Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg?

11. 10. 2023 · 5 minut czytania

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg? Co zrobić, aby paznokcie nie wrastały? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i poznaj najważniejsze wskazówki. 

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak prawidłowo obcinać paznokcie u nóg?

Prawidłowe obcinanie paznokci u nóg jest bardzo ważne nie tylko dla ich estetycznego wyglądu, ale również zdrowia stóp i zapobiegania problemom podologicznym. Jak i czym powinno się obcinać paznokcie u nóg? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj praktyczne wskazówki.

Jak powinno się obcinać paznokcie u nóg?

Prawidłowe obcinanie paznokci u nóg pozwala na nadanie im estetycznego kształtu, a także zmniejszenie ryzyka problemów związanych np. ze wrastaniem, rozdwajaniem czy złamaniem paznokcia. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak prosta czynność, jak mogłoby się wydawać. Nieumiejętne obcinanie paznokci może przyczynić się do uszkodzenia ich struktury, a także doprowadzić do zranienia, bólu oraz zwiększonej podatności na zakażenia bakteryjne i grzybiczne. Źle obcięte paznokcie wyglądają bardzo nieestetycznie i wywołują ból podczas chodzenia i noszenia butów. W skrajnych wypadkach wymagają leczenia dermatologicznego lub podologicznego. 

Jak obcinać paznokcie u nóg żeby nie wrastały?

Jak więc prawidłowo obcinać paznokcie u nóg, żeby właściwie zadbać o ich zdrowie? Poznaj najważniejsze zasady i praktyczne wskazówki. 

  1. Przed przystąpieniem do pedicure upewnij się, że masz wszystkie niezbędne akcesoria do paznokci oraz kosmetyki do pielęgnacji stóp. Przydadzą Ci się cążki, nożyczki, pilnik. Pamiętaj, że powinny być całkowicie czyste i wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Podczas obcinania paznokci czasem zdarzają się drobne zadrapania lub zranienia. Wówczas naruszony naskórek staje się otwartą furtką dla wszelakich drobnoustrojów. Jeśli jest to możliwe, cążki lub nożyczki najlepiej wyparzyć przed użyciem. 
  2. W obcinaniu paznokci u nóg bardzo ważny jest ich docelowy kształt oraz długość. Paznokcie o nieprawidłowym kształcie i długości to nie tylko defekt estetyczny. Mogą również powodować ból, zaczerwienienia i tkliwość podczas poruszania się.  
  3. Paznokcie u nóg najlepiej obcinać na prosto, wzdłuż naturalnego brzegu. Unikaj naruszania i zaokrąglania boków. Dzięki temu paznokcie będą rosły prosto i zmniejszysz ryzyko ich wrastania w tkanki.  
  4. Uważaj też, aby nie obciąć paznokci zbyt krótko. Może być to bardzo bolesne i powodować skaleczenia. Jeśli masz obawy, czy uda Ci się nadać im odpowiednią długość, zamiast obcinania nożyczkami, wypróbuj spiłowanie przy pomocy pilnika. Trwa to nieco dłużej, ale zapewnia większą kontrolę i daje możliwość obserwacji zmian w długości paznokcia.  
  5. Po obcięciu nożyczkami, paznokcie mogą mieć nierówną powierzchnię, dlatego dobrze  delikatnie wygładzić je pilnikiem. Uważaj jednak, aby nie zrobić tego na mocno ani zbyt intensywnie, aby nie skrócić nadmiernie paznokcia. 
  6. Po skróceniu płytki wsmaruj w palce, a najlepiej całe stopy, nawilżający i regenerujący krem lub serum. Skóra i paznokcie stóp często są zaniedbywane, a to błąd – w końcu każdego dnia dźwigają ciężar naszego ciała i wykonują dużo pracy. Pamiętaj, aby pielęgnować stopy profilaktycznie, a nie dopiero wtedy, kiedy pojawią się problemy. Sprawdź kremy do stóp oraz akcesoria do pielęgnacji stóp, dzięki którym skutecznie zadbasz o ich kondycję.  

Jeśli Twoje paznokcie u nóg są bardzo twarde i zrogowaciałe, przez co trudno jest Ci je obciąć, możesz zamoczyć stopy na kilka minut w ciepłej wodzie z dodatkiem żelu do mycia lub olejku do kąpieli. Pomoże to zmiękczyć tkanki i precyzyjnie obciąć paznokcie. Moczenie stóp ma również działanie relaksacyjne. Zwróć też uwagę, żeby używane przez Ciebie cążki i nożyczki były odpowiednio naostrzone. Pamiętaj, że są to akcesoria, które z czasem się zużywają, dlatego co jakiś czas wskazana jest ich wymiana na nowe. 

Jak często obcinać paznokcie u nóg?

Jak obcinać paznokcie u nóg, żeby nie wrastały?

Wrastające paznokcie to częsty i bardzo nieprzyjemny problem. Mogą powodować ból, obrzęk, zaczerwienienie, trudności w chodzeniu, a w zaawansowanych przypadkach nawet ropnie i zakażenia. Kluczem do uniknięcia problemu wrastających paznokci jest nadanie im odpowiedniego kształtu podczas regularnego obcinania. Zaokrąglone paznokcie z przyciętymi bokami będą miały tendencję do wrastania, dlatego zawsze staraj się obcinać je na prosto, nie zaokrąglaj ich, nie wycinaj i nie piłuj brzegów. To najważniejszy element profilaktyki wrastania. Zaniedbania w tym zakresie mogą doprowadzić w konsekwencji nawet do konieczności leczenia zabiegowego. 

Czym obcinać paznokcie u nóg? 

Do obcinania paznokci u nóg możesz wykorzystać: 

  • Cążki do paznokci nazywane również obcinaczami. Działają podobnie jak nożyczki, jednak na ogół są bardziej ostre, mocne i precyzyjne, 
  • Nożyczki do paznokci to najczęściej wybierany sprzęt do obcinania paznokci, 
  • Pilniki do paznokci zapewniają wolniejsze, stopniowe skracanie paznokciu w wyniku ich piłowania. 

Co jest najlepsze? Co wybrać, cążki, nożyczki czy pilniki? Decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Wybierz tę metodę, która będzie dla Ciebie najprostsza i umożliwi Ci prawidłowe skrócenie oraz wyrównanie paznokci. Sprawdź akcesoria, które pomogą Ci wykonać domowy pedicure: 

Czym obcinać paznokcie u nóg?

Jak często obcinać paznokcie u nóg? 

Standardowo można przyjąć, że paznokcie u nóg powinno się obcinać raz w tygodniu. To jednak bardzo indywidualna kwestia. Tempo wzrostu paznokci jest uwarunkowane m.in. predyspozycjami genetycznymi, dietą, stanem zdrowia, przyjmowaniem leków czy suplementów, dlatego obcinaj paznokcie tak często, jak tego potrzebujesz. Pamiętaj, że zbyt długie mogą powodować ból podczas chodzenia, a także są bardziej podatne na pęknięcia i złamania, więc regularnie je monitoruj, aby uniknąć problemów.  

Podsumowanie

Obcinanie paznokci nie zawsze jest tak prostą czynnością, jak mogłoby się wydawać. W naszym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo skrócić paznokcie, nadać im odpowiedni kształt, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko ich wrastania. Pamiętaj, że czynność jest bardzo ważna nie tylko dla zapewnienia estetycznego wyglądu, ale również zdrowia stóp oraz uniknięcia dolegliwości bólowych i zakażeń. 

Źródła:

  1. Antończak P., Jurzak M., Adamczyk K., Wrastający paznokieć – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie zachowawcze, Przegl Dermatol, 2015

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora