Opaska na kolano – kiedy warto stosować?

17. 1. 2023 · 5 minut czytania

Opaski uciskowe na kolana to prosty, bezpieczny i skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Sprawdź, kiedy warto ją nosić i w czym może Ci pomóc.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Opaska na kolano – kiedy warto stosować?

Opaska uciskowa na kolano - co daje?

Staw kolanowy to jeden z największych stawów w całym ludzkim organizmie. Z uwagi na swoje położenie i spełniane funkcje, na co dzień poddawany jest częstym i dużym przeciążeniom, a podczas aktywności i treningów istnieje spore ryzyko jego uszkodzenia. Do prawidłowego funkcjonowania i pełnej sprawności fizycznej niezbędna jest stabilność i mobilność stawu kolanowego, dlatego wszelkie kontuzje i dolegliwości bywają bardzo uciążliwe i często trudne w leczeniu. Problemy ze stawem kolanowym nie muszą wynikać wyłącznie z poważniejszych urazów i silnych przeciążeń treningowych, ale mogą być też efektem długiego pozostawania w pozycji siedzącej lub stojącej, chorób reumatycznych oraz zwyrodnieniowych.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie dolegliwości bólowych ze strony stawu kolanowego może być zastosowanie opaski uciskowej. Co daje jej stosowanie? Jakich efektów można się spodziewać?

 • Opaska przede wszystkim stabilizuje kolano i zapobiega jego nadmiernej mobilności, która mogłaby powodować niepotrzebny dyskomfort. Dzięki temu może wspomagać również proces zdrowienia po kontuzji. 
 • Opaska dodatkowo powoduje miejscowe podniesieni temperatury ciała, co sprzyja regeneracji. Oprócz zmniejszania dyskomfortu i dolegliwości bólowych może być też stosowana w profilaktyce kontuzji i urazów podczas treningów u osób zawodowo i intensywnie uprawiających sporty. 
 • Dużą zaletą opasek na kolano jest ich proste i wygodne użytkowanie. Zazwyczaj są produkowane z materiałów, które nie podrażniają skóry i zapewniają jej możliwość oddychania oraz tworzyw wytrzymałych na uszkodzenia. Opaski mają więc długą żywotność i mogą służyć przez wiele miesięcy.
Opaska uciskowa na kolano co daje

Opaska uciskowa na kolano - jak ją nosić?

Aby opaski i bandaże na kolano były bezpieczne i przynosiły oczekiwane rezultaty, należy je prawidłowo nosić. 

 • Najlepiej, aby instruktaż zakładania i noszenia opaski przeprowadził lekarz lub fizjoterapeuta, który najlepiej zna Twój problem zdrowotny i indywidualnie doradzi, jak, kiedy i jak długo opaskowa powinna znajdować się na kolanie. 
 • Standardowo przyjmuje się, że powinna obejmować cały staw kolanowy oraz obszar ok. 15 centymetrów nad nim i pod nim. Wtedy zapewni najlepszą stabilizację.
 • Szeroki asortyment opasek na kolano sprawia, że można dobrać je do indywidualnych potrzeb. Niezwykle ważny jest odpowiedni rozmiar -opaska nie powinna nadmiernie uciskać, aby nie utrudniać cyrkulacji krwi. Nie może także zsuwać się z nogi, ponieważ będzie wtedy niewygodna w użytkowaniu i nie spełni prawidłowo swoich funkcji stabilizacyjnych. Na rynku dostępne są elastyczne opaski w różnych rozmiarach np. opaska elastyczna na kolano, bezszwowa, rozmiar S, Pani Teresa lub opaska elastyczna stawu kolanowego, bezszwowa, rozmiar XL, kolor czarny Pani Teresa. Dobrym rozwiązaniem są również opaski z możliwością regulacji, które dają możliwość bardzo dokładnego dopasowania rozmiaru, np. regulowana opaska kolana Futuro Sport. Rolę opaski mogą spełnić też elastyczne bandaże. 

W zależności od wybranego produktu, należy zapoznać się także z dokładnymi wskazówkami producenta dotyczącymi sposobu i zaleconego czasu noszenia danej opaski, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, niezbędna konsultacja z ortopedą lub rehabilitantem. Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że stosowanie opasek uciskowych na kolano powinno być działaniem jedynie doraźnym oraz krótkoterminowym. Nie zastąpią one profesjonalnego leczenia ortopedycznego ani konsultacji fizjoterapeutycznych.

  Opaska uciskowa na kolano - kiedy stosować?

  Celem stosowania opaski uciskowej na kolano jest ustabilizowanie, odciążenie stawu skokowego oraz zmniejszenie dyskomfortu i bólu. 

  • Najczęściej stosowane są podczas leczenia niewielkich urazów, niewymagających stałej stabilizacji np. w postaci gipsu ani interwencji chirurgicznej. 
  • Wskazaniami do noszenia opaski na kolano mogą być m.in.:
   • Lekkie skręcenia
   • Naciągnięcia ścięgien, 
   • Nadwyrężenia, 
   • Zwichnięcie rzepki
   • Niestabilność boczna kolana
  • Opaska może być też pomocnym sposobem na złagodzenie dolegliwości bólowych w przebiegu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji u osób intensywnie trenujących. Szczególnie polecana jest w sportach, które wymagają wzmożonej pracy stawów kolanowych i powodują ich obciążenia np. bieganie, kolarstwo, sporty zespołowe (piłka nożna, siatkówka). 

   

  Opaska uciskowa na kolano jak ją nosić

  Mimo wielu możliwości zastosowania opaski uciskowej na kolano nie zawsze będzie to wystarczające rozwiązanie, które pozwoli w pełni pozbyć się dolegliwości. W przypadku poważniejszych kontuzji lub urazów, kiedy staw kolanowy wymaga większej stabilizacji i podparcia, lepsze efekty można uzyskać po zastosowaniu specjalistycznych stabilizatorów. Sprawdź np.:

  W większości przypadków, które są wskazaniami do stosowania opaski uciskowej na kolano, wystarczające jest jej noszenie wyłącznie w dzień, podczas wykonywania różnych aktywności. Czasem wystarczy nawet kilka godzin dziennie, aby odczuć zauważalną poprawę. Na ogół nie jest wymagane jej całodobowe noszenie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz lub fizjoterapeuta, ze względu na rozległość problemu, zalecą inny schemat postępowania.

  Opaska uciskowa na kolano kiedy stosować

  Czy opaska uciskowa na kolano pomaga?

  Opaska na kolano może być pomocnym, doraźnym sposobem na zmniejszenie dolegliwości ze strony stawu. Warunkiem jest odpowiedni dobór jej rozmiaru oraz noszenie zgodne ze wskazówkami producenta, lekarza lub fizjoterapeuty, w zależności od zaawansowania problemu. To bardzo prosty, nieograniczający codziennej aktywności sposób na zmniejszenie bólu i dyskomfortu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie zawsze samo noszenie opaski będzie wystarczające. Jeśli mimo jej zastosowania dolegliwości nie ustępują, a być może nawet się nasilają, niezbędna będzie konsultacja ze specjalistą, który postawi odpowiednią diagnozę i dobierze inny, lepszy sposób postępowania.

  Podsumowanie

  Stosowanie opaski uciskowej na kolano wskazane jest w niewielkich urazach, przeciążeniach, które prowadzą do utraty stabilności, dolegliwości bólowych i dyskomfortu podczas wykonywania codziennych czynności. Mogą być również pomocne w ramach profilaktyki poważniejszych kontuzji u osób wyczynowo uprawiających sport. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wyłącznie rozwiązanie doraźne, krótkoterminowe i nie w każdej sytuacji umożliwi całkowite wyeliminowanie problemu.

  Źródła:

  1. Opaska na kolano czy stabilizator. Co wybrać, czym się kierować i jak dobrać rozmiar? https://www.ortopedio.pl/porady-ekspertow/Opaska-na-kolano-czy-stabilizator-Co-wybac-czym-sie-kierowac-i-jak-dobrac-rozmiar/ [dostęp: 19.01.2023]
  2. Hanzlíková I., Richards J., Tomsa M. The effect of proprioceptive knee bracing on knee stability during three different sport related movement tasks in healthy subjects and the implications to the management of Anterior Cruciate Ligament (ACL) injuries. Gait Posture, 2016
  3. Miranda H., Viikari-Juntura E., Riihimaki H. A prospective study on knee pain and its risk factors. Osteoarthritis and Cartilage, R. 10, cz. 8 (2002), s. 623-630
   O autorze
   Aleksandra Dziura
   Aleksandra Dziura
   Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Dziura
   Aleksandra Dziura
   Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
   Przeczytaj więcej od tego autora