Suche końcówki włosów – jak zadbać o przesuszone końcówki?

19. 7. 2023 · 6 minut czytania

Nawilżanie, odżywianie i regeneracja – poznaj tajemnice pielęgnacji suchych końcówek włosów. Skorzystaj z profesjonalnych kosmetyków lub wypróbuj naturalne domowe sposoby na suche końcówki.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Suche końcówki włosów – jak zadbać o przesuszone końcówki?

Każda kobieta marzy o gładkich i lśniących włosach na całej długości. W rzeczywistości to rzadkość, a największym problemem są zazwyczaj suche końcówki włosów. Ponieważ jest to najstarszy fragment pasm, trzeba z nimi postępować w odpowiedni sposób. Jeśli borykasz się z przesuszonymi, sianowatymi końcówkami i chcesz dowiedzieć się, jak i czym je nawilżyć, koniecznie czytaj dalej! 

Suche końcówki włosów – przyczyny 

Jeśli masz długie włosy, doskonale wiesz, jak ważne jest dbanie o kondycję końcówek. Nawet jeśli dopiero zaczynasz je zapuszczać, powinnaś baczniej przyglądać się temu fragmentowi pasm. Należy podkreślić, że zapuszczanie włosów to nie tylko czekanie na ich wzrost – to proces wymagający uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Zauważyłaś, że masz przesuszone końcówki? Być może wydaje Ci się, że najlepszym rozwiązaniem jest je ściąć.  

Faktycznie, w niektórych przypadkach bardzo zniszczone włosy i rozdwojone końcówki będą wymagały podcięcia. Wiemy jednak, że długie pasma są dla wielu kobiet cenne i nie chcą rezygnować z ich długości. Dobrze dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów oraz domowe sposoby, takie jak stosowanie naturalnych olejów, mogą pomóc w ich regeneracji. Zanim jednak sięgniesz po kolejny produkt, przeanalizuj swoje dotychczasowe błędy pielęgnacyjne.  

Jakie są przyczyny suchych końcówek włosów? 

  • Uszkodzenia mechaniczne spowodowane częstym używaniem gorących narzędzi do stylizacji, takich jak suszarki do włosów, prostownice czy lokówki, to najkrótsza droga do uszkodzenia struktury włosa. Problem może być potęgowany nieprawidłowym czesaniem, zwłaszcza mokrych kosmyków. Zobacz, jak czesać włosy, żeby ograniczyć uszkodzenia. 
  • Niewłaściwa pielęgnacja, między innymi pomijanie regularnego nawilżania i odżywiania, to kolejne podłoże problemów z suchymi końcówkami. Jeśli w Twojej kosmetyczce przeważają nadmiernie agresywne szampony do włosów, które usuwają z nich naturalną warstwę ochronną w postaci sebum, a do tego zapominasz o stosowaniu odżywek do włosów czy masek nawilżających, z dużym prawdopodobieństwem jest to główna przyczyna przesuszonych końcówek. 
Czym nawilżyć suche końcówki włosów?
  • Ekspozycja na czynniki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, chlorowana woda czy suche powietrze, może osłabić strukturę włosa i spowodować utratę wilgoci. Szczególnie w czasie zimowych miesięcy, gdy powietrze jest suche, włosy mogą być bardziej podatne na przesuszenie. 
  • Niedobór składników odżywczych – witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, prowadzi do osłabienia włosów, w tym również końcówek. 
  • Częste farbowanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie czy prostowanie chemiczne to kolejni winowajcy trudności w utrzymaniu zdrowych i właściwie nawilżonych pasm.  

Nie można również zapomnieć, że końcówki to najstarsza część włosów, a więc siłą rzeczy – najdłużej narażona na wszystkie wymienione wyżej czynniki. Nie bez powodu to właśnie końcówki stanowią największe wyzwanie pielęgnacyjne i to na nich najwcześniej odbijają się skutki zaniedbań.

Jak i czym nawilżyć suche końcówki włosów? 

Nawilżanie suchych końcówek to proces, który wymaga cierpliwości i systematyczności. Jednorazowa aplikacja nawet najlepszych kosmetyków do włosów z pewnością nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Skup się na stosowaniu preparatów z dobrymi składami o działaniu regenerującym i intensywnie nawilżającym. W recepturach kosmetyków szukaj przede wszystkim: 

  • Olejów naturalnych, które nawilżają i odżywiają włosy, zapobiegając przesuszeniu. Oleje znane z pozytywnego wpływu na włosy to np. olej kokosowy, olej arganowy, olej jojoba, olej migdałowy, olej awokado. 
  • Protein wzmacniających włosy, przywracających im elastyczność i chroniących przed uszkodzeniami mechanicznymi. 
  • Ekstraktów roślinnych o działaniu nawilżającym, regenerującym i wzmacniającym, takich np. ekstrakt z aloesu, rumianku, skrzypu polnego, pokrzywy. 
  • Panthenolu, czyli prowitaminy B5, która doskonale nawilża i regeneruje, a ponadto poprawia elastyczność i kondycję kosmyków. 
  • Ceramidów, które wypełnią ubytki w łuskach włosów, w efekcie czego wzmocnią ich strukturę, zapobiegając łamliwości. 
  • Kwasu hialuronowego, który przyciąga i zatrzymuje wilgoć wewnątrz włosów. 
  • Witamin wspierających zdrowy wzrost włosów i działających przeciwutleniająco. 

Aby zauważalnie poprawić kondycję końcówek, nie powinnaś ograniczać się wyłącznie do mycia włosów szamponem, ponieważ nie dostarczy on kosmykom potrzebnych składników odżywczych.  

  • Po każdym myciu nie zapominaj o zastosowaniu odżywki do włosów, która jest niezbędna dla poprawy ich kondycji, a raz lub dwa razy w tygodniu zastosuj maskę. Przetestuj między innymi Sylveco lnianą maskę do włosów z ekstraktem z nasion lnu zwyczajnego i olejem kokosowym. Dzięki bogactwu substancji nawilżających i odżywczych poprawia wygląd włosów, szczególnie włosów suchych i łamliwych. Możesz ją stosować zarówno przed myciem dla zwiększenia elastyczności włosów, jak i po myciu, dzięki czemu kosmyki będą się lepiej rozczesywały, 
  • Kolejnym zabiegiem wpływającym pozytywnie na przesuszone fragmenty włosów jest aplikowanie specjalnego serum, które ochroni włosy przed uszkodzeniami oraz powstrzyma nadmierną utratę wilgoci, np. Green Pharmacy Serum na łamliwe końcówki Jedwab z olejkiem ryżowym i kameliowym, ekstraktem z aloesu i olejkiem cedrowym lub Joanna PEHology olejek na końcówki włosów z olejem z orzechów makadamia, olejem z nasion konopi siewnych, olejem z awokado i pochodnymi oleju kokosowego. 
  • Jeśli zależy Ci na szybkiej regeneracji końcówek – wypróbuj olejowanie włosów! Jest to bezpieczna i naturalna metoda pielęgnacji, która ma pozytywny wpływ na kondycję Twoich kosmyków. Korzystając z różnych olejów roślinnych, dostarczasz włosom cennych składników odżywczych, witamin oraz kwasów tłuszczowych, które przenikają w głąb struktury włosów, zapewniając im niezbędną porcję nawilżenia i odżywienia, a także wzmacniają i chronią przed uszkodzeniami. W rezultacie Twoje włosy staną się bardziej elastyczne, zdrowsze, a ponadto nabiorą pięknego blasku. 

Jakie olejki do włosów polecamy? 

  • HERBLIZ olejek do włosów z CBD lawendowy do zabezpieczania końcówek lub olejowania całych włosów. Bogata kompozycja zabezpiecza kosmyki, przeciwdziałając uszkodzeniom. 
  • Purite olejowy regenerator do włosów regenerujący matowe, łamliwe i zniszczone włosy z rozdwojonymi końcówkami. Sprawdzi się również na pasmach wypadających i przetłuszczającej się, podrażnionej skórze głowy. 
  • Orientana kokosowa terapia do włosów na bazie oleju kokosowego, z dodatkiem wąkrotki azjatyckiej i miodli indyjskiej. Do stosowania na same końcówki lub całą długość włosów. 

Sprawdź również, wcierki do włosów

Domowe sposoby na suche końcówki włosów

Domowe sposoby na suche końcówki włosów 

Kluczem do zachowania zdrowych i pięknych włosów jest systematyczna pielęgnacja i odpowiednie nawilżenie. Oprócz profesjonalnych, drogeryjnych formulacji, możesz również przetestować domowe sposoby. Jak nawilżyć włosy za pomocą produktów znajdujących się w kuchni? 

  • Maska do włosów z awokado i banana – zmiksuj dojrzałe awokado z bananem, dodając łyżkę oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Nałóż na wilgotne włosy, skupiając się na końcówkach. Po 30-60 minutach spłucz maskę. 
  • Mleko kokosowe – delikatnie wmasuj niewielką ilość mleka kokosowego w suche końcówki włosów, pozostaw na kilka godzin, a następnie umyj kosmyki. Mleko kokosowe jest bogate w białko i tłuszcze, które pomogą wzmocnić i nawilżyć włosy. 
  • Miód i oliwa z oliwek – połącz 2 łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy z oliwek. Nałóż na wilgotne włosy, koncentrując się na końcówkach i pozostaw na 20-30 minut, a następnie dokładnie spłucz. 
  • Jogurt naturalny – nałóż jogurt naturalny na suche końcówki włosów, pozostaw na 30 minut, a następnie spłucz.  

Co jeszcze możesz zrobić dla swoich włosów? Unikaj używania gorących narzędzi do stylizacji, takich jak suszarki do włosów, prostownice czy lokówki, ponieważ wysoka temperatura to jeden z głównych czynników prowadzących do przesuszenia końcówek. Ponadto w miarę możliwości ogranicz stosowanie chemicznych farb i rozjaśniaczy, które osłabiają strukturę włosów. 

Suche końcówki włosów co robić

Podsumowanie 

Suche końcówki włosów są nie tylko nieatrakcyjne, ale mogą również oznaczać, że włosy są odwodnione i pozbawione składników odżywczych. Dlatego tak istotne jest regularne nawilżanie i odżywianie końcówek. Skutecznymi metodami pielęgnacji są zarówno profesjonalne kosmetyki, jak i domowe sposoby. Pamiętaj, że systematyczna dbałość o kosmyki jest kluczem do utrzymania nawilżonych i pięknych włosów, od czubka głowy aż po same końce. 

Źródła:

1. M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/wlos.pdf [dostęp 15.07.2023] 
2. Niedziałek N., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Warszawa, 2021 

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora