Pieluchy i pieluchomajtki

  (192)

Pieluchy to niezbędne akcesoria dla dzieci, które towarzyszą pociechom od narodzin do momentu nauki samodzielnego korzystania z nocnika i toalety. Zapewniają komfortowe wydalanie najpierw niemowlakom, a następnie raczkującym i gaworzącym dzieciom. 

Sortuj według
Pieluchy dla dzieci

Pieluchy dla dzieci

Rodzaje pieluch dla dzieci

Podstawowy podział pieluch dla dzieci dotyczy wariantów jednorazowych i wielorazowych. Chociaż pieluchy jednorazowe są znacznie popularniejsze, wielu rodziców korzysta również z ich wielorazowych odpowiedników. Najpopularniejsze wśród nich to pieluchy dla dzieci:

 • Składane – tradycyjne pieluchy z tetry, flaneli albo materiału typu frotte;
 • Z kieszonką – pozwalają na umieszczenie wymiennej wkładki higienicznej;
 • Formowane – zawierają gumki i guziczki ułatwiające lepsze dopasowanie do obwodów niemowlaka;
 • All-in-one – zbliżone do klasycznych pampersów, jednak w całości nadają się do prania.

Pieluchy jednorazowe – pampersy

Pieluchy wielorazowe są chłonne, jednak pozostawiają uczucie wilgoci na skórze i wymagają każdorazowego prania w wysokiej temperaturze. Z tego powodu większość rodziców wybiera popularne pampersy dla dzieci. Zapewniają największą wygodę użytkowania, a ich niektóre warianty powstają nawet z materiałów biodegradowalnych. Występują w różnych rozmiarach i mogą mieć dodatkowe przeznaczenie, na przykład do pływania. Są miękkie i elastyczne, a ich wielowarstwowość  skutecznie zatrzymuje wilgoć. Do wyboru pozostają pieluchy jednorazowe na rzep, a także dopasowane pieluchomajtki dla dzieci.

Pieluchy tetrowe

Klasyczne pieluchy tetrowe były niegdyś bardzo popularne. Warto docenić możliwość ich wielokrotnego użytku. Należy mieć jednak świadomość tego, że są tak samo komfortowe dla malucha jak jednorazowe pieluchy i pieluchomajtki dla dzieci. Niestety pieluchy tetrowe po zmoczeniu przylepiają się do skóry i stwarzają ryzyko odparzeń. Problem ten częściowo może rozwiązać odpowiednio dobrana zasypka dla dzieci, jednak wiele osób ostatecznie rezygnuje z tego rodzaju pieluch. Wykorzystuje się je natomiast do innych czynności higienicznych, na przykład do wycierania buzi dziecka po posiłku lub jako podkłady do przewijania

Pieluchy bawełniane

Żeby pieluchy tetrowe były miękkie i delikatne dla wrażliwej skóry dziecka, wymagają każdorazowego prasowania lub korzystania z suszarki bębnowej. W związku z tym część rodziców zamiast pieluch tetrowych wybiera inne, delikatniejsze tkaniny bawełniane. Świetnie sprawdza się na przykład muślin lub flanela, które coraz częściej stosowane są w pieluszkach. Można używać ich do otulania właściwych pieluch, mając pewność, że nie podrażnią skóry dziecka. Ze względu na swoją miękkość takie pieluchy bawełniane sprawdzą się także podczas przewijania lub  w roli ręcznika kąpielowego.

Gdzie wyrzucać pieluchy jednorazowe?

Decydując się na korzystanie z pieluch jednorazowych, warto zadbać o prawidłową segregację odpadów. Zarówno pampersy biodegradowalne, jak i wykonane z innych materiałów należy wyrzucać do kontenerów na śmieci zmieszane. Pomimo tego, że pieluchy wykonane są z tworzywa sztucznego, to nie nadają się do recyklingu, ponieważ mogą stwarzać biologiczne zagrożenie dla zdrowia.

Jak dobrać odpowiednie pieluchy dla dzieci?

Pieluchy dla dzieci powinny nie tylko zapobiegać przeciekaniu, ale również zapewniać pełen komfort i swobodę ruchów. Kluczowe znaczenie ma w tej kwestii dobór prawidłowego rozmiarupieluch (od 0 do 6). Najłatwiejsze w dopasowaniu są jednorazowe pampersy, które na ogół posiadają na opakowaniu informacje o wieku i wymiarach dzieci, dla których stworzono konkretny rozmiar. Podczas doboru pieluszek warto wziąć pod uwagę także ich bezpieczeństwo użytkowania. Pomogą w tym informacje o przyznanych atestach i certyfikatach, na przykład:

 • Oeko-Tex;
 • pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka.

Prawidłowe zakładanie pieluszki

 1. Połóż dziecko na podkład higieniczny do przewijania.
 2. Zdejmij i wyrzuć starego pampersa. Wykorzystaj chusteczki nawilżane dla dzieci do wytarcia zabrudzeń.
 3. Umieść pieluchę pod pupą dziecka.
 4. Przednią część pieluszki połóż na brzuchu niemowlaka.
 5. Zapnij najpierw jeden, a następnie drugi bok, dopasowując szerokość pieluchy.
 6. Następnie dostosuj długość pampersa. Najlepiej, by sięgał on poniżej linii pępka. Pamiętaj, że nie może on wisieć pomiędzy udami dziecka.
 7. Popraw zakładki pod rzepami oraz gumki przy pachwinach.
 8. Sprawdź, czy pielucha nie ogranicza ruchów dziecka.

Kiedy zmienić pieluchy z rzepami na pieluchomajtki?

Dopasowywane w obwodach pieluchy dla dzieci pozwalają rodzicom upewnić się, że brzuszek malucha nie jest nadmiernie uciskany. Jednak gdy dziecko rośnie, przychodzi moment, w którym pieluchomajtki znajdują lepsze zastosowanie. Tego rodzaju pieluchy jednorazowe posiadają elastyczny pas i są zakładane jak normalna bielizna. Jednocześnie pantsy zachowują pożądaną chłonność. To świetne rozwiązanie dla dzieci powyżej 7. miesiąca niecierpliwiących się przy zmianie pieluszki. Lepiej sprostają wymaganiom maluchów raczkujących i uczących się chodzić. Są pomocne podczas nauki korzystania z nocnika.

Marki powiązane z kategorią: Pieluchy dla dzieci