Farbowanie włosów w domu krok po kroku

23. 1. 2023 · 5 minut czytania

 Jak farbować włosy w domu? Jak wybrać najlepszą farbę, aby nie niszczyła włosów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym poradniku o domowej koloryzacji.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Farbowanie włosów w domu krok po kroku

Farbowanie włosów w domu ma swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony brak konieczności dojazdu do profesjonalnego fryzjera jest dla wielu osób bardzo atrakcyjny. Pojawiają się jednak wątpliwości, jak farbować włosy, żeby zrobić to bezpiecznie, jakie produkty wybrać i jak uzyskać efekt taki, jak z salonu. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o bezpiecznym farbowaniu włosów w domu.

Jak farbować włosy w domu?

Farbowanie włosów w domu może wydawać się bardzo proste, jednak warto odpowiednio się do tego przygotować, aby efekt był zadowalający, a cały proces przeprowadzony bezpiecznie. 

  • Nie należy farbować włosów na szybko, chaotycznie, wykorzystując pierwszy lepszy produkt znaleziony na sklepowej półce. W takim przypadku efekt koloryzacji może być nie tylko daleki od oczekiwanego, ale również negatywnie wpłynąć na stan i kondycję włosów.
  • Decydując się na samodzielne farbowanie w domu, należy dobrze zastanowić się nad wyborem rodzaju farby do włosów oraz doborem koloru. Bywa, że pod wpływem emocji, czy panujących trendów pochopnie podejmujemy decyzję o zmianie wyglądu, której potem szybko żałujemy. Tymczasem farbowanie to proces, który ingeruje w strukturę włosa i wykonywane zbyt często może negatywnie wpłynąć na ich stan i kondycję. Z tego względu na ogół nie zaleca się robienia koloryzacji częściej niż raz na 1 2 miesiące. 
Jak farbować włosy w domu

Co więcej, farbowanie włosów w domu, zwłaszcza jeśli nie masz w tym jeszcze dużego doświadczenia, powinno dotyczyć prostych koloryzacji, w których jednym kolorem pokrywamy całą długość włosów. Jeśli chcesz uzyskać pasemka, efekt ombre, czy inne, bardziej skomplikowane efekty, ich wykonanie lepiej zostawić profesjonaliście, który zapewni delikatne, płynne przejścia kolorów, a przy tym zadba o odpowiednią pielęgnację włosów.

Czym farbować włosy w domu?

W zależności od wymarzonego efektu, do koloryzacji domowej możesz wykorzystać farby do włosów, rozjaśniacze do włosów lub płukanki do włosów.  Każdy z tych produktów ma nieco inne działanie. 

  • Farba służy nadaniu włosom innego koloru, natomiast rozjaśniacz pozbawia je pigmentu
  • Z kolei płukanki bywają nazywane też pół-farbami i służą głównie do odnowienia, wzmocnienia koloru między kolejnymi koloryzacjami. Ich działanie jest zdecydowanie mniej inwazyjne i intensywne niż tradycyjnych farb, ponieważ nie ingerują w strukturę włosów. 

Produkty do farbowania włosów można podzielić na drogeryjne i profesjonalne. Zdecydowaną zaletą tych pierwszych jest niska cena, duża dostępność oraz szeroka gama kolorów do wyboru. Z kolei profesjonalne produkty, oprócz składników koloryzujących, często zawierają również te o właściwościach pielęgnujących, dzięki czemu dbają nie tylko o kolor, ale także kondycję włosów. Ich cena jest jednak dużo wyższa i bywają dostępne wyłącznie w specjalistycznych sklepach.

Na szczęście co raz więcej producentów drogeryjnych farb do włosów stawia nie tylko na koloryzację, ale również pielęgnację i ochronę włosów, dzięki czemu na półkach sklepowym możemy znaleźć wiele produktów wzbogaconych w składniki odżywiające i nawilżające. Sprawdź na przykład żel koloryzujący w 100% z olejków biobotanicznych 1N hebanowa czerń Naturtint oraz farbę do włosów 10 Ekstra jasny blon Phyto Phytocolor.

Czym farbować włosy w domu

Bezpieczne farbowanie włosów w domu - zasady

Aby farbowanie włosów w domu było bezpieczne i dało oczekiwany efekt, należy przestrzegać kilku zasad. Nie bagatelizuj żadnej z nich! Niewłaściwe przeprowadzenia koloryzacji może doprowadzić nie tylko do niezadowolenia z uzyskanego rezultatu, ale również zniszczenia włosów. 

  1. Przed rozpoczęciem farbowania odpowiednio przygotuj miejsce. Najlepiej zrobić to w łazience. Zabezpiecz dywany, jasne, cenne przedmioty. Bardzo łatwo jest niechcący pochlapać je farbą, a plamy są bardzo trudne do usunięcia.
  2. Zrób próbę uczuleniową, zgodnie z zaleceniami producenta. To bardzo ważne, ponieważ farba do włosów to produkt chemiczny i może wywołać różne reakcje skórne. Lepiej wiedzieć o tym, przed nałożeniem produktu na włosy i skórę głowy.
  3. Przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria jeszcze przed nałożeniem farby. Na pewno przydadzą się rękawiczki, narzuta ochraniająca na ramiona, pędzel oraz miseczka. Możesz użyć tych marki Intervion, takich jak pędzel do farbowania szeroki Intervion i miseczka do farbowania włosów Intervion lub wykorzystać akcesoria dołączone do farby.
  4. Dokładnie przeczytaj instrukcję! Wiele osób pomija ten krok, a to duży błąd. Każda farba ma nieco inne wymagania. Niektóre nakłada się na suche, a inne na mokre włosy. Różni się też czas, na który należy ją pozostawić na włosach. Przykładowo farba do włosów działająca w 10 minut, 6.66 Rubinowa Czerwień Biokap Delicato Rapid działa już po 10 minutach, a niektóre farby potrzebują na to nawet godziny. Z instrukcji dowiesz też się, czy produkt najpierw należy nałożyć na odrost i dopiero po kilku lub kilkunastu minutach na resztę włosów, czy od razu na całą ich długość. To bardzo ważne, aby uzyskać jednolity kolor.
  5. Składniki odmierzaj zgodnie z instrukcją, nie rób tego na oko. W przeciwnym razie możesz uzyskać kolor inny niż zamierzony. 
  6. Zawsze nakładaj farbę w rękawiczkach! Dzięki temu unikniesz widocznych, nieestetycznych plam i przebarwień na rękach, które są trudne do usunięcia. 
  7. Do aplikacji farby używaj szerokiego pędzla, który dokładnie pokryje wszystkie włosy, zapewniając pełną, jednolitą koloryzację. 
  8. Po spłukaniu farby nałóż odżywiającą, nawilżającą, regenerującą odżywkę lub maskę.
  9. Po farbowaniu nie zapominaj o codziennej, prawidłowej pielęgnacji włosów. Koloryzowanie może znacząco osłabić ich kondycję, dlatego należy dobrze je odżywiać. Możesz stosować specjalne kosmetyki do włosów poddanych koloryzacji np. szampon do włosów farbowanych Pantene Pro-V Lively Color.
Czy warto farbować włosy w domu

Czy warto farbować włosy w domu?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Z pewnością farbowanie włosów w domu ma wiele zalet, ale wymaga też podstawowej wiedzy, doświadczenia i właściwego doboru produktu. W przeciwieństwie do farbowania włosów w salonie, kiedy jedyne co trzeba zrobić, to usiąść w fotelu i się zrelaksować. Koszty farbowania włosów w domu są również zdecydowanie niższe, a sam proces można przeprowadzić w dowolnym momencie, bez konieczności czekania na wolny termin u fryzjera. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, pamiętaj, aby nie wykonywać koloryzacji za często oraz codziennie dbaj o odpowiednie nawilżenie i odżywienie włosów. 

Podsumowanie

Farbowanie włosów w domu ma wiele zalet, przede wszystkim niższy koszt i możliwość jego wykonania w dowolnym momencie. Szeroki asortyment produktów do domowej koloryzacji pozwala wybrać farby skuteczne, bezpieczne, które dają oczekiwany efekt i nie obciążają nadmiernie włosów. Pamiętaj jednak, aby do domowego farbowania dobrze się przygotować i zawsze przestrzegać instrukcji oraz nie zapominać o codziennej pielęgnacji włosów koloryzowanych.

Źródła:

  1. Patel D., Narayana S., Krishnaswamy B. Trends in Use of Hair Dye: A Cross-Sectional Study, Int J Trichology, R. 5, cz. 3 (2013), s. 140-143
  2. Wach-Mińskowska B. Fryzjerstwo. Tom II Techniki Fryzjerskie. WSIP, 2013

    Więcej artykułów na ten temat

    • Jak rozjaśnić włosy w domu?

      Jak rozjaśnić włosy w domu?

      · 6 minut czytania
      Czy rozjaśnianie włosów w domu jest skuteczne i bezpieczne? Jakie są najlepsze domowe metody rozjaśniające włosy? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
    • Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Opisujemy ryzyko i korzyści oraz przedstawiamy alternatywne metody zachowania pięknego koloru włosów podczas oczekiwania na dziecko.
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora