Olejowanie włosów krok po kroku – jak i czym olejować włosy?

26. 6. 2023 · 8 minut czytania

Dowiedz się, jak odpowiednio olejować włosy, aby przywrócić im blask, elastyczność i siłę. Poznaj techniki i oleje, które pomogą Ci w pielęgnacji i wzmocnieniu fryzury.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Olejowanie włosów krok po kroku – jak i czym olejować włosy?

Olejowanie włosów to praktyka sięgająca czasów starożytnych. Polega na aplikacji naturalnych olejów roślinnych na włosy w celu ich nawilżenia, odżywienia, wzmocnienia i ochrony przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych. W artykule przyjrzymy się bliżej fenomenowi tego zabiegu. Zaprezentujemy różne rodzaje olejów, omówimy też kroki niezbędne do prawidłowej pielęgnacji kosmyków.

Co to jest olejowanie włosów?

Historia stosowania olejów roślinnych na włosy sięga starożytności. Już nasi przodkowie doceniali korzyści płynące z naturalnych olejów roślinnych dla zdrowia i urody włosów. Starożytni Egipcjanie stosowali olej z czarnuszki, aby nawilżyć, wzmocnić włosy i dodać im zachwycającego blasku. Z kolei w Indiach wykorzystano mieszanki olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy, olej rycynowy i olej z amla. Olejowanie jest również obecne w innych kulturach, między innymi w tradycji afroamerykańskiej, gdzie stosuje się olej arganowy do kondycjonowania naturalnie kręconych włosów.

  • Współczesna popularność olejowania wynika z rosnącego zainteresowania naturalnymi metodami pielęgnacji i poszukiwania skutecznych rozwiązań dla problemów związanych z kondycją kosmyków. Włosy są podatne na różnorodne czynniki, takie jak działanie słońca, suszenie, stylizacja ciepłem, zabiegi chemiczne czy zanieczyszczenia środowiska. Wszystkie te elementy prowadzą do wysuszenia, osłabienia i uszkodzenia struktury włosów. Olejowanie to doskonałe remedium na zniszczone włosy.
  • Głównym celem olejowania jest dostarczenie składników odżywczych do włosów oraz ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
  • Olejki do włosów wykazują zdolność penetracji struktury włosa, dzięki czemu są w stanie dostarczyć niezbędne substancje, takie jak kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i przeciwutleniacze,
  • Dodatkowo olejowanie tworzy na powierzchni włosa ochronną warstwę, zabezpieczającą przed utratą wilgoci i uszkodzeniami mechanicznymi.

Nie ulega wątpliwości, że są doskonałym wsparciem dla pozostałych kosmetyków do włosów w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, dlatego powinny znaleźć się tuż obok szamponu do włosów i odżywki do włosów.

Co to jest olejowanie włosów

Co daje olejowanie włosów?

Wielowiekowa praktyka olejowania włosów skrywa w sobie tajemnicę piękna i zdrowia kosmyków. Poprawna technika i starannie dobrane olejki przekształcą suche, matowe i osłabione włosy w lśniące, elastyczne i pełne życia pasma. Jakie efekty przynosi regularne olejowanie włosów?

  • Zatrzymywanie wilgoci – oleje działają niczym naturalne humektanty, co oznacza, że przyciągają wilgoć z otoczenia i zatrzymują ją wewnątrz włosów. To pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, dociążyć kosmyki, a także podkreślić skręt loków. Jednocześnie zapobiega wysuszeniu i łamliwości. Zobacz również, jak nawilżyć włosy,
  • Odżywianie – oleje stanowią bogactwo różnorodnych składników aktywnych, takich jak witaminy, kwasy tłuszczowe, np. kwasy omega-3, omega-6 oraz antyoksydanty, które odgrywają istotną rolę w regeneracji, odżywianiu i ochronie włosów,
  • Ochrona – substancje tworzą na powierzchni włosów cienką warstwę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura podczas stylizacji, zanieczyszczenia środowiskowe oraz uszkodzenia spowodowane szczotkowaniem czy codziennymi zabiegami pielęgnacyjnymi,
  • Stymulacja krążenia krwi – masaż z użyciem wybranego oleju pobudza krążenie krwi w okolicy cebulek włosowych. To z kolei sprzyja lepszemu odżywieniu i dotlenieniu mieszka włosowego, co może przyczynić się do poprawy wzrostu włosów i redukcji problemów z łamliwością oraz wypadaniem. Ponadto kondycjonuje skórę głowy, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, a także pomaga zwalczyć łupież.

Czym olejować włosy?

Wyobraź sobie bogactwo natury oferujące nieograniczoną różnorodność olejów roślinnych. Każdy z nich wykazuje swoje unikalne właściwości i mnogość składników odżywczych, które korzystnie wpływają na Twoje włosy. Od egzotycznego oleju kokosowego, który głęboko nawilża i odżywia, przez olej arganowy, np. Arganove BIO nierafinowany olej arganowy, który nadaje im blask, aż po olej rycynowy, np. Silcare Quinn Olej rycynowy. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj włosów ma swoje indywidualne potrzeby, dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego produktu.

Czym kierować się przy wyborze oleju? Kluczową rolę w kontekście olejowania odgrywa porowatość włosów. Cecha ta bezpośrednio wpływa na zdolność włosów do utrzymania wilgoci, wchłaniania składników odżywczych i reakcji na zewnętrzne czynniki. W konsekwencji pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty zabiegu. Polecam artykuł, w którym szczegółowo opisuję, jak określić porowatość włosów. Na potrzeby dzisiejszego wpisu wspomnę, że wyróżniamy 3 rodzaje porowatości – niską, średnią i wysoką, w zależności od stopnia odchylenia łusek od powierzchni włosa.

  • Włosy niskoporowate charakteryzują się najmniejszym kątem odchylenia łusek, wskutek czego są gładkie i błyszczące. Minusem jest problematyczna stylizacja. Wyczarowanie burzy loków na włosach niskoporowatych jest praktycznie niemożliwe. Łatwo je również obciążyć zbyt bogatymi w składniki odżywcze kosmetykami do pielęgnacji włosów, które mogą oblepiać kosmyki, przez co tracą swoją naturalną sprężystość. Do włosów niskoporowatych polecane są oleje małocząsteczkowe, które łatwiej wnikną przez ścisło ułożone łuski. Sprawdzą się między innymi olej słonecznikowy oraz masło shea,
  • Włosy średnioporowate to najczęściej spotykany rodzaj kosmyków. Są to tzw. włosy normalne, które stosunkowo łatwo poddają się stylizacji, a co więcej, nie sprawiają kłopotów podczas codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Ze względu na fakt, że łuski są średnio odchylone, do ich pielęgnacji sprawdzą się zarówno oleje o małej, jak i większej cząsteczce. Przetestuj między innymi olej winogronowy, oliwę z oliwek, Natur Planet Aroma Zielona Herbata olej ze słodkich migdałów, a także Oleiq Olej z pestek wiśni Ciało & Włosy,
  • Włosy wysokoporowate mają bardzo rozchylone lub uszkodzone łuski, co powoduje, że łatwo tracą wilgoć. Są szorstkie, matowe, podatne na przesuszenie i utratę elastyczności. Olejowanie jest tu niezwykle ważne, ponieważ tworzy ochronną barierę na powierzchni włosa, zapobiegając utracie wilgoci i chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. Do włosów wysokoporowatych sprawdzą się olej z pestek malin, jojoba oraz olej z kiełków pszenicy.

Oprócz czystych olejów możesz również wypróbować preparaty pielęgnacyjne z dodatkiem oleju, które zapewniają dodatkowe korzyści lub skupiają się na konkretnym problemie. Przykładem są Seboradin Oily Hair, ampułki do włosów, które oprócz oleju rycynowego zawierają wyciągi roślinne oraz kompleks witamin z grupy B. Inny ciekawy kosmetyk to Pantene Pro-V olejek ochronny do włosów z olejem arganowym bez spłukiwania ograniczający puszenie i zabezpieczający pasma przed uszkodzeniami.

Co daje olejowanie włosów

Olejowanie włosów – na sucho czy na mokro?

Olejowanie może być przeprowadzane na sucho lub na mokro, zależnie od preferencji, rodzaju i kondycji włosów. Jeśli dopiero wprowadzasz zabieg do swojej rutyny pielęgnacyjnej, najlepiej eksperymentować z różnymi technikami, obserwować stan włosów po olejowaniu i ewentualnie modyfikować poszczególne kroki.

  • Olejowanie na suchopolega na aplikacji oleju na suche włosy bez ich uprzedniego zwilżania wodą. Sucha struktura włosa ułatwia penetrację oleju i głębsze nawilżenie, w efekcie czego włosy w naturalny sposób absorbują olej, co przyczynia się do intensywnego odżywienia i rewitalizacji. Ponadto nakładanie oleju na sucho pozwala skupić się na końcach włosów, które często są najbardziej zniszczone i wymagają większej uwagi. Technika na sucho polecana jest osobom o cienkich lub przetłuszczających się włosach, które chcą uniknąć nadmiernego obciążenia u nasady,
  • Olejowanie na mokro– polega na aplikacji oleju na wilgotne lub lekko osuszone włosy. Metoda umożliwia rozprowadzenie oleju na całej długości włosów i ułatwia rozczesywanie. Jest szczególnie korzystna dla właścicielek gęstych, suchych lub kręconych włosów, które potrzebują dodatkowej wilgoci i definiowania.

Jak olejować włosy?

To, jak olejować włosy, zależy wyłącznie od Ciebie.

  • Przetestuj opisane wyżej, dwie najpopularniejsze metody, czyli na sucho lub na mokro. Na początek będą idealne, ponieważ nie wymagają specjalnych przygotowań. Możesz olejować włosy na całej długości lub skupić się na najbardziej uszkodzonych fragmentach i nakładać substancję od ucha lub na same końcówki,
  • Ciekawą alternatywą jest także olejowanie na odżywkę, czyli najpierw musisz zaaplikować na kosmyki odżywkę, a na nią olej lub wymieszać ulubioną odżywkę z niewielką ilością oleju. Jak widzisz, możliwości jest kilka, dlatego eksperymentuj, testuj różne opcje i obserwuj efekty,
  • Niezależnie od wybranej metody, kluczowa jest systematyczność. Olejowanie włosów raz na miesiąc z pewnością nie przyniesie zauważalnej poprawy. Zaleca się, by przeprowadzać zabieg 2-3 razy w tygodniu. Seans z olejem powinien trwać minimum 2 godziny. Od czasu do czasu możesz zafundować swoim włosom całonocną kurację.

Po jakim czasie zauważysz pierwsze rezultaty? Dużo zależy od kondycji wyjściowej włosów, regularności i stosowanego oleju, ale na ogół jest to mniej więcej miesiąc sumiennego olejowania.

Czy olejować włosy

Olejowanie włosów – czym zmywać?

Zmywanie oleju to istotny etap całego procesu. Niedokładne lub nieprawidłowo przeprowadzone może skutkować źle umytymi kosmykami, przez co będą posklejane i tłuste, a przecież nie na takim efekcie nam zależy. Jak zatem zmywać olej z włosów?

  • Oczywiście szamponem, przy czym powinien to być preparat bez agresywnych detergentów i składników wysuszających, które mogłyby zepsuć to, co naprawił olej. Ze względu na łagodną formułę, zazwyczaj niezbędne jest dwukrotne umycie głowy,
  • Jeśli mimo wszystko efekt nie jest zadowalający, polecam zastosować tzw. emulgowanie, które pomoże dokładnie oczyścić włosy z resztek oleju. Do emulgowania oleju potrzebna będzie lekka odżywka o naturalnym składzie. Przed nałożeniem kosmetyku możesz spłukać olej wodą lub nałożyć wybrany preparat bezpośrednio na olej. Po ok. 20-30 minutach spłucz odżywkę z resztkami oleju i umyj włosy łagodnym szamponem. Emulgowanie sprawi, że olej łatwiej połączy się z wodą, dzięki czemu bez trudu usuniesz tłustą substancję.

Podsumowanie

Olejowanie włosów jest skuteczną i popularną metodą pielęgnacji, która zapewnia nawilżenie, odżywienie i ochronę włosów. Stosowanie odpowiednio dobranych olejów dostarcza składników odżywczych, wzmacnia strukturę włosa oraz przywraca naturalny blask. Poprzez regularne olejowanie poprawisz kondycję włosów, zmniejszysz ich łamliwość, zwiększysz elastyczność oraz zapobiegniesz przesuszeniu. Ta prosta technika może być dostosowana do różnych rodzajów włosów i poziomu porowatości, pozwalając na indywidualne podejście do pielęgnacji i osiągnięcie zamierzonych efektów.

Źródła:

  1. M. Siekierski, Pielęgnacja włosów – nowoczesne surowce kondycjonujące i regenerujące, http://www.kosmetyka.farmacom.com.pl/artykul/wlos.pdf, [dostęp 14.06.2023 r.]
  2. I. Paluszkiewicz, Nowe oleje pochodzenia roślinnego w kosmetykach – właściwości pielęgnacyjne i leczenie, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/232909 [dostęp 14.06.2023 r.]
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora