rozgrzany i spocony, może dojść do jego przewiania.
    • Pamiętaj też, aby latem bezwzględnie stosować kremy z filtrem dla niemowląt i noworodków, które ochronią delikatną i wrażliwą skórę dziecka przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Na spacery podczas upałów wybieraj miejsca zacienione i unikaj wystawiania dziecka bezpośrednio na ostre słońce. 

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem jesienią?

    Jesienią, kiedy jest chłodno, deszczowo i wietrznie, z pierwszym spacerem warto poczekać około tygodnia od narodzin. W tym czasie można wprowadzić werandowanie, aby stopniowo przyzwyczajać dziecko do warunków na zewnątrz. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu (najlepiej na cebulkę) oraz ochronie przed wiatrem i deszczem. Możesz w tym celu wykorzystać specjalną budę lub osłonę na wózek. Przydadzą się również kremy do twarzy dla niemowląt i noworodków. Zobacz np. krem nawilżający od 1. dnia życia Septona.

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem zimą

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem zimą?

    Zima budzi najwięcej obaw wśród rodziców w temacie pierwszych spacerów z dzieckiem. Z pierwszym wyjściem warto poczekać około tygodnia, stosując w tym czasie werandowanie, a dokładny termin dopasować do panujących warunków pogodowych. 

    • Na ogół nie zaleca się wychodzenia na dwór, jeśli temperatura spada poniżej -10 stopni Celsjusza
    • Zwróć też uwagę na poziom smogu, który bywa dużym problemem podczas zimy. Jeśli przekroczy normy, lepiej przełożyć spacer na inny dzień. 
    • Podczas pierwszych spacerów zimą nie zapomnij o ciepłym ubraniu. Ubranka nie mogą być za luźne, ponieważ nie będą wtedy dobrze ogrzewać ciała, ani zbyt ciasne, aby nie utrudniać krążenia krwi. 
    • Konieczne jest również zabezpieczenie delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Sprawdź np. krem ochronny na wiatr i zimno Chicco

    Kiedy pierwszy spacer z noworodkiem wiosną? 

    Wiosną, jeśli pogoda dopisuje, na pierwszy spacer z noworodkiem można wybrać się już w pierwszym tygodniu życia dziecka, nawet 3 dni po narodzinach. To bardzo dobry czas, ponieważ temperatura na zewnątrz jest dość optymalna i na ogół nie powoduje wyziębienia, ani przegrzania. Mimo to pamiętaj, aby pierwsze wyjścia nie trwały zbyt długo i dawały dziecku możliwość na przyzwyczajenie się do przebywania na zewnątrz. 

    Ile powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem

    Ile powinien trwać pierwszy spacer z noworodkiem?

    Pierwsze spacery powinny być dość krótkie i trwać ok. 20 minut. Staraj się nie przedłużać ich zwłaszcza zimną ani latem, kiedy mogą panować dość skrajne warunki pogodowe. Z czasem, kiedy zacznie stabilizować się rytm dnia maluszka, pojawią się regularne drzemki i pory jedzenia, spacery będzie można lepiej zaplanować i stopniowo wydłużać czas ich trwania. 

    • Na pierwszy spacer warto wybrać miejsca ciche, spokojne, oddalone od ruchliwej ulicy. Lepiej unikać również dużych skupisk ludzi, takich jak centra handlowe i duże supermarkety, w których ostre światło, hałas i panujący dookoła pośpiech, mogą wywołać u dziecka niepotrzebny stres i niepokój. Dobrymi miejscami na pierwsze spacery są parki, okolice działek czy lasów. Pierwsze wyjścia warto zaplanować blisko domu, aby w razie potrzeby móc zabrać dziecko jak najszybciej do środka.
    • Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą torb z rzeczami dla dziecka, które mogą Ci się przydać, kiedy będziecie poza domem. 

    Podsumowanie

    Pierwszy spacer z noworodkiem bywa bardzo stresujący dla rodziców. W zależności od aktualnej pory roku i panujących warunków atmosferycznych może on odbyć się już kilka dni po porodzie, jednak w okresie jesienno-zimowym warto odczekać trochę dłużej, a w międzyczasie zastosować werandowanie, które aklimatyzuje organizm. Mimo to warto pamiętać, że zalecenia dotyczące pierwszych spacerów są bardzo umowne, dlatego należy zdać się na sugestie lekarza lub położnej. 

    Źródła:

    1. Korczak K., Wyprawa życia, czyli pierwszy spacer z noworodkiem, https://znana-polozna.pl/artykuly/wyprawa-zycia-czyli-pierwszy-spacer-z-noworodkiem [dostęp: 04.02.2023]
    2. Grygalewicz J., Spacery z małym dzieckiem, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem  [dostęp: 08.02.2023]
    3. Stefańska M., Spacery z noworodkiem i niemowlakiem dla zdrowia i przyjemności, https://www.panidoktor.com.pl/spacery-z-noworodkiem-i-niemowlakiem-dla-zdrowia-i-przyjemnosci/ [dostęp: 08.02.2023]

    Więcej artykułów na ten temat

    • Czym są zabawy sensoryczne? Jakie korzyści dają dziecku? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania oraz pomysły na zabawy dla dzieci w różnym wieku.
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora