Pielęgnacja protezy zębowej – jak i czym czyścić?

28. 2. 2023 · 5 minut czytania

Czy wygotowywanie protezy to dobry pomysł? Czy można myć protezę zwykłą pastą do zębów? Odpowiedzi na te oraz wiele więcej pytań znajdziesz w naszym poradniku!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Pielęgnacja protezy zębowej – jak i czym czyścić?

Proteza zębowa, potocznie nazywana sztuczną szczęką, to rozwiązanie dla osób, które straciły swoje naturalne zęby. Nowoczesne materiały protetyczne są zdecydowanie łatwiejsze i bardziej komfortowe w użytkowaniu niż te sprzed kilkunastu lat. Wciąż jednak wymagają dużo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, aby służyły jak najdłużej. Jak dbać o protezę zębową? Czym ją czyścić? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Jak dbać o protezę zębową?

O protezy zębowe należy troszczyć się, jak o naturalne zęby, czyli codziennie i bardzo dokładnie. Tylko w ten sposób utrzymasz je w dobrym stanie przez długi czasu. Unikniesz też ewentualnych podrażnień i stanów zapalnych, a także nieprzyjemnego zapachu z ust. Pamiętaj, że brak higieny sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych i namnażaniu bakterii, co niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Osoby korzystające z protez zębowych powinny ponadto regularnie odwiedzać stomatologa i protetyka. Specjaliści skontrolują stan pozostałych, naturalnych zębów, dziąseł oraz kondycję protezy i w razie potrzeby zalecą wprowadzenie odpowiednich zmian. 

  • Aby utrzymać prawidłową higienę, najczęściej zaleca się czyszczenie protezy zębowej po każdym posiłku oraz wieczorem przed pójściem spać
  • Protezy na ogół powinno się wyjmować na noc. W niektórych sytuacjach lekarz może polecić inaczej, zwłaszcza na samym początku, kiedy organizm potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić. Jeśli nie masz możliwości dokładnego wyczyszczenia sztucznej szczęki po skończonym posiłku, wystarczy, że ją wyjmiesz i przepłuczesz pod bieżącą wodą, a pełną, prawidłową higienę przeprowadzisz wieczorem. 
  • Pamiętaj też, że korzystanie z protezy nie zwalnia z obowiązku dbania o jamę ustną. Kiedy skończysz czyścić protezę, przed jej ponownym nałożeniem lub pójściem spać, dokładnie umyj dziąsła, język i zdrowe zęby za pomocą standardowej szczoteczki o miękkim włosiu i delikatnej pasty do zębów. Dzięki temu usuniesz płytkę bakteryjną oraz resztki pokarmowe, który mogły się do nich dostać. 
  • W nocy protezy należy przechowywać w czystym, suchym, specjalnie przeznaczonym do tego pudełku, najlepiej z lekkimi otworami zapewniającymi dopływ powietrza.

Czym czyścić protezy zębowe?

Do higieny protez zębowych wykorzystuj wyłącznie specjalne preparaty do protez. Unikaj używania nieprzeznaczonych do tego produktów czy akcesoriów mogących uszkodzić elementy protezy oraz skrócić jej żywotność. Asortyment specjalistycznych produktów jest bardzo szeroki, dlatego na pewno znajdziesz takie, które będą odpowiadać Twoim potrzebom i pomogą Ci w utrzymaniu codziennej higieny.

  • Do czyszczenia protez najlepiej używaj specjalnych past. Nie zaleca się stosowania zwykłych past przeznaczonych do mycia zębów, ponieważ często zawierają drobne elementy i składniki ścierające rysujące powierzchnię protezy. Dobrze sprawdzi się np. pasta czyszcząca do protez zębowych i aparatów ortodontycznych Protefix Higiena. Działa antybakteryjnie, dokładnie czyści i zapewnia uczucie świeżości, a jednocześnie nie rysuje powierzchni protezy. 
  • Oprócz pasty potrzebna będzie też szczoteczka np. szczoteczka 2 w 1 do mycia protez zębowych i zębów Corega. Posiada miękkie włókna, które nie rysują materiału protezy. Wyposażono ją też w antypoślizgowy uchwyt ułatwiający użytkowanie oraz specjalną końcówkę pomagającą w usunięciu resztek kremu mocującego do protez. 
  • Aby dobrze wyczyścić protezę, użyj specjalnej tabletki lub proszku. Rozpuść je w miseczce z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą i w tak przygotowanym roztworze umieść protezę. Zwróć uwagę, aby wszystkie jej elementy były całkowicie zanurzone. Protezę pozostaw na ok. 3-5 minut, a następnie dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do wskazówek producentów. Nie trzymaj protezy w roztworze dłużej, niż jest to zalecane oraz nie korzystaj z tej metody za często, ponieważ doprowadzisz do zniszczenia niektórych elementów. Po upływie zalecanego czasu wylej roztwór i nigdy nie wykorzystuj go ponownie. 

 

Jak dbać o protezę zębową

Pamiętaj, aby do czyszczenia protez nigdy nie stosować wybielaczy, octu, alkoholu, mydła ani innych, nieprzeznaczonych do tego celu detergentów. Substancje powodują uszkodzenia i odkształcenia tworzywa oraz prowadzą do powstawania rys i ubytków. Mimo że często takie zniszczenia są ledwo widoczne, to miejsca, w których będą gromadzić się resztki pokarmowe, sprzyjają namnażaniu bakterii. Wybielacze dodatkowo odbarwiają kolorową część materiału protetycznego, sprawiając, że wygląda nieestetycznie. Protez zębowych nie należy też wygotowywać w gorącej wodzie, ponieważ wysoka temperatura prowadzi do zmiany kształtu poszczególnych elementów. 

Oprócz preparatów przeznaczonych stricte do utrzymania higieny i czyszczenia protez zębowych zadbaj też o odpowiednie kremy mocujące do dziąseł. Preparaty powinny zapewniać stabilność oraz chronić przed przedostawaniem się resztek pokarmowych pod protezę, gdzie mogłyby zalegać i sprzyjać namnażaniu bakterii. W tym celu wykorzystaj m.in. krem mocujący do protez zębowych, super mocny, delikatnie miętowy Corega, który jest w stanie utrzymać protezę w miejscu przez cały dzień. Sprawdź też krem mocujący do protez zębowych Pro32 Dr. Max możesz go stosować  na powierzchnię mokrą i suchą.

Czym czyścić protezy zębowe?

Jak czyścić protezy zębowe?

Czyszczenie protez zębowych za pomocą pasty i szczoteczki powinno wyglądać tak samo, jak czyszczenie naturalnych zębów. Postaraj się poświęcić na to minimum 2 minuty i zadbaj o higienę każdej części protezy, nie tylko białej, naśladującej zęby, ale również kolorowej. Czynności wykonuj dokładnie, ale delikatnie, unikając zbyt mocnego nacisku i tarcia prowadzącego do uszkodzenia tworzywa. Protezę czyść nad umywalką wyłożoną ręcznikiem lub wypełnioną wodą. Dzięki temu, jeśli przypadkowo wyślizgnie Ci się z rąk, jej upadek zostanie zamortyzowany i nie dojdzie do żadnych uszkodzeń.

Jak czyścić protezy zębowe

Podsumowanie

Prawidłowa higiena protez zębowych jest bardzo ważna, aby mogły w pełni spełniać swoje funkcje, służyć przez długi czas. Żeby bezpiecznie z nich korzystać, codziennie myj je za pomocą specjalnych past i szczoteczek lub zanurzaj w roztworze wody i tabletek bądź proszków czyszczących. Dodatkowo zwróć uwagę, aby nie wykorzystywać przypadkowych, nieprzeznaczonych do protez produktów, które mogą doprowadzić do uszkodzeń i odkształceń. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do higieny swojej protezy zębowej, skonsultuj się z lekarzem.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora