Ból łokcia – leczenie i sprawdzone sposoby, które pomogą zadziałać na przyczyny i wyeliminować objawy!

13. 9. 2023 · 5 minut czytania

Ból łokcia utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków. Na szczęście istnieje wiele skutecznych metod na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dowiedz się więcej!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Ból łokcia – leczenie i sprawdzone sposoby, które pomogą zadziałać na przyczyny i wyeliminować objawy!

Stan zapalny, kontuzja, uraz czy zwyrodnienie stawu – to główne przyczyny wywołujące ból łokcia. Leczenie domowe bywa skuteczne, ale w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja fizjoterapeutyczna. Jak złagodzić nieprzyjemne dolegliwości bólowe? Wyjaśniamy!

Ból łokci – przyczyny i objawy

Co powoduje ból łokcia? Przyczyny mają różne podłoże. W niektórych przypadkach dolegliwość pojawia się nagle, np. na skutek urazów mechanicznych. Bywa jednak, że problem narasta stopniowo, np. z powodu przeciążenia mięśni oraz przyczepów wokół stawu łokciowego.

Bóle łokcia - przyczyny

Z czego wynikają bóle łokcia? Poniżej lista najczęstszych powodów.

 • Stan zapalny – m.in. zapalenie kaletki łokciowej, której zadaniem jest ułatwianie ślizgu tkanek miękkich przy zginaniu łokci. Do powszechnych urazów zalicza się też tzw. „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wbrew pozorom problem nie dotyczy wyłącznie sportowców. Często występuje wśród osób pracujących przy biurku i wykonujących powtarzalne czynności, np. pisanie na klawiaturze.
 • Urazy mechaniczne – ból łokcia pojawia się w wyniku kontuzji i upadków. Wówczas może dojść do złamania struktur budujących staw łokciowy, m.in. wyrostka łokciowego, główki kości ramiennej oraz promiennej.
 • Zwyrodnienie stawu łokciowego – na skutek zmian degeneracyjnych stawu łokciowego dochodzi do deformacji, bólu, problemów z ruchomością kończyn.
 • Neuropatie uciskowe – ucisk na nerw łokciowy prowadzi do neuropatii. U niektórych osób dotkliwe objawy występują okresowo. Bywa jednak, że ból ma charakter przewlekły i towarzyszą mu dodatkowo inne dolegliwości, np. drętwienie, zaburzenia czucia, mniejsza siła ręki.

Sprawdź, jak i czym opatrywać rany.

ból łokcia - skąd się bierze?

Bolący łokieć – objawy

Objawy w dużej mierze zależą od przyczyny problemu. Silny i nagły ból najczęściej pojawia się na skutek stłuczenia. Jeśli natomiast odczuwasz ból promieniujący do ramienia, być może doszło do podrażnienia nerwów. Nierzadko dolegliwościom towarzyszą również inne symptomy, np.:

 • Obrzęk i opuchlizna w okolicy stawu łokciowego,
 • Problemy z ruchomością kończyny i zginaniem łokcia,
 • Zaczerwienienie,
 • Tkliwość palpacyjna,
 • Drętwienie ręki.

Sprawdź, jak dezynfekować rany.

Co zastosować na bolący łokieć?

Przewlekły ból łokcia wymaga specjalistycznych konsultacji fizjoterapeutycznych. W początkowym etapie możesz wspomagać się również domowymi sposobami. Ulgę przynoszą m.in. treningi poprawiające ruchomość w stawie, ortezy, okłady. Sprawdź, jak zmniejszyć dyskomfort.

sposoby na ból łokcia

Zadbaj o ćwiczenia na bolący łokieć

Ćwiczenia są bardzo pomocne na bolący łokieć. Domowe sposoby obejmują rozciąganie i wzmacnianie mięśni. W tym celu:

 • Posłuż się ciężarkami – usiądź na krześle, oprzyj przedramię na blacie i unoś hantle,
 • Zegnij ręce w łokciu i wykonuj koliste obroty,
 • Połóż się na ziemi, a następnie podnoś i opuszczaj ręce wyprostowane w łokciach.

Pamiętaj też, by ograniczyć czynności obciążające stawy łokciowe. Jeśli w trakcie rehabilitacji zaczniesz odczuwać ból, przerwij ćwiczenia. Możesz też skonsultować się z fizjoterapeutą, by dokładnie wytłumaczył Ci, jak wzmacniać mięśnie.

Skorzystaj z zabiegów fizjoterapeutycznych

Jak jeszcze zmniejszyć dyskomfort związany z bolącym łokciem i jak leczyć urazy? W łagodzeniu stanu zapalnego oraz zwiększaniu zakresu ruchomości i siły mięśni pomagają zabiegi fizjoterapeutyczne. Do skutecznych zaliczają się m.in. laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, fonoforeza, suche igłowanie, taping. Ból łokcia ustępuje stopniowo. Czas rehabilitacji powinien być dostosowany do rodzaju urazu i zaleceń fizjoterapeuty.

Sięgnij po opaski, ortezy i stabilizatory

Ból łokcia zmniejszają również ortezy, opaski oraz stabilizatory. Leczenie za ich pomocą pozwala na stabilizację stawu i łagodzi stany zapalne. Do polecanych produktów zalicza się m.in. Actimove Sports Edition regulowana opaska na łokieć z żelowym kompresem, czarna, r. uniwersalny. Posiada kompres żelowy zapewniający ulgę w bólu, a dodatkowo można ją regulować, dopasowując do kształtu ramienia.

Stosuj okłady

Okłady z lodu zmniejszają obrzęk i opuchliznę, dlatego poleca się je do doraźnego stosowania. Opcjonalnie wykorzystuje się także masaż obolałego miejsca kostką lodu. Niektórzy stosują również okłady z liści kapusty, która zawiera substancje o właściwościach przeciwzapalnych.

Nie zaniedbuj właściwej diety

Jak pozbyć się bolącego łokcia? Leczenie powinno uwzględniać dobrze zbilansowaną dietę. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć wartościowych składników odżywczych. Szczególną rolę odgrywają witaminy A, C oraz E, czyli naturalne antyoksydanty chroniące przed chorobami stawów (E.Matyska-Peikarska 2006). Dobrze sięgać też po produkty zawierające kwasy Omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych. Na ruchomość stawów bardzo dobrze wpływa też kolagen, czyli białko naturalnie występujące w tkance łącznej.

Sprawdź suplementy na stawy, kości i mięśnie.

Postaw na sprawdzone domowe sposoby na ból łokcia

Polewanie łokcia czy moczenie go w zimnej wodzie łagodzi stany zapalne. Dobrym sposobem jest też zastosowanie maści rozgrzewających i przeciwbólowych. Czym smarować bolący łokieć? Doskonale sprawdzają się preparaty zawierające ekstrakty roślinne i olejki eteryczne.

domowe sposoby na ból łokcia

Bolący łokieć – co robić, by uniknąć problemów w przyszłości? Profilaktyka

Choć nie da się zlikwidować wszystkich przyczyn bólu łokcia, część z nich można wyeliminować, dbając o odpowiednią profilaktykę. Na co zwrócić uwagę?

 • W miarę możliwości unikaj wykonywania powtarzalnych ruchów, np. podczas pisania na klawiaturze rób krótkie przerwy i zmieniaj pozycję ręki.
 • Jeśli regularnie trenujesz, popracuj nad prawidłową techniką. W ten sposób unikniesz przeciążenia mięśni i stawów.
 • Zadbaj o prawidłową postawę ciała w pozycji siedzącej – dzięki temu unikniesz niepotrzebnego napinania oraz obciążania łokci.
 • Wykonuj ćwiczenia wzmacniające mięśnia ramienia i przedramienia,
 • Pamiętaj o odpoczynku i pozwól organizmowi na regenerację.

Ból łokcia – jak leczyć? Podsumowanie

Okłady, dieta, stosowanie stabilizatorów oraz ćwiczenia na ból łokcia pomagają w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Pamiętaj jednak, że czasem domowe sposoby nie wystarczają i konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty. Nieleczone urazy prowadzą do poważnych konsekwencji i znacząco utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków.

Źródła:

 1. Wawrzyniak, Najczęstsze nieurazowe przyczyny bólu łokcia; w: https://www.praktyczna-ortopedia.pl/artykul/najczestsze-nieurazowe-przyczyny-bolu-lokcia [dostęp 1.09.2023].
 2. Matyska-Piekarska, A. Łuszczewski i in., Rola stresu oksydacyjnego w etiopatogenezie reumatoidalnego zapalenia stawów; w: Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 60/2006.
 3. Lopez, Fish Oil, https://examine.com/supplements/fish-oil/ [dostęp 1.09.2023].
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia. Uwielbiam wysiłek na świeżym powietrzu i górskie wędrówki. Na co dzień sięgam po kosmetyki i środki czyszczące pochodzenia naturalnego. Dokładnie czytam skład na etykietach i unikam produktów zawierających substancje drażniące. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę na temat diety i wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia....
Przeczytaj więcej od tego autora