Co na oparzenia skóry? Pielęgnacja skóry po oparzeniu

24. 2. 2024 · 5 minut czytania

Oparzona skóra wymaga delikatnej pielęgnacji i skutecznej ochrony. Z tego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować poparzoną skórę, poznasz polecane produkty i domowe sposoby na oparzenia. 

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Co na oparzenia skóry? Pielęgnacja skóry po oparzeniu

Poparzona skóra wymaga odpowiedniej i delikatnej pielęgnacji, aby naskórek mógł się prawidłowo zregenerować. Jak złagodzić dokuczliwe objawy i przyspieszyć proces gojenia? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj przykładowe produkty oraz domowe sposoby na oparzenia. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki, które warto zapamiętać! 

Regeneracja skóry po oparzeniu

Oparzenia skóry powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na wysokie temperatury, substancje chemiczne, czy tarcie mechaniczne. Czynniki te prowadzą do uszkodzenia naskórka, a czasem również głębszych warstw skóry. Poparzenia mogą być efektem zbyt długiego opalania bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, kontaktu z gorącym płynem, dymem lub parą wodną, a także środkami chemicznymi i polem elektromagnetycznym (podczas niektórych procedur medycznych). Postępowanie z poparzoną skórą zależy od czynnika, które wywołało uszkodzenia naskórka, ich rozległości i głębokości. Pamiętaj, że z niewielkimi, powierzchownymi oparzeniami (np. słonecznymi, czy po dotknięciu gorącego przedmiotu) jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, jednak głębsze oparzenia wymagają konsultacji lekarskiej i nigdy ich nie bagatelizuj. 

Aby dobrze zregenerować skórę po oparzeniu, konieczne jest jej odpowiednie nawilżenie oraz ochrona przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych.  

 • Uszkodzonej skóry nie należy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, aby nie wywoływać dalszych uszkodzeń.  
 • Bardzo ważne jest też niedopuszczanie do otarć mechanicznych. Unikaj przylegającej, szorstkiej odzieży, wykonanej ze sztucznych materiałów, które uniemożliwiają przepływ powietrza i mogą powodować dalsze uszkodzenia.  
 • Stosuj wyłącznie delikatne kosmetyki oparte o składniki aktywne wykazujące działanie ochronne, nawilżające, chłodzące i regenerujące.  
 • Na oparzoną skórę nie nakładaj produktów zawierających kwasy i retinol, ani peelingów enzymatycznych czy mechanicznych, które mają działanie złuszczające. W ten sposób ochronisz skórę przed dalszymi uszkodzeniami i nie zaburzysz naturalnych procesów regeneracji naskórka.  
Czym smarować poparzoną skórę?

Jak pielęgnować skórę po oparzeniu? 

Do pielęgnacji oparzonej skóry najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty na oparzenia, których składy zostały opracowane tak, aby wspomagały utrzymanie nawilżenia oraz chroniły przed działaniem czynników zewnętrznych.  

 • Pamiętajże jednorazowe zastosowanie preparatu nie wystarczy. Skóra po oparzeniu wymaga czasu i uwagi, aby odpowiednio się zregenerować, dlatego nie oczekuj efektów po jednej aplikacji. Pielęgnuj skórę regularnie, dopóki oparzenie i towarzyszące mu dolegliwości nie znikną.  
 • Zawsze upewniaj się, że stosujesz preparat na oparzenia zgodnie z instrukcją producenta. 
 • Pamiętaj, że poparzona skóra ma tendencję do łuszczenia i swędzenia, jednak drapanie czy odrywanie odstających skórek lub przebijanie pęcherzy to bardzo duży błąd. Może Ci się wydawać, że w ten sposób przyspieszysz gojenie i poprawisz wygląd skóry w miejscu oparzenia, jednak w rzeczywistości tylko pogorszysz sprawę. Powstrzymaj się od takich działań i nie ingeruj w naturalne, fizjologiczne procesy regeneracji skóry. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażeń, ułatwisz sobie pielęgnację i przyspieszysz naprawę naskórka. 

Czym smarować poparzoną skórę?

Jakich produktów używać do poparzonej skóry? 

 • Suncare Dr. Max Panthenol 10% – to kojąca pianka z pantenolem, który pomaga nawilżyć skórę i zniwelować zaczerwienienia, podrażnienia i wysuszenia. Dodatkowo zawiera witaminę E o działaniu ochronnym i regeneracyjnym. 
 • Thermi, żel pielęgnacyjno łagodzący na oparzenia – to produkt przeznaczony do pielęgnacji skóry skłonnej do odparzeń, narażonej na oparzenia termiczne i chemiczne. W swoim składzie zawiera molekułę Regen 7, czyli substancję pochodzenia witaminowego, która pozytywnie wpływa na stan skóry. Dzięki specjalnej formule hydrożelu żel daje efekt chłodzenia, nawilżenia i ukojenia. 
 • Help4Skin Gojenie Oparzeń, żel – to żel hydrokoloidowy przyśpieszający gojenie oparzeń. Przeznaczony jest do stosowania w oparzeniach słonecznych oraz otarciach i pęknięciach skóry. Zabezpiecza uszkodzony naskórek przed wysychaniem oraz chłodzi i koi oparzone miejsce. 
 • Healing Gel Dr. Max, hydrożel – to wyrób medyczny, który tworzy warstwę ochronną i stwarzającą odpowiednie warunki do procesu regeneracji. W jego składzie występuje m.in. pantenol, kwas hialuronowy, olej jojoba, srebro pierwiastkowe oraz triterpeny z wąkroty azjatyckiej, 
 • Argotiab, krem – wspomaga leczenie i regenerację oparzeń, małych ran oraz odleżyn. W jego składzie występuje m.in. wosk pszczeli i olej mineralny.  

Jeśli nie lubisz stosować kremów, możesz wykorzystać również specjalne plastry na oparzenia. Plaster Cosmos na Oparzenia, 68 x 43 mm to sterylne, jednorazowe plastry hydrożelowe przeznaczone do leczenia oparzeń i ochrony podrażnionej skóry. Przyśpieszają gojenie rany, redukują ból i ryzyko powstawania blizn, zabezpieczają przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Dodatkowo są wodoodporne i nie przyklejają się do rany.  

Regeneracja skóry po oparzeniu

Co na oparzenia skóry? Domowe sposoby

Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby na oparzenia skóry? Tak, ale pamiętaj, że sprawdzą się one wyłącznie w przypadku niewielkich, powierzchownych uszkodzeń. Jeśli oparzenie jest głębokie i rozległe nie eksperymentuj z domowymi specyfikami i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. 

 • Oparzenia słoneczne lub te powstałe w wyniku przypadkowego kontaktu skóry z gorącą wodą, parą wodną lub rozgrzanym przedmiotem jak najszybciej schłodź pod bieżącą wodą. Dobrze sprawdzają się też okłady, np. z wilgotnej gazy, kompresów żelowych lub kostek lodu zawiniętych w woreczek bądź ręcznik. Na niewielkie oparzenia możesz nałożyć też plastry świeżego ogórka z lodówki.  
 • Na oparzenia świetnie sprawdzi się aloes, ponieważ jego miąższ zawiera wiele cennych składników o działaniu regeneracyjnym. Możesz zastosować gotowe kosmetyki, takie jak żel aloesowy. Jeśli hodujesz roślinę na swoim parapecie, przygotuj aloesowy okład samodzielnie.  
 • Popularnym, domowym sposobem na oparzenia są też okłady z rumianku i nagietka, które wykazują właściwości łagodzące i regenerujące. Wystarczy przygotować napar z wybranych ziół, odstawić do ostudzenia, a następnie delikatnie przemyć skórę. Pamiętaj, aby płyn nie był gorący! Unikaj też mocnego pocierania naskórka, żeby nie doprowadzić do dalszych uszkodzeń ciała.  

Podsumowanie

Oparzenia mogą być wywołane wieloma czynnikami. Podrażniona skóra wymaga odpowiedniej, bardzo delikatnej pielęgnacji i ochrony, aby mogła się prawidłowo zregenerować i odbudować. Kosmetyki ze składnikami nawilżającymi i łagodzącymi, a także chłodne okłady, maści aloesowe, plastry hydrożelowe to domowe sposoby minimalizujące podrażnienia naskórka. Pamiętaj jednak, że oparzeń nie należy bagatelizować. Rozległe, głębokie i oporne na gojenie rany, jak najszybciej skonsultuj z lekarzem.  

Źródła:

 1. Wojas-Pelc A., Jaworek A., Rajzer L., Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, Family Medicine & Primary Care Review, R. 9, cz. 1 (2007), s. 131-135 
 2. Matusiak Ł., Baran E., Oparzenia słoneczne – problem wciąż aktualny, Medycyna Po Dyplomie, 2007
 3. Polańska A., Oparzenia skóry, 
  https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171058,oparzenia-skory [dostęp: 22.03.2024 r.] 
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora