Skin streaming – na czym polega nowy trend w pielęgnacji skóry?

8. 4. 2024 · 5 minut czytania

Skin streaming to nowoczesna metoda pielęgnacji skóry. Polega na uproszczeniu rytuałów pielęgnacyjnych, poprzez ograniczenie ilości używanych kosmetyków. Dowiedz się, na czym polega nowy trend i dlaczego zyskuje popularność!

Skin streaming – na czym polega nowy trend w pielęgnacji skóry?

Minimalizm to nowy trend w kosmetologii, który zrewolucjonizował również podejście do rutyny pielęgnacyjnej. Do tej pory największą popularność zdobył koreański, wieloetapowy rytuał. Dziś specjaliści i influencerzy przekonują nas, że mniej znaczy więcej. Na tej zasadzie wyrósł skin streaming. Co to jest, jakie są jego zasady i do jakiego typu cery takie podejście do pielęgnacji będzie najlepsze?

Mniej znaczy lepiej? Skin streaming – co to jest?

Skin streaming to nowy trend w kosmetologii, który zakłada maksymalne uproszczenie codziennej rutyny pielęgnacyjnej oraz wykorzystywanie jak najmniejszej liczby kosmetyków. Zauważono, że w ten sposób można efektywniej i szybciej odpowiadać na realne potrzeby skóry oraz sprawdzać efekty stosowanych produktów. Minimalizm pielęgnacyjny przynosi również cerze ukojenie, bo pozwala jej na odpoczynek. Kosmetyki nie mają przecież zastępować naturalnych procesów, ale je wspierać. Lepiej dopasowane do zapotrzebowania skóry na składniki odżywcze będą skuteczniejsze.

Skin streaming pozwala także na ograniczenie zakupów, co przekłada się na oszczędność i ekologiczność tej metody. Uznaje się, że lepiej kupić jeden doskonale dopasowany kosmetyk najlepszej jakości i o sprawdzonym składzie, niż ciągle testować coś nowego.

Rutyna pielęgnacyjna dla cery tłustej, suchej czy mieszanej? Dla kogo skin streaming?

Koncepcja dopasowania kosmetyków do indywidualnych potrzeb, która jest podstawą trendu pielęgnacyjnego skin streaming, pozwala uznać tę metodę za uniwersalną. Taki minimalizm posłuży każdej skórze. Można na jej fasadach zbudować zarówno rutynę pielęgnacyjną dla suchej skóry, jak i rytuały dla cery mieszanej czy tłustej. Będzie też odpowiednia przy problemach skórnych: przebarwieniach, trądziku oraz podczas kuracji przeciwzmarszczkowej. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie bazowe kosmetyki.

Jak wprowadzić skin streaming do codziennej nawilżającej rutyny pielęgnacyjnej?

Jak przejść taki kosmetyczny detoks i na własnej skórze sprawdzić efekty minimalizmu?

 • Przegląd kosmetyków i ograniczenie ich do minimum

Pierwszym krokiem do zmiany rutyny pielęgnacyjnej będzie przejrzenie kosmetyczki. Możliwe, że znajdują się w niej produkty, które nie spełniły oczekiwań, przeterminowały się lub nie wspierają przy problemach skórnych. Tego, czego już nie da się wykorzystać, najlepiej od razu się pozbyć. Kosmetyki niedopasowane do potrzeb skóry można przekazać dalej, np. znajomym lub rodzinie. Podczas takiej redukcji koniecznie też przyjrzyjmy się składom kosmetyków. Powinny być proste, oparte na cennych składnikach aktywnych dopasowanych do typu cery. Metoda skin streaming opiera się na 3-4 spersonalizowanych produktach najlepszej jakości.

 • Potrzeby skóry

Następnie warto przyjrzeć się swojej skórze i ocenić jej potrzeby. Może w tym pomóc konsultacja dermatologiczna. Jeśli cera jest odwodniona i przesuszona, przyda jej się nawilżająca rutyna pielęgnacyjna. Być może warto też wprowadzić składniki redukujące pierwsze zmarszczki. W przypadku problemów z przetłuszczaniem, pojawianiem się stanów zapalnych i zatkanymi porami warto skupić się na skutecznym oczyszczaniu oraz inteligentnym nawilżaniu.

 • Etapy pielęgnacji w ramach skin streamingu

Skin streaming składa się z oczyszczania (połączonego ze wstępnym nawilżaniem), odżywiania przy pomocy personalizowanego serum, nawilżania właściwego przy pomocy prostego kremu oraz ochrony przeciwsłonecznej. Zasady mówią o nakładaniu maksymalnie 2-3 warstw kosmetyków. Może to być np. dobrze dopasowane serum i krem z filtrem.

 • Personalizacja rutyny pielęgnacyjnej

Pielęgnację skin streaming należy dopasować do indywidualnych potrzeb. Dzięki ograniczeniu kosmetyków można też szybko sprawdzić ich działanie oraz sprawnie zareagować, np. na brak efektów.

 • Ochrona przeciwsłoneczna

Niezależnie od typu cery stałym elementem rutyny pielęgnacyjnej skin streaming jest codzienna, całoroczna ochrona przeciwsłoneczna.

Pielęgnacja skin streaming jest łatwa, a jej wprowadzenie do codziennej rutyny nie powinno sprawić trudności. Właściwie polega na znalezieniu odpowiednich kosmetyków o składzie dopasowanym do indywidualnego zapotrzebowania skóry.

  Skin streaming – nowy trend pielęgnacyjny krok po kroku

  Skoro poznaliśmy już podstawy nowego trendu w pielęgnacji skóry, możemy przejść do konkretów, czyli zastosowania metody skin streaming w praktyce. Jak wygląda oparta na niej rutyna?

  Skin streaming krok 1. Oczyszczanie

  Pierwszym etapem świadomej, minimalistycznej pielęgnacji będzie oczyszczanie, które powinno być połączone ze wstępnym nawilżaniem. Chodzi o to, aby wybrać kosmetyki wspierające naturalną barierę ochronną, a nie takie, które ją uszkadzają. Lepiej więc zrezygnować z substancji silnie myjących i detergentów na rzecz łagodnych preparatów dopasowanych do typu cery. Przykładem może być Nawilżająca Emulsja do Mycia dla skóry normalnej i suchej CeraVe  z odbudowującymi ceramidami i nawilżającą gliceryną. Należy ją stosować codziennie rano i wieczorem, przeprowadzając delikatny masaż twarzy i szyi. W ten sposób pozbędziemy się zanieczyszczeń i przygotujemy skórę do przyjęcia składników aktywnych z kolejnych kosmetyków.

  Skin streaming krok 2. Rozświetlająca rutyna pielęgnacyjna dopasowana do typu cery

  Następnie na oczyszczoną skórę nakładamy kosmetyk bazowy. Powinien być on spersonalizowany, czyli o takich właściwościach i z takimi składnikami aktywnymi, które będą wspierać nasze cele, np. rozświetlenie, poprawę elastyczności lub nawodnienia skóry czy walkę z oznakami starzenia. Skład jest tutaj kluczowy, bo będzie stanowił podstawę naszej rutyny pielęgnacyjnej.

  Przykładem kosmetyku do kroku 2. w metodzie skin streaming jest np. serum La Roche Posay Hyalu B5 o działaniu nawilżającym i dodatkowych właściwościach przeciwzmarszczkowych. Do skóry z przebarwieniami odpowiednie będzie hipoalergiczne serum Vichy Liftactiv B3o potwierdzonej klinicznie skuteczności. Jeśli zmagamy się z redukcją niedoskonałości lub cerą trądzikową, możemy zdecydować się na Odbudowujące Serum z Retinolem CeraVe.

  Dodatkowym krokiem minimalistycznej pielęgnacji skin streaming może być nawilżanie przy pomocy kremu o prostym, ale skutecznym składzie. Na serum można nałożyć np. Prebiotyczny Krem Nawilżający La Roche Posay Toleriane Sensitive. Tak delikatny kosmetyk (można go stosować nawet u niemowląt po 3. miesiącu życia i przy skórze wrażliwej) nie zaburzy rutyny pielęgnacyjnej, ale wesprze naturalne procesy odbudowy i nawilżania skóry.

  Skin streaming krok 3. Ochrona przeciw promieniowaniu UV

  Koniecznym krokiem w przypadku każdej rutyny pielęgnacyjnej skin streaming niezależnie od typu cery jest nałożenie kremu z filtrem SPF. Sprawdźmy, czy zawiera on ochronę przed promieniami UVA i UVB. Warto wiedzieć, że używanie kremu przeciwsłonecznego jest wskazane przez cały rok, nie tylko podczas słonecznego lata.  Kosmetykiem wielozadaniowym będzie np. ultralekki krem z filtrem do twarzy SPF50+ Vichy Capital Soleil UV-Age Dailyz opatentowaną technologią filtrów przeciwsłonecznych Netlock. Jego aplikację warto ponawiać w ciągu dnia.

  Jakich efektów możesz oczekiwać, stosując skin streaming?

  Metoda skin streaming to prosty sposób na uzyskanie oczekiwanych efektów. Dlaczego jest skuteczna? Dzięki doborowi odpowiednich kosmetyków w małej ilości działamy na konkretny problem lub odpowiadamy na szczególne potrzeby skóry. Rutyna pielęgnacyjna jest więc spersonalizowana. Skóra ma też czas na przyzwyczajenie się do działania składników aktywnych oraz nie jest przeciążona ich nadmiarem. W ten sposób możemy zauważyć efekty, o jakich mówią twórcy dobrej jakości kosmetyków: redukcję zmarszczek, odżywienie, rozświetlenie, nawilżenie. Skóra otrzymuje tylko to, czego naprawdę potrzebuje.