Farbowanie siwych włosów – czym i jak często farbować siwe odrosty?

13. 7. 2023 · 7 minut czytania

Chcesz pozbyć się siwych włosów? Sprawdź nasze porady dotyczące farbowania siwych włosów i odkryj, jak utrzymać trwały i jednolity kolor. Wybierz odpowiednią metodę i ciesz się pięknymi włosami.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Farbowanie siwych włosów – czym i jak często farbować siwe odrosty?

Siwienie to naturalny etap starzenia i część cyklu życia włosa. Choć farbowanie nie zatrzyma tego procesu, to pozwala zamaskować popielate kosmyki. Zabawa kolorem może być również sposobem na zmianę wizerunku i wyrażenie swojej kreatywności. Bez względu na powód farbowania siwych włosów, niezbędne są odpowiednie przygotowanie oraz wiedza czym je koloryzować i jak często farbować odrosty. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat! 

Dlaczego włosy siwieją? 

Siwienie ma bezpośredni związek z utratą pigmentu włosowego – melaniny, która nadaje kolor naszej skórze, włosom i innym tkankom w organizmie. Melanina wytwarzana jest przez komórki macierzyste zwane melanocytami, które w miarę starzenia się organizmu tracą zdolność do produkcji odpowiedniej ilości pigmentu, wskutek czego włosy stają się coraz jaśniejsze. Na pewnym etapie produkcja melaniny zostaje całkowicie zahamowana, kosmyki tracą pigment i stają się siwe. 

Proces ten przebiega stopniowo i może następować w różnym tempie. Nie ma również określonego wieku, w którym pojawiają się pierwsze siwe włosy, ponieważ przebieg siwienia zależy od wielu czynników, między innymi od skłonności genetycznych. Co jeszcze może determinować utratę naturalnego pigmentu? 

Za siwienie, oprócz genetyki, odpowiadają między innymi: 

  • Stres, 
  • Niedobory witamin i minerałów, 
  • Choroby autoimmunologiczne,
  • Inne choroby toczące się w ustroju. 

Sprawdź, witaminy dla seniorów

Czy farbować siwe włosy

Czy farbować siwe włosy? 

Decyzja o farbowaniu należy wyłącznie do Ciebie. Nie ma reguł mówiących, że siwe włosy należy kamuflować, że nie wypada mieć siwych włosów. Co więcej, w ostatnim czasie coraz śmielej mówi się o nurcie body positive, czyli zwalczaniu negatywnego postrzegania ciała i walce z internalizacją społecznych standardów piękna. Body positive to dbanie o samopoczucie emocjonalne i budowanie zdrowej relacji z własnym wyglądem. Osoby wyznające filozofię samoakceptacji często świadomie rezygnują z maskowania siwych włosów, będących skutkiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie. 

Czy farbować siwe włosy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Jeśli akceptujesz srebrzyste pasma i dobrze się z nimi czujesz – nie ma potrzeby, by na siłę to zmieniać! Jeśli natomiast są dla Ciebie synonimem starzenia i niekorzystnie wpływają na Twoją pewność siebie – kosmetyki do włosów o właściwościach koloryzujących pomogą rozprawić się z problemem i zamaskować popielate odrosty. 

Czym farbować siwe włosy? 

Podjęłaś decyzję, że chcesz rozprawić się ze srebrzystymi kosmykami i zastanawiasz się, czym zafarbować siwe włosy, żeby uzyskać pożądany efekt? Arsenał możliwości jest całkiem pokaźny. Jedną z opcji jest skorzystanie z profesjonalnego zabiegu farbowania w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim. Specjalista przyjrzy się Twoim włosom i dobierze odpowiednią metodę koloryzacji, a także odcień. Musisz jednak przygotować się na wydatek – w zależności od miejsca zamieszkania koszt profesjonalnej usługi koloryzacji może sięgać nawet kilkuset złotych.  

Alternatywą jest farbowanie włosów w domu, za pomocą dostępnych w sprzedaży preparatów. W tym przypadku kosztem jest zakup odpowiedniej farby do włosów oraz akcesoriów, które usprawnią czynność.Raz zakupione narzędzia będą służyły przez wiele kolejnych miesięcy, dlatego zazwyczaj jest to jednorazowy wydatek. Jakie akcesoria będą pomocne podczas farbowania? 

  • Miseczka, w której przygotujesz preparat koloryzujący, np. Intervion miseczka do farbowania włosów wykonana z wytrzymałego tworzywa, z antypoślizgowym, wygodnym uchwytem i gumowym spodem. 
  • Pędzel do nakładania farby zakończony szpikulcem ułatwiającym precyzyjne rozdzielenie pasm, np. Intervion pędzel do farbowania z grzebykiem i elastycznym włosiem lub Intervion pędzel do farbowania szeroki, który ułatwi rozprowadzenie mieszanki. 
  • Rękawiczki chroniące skórę dłoni. Niektórzy producenci sprzedają swoje produkty koloryzujące razem z jednorazowymi rękawiczkami, jednak nie jest to regułą, dlatego na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w kilka par. 

To, jaki preparat wybrać do samodzielnego farbowania siwych włosów zależy od ilości jaśniejszych pasm, a także oczekiwanego efektu. Jeśli zależy Ci na trwalszym efekcie, utrzymującym się do kilku tygodni, sięgnij po farbę do włosów, która zapewni efekt krycia siwych włosów. W opakowaniu kosmetyku znajdziesz między innymi substancję aktywującą i substancję koloryzującą. Opcjonalnie zestaw może zawierać odżywkę do włosów oraz rękawiczki. Dopiero zaczynasz przygodę z samodzielnym farbowaniem? Najbezpieczniejszą opcją będzie dobranie koloru zbliżonego do naturalnego odcienia Twoich włosów. Zobacz nasze propozycje: 

Czym farbować siwe włosy?

Jak często farbować siwe włosy? 

Częstotliwość farbowania uwarunkowana jest między innymi tempem wzrostu włosów, intensywnością siwienia, a także rodzajem preparatu wybranego do koloryzacji. Aby utrzymać jednolity kolor włosów i ukryć siwe pasma zaleca się powtarzać zabieg co 4-6 tygodni, jednak jest to kwestia indywidualna. W przypadku farbowania siwych włosów w domu warto regularnie monitorować odrastające pasma i odświeżać kolor, gdy widoczne są wyraźne różnice między naturalnym odcieniem a farbowanym obszarem. Pamiętaj, że częste farbowanie może wpływać na kondycję włosów, dlatego ważne jest stosowanie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych i dbanie o włosy w celu minimalizowania uszkodzeń.  

Jak farbować siwe włosy? 

Metoda farbowania siwych włosów zależy od stanu wyjściowego kosmyków. Jeśli siwych włosów jest niewiele, chcesz delikatnie stonować różnicę w kolorze lub nie masz doświadczenia z farbami, możesz zdecydować się na płukanki do włosów lub szampony do włosów o właściwościach koloryzujących. Obie opcje świetnie sprawdzą się do ożywienia koloru, nadania im odpowiedniego odcienia, a także pozwolą uniknąć pojawiania się niechcianych, siwych refleksów. Minusem jest krótkotrwały efekt, który, w zależności od tego, jak często myjesz włosy, utrzymuje się od kilku do kilkunastu myć.  

Twoim problemem są włosy w dużym stopniu pokryte siwizną lub farbowałaś wcześniej włosy i zaczęły pojawiać się odrosty? W takiej sytuacji niezbędna będzie trwała koloryzacja przy użyciu profesjonalnej farby. Podczas aplikacji preparatu zawsze postępuj zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Nie polegaj na intuicji, ponieważ poszczególne farby mogą diametralnie różnić się sposobem nakładania i czasem zabiegu.

Jak często farbować siwe włosy?

Domowe sposoby na farbowanie siwych włosów 

A co zamiast drogeryjnych preparatów redukujących widoczną siwiznę? Dobrym sposobem są domowe metody, które bazują na produktach pochodzenia naturalnego. Warto jednak zauważyć, że naturalne metody mogą dawać subtelniejsze rezultaty i nie są tak trwałe, jak farby chemiczne. Zobacz, jak możesz delikatnie ożywić kolor swoich włosów i zredukować widoczność niechcianej siwizny. 

Płukanka z łupin orzecha włoskiego do ciemnych włosów: 

  • Kilka łupin orzecha włoskiego umieść w garnku z wodą, dodaj około 2-3 szklanek wody, 
  • Gotuj łupiny przez około 30-40 minut. Możesz również dodać do garnka kilka kropli oleju kokosowego lub oliwy z oliwek, aby zapobiec wysuszeniu włosów, 
  • Po ugotowaniu, odcedź płyn i pozostaw do wystudzenia, 
  • Po umyciu włosów szamponem, wlej płyn z łupin orzecha włoskiego na włosy, starając się równomiernie pokryć całą głowę. Możesz wykorzystać dużą miseczkę, aby łatwiej aplikować płyn, 
  • Delikatnie wmasuj płyn w skórę głowy i włosy, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie, 
  • Pozostaw płukankę na włosach przez około 10-15 minut, a następnie spłucz włosy dokładnie czystą wodą. 

Napar z rumianku z sokiem z cytryny dla blondynek: 

  • Przygotuj mocny napar z rumianku, gotując suszone zioło w wodzie przez około 20-30 minut, w proporcji około 2-3 łyżki suszonego rumianku na 2 szklanki wody, 
  • Po zagotowaniu, odcedź napar i pozostaw go do ostygnięcia, 
  • Gdy napar z rumianku jest już chłodny, dodaj do niego sok wyciśnięty z jednej cytryny. Dostosuj ilość soku z cytryny w zależności od preferowanego stopnia rozjaśnienia, 
  • Po umyciu włosów szamponem, wlej napar z rumianku z cytryną na włosy, starając się równomiernie pokryć całą głowę, 
  • Delikatnie wmasuj płyn w skórę głowy i włosy, 
  • Pozostaw płukankę na włosach przez około 5-10 minut, a następnie dokładnie spłucz włosy czystą wodą. 

Sprawdź, pasty do włosów i inne kosmetyki ułatwiające stylizację fryzury. 

Podsumowanie 

Farbowanie siwych włosów to popularna praktyka, pozwalająca ukryć siwe pasma i przywrócić jednolity kolor włosom. Aby uzyskać pożądany efekt, możesz w tym celu użyć farb chemicznych lub naturalnych metod, takich jak płukanki z ziół. Niezależnie od wybranej metody, warto dbać o odpowiednią pielęgnację włosów, aby zachować ich kondycję i uniknąć uszkodzeń.

Źródła:

  1. Z. Rzepka, E. Buszman, A. Beberok, D. Wrześniok, Od tyrozyny do melaniny: ścieżki sygnalizacyjne i czynniki regulujące melanogenezę, https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=142420&language=pl [dostęp 01.06.2023 r.]
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora