Jak określić porowatość włosów?

21. 2. 2023 · 8 minut czytania

Typ porowatości Twoich włosów jest kluczem do pięknej fryzury! Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na poziom porowatości i dowiedz się, jak dobrać odpowiednie produkty i metody pielęgnacji.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak określić porowatość włosów?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wygląd i kondycję włosów jest ich porowatość. Określa ona stopień rozchylenia łusek włosa, a także zdolność do wchłaniania i utrzymywania wilgoci oraz składników odżywczych. W artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi. Wyjaśnimy, czym jest porowatość włosów i jakie są jej rodzaje. Podpowiemy również, jak sprawdzić stan kosmyków.

Co to jest porowatość włosów? 

Wydajesz setki złotych na kolejne nowinki kosmetyczne do pielęgnacji, a Twoje włosy i tak nie wyglądają, jak sobie wymarzyłaś? Na bieżąco śledzisz oferty ulubionych marek produkujących coraz to nowsze preparaty, poświęcasz swoim kosmykom mnóstwo uwagi, a liczby zgromadzonych w łazience produktów do włosów nie powstydziłby się profesjonalny salon fryzjerski? Być może problem nie leży w jakości kosmetyków, ale w tym, że nie są odpowiednie dla Twoich włosów. 

Wydawać by się mogło, że codzienna dbałość o kosmyki to nic skomplikowanego. Wystarczy przecież je umyć, nałożyć ulubioną odżywkę lub maskę, wystylizować i gotowe. Każdy z nas ma swoją rutynę, której się trzyma i stosuje od lat. Jeśli pomimo codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, kosmyki są suche, matowe i daleko im do wymarzonego ideału, poszukaj przyczyny nieco głębiej. Tu z pomocą przychodzi tajemniczo brzmiące pojęcie, czyli porowatość włosów. Co kryje się pod tym terminem?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw poznać naturalną budowę kosmyków. Każdy włos składa się z korzenia i łodygi. Korzeń to część znajdująca się w tkance podskórnej, natomiast łodyga to fragment widoczny na głowie. Łodyga zbudowana jest z trzech warstw - rdzenia, warstwy korowej i osłonki, tzw. łusek. Porowatość włosów określamy na podstawie kąta odchylenia łusek od kory włosa. Im większy poziom odchylenia, tym włosy stają się bardziej porowate. 

 

 

Podstawowa klasyfikacja obejmuje trzy rodzaje włosów:

  • Niskoporowate,
  • Średnioporowate,
  • Wysokoporowate.

Spytasz, ale po co mam wiedzieć, jaką porowatość mają moje włosy? Otóż jest to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na efektywność działania preparatów pielęgnacyjnych i substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Określenie porowatości pomoże skompletować właściwe produkty. W zależności od stanu kosmyków można dobrać takie szampony lub odżywki, które będą odpowiednie do potrzeb włosów, ich kondycji i preferencji. To przełoży się na poprawę wyglądu. Kosmyki staną się gładsze, bardziej błyszczące i miękkie. Co ważne, zasada dotyczy wszystkich produktów - według kryterium porowatości dobieramy nie tylko szampony do włosów, ale też odżywki do włosów czy maski do włosów.

Co to jest porowatość włosów

Rodzaje porowatości włosów 

Wiesz już, że ze względu na poziom odchylenia łusek od powierzchni włosa, wyróżniamy trzy typy porowatości - niską, średnią i wysoką. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje i włosów i jak je ocenić?

Włosy niskoporowate 

Włosy niskoporowate wyróżniają się najmniejszym kątem odchylenia łusek, w efekcie czego są gładkie, sypkie i błyszczące. Mocno przylegające do kory włosa łuski układają się regularnie, dlatego przypominają zdrową, lśniącą taflę. Co więcej, włosy o niskiej porowatości są odporne na uszkodzenia i zabiegi fryzjerskie. Można więc powiedzieć, że to idealny rodzaj kosmyków. Czy na pewno?  

  • Włosy niskoporowate, pomimo wielu zalet, mają też pewien minus - bardzo trudno poddają się jakiejkolwiek stylizacji. Loki rozprostowują się w okamgnieniu, a o subtelnych, modnych falach możesz tylko pomarzyć, ponieważ kosmyki bardzo szybko wracają do swojej pierwotnej formy, 
  • Ponadto stosunkowo łatwo je przeciążyć źle dobranymi substancjami odżywczymi, które, zamiast wnikać w głąb włosa, oblepiają go, tworząc dodatkową warstwę. W efekcie kosmyki tracą swoją sprężystość i naturalny blask. Jednym z największych wyzwań w pielęgnacji tego rodzaju włosów jest nadanie objętości, naturalnego efektu push-up i odbicia od nasady. 
  • W rutynie pielęgnacyjnej dużą uwagę poświęcaj skórze głowy. Preparaty pochłaniające nadmiar sebum, między innymi peelingi do skóry głowy, pomogą zachować skórę w lepszej kondycji oraz przedłużyć świeżość włosów. Ciekawym produktem jest również roślinny koncentrat stymulujący i przywracający równowagę Phyto Phytopolleine o właściwościach oczyszczających, łagodzących i regulujących wydzielanie sebum.

Włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate to najpopularniejszy i najczęściej spotykany rodzaj. Charakteryzują się średnim kątem odchylenia łusek

  • dość podatne na stylizację, łatwo wyczarować z nich efektowne loki, a upięcia dobrze i długo się trzymają. 
  • Nie sprawiają problemów w codziennej pielęgnacji, dobrze reagują na większość substancji odżywczych zawartych w kosmetykach, są gładkie, choć nie tak jak w przypadku włosów niskoporowatych i nie tracą zbyt szybko objętości. Często określa się je jako włosy normalne. 
  • Jeśli nie wiesz, czy Twoje kosmyki mają niski, czy wysoki stopień porowatości i nie jesteś w stanie przyporządkować ich do określonej grupy, prawdopodobnie masz włosy średnioporowate.  

Włosy wysokoporowate

To najbardziej kłopotliwy rodzaj włosów. Wymaga wzmożonej pielęgnacji i właściwie dobranych zabiegów oraz kosmetyków. Cechuje się nieregularnym rozmieszczeniem łusek i najwyższym stopniem ich odchylenia od kory włosa, przez co kosmyki są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. 

  • Włosy wysokoporowate często są zniszczone, przesuszone, matowe i szorstkie w dotyku,
  • Szybko reagują na zmiany temperatury i wilgotność powietrza. Łatwo się puszą, są kruche i łamliwe. Wymagają specjalnej pielęgnacji oraz uważnego traktowania już na etapie ich rozczesywania. W tym celu dobrze sprawdzi się między innymi szczotka do włosów wysokoporowatych różowa KillyS,
  • Wśród zalet włosów wysokoporowatych można natomiast wymienić podatność na stylizację, zabiegi fryzjerskie i farbowanie, a także szybkie schnięcie.
Jak sprawdzić porowatość włosów

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Czy da się zmierzyć porowatość włosów? Tak, jest na to kilka sposobów, zarówno profesjonalnych, jak i domowych przynoszących całkiem wiarygodne rezultaty. 

  • Najefektywniejszym sposobem jest specjalistyczne badanie za pomocą mikroskopu elektronowego i konsultacja trychologiczna,
  • Można również spróbować określić porowatość włosów na podstawie oceny wizualnej. Obserwuj kondycję włosów i naturalną skłonność do reakcji na czynniki wymienione wyżej, takie jak podatność na stylizację i inne zabiegi fryzjerskie oraz nadmierne puszenie czy ogólny stan, 
  • Innym sposobem na sprawdzenie porowatości włosów jest wypełnienie jednej z ankiet dostępnych w Internecie. Odpowiadając na kilka lub kilkanaście pytań, w miarę szybko uzyskasz odpowiedź na nurtujące kwestie. To ułatwi Ci dobór odpowiednich produktów pielęgnacyjnych i sprawi, że Twoje postępowanie z kosmykami stanie się bardziej świadome.

 Często polecanym sposobem jest również prosty test z wodą. Do jego wykonania potrzebujesz jednego włosa i szklanki wypełnionej płynem. Umieść włos w szklance i obserwuj stopień jego zanurzenia przez ok. 5 minut. Jeśli włos pozostanie na powierzchni wody lub tylko nieznacznie się w niej zagłębi, znaczy, że łuski są domknięte i ściśle ułożone, przez co nie nasiąkają wodą. To pozwala wysnuć wniosek, że włos jest niskoporowaty. Włos średnioporowaty zanurzy się mniej więcej do połowy poziomu wody, natomiast włos o wysokiej porowatości, wskutek dużego kąta odchylenia łusek, bardzo szybko przyjmie wodę, nasiąknie nią i opadnie na samo dno szklanki. Metoda daje pewien wgląd w kwestię porowatości włosów, jednak musisz mieć na uwadze, że kosmyki na głowie mogą mieć różną porowatość w zależności od miejsca wzrostu. Jeśli więc chcesz mieć pewność, najwiarygodniejszą metodą jest specjalistyczna konsultacja u trychologa. 

Czy porowatość włosów może się zmienić?

Porowatość włosów, a tym samym stopień rozchylenia łusek, często warunkują geny. Jednak odpowiednią pielęgnacją i systematycznym podcinaniem kosmyków u fryzjera, można poprawić stan, strukturę i ogólną prezencję kosmyków. To, jak szybko zauważysz różnicę, zależy przede wszystkim od ich kondycji wyjściowej i Twojego zaangażowania. Kluczowy jest ponadto dobór odpowiednich kosmetyków do porowatości włosów. 

Pozytywny wpływ na jakość włosów ma olejowanie, czyli wcieranie w kosmyki wybranego olejku i serum do włosów. Podobnie jak w przypadku pozostałych kosmetyków, tak i podczas wyboru oleju, należy kierować się wielkością cząsteczek. Oleje małocząsteczkowe najlepiej sprawdzą się na włosach o nieznacznym odchyleniu łusek, natomiast te wielkocząsteczkowe pomogą kosmykom wysokoporowatym. Jaki olej wybrać do konkretnej porowatości?

  • Włosy niskoporowate - olej kokosowy, olej arachidowy i słonecznikowy, masło kakaowe, masło shea,
  • Włosy średnioporowate - olej ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej śliwkowy, olej winogronowy,
  • Włosy wysokoporowate - olej z kiełków pszenicy, jojoba, olej z nasion bawełny, z pestek arbuza, z czarnuszki siewnej, olej z pestek malin.

W sprzedaży dostępne są produkty do pielęgnacji włosów, uwzględniające kluczowe założenia zjawiska porowatości, dzięki czemu łatwiej zdecydować się na konkretny produkt. Oto kilka przykładów:

Czy porowatość włosów może się zmienić

Podsumowanie

Porowatość włosów to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i wygląd kosmyków. Włosy o wysokiej porowatości są bardziej podatne na uszkodzenia i trudniej je stylizować, natomiast niskoporowate wymagają specjalnego traktowania. Każda osoba ma unikalny rodzaj porowatości włosów, który zależy od takich czynników, jak genetyka, styl życia i sposób pielęgnacji. Ważne jest, aby poznać włosy i dostosować do nich metody pielęgnacji. Zdrowe i piękne kosmyki zaczynają się od codziennej dbałości. Zastosowanie odpowiednich produktów, regularne mycie i odżywianie oraz unikanie częstego stosowania narzędzi do stylizacji są kluczowe dla utrzymania kosmyków w dobrej kondycji.

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora