Suplementy dla sportowców

  (49)

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport amatorsko czy zawodowo, na pewno chcesz być w szczytowej formie. Dla takich osób powstały specjalne preparaty takie jak suplementy dla sportowców (dostarczające witamin i minerałów).

Sortuj według
Dla sportowców

Dla sportowców

Suplementy dla sportowców po co je stosować

Zbilansowana dieta, nawodnienie, odpowiednia ilość snu, a przede wszystkim samodyscyplina i wytrwałość decydują o sukcesie sportowca. Jednak każdy aktywny fizycznie człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jego ciało podlega intensywnym przemianom biochemicznym i fizjologicznym. Tracisz nie tylko energię czy zmagazynowany tłuszcz, ale również elektrolity i składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Twoich komórek. Oznacza to zwiększone ryzyko pojawienia się niedoborów, dlatego warto sięgać po minerały i witaminy dla sportowców. Takie specjalistyczne suplementy diety pozwalają szybciej:

  • Odżywiać i dotleniać mięśnie,
  • Zmniejszać stany zapalne,
  • Budować masę mięśniową,
  • Redukować tkankę tłuszczową.

Wszystko to sprawia, że ciało lepiej i efektywniej się regeneruje, a droga do wymarzonej sylwetki staje się krótsza i mniej wyboista.

Kiedy dieta to za mało i warto wdrożyć suplementację?

Po co Ci suplementy diety dla sportowców, gdy uprawiasz jakąś aktywność fizyczną? To prawda, że podstawą zachowywania dobrej kondycji jest wartościowe pożywienie oraz dbanie o regenerację. Jednak uzupełnienie zasobów pewnych substancji (np. L-glutaminy) po intensywnym treningu zajmuje organizmowi nawet 6 dni! A tak się składa, że ten aminokwas jest jednym z najważniejszych składników budulcowych mięśni.

Poza tym do zachowania sprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej potrzebujesz kwasów omega-3 (należących do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli NNKT). Te substancje działają przeciwzapalnie, wspomagają pracę układu sercowo-naczynionego oraz nerwowego, a także wpływają na ostrość widzenia. Na pewno przyznasz, że każdy z tych czynników jest ważny dla sportowca. Jeśli spożywasz wystarczająco dużo tłustych morskich ryb i oleju lnianego, to nie musisz sięgać po suplementy dla sportowców z omega-3. Jednak biorąc pod uwagę dietę Polaków, Twoje menu raczej nie pokrywa zapotrzebowania na NNKT.

Które suplementy dla sportowców są przydatne i mają pozytywny wpływ na organizm?

W poprzednim śródtytule wspomniano tylko o dwóch rodzajach preparatów dla ludzi aktywnych fizycznie L-glutaminie oraz kwasach omega-3. Jakie jeszcze suplementy dla sportowców są przydatne?

Minerały dla sportowców przyspieszające regenerację

Tego rodzaju produkty zostały skomponowane w taki sposób, aby odżywić komórki i szybko przygotować ciało na następny trening. Szukaj w nich węglowodanów (prostych i złożonych), aminokwasów (m.in. L-glutaminy), kwasów organicznych i witamin (C czy z grupy B).

Witaminy dla sportowców

Wśród witamin, które pomagają osobom uprawiającym sport, warto wymienić zwłaszcza te:

  • Witamina C. Ma właściwości przeciwutleniające, wspomaga gojenie się ran i urazów, a także zwiększa odporność organizmu. Poza tym to witamina niezbędna do produkcji kolagenu, czyli składnika tkanki łącznej. Dzięki temu zwiększa się elastyczność stawów i wytrzymałość chrząstek, przez co ryzyko ulega zmniejszeniu,
  • Witaminy z grupy B. Zmęczenie, spadek motywacji i energii, gorsza kondycja psychiczna i fizyczna mogą oznaczać zbyt małą ilość witamin z grupy B. Ich suplementacja zwiększa zdolności adaptacyjne oraz polepsza samopoczucie.

Warto jednak pamiętać, żeby nie przyjmować jednocześnie witaminy C oraz B-complex, ponieważ organizm nie wykorzysta ich w optymalny sposób. Jako substancje rozpuszczalne w wodzie, szybko zostaną wydalone z moczem i potem a jeśli będą ze sobą konkurować, komórki nie zrobią z nich tak dobrego użytku jak wtedy, gdy przyjmiesz je oddzielnie.

Wyciągi roślinne, czyli przeciwutleniacze, witaminy i minerały dla sportowców w naturalnej formie

Wśród osób zawodowo uprawiających sport popularne są ekstrakty z buraka oraz wiśni Montmorency. Pierwszy dostarcza solidnej porcji azotanów pochodzenia organicznego, które wspomagają dotlenienie i odżywienie mięśni, a drugi antocyjanów i melatoniny. Ponadto wyciąg z wiśni zmniejsza DOMS, czyli zespół opóźnionego bólu mięśniowego.

Dobre suplementy dla sportowców

Ponieważ suplementy nie podlegają prawu farmaceutycznemu, jakość wielu takich preparatów jest bardzo różnorodna. Dlatego,  jeśli zaopatrujesz się w suplementy i minerały dla sportowców, pamiętaj o ważnych zasadach:

  • Kupuj takie produkty tylko u sprawdzonych dostawców w naszej drogerii internetowej znajdziesz jedynie najwyższej jakości preparaty uznanych marek,
  • Sprawdź, czy suplement posiada odpowiednie certyfikaty, a jego działanie zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi,
  • Świetnie, jeśli składniki są normalizowane w przypadku suplementów diety nie wymaga tego prawo, ale to bardzo dobra praktyka ze strony producenta.

Stosowanie dobranych do swoich potrzeb suplementów diety dla sportowców, witamin i minerałów pozwala osiągnąć dobre efekty w krótszym czasie. W ofercie naszej drogerii internetowej znajdziesz suplementy w różnych formach, np. kapsułek czy proszku..

 

Marki powiązane z kategorią: Dla sportowców