Masaż twarzy krok po kroku – jak go wykonać i jakie daje efekty?

5. 2. 2024 · 5 minut czytania

Czy warto wykonywać masaż twarzy? Jak robić to prawidłowo? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj prostą instrukcję krok po kroku.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Masaż twarzy krok po kroku – jak go wykonać i jakie daje efekty?

Regularny masaż twarzy to świetny sposób na rozluźnienie napiętych mięśni, pobudzenie krążenia i profilaktykę przeciwstarzeniową. Nie bez powodu bywa nazywany liftingiem bez skalpela. Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy i jakich efektów się spodziewać? Sprawdź! 

Jak zrobić masaż twarzy?

Masaż twarzy to bardzo prosty sposób na poprawę wyglądu cery bez konieczności wydawania pieniędzy na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Kluczem do sukcesu jest regularność. Jednorazowe wykonanie masażu może sprawić, że poczujesz delikatne rozluźnienie mięśni, a twarz będzie wyglądała bardziej świeżo i młodo, jednak do zaobserwowania naprawdę rewelacyjnych efektów, niezbędna jest systematyczność. O masażu twarzy warto myśleć jak o inwestycji. Poświęcając kilka lub kilkanaście minut raz dziennie na automasaż, dbasz o profilaktykę przeciwstarzeniową oraz młody i zdrowy twarzy na wiele lat.  

Co daje masaż twarzy?

Jakie efekty daje masaż twarzy?  

 • Automasaż poprawia krążenie i stymuluje przepływ krwi. Dzięki temu skóra wygląda bardziej zdrowo, promiennie i świeżo, ponieważ krew sprawniej transportuje składniki odżywcze do komórek.  
 • Masaż twarzy może mieć formę drenażu limfatycznego, czyli delikatnego odprowadzania limfy do węzłów chłonnych. Spowolniony przepływ limfy i jej zastoje powodują obrzęki i sprawiają, że twarz wygląda na opuchniętą i zmęczoną. Dlatego automasaż wykazuje też działanie przeciwobrzękowe. 
 • Masaż twarzy pomaga rozluźnić mięśnie. Dzięki temu poczujesz się zrelaksowana, odpuszczą też napięcia m.in. w żwaczach, czyli mięśniach szczęki. Napięte mięśnie sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Powodują też bóle głowy, zaciskanie zębów, a ponadto mogą zmieniać tor oddechowy. Masaż twarzy wpływa więc nie tylko na Twój wygląd, ale też komfort i samopoczucie.  
Masaż twarzy krok po kroku

Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy?

Chcesz zacząć regularnie wykonywać masaż twarzy w domu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przygotowaliśmy prosty instruktaż krok po kroku. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami. 

 • Krok 1. Zacznij od przygotowania skóry. Dokładnie oczyść twarz z resztek kosmetyków do makijażu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Jeśli masaż wykonujesz rano, wystarczy, że umyjesz twarz delikatnym płynem lub żelem, natomiast wieczorem warto wykonać oczyszczanie dwuetapowe przed przejściem do automasażu.  
 • Krok 2. Rozprowadź na skórze twarzy kilka kropli wybranego olejku. Dzięki temu Twoje palce lub akcesoria do masażu będą z łatwością przesuwały się po skórze, a Ty unikniesz podrażnień czy drobnych urazów mechanicznych. Olejek dobierz do rodzaju i potrzeb Twojej cery. Sprawdź olejki do ciała i twarzy: 
 • Krok 3. Wybierz akcesoria do twarzy i masażu. Możesz wykorzystać kamienie Gua Sha, rollery jadeitowe lub specjalne masażery 3D. Oczywiście równie skuteczny masaż wykonasz samymi dłońmi. Upewnij się jednak, że zarówno Twoje dłonie, jak i gadżety do masażu, jeśli z nich korzystasz, są idealnie czyste. Czym wykonać masaż twarzy? W sklepach znajdziesz szeroki asortyment akcesoriów do masażu, m.in.: 
 • Krok 4. Przejdź do masażu twarzy. Bez względu na to, czy wykonujesz go ręcznie, czy z pomocą masażerów, upewnij się, że nacisk na mięśnie twarzy nie jest zbyt mocny. Powinnaś odczuwać przyjemny nacisk prowadzący do uczucia rozluźnienia, ale nie powinien on wywoływać bólu ani dyskomfortu. Ważny jest też kierunek wykonywania ruchów. 
 • Zacznij od dolnych części twarzy, czyli brody i żuchwy. Delikatnie i powoli przesuwaj palcami lub masażerem od środka brody w kierunku ucha po linii żuchwy. 
 • Rozmasuj mięśnie policzków. Kieruj ruch od kącików ust do dolnego płatka ucha, a następnie ponownie od kącików ust w kierunku skroni. Na koniec wykonaj kilka spokojnych ruchów od płatka nosa w kierunku skroni.  
 • Czas na okolice oczu. Masaż wykonuj od wewnętrznego kącika oka w kierunku skroni, masując okolicę pod i nad okiem. Masując tą okolicę szczególnie zwracaj uwagę na to, aby nacisk nie był zbyt duży. Zauważyłaś, że w okolicy oczu pojawiają się zmarszczki? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak pozbyć się zmarszczek pod oczami.  
 • Na koniec rozmasuj czoło. Wykonaj kilka ruchów od środka czoła w kierunku skroni, a następnie od brwi w górę do linii włosów. Polecamy również nasz artykuł o tym, jak wygładzić zmarszczki na czole
 • Masaż możesz zakończyć delikatnym rozmasowaniem szyi i dekoltu. Ruchy powinny być kierowane w dół, w stronę ramion i klatki piersiowej, aby skutecznie sprowadzić limfę do węzłów przyusznych i nadobojczykowych. 

To podstawowe ruchy, które pomogą Ci rozluźnić najważniejsze partie mięśniowe twarzy. Jeśli chcesz, możesz poświęcić więcej czasu konkretnym miejscom, np. dłużej masując czoło, okolice nosa lub oczu, w zależności od tego, gdzie odczuwasz największe napięcia.

Masaż twarzy efekty

Jak często robić masaż twarzy?

Masaż twarzy wykonuj minimum raz w tygodniu przez około 30 minut. Możesz też podzielić jeden półgodzinny masaż na kilka krótszych sesji i masować twarz np. 3 razy w tygodniu po 10 minut. Pamiętaj, że regularność jest kluczowa. Jeśli wiesz, że ciężko będzie Ci wygospodarować jednorazowo 30 minut na masaż, lepiej zajmuj się tym krócej, ale systematycznie.  

Masaż twarzy – przeciwwskazania

Kto nie powinien wykonywać masażu twarzy? Z automasażu zrezygnuj w przypadku: 

 • Aktywnych zmian trądzikowych, 
 • Stanów zapalnych skóry, 
 • Opryszczki, 
 • Ran i uszkodzeń naskórka. 

Masaż twarzy warto też odłożyć w czasie, jeśli masz powiększone węzły chłonne, np. w wyniku choroby lub jesteś po usunięciu zęba. Intensywne i mocne masaże twarzy mogą też być niewskazane w przypadku bardzo wrażliwej cery naczyniowej, ponieważ mogą doprowadzić do pękania naczynek. Nie oznacza to, że nie możesz masować twarzy, zwróć jednak szczególną uwagę na to, aby dotyk był powolny i delikatny.

Masaż twarzy – skutki uboczne

Masaż twarzy jest zabiegiem bezpiecznym i rzadko powoduje skutki uboczne. Zdarza się jednak, że tuż po masażu odczuwalny jest niewielki ból mięśni lub pojawia się zaczerwienienie twarzy. Zmiany te powinny jednak ustąpić w ciągu 1-3 dni i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. 

Co daje masaż twarzy?

Podsumowanie

Masaż twarzy w domu to bardzo prosty i skuteczny sposób na poprawę wyglądu. Sprawdza się w szczególności jako element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Regularne masaże twarzy pomogą Ci wygładzić cerę, pozbyć się obrzęków, poprawić owal i kontur twarzy. Systematyczność jest kluczem do sukcesu, dlatego warto potraktować automasaż twarzy jako inwestycję w jej zdrowie i młody wygląd.  

Źródła:

 1. Flamet F., Maudet A., Bayer-Vanmoen M., The objective and subjective impact of a daily self-massage on visible signs of stress on the skin and emotional well-being, Int J Cosmet Sci, R. 45, cz. 6 (2023), s. 761-768 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora