Pielęgnacja twarzy krok po kroku – jak prawidłowo dbać o cerę?

19. 2. 2024 · 8 minut czytania

Kompleksowy przewodnik po pielęgnacji twarzy. Poznaj sekrety skutecznej pielęgnacji skóry i stwórz idealną rutynę, dzięki której uzyskasz piękną, gładką i zdrową skórę, której zawsze pragnęłaś.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Pielęgnacja twarzy krok po kroku – jak prawidłowo dbać o cerę?

Pielęgnacja twarzy stanowi integralną część codziennej rutyny. Dobierając kosmetyki do cery, uwzględnij indywidualne potrzeby skóry, zróżnicowane warunki środowiskowe oraz czynniki genetyczne. Z artykułu dowiesz się m.in. jak zatrzymać procesy starzenia i złagodzić problemy dermatologiczne. Zapraszamy do lektury! 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? 

Pielęgnacja cery odpowiednio dobranymi kosmetykami do twarzy powinna być codziennym nawykiem. Stale rosnąca gama produktów stawia przed nami szereg możliwości, ale też wyzwań, dlatego ważne jest posiadanie rzetelnej wiedzy na temat sposobów działania poszczególnych preparatów i kolejności ich aplikacji. Zbudowanie planu pielęgnacyjnego przełoży się na kondycję skóry, opóźni procesy starzenia i wyciszy ewentualne zmiany dermatologiczne. W konsekwencji pozwoli cieszyć się zdrowo wyglądającą, promienną cerą. 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? Jak dobrać kosmetyki i w jakiej kolejności je nakładać? I wreszcie – czy wieczorna rutyna powinna różnić się od porannej? Poznaj najważniejsze zasady. 

  • Każda skóra jest inna, dlatego nadrzędną kwestią jest prawidłowy dobór produktów pielęgnacyjnych. Kupując kosmetyki, uwzględnij stan i typ skóry, a także jej specyficzne potrzeby. Niezależnie, czy borykasz się z cerą naczynkową, cerą mieszaną czy suchą – w każdym przypadku kluczowy jest cel, jaki chcesz osiągnąć w swojej pielęgnacji. 
  • Podobnie jak typ skóry, równie ważne są składniki aktywne obecne w formulacjach pielęgnacyjnych. Odpowiednio dopasowane będą skutecznie wspierały procesy regeneracyjne i poprawiały wygląd skóry, z kolei stosowanie niewłaściwych kosmetyków może skutkować podrażnieniem, przesuszeniem lub zaostrzeniem problemów skórnych. 
  • Aby uzyskać zauważalne efekty, kluczowa jest regularność. W ten sposób zapewnisz skórze niezbędne składniki odżywcze, nawilżenie i ochronę. Wspomożesz także odbudowę i odnowę naskórka, poprawisz jego elastyczność oraz jędrność. Warto również zaznaczyć, że niektóre preparaty, np. produkty anti-aging czy przeciwtrądzikowe, wymagają systematycznego stosowania przez określony czas, a zaprzestanie kuracji może zniweczyć włożony dotychczas wysiłek. 

Standardowe kroki w porannej i wieczornej pielęgnacji twarzy obejmują oczyszczanie w celu eliminacji wszelkich zanieczyszczeń, a następnie aplikację wybranych kosmetyków ukierunkowanych na konkretne kwestie dermatologiczne. Do porannej rutyny włącz stosowanie kremu z filtrem UV w celu zabezpieczenia przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.  

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? 

Czym pielęgnować twarz? 

Pielęgnacja twarzy wpływa na nasze samopoczucie i wygląd zewnętrzny. Ponadto poprawia kondycję skóry, która pełni funkcję bariery i pierwszej linii obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jak odnaleźć się w gąszczu możliwości i dostępnej w sprzedaży gamie produktów pielęgnacyjnych? Oferta sklepów i drogerii kosmetycznych może przyprawić o zawrót głowy, dlatego poniżej znajdziesz spis podstawowych kosmetyków do pielęgnacji cery. 

  • Płyny micelarne – główną zaletą płynu micelarnego jest jego skład oparty na micelach, czyli małych cząsteczkach działających jak magnes – przyciągających i usuwających zanieczyszczenia znajdujące się na skórze. Płyny micelarne wyróżniają się delikatnym działaniem. Mogą być stosowane zarówno rano do odświeżenia skóry po przebudzeniu, jak i wieczorem jako pierwszy krok w demakijażu.  
  • Pianki, mleczka iżele do mycia twarzy – służą do usuwania z powierzchni skóry zanieczyszczeń, nadmiaru sebum oraz makijażu. Pianki i mleczka polecane szczególnie dla osób z cerą suchą, wrażliwą lub dojrzałą. Ich lekka formuła nie wysusza skóry. Z kolei żele rekomendowane są najczęściej do skóry tłustej, mieszanej lub normalnej z tendencją do nadprodukcji sebum prowadzącej do zmian dermatologicznych. 
  • Toniki do twarzy – pomagają przywrócić naturalne pH, a ponadto łagodzą podrażnienia, nawilżają i odświeżają skórę oraz przygotowują do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. 
  • Serum do twarzy – to skoncentrowane preparaty zawierające wysokie stężenia składników aktywnych ukierunkowanych na różne problemy skórne, np. na redukcję zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień czy dogłębne nawilżenie. Mogą być stosowane solo lub jako baza dla kremu. Połączenie aplikacji serum z delikatnym masażem opuszkami palców poprawia krążenie krwi, pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz zwiększa absorpcję składników aktywnych zawartych w preparacie. 
  • Kremy do twarzy i kremy pod oczy – stosowanie odpowiednich kremów do twarzy i pod oczy jest niezbędne niezależnie od typu skóry, a regularna aplikacja dzień po dniu kondycjonuje naskórek, zapobiega przesuszeniu, nawilża i odżywia, utrzymując skórę miękką, elastyczną i zdrową. 
  • Krem z filtrem UV – chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV) emitowanym przez słońce. Promienie UV mogą powodować uszkodzenia skóry, takie jak poparzenia słoneczne, przebarwienia, przedwczesne starzenie, a nawet raka skóry. Kosmetyk powinien być traktowany nie jako opcjonalny produkt pielęgnacyjny, ale jako niezbędny element codziennej rutyny. 

Oprócz wyżej wymienionych swój plan pielęgnacyjny możesz również wzbogacić o tzw. kosmetyki do zadań specjalnych, czyli maski i peelingi, jednak pamiętaj, że nie są to produkty codziennego użytku. Peelingi do twarzy, dzięki zawartości drobinek złuszczających, delikatnie usuwają warstwę martwych komórek skóry, odsłaniając zdrowszą i bardziej promienną skórę. Stosowane 1-2 razy w tygodniu poprawiają teksturę skóry, redukują niedoskonałości i wspomagają proces regeneracji skóry. Maseczki z kolei zawierają skoncentrowane składniki aktywne, które działają na różne warstwy skóry, dzięki czemu mogą głęboko nawilżać, odżywiać, ujędrniać, rozjaśniać skórę, a także zredukować widoczność porów i niedoskonałości. Rekomendowana częstotliwość ich stosowania to 2-3 razy w tygodniu w zależności od zaleceń producenta i potrzeb skóry. 

Pielęgnacja twarzy – etapy

    Pielęgnacja twarzyetapy  

    Aby skutecznie zadbać o kondycję skóry, nie potrzebujesz 10-etapowej pielęgnacji, jednak pewne kroki są niezbędne nawet jeśli rano brakuje czasu, a wieczorem dokucza zmęczenie. Podstawowy schemat powinien przede wszystkim uwzględniać porę dnia, natomiast to, jaki produkt wybierzesz, zależy od typu skóry i jej potrzeb.  

    Filary porannej pielęgnacji twarzy to: 

    • Oczyszczanie – wbrew pozorom jest ono ważnym elementem porannej rutyny, ponieważ umożliwia usunięcie ze skóry nagromadzonego w nocy sebum, zanieczyszczeń z otoczenia oraz pozostałości kosmetyków pielęgnacyjnych stosowanych przed pójściem spać, 
    • Tonizacja – przywraca równowagę kwasowo-zasadową, zmiękcza skórę i łagodzi podrażnienia, 
    • Nawilżenie – niedobór składników nawilżających sprawia, że skóra jest podatna na negatywny wpływ czynników zewnętrznych, łuszczenie i podrażnienia. Wysuszenie cery sprawia, że uwidaczniają się drobne linie i zmarszczki. Co ważne, nawilżanie jest istotne nie tylko w przypadku skóry suchej. Odwodnienie cery trądzikowej lub tłustej może prowadzić do wzmożonej produkcji sebum i powstawania oraz zaostrzenia niedoskonałości, 
    • Ochrona UV – całoroczne stosowanie kremu z filtrem UV zapobiega powstawaniu zmarszczek, przebarwień i poparzeń słonecznych, dlatego powinien na stałe zagościć w planie pielęgnacyjnym. 

    Wieczorna pielęgnacja twarzy krok po kroku: 

    • Demakijaż – w tym celu możesz użyć płynu micelarnego lub specjalnego preparatu do usuwania makijażu i wstępnego oczyszczenia twarzy. Co do zasady, w przypadku kosmetyków wodoodpornych lepiej sprawdzi się produkt na bazie oleju, który rozpuści resztki makijażu, a dodatkowo zredukuje przesuszenie, 
    • Oczyszczanie – kolejnym krokiem jest usunięcie ze skóry tego, co zostało po demakijażu. Do wieczornego oczyszczania możesz użyć tego samego kosmetyku, co rano lub postawić na mocniejszy, który precyzyjnie doczyści Twoją skórę, 
    • Tonizacja – ten etap jest podobny do porannego oczyszczania twarzy, dlatego możesz stosować takie same kosmetyki. Ciekawą alternatywą są wody termalne w sprayu zawierające sole mineralne i składniki o działaniu łagodzącym, regenerującym i nawilżającym, 
    • Serum do twarzy – wieczorną pielęgnację warto wzbogacić o serum będące skoncentrowanym źródłem składników aktywnych. Serum aplikujemy po tonizacji, ale przed kremem, dzięki czemu podbije i wzmocni jego działanie,
    • Krem pod oczy – kosmetyk odżywi delikatną skórę wokół oczu i pomoże zredukować cienie, opuchnięcia i zmarszczki mimiczne, 
    • Krem do twarzy – na noc wybieramy z reguły formulacje gęstsze i bardziej odżywcze niż rano, które wspomogą regenerację i odbudowę naskórka podczas snu. 
    Czym pielęgnować twarz? 

    Przykładowa pielęgnacja twarzy 

    Jakie kosmetyki możesz wykorzystać w przykładowej pielęgnacji twarzy? Zerknij na poniższe propozycje: 

    • Bioliq Specialist Niedoskonałości, peelingujący żel do mycia twarzy z mikrodrobinkami z łupinek słodkich migdałów. Składniki skutecznie usuwają martwe komórki naskórka, oczyszczają pory i wygładzają strukturę skóry. Żel zawiera dodatkowo wyciąg z wierzby białej o działaniu detoksykacyjnym oraz regenerujący i łagodzący podrażnienia sok z liści aloesu. Kosmetyk jest przeznaczony do oczyszczania każdego rodzaju cery, zwłaszcza mieszanej i tłustej, ze skłonnością do niedoskonałości, 
    • Eucerin DermoPure żel oczyszczający do twarzy i ciała skóra z niedoskonałościami do stosowania rano i wieczorem. Dzięki zawartości amfoterycyny delikatnie oczyszcza skórę z brudu, makijażu i nadmiaru sebum, natomiast dodatek kwasu salicylowego pomaga redukować wypryski i odblokowuje pory, 
    • Uriage Eau Thermale, woda termalna w sprayu, hypoalergiczny o wyjątkowym składzie zawierającym między innymi wapń, cynk, mangan, miedź i krzem. Preparat łagodzi podrażnienia, nawilża i regeneruje, 
    • Bioliq Odmładzające serum z retinolem korygujące oznaki starzenia skóry, takie jak kurze łapki, zwiotczenie, bruzdy wokół ust, plamy starcze, rozszerzone pory, utratę gęstości czy nawilżenia. Dodatek oleju z pestek malin i skwalanu wspomaga odnowę komórkową. Serum przeznaczone jest do wieczornej pielęgnacji cery dojrzałej, 
    • Nivea Q10 Ujędrnienie przeciwzmarszczkowy krem na dzień SPF 30 wspomagający walkę z oznakami starzenia. Systematycznie stosowany spłyca zmarszczki. Zawarta w recepturze keratyna pobudza proces syntezy kolagenu, natomiast tapioka zmiękcza naskórek. Formulacja zawiera również zestaw filtrów przeciwsłonecznych, dlatego sprawdzi się w porannej pielęgnacji twarzy, bez konieczności nakładania kolejnego produktu, 
    • Avene Cicalfate+, regenerujący krem ochronny dzięki unikalnemu połączeniu składników aktywnych regeneruje, oczyszcza i koi skórę. Kosmetyk zapewnia łagodząco-regenerującą pielęgnację zarówno rano, jak i wieczorem. 

    Podsumowanie 

    Regularne stosowanie właściwie dobranych produktów pielęgnacyjnych pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji, zapobiegnie lub wyciszy problemy dermatologiczne i umożliwi zachowanie młodego wyglądu. Aby szybciej dostrzec wspomniane efekty, niezwykle istotna jest systematyczność oraz dostosowanie schematu pielęgnacji do potrzeb i typu skóry. A co najważniejsze, wieloetapowa pielęgnacja nie powinna być przykrym obowiązkiem, tylko chwilą dla Ciebie, momentem relaksu i odprężenia.  

    Źródła:

    1. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf [dostęp 24.03.2024 r.]
    2. M. Wojciechowska, K. Węt, J. Bąkowska-Janiszewska, Ocena sposobów oczyszczania cery w warunkach domowych – badanie ankietowe, http://www.estetologia.pl/art/emk2013-001.pdf [dostęp 24.03.2024 r.]
    3. K. Kur, B. Jankowska, Wiedza klientów gabinetów kosmetycznych na temat błędów w pielęgnacji skóry twarzy,  
      https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=173 [dostęp 24.03.2024 r.] 
       

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
    Przeczytaj więcej od tego autora