Argirelina – czym jest i jakie ma działanie? Z czym łączyć argirelinę, a z czym nie?

31. 5. 2024 · 5 minut czytania

Jeśli zauważyłaś u siebie pierwsze zmarszczki, być może zainteresuje Cię argirelina, która działa jak botoks. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak wprowadzić ją do pielęgnacji.  

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Argirelina – czym jest i jakie ma działanie? Z czym łączyć argirelinę, a z czym nie?

Nurt anti-ageing bardzo silnie rozwija się w kosmetologii. Formuły kosmetyków są regularnie unowocześniane i wzbogacane o różne składniki o potencjale przeciwzmarszkowym i spowalniającym procesy starzenia. Przykładem takiej substancji jest argirelina, nazywana nieinwazyjnym botoksem. Wszystkiego na jej temat dowiesz się z naszego artykułu.  

Argirelina – co to jest?

Argirelina to substancja coraz częściej wykorzystywana w kosmetologii.  

 • Zaliczana jest do tzw. peptydów biomimetycznych. Peptydy to kompleksy zbudowane z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi, które swoją budową przypominają białka. Są jednak zdecydowanie krótsze – składają się z maksymalnie 100 aminokwasów. 
 • Peptydy naturalnie występują w skórze. Wraz z wiekiem dochodzi jednak do obniżenia ich ilości i aktywności. Może się to wiązać m.in. ze spadkiem napięcia, jędrności, nawodnienia i elastyczności skóry oraz pojawianiem się pierwszych zmarszczek.  
 • Peptydy biomimetyczne naśladują funkcje peptydów naturalnie występujących w skórze, dzięki czemu mogą poprawiać jej wygląd i kondycję.  
 • Z chemicznego punktu widzenia argirelina zbudowana jest głównie z kwasu glutaminowego, glutaminy, metioniny i argininy. Należy do grupy peptydów, które są inhibitorami neurotransmiterów (neuropeptydów), dzięki czemu mają zdolność blokowania przepływu impulsu w połączeniach nerwowo-mięśniowych.  
 • Co to oznacza w praktyce? Argirelina zapobiega skurczom mięśni mimicznych, których nadmierne napięcie jest jedną z głównych przyczyn zmarszczek. Coraz częściej mówi się o niej jako o alternatywie dla botoksu, popularnego zabiegu medycyny estetycznej, który polega na podskórnym podaniu toksyny botulinowej rozluźniającej mięśnie w miejscach, w których powstały zmarszczki.  
 • Działanie argireliny jest bardzo zbliżone do działania toksyny botulinowej (jadu kiełbasianego). Obie substancje hamują skurcz mięśni poprzez blokowanie połączenia nerwowo-mięśniowego i zmniejszenie produkcji acetylocholiny (neurotransmitera niezbędnego do powstania skurczu).  
 • Mechanizm działania jest więc taki sam, a główną różnicą jest sposób stosowania. Toksyna botulinowa musi być podana podskórnie za pomocą zastrzyku, natomiast argirelinę można stosować zewnętrznie, ponieważ ma zdolność przenikania do głębszych warstw skóry. Jest to więc mniej inwazyjny i bezpieczniejszy zabieg.  

Właściwości argireliny są powodem jej częstego wykorzystywania w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym. Znajdziesz ją m.in. w: 

Co warto wiedzieć?
W kosmetykach występuje najczęściej w połączeniu z innymi peptydami lub substancjami aktywnymi o działaniu nawilżającym, regenerującym i przeciwstarzeniowym.  
Argirelina – co to jest?

Argirelina – efekty

Głównym efektem, jakiego możesz się spodziewać po włączeniu argireliny do swojej pielęgnacji, jest wygładzenie i spłycenie zmarszczek, a także spowolnienie ich powstawania. Dotyczy to większości zmarszczek mimicznych twarzy m.in.: 

 • Wzdłuż linii czoła,  
 • Bruzd okołonosowych, 
 • Kurzych łapek.  

Efekty stosowania argireliny są subtelne i nie wpływają na rysy ani mimikę twarzy, co może mieć miejsce po poddaniu botoksu. Dobrze sprawdzi się przy płytkich zmarszczkach i pierwszych oznakach starzenia się. Uwzględnienie argireliny w rutynie pielęgnacyjnej może też poprawić nawodnienie i regenerację skóry.  

Jak stosować argirelinę, aby zaobserwować pozytywne efekty?  

 • Włącz do swojej pielęgnacji kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które zawierają ją w składzie i używaj ich regularnie. To właśnie systematyczność będzie kluczowym czynnikiem determinującym to, czy Twoja skóra będzie w stanie skorzystać z pozytywnych właściwości argireliny.  
 • Niestety, w przeciwieństwie do botoksu, jednorazowe podanie argireliny nie wystarczy. Nie zniechęcaj się, jeśli po kilku dniach nie zauważysz efektów ‒ daj sobie czas.  
 • Przed pierwszym użyciem kosmetyków z argireliną koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Niektóre kosmetyki przeznaczone są wyłącznie do stosowania miejscowego (np. tylko na skórę wokół oczu) co kilka dni, podczas gdy inne bez obaw możesz stosować na całą twarz każdego dnia przez cały rok.  

Sprawdź przykładowe kosmetyki o działaniu przeciwzmarszczkowym:  

Borykasz się z kurzymi łapkami? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak pozbyć się zmarszczek pod oczami, w którym znajdziesz praktyczne porady. 

Argirelinę mogą stosować wszystkie osoby, które zaobserwowały u siebie pierwsze oznaki starzenia. Czy można stosować ją w ciąży lub podczas karmienia piersią? Niestety badania naukowe nie dają na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.  

Argirelina – efekty

Argirelina – z czym łączyć?

Argirelinę można łączyć z innymi peptydami biomimetycznymi, np. peptydami miedziowymi.  

 • Dobre efekty daje również połączenie argireliny z ceramidami i kwasem hialuronowym. Substancje te znajdziesz głównie w kosmetykach nawilżających i regeneracyjnych.  
 • Pamiętaj też, że w celu spowolnienia procesów starzenia bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Kremy z wysokim filtrem powinny być stosowane codziennie bez względu na porę roku oraz tego, czy używasz kosmetyków z argireliną. Wzajemnie wzmocnią swoje działanie i profilaktykę anti-ageing.  

Argirelina – z czym nie łączyć?

Jakich połączeń unikać, jeżeli wprowadzasz argirelinę do swojej pielęgnacji?  

 • Argireliny nie należy łączyć z kwasami np. kwasem glikolowym, ferulowym, azelainowym, salicylowym.  
 • Do tej grupy zaliczana jest również witamina C, czyli kwas askorbinowy.  
 • Dlaczego? Kwasy mają bardzo niskie pH, w którym skuteczność peptydów ulega osłabieniu. Nie oznacza to, że po włączeniu argireliny musisz bezwzględnie zrezygnować ze stosowania kwasów. Są one bardzo wartościowym elementem pielęgnacji, zwłaszcza w przypadku cery problematycznej i trądzikowej. Unikaj jednak ich łączenia w ramach jednej rutyny. Przykładowo krem z argireliną możesz zastosować rano, a tonik złuszczający z kwasami wieczorem. 
Argirelina – z czym nie łączyć?

Podsumowanie

Argirelina to substancja zaliczana do peptydów biomimetycznych. Wykazuje podobne działanie do toksyny botulinowej, przy czym efekty jej stosowania są zdecydowanie subtelniejsze i nie wymagają podania podskórnego. Substancja wpływa na rozluźnienie mięśni, co powoduje spłycenie zmarszczek i wygładzenie skóry. Włączenie argireliny do pielęgnacji będzie dobrym sposobem na delikatne odmłodzenie oraz profilaktykę przeciwstarzeniową.  

Źródła:

 1. Kępa A., Peptydy biomimetyczne i czynni wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna, R. 2, cz. 2 (2013), s. 23-30
 2. Kluczyk A., Ludwiczak J., Modzel M., Chemical and biological properties of anti-wrinkle peptide Argireline, 
  https://aestheticcosmetology.com/chemical-and-biological-properties-of-anti-wrinkle-peptide-argireline/  [dostęp: 02.05.2024] 
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora