Kremy z filtrem dla niemowląt i dzieci

  (102)

Krem z filtrem dla dzieci jest niezbędnym kosmetykiem podczas wakacyjnych wyjazdów. Produkt przydaje się także na co dzień w trakcie ciepłych miesięcy, gdy pociechy spędzają większość czasu poza domem. Zobacz produkty dostępne w naszej drogerii i chroń swoje dzieci przed oparzeniami słonecznymi.

Sortuj według
Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna

Ekspozycja na słońce małego dziecka – negatywne skutki

Promienie słońca okazują się szczególnie szkodliwe dla najmłodszych, dlatego że skóra dzieci jest cieńsza i wrażliwsza niż skóra dorosłych. Promieniowanie UV wnika w nią głębiej i z tego względu łatwiej o powstanie bolesnych oparzeń słonecznych. Co więcej, w skórze dzieci znajduje się mniej melaniny – barwnika zabezpieczającego ciało przed skutkami ekspozycji na słońce. Dziecięca skóra zawiera ponadto więcej komórek macierzystych, które łatwo ulegają mutacjom pod wpływem promieniowania słonecznego.

Skutkami nadmiernej ekspozycji dzieci na słońce są:

 • oparzenia słoneczne i podrażnienie skóry,
 • reakcje fotoalergiczne,
 • przebarwienia na skórze,
 • zaostrzenie chorób autoimmunologicznych,
 • zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka (raka skóry) w dorosłym życiu,
 • pogorszenie się wzroku.

Zasady przebywania dziecka na słońcu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w trakcie słonecznej pogody? Pamiętaj o przestrzeganiu następujących zasad:

 • niemowlęta do 6 miesiąca życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu. Na plaży maluchom należy przygotować specjalny, otwarty namiot, a podczas spacerów wybierać zacienione miejsca, np. park,
 • w przypadku starszych dzieci (powyżej 6 miesiąca życia) powinno się unikać przebywania na słońcu między godziną 10 a 16,
 • dziecko przebywające na słońcu musi mieć założoną czapkę z daszkiem albo kapelusz z rondem, a także przewiewne ubranie,
 • na 15-30 minut przed wyjściem z domu nałóż obficie na skórę swojej pociechy krem z filtrem dla dzieci. Pamiętaj, by posmarować całe ciało dziecka, również jego twarz, uszy i usta,
 • Na plaży dzieci powinny przebywać w cieniu, np. pod parasolem.

Kremy z filtrem – jakie wybierać i w jaki sposób stosować?

Dobry krem z filtrem dla niemowląt i dzieci zawiera filtry mineralne. Ten rodzaj filtrów nie wnika w skórę, tworzy za to ochronną warstwę na ciele. Powstała powłoka odbija promienie UV jak tarcza.

Dla niemowląt i dzieci poniżej 3 lat najlepsze będą kosmetyki zapewniające ochronę na poziomie 50 SPF i wyższym. Starsze pociechy można posmarować produktem z SPF 30. Kremy dla dzieci powinny chronić przed promieniami UVA i UVB. Warto zatem uważnie czytać etykiety produktów, by zapewnić skórze dziecka najlepsze zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce.

Aby mieć pewność, że dany krem z filtrem dla niemowląt i dzieci jest bezpieczny dla najmłodszych, szukaj na jego opakowaniu atestów, np. pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka. Warto zwrócić uwagę na ofertę kosmetyków naturalnych. Dzięki nim możliwa jest pielęgnacja dziecka bez użycia drażniących składników.

Krem z filtrem dla dzieci należy stosować jeszcze przed ekspozycją na słońce. Zaleca się posmarować nim zarówno miejsca odsłonięte, jak i przykryte ubraniem, dlatego że promieniowanie może przenikać przez tkaniny. Kremy z filtrem trzeba aplikować co 2 godziny, a także po każdym wyjściu z wody (nawet jeśli stosowany kosmetyk jest wodoodporny). Jeśli dziecko ma na skórze znamiona barwnikowe, zabezpiecz je kremem z najwyższym dostępnym filtrem albo specjalnym sztyftem do znamion.

Marki powiązane z kategorią: Ochrona przeciwsłoneczna