Hydrolaty

  (38)

Hydrolaty zyskują coraz większą popularność w wieloetapowej pielęgnacji. To zasługa ich naturalnego składu i szerokich właściwości pielęgnacyjnych. Dlatego wśród kosmetyków do codziennego użytku warto rozważyć hydrolat do twarzy, ciała, a nawet włosów.

Pokaż 23 z 38 wyników

Hydrolaty i wody kwiatowe

Hydrolaty i wody kwiatowe

Hydrolat – co to jest?

Hydrolat, inaczej nazywany wodą kwiatową, to produkt kosmetyczny, który powstaje w trakcie destylacji olejków eterycznych z roślin. Stanowi część wodną zawierającą molekuły roślinne o właściwościach pielęgnacyjnych. Hydrolaty charakteryzuje naturalny, prosty skład bez zbędnych dodatków. To po prostu woda ze składnikami aktywnymi pozyskanymi z określonego rodzaju rośliny. Co ważne, hydrolatdziała o znacznie łagodniej od olejku eterycznego. Dzięki temu ma delikatny zapach i można bez przeszkód stosować go na włosy, twarz czy resztę ciała.

Czy hydrolaty działają?

Ponieważ każdy prawdziwy hydrolat zawiera poniżej 1% olejku eterycznego z rośliny, z której został pozyskany, ma określone właściwości pielęgnacyjne. Sposób działania hydrolatu może być jednak zróżnicowany i należy dobrać go do indywidualnych potrzeb. Właściwości wspólne dla większości hydrolatów to przede wszystkim odświeżanie i domywanie skóry, przywracanie naturalnego pH oraz zwiększanie absorbcji składników aktywnych stosowanych w dalszej pielęgnacji.

Czy hydrolat wysusza?

W ogólnym rozrachunku hydrolaty to kosmetyki niewysuszające skóry. Wręcz przeciwnie – znaczna może posiadać właściwości nawilżające, na przykład hydrolaty do twarzyróżane lub hydrolaty z opuncji figowej. Do wyboru pozostaje także hydrolat do twarzy regulujący pracę gruczołów łojowych, które zmniejsza produkcję sebum przez skórę. W takim przypadku źle dobrany kosmetyk do cery suchej może wysuszać cerę.

Właściwości hydrolatów

Konkretne właściwości hydrolatów zależą od rodzaju roślin, z których zostały one pozyskane. Najczęściej kosmetyki te:

  • nawilżają,
  • łagodzą podrażnienia,
  • przywracają naturalne pH skóry,
  • działają przeciwzapalnie.

Czym różni się hydrolat od toniku?

Podstawowa różnica pomiędzy tonikiem a hydrolatem to skład obu kosmetyków. Naturalne hydrolaty do twarzy to po prostu woda z niskim stężeniem olejku eterycznego. Z kolei tonikma bardziej rozbudowany skład. Na ogół zawiera ekstrakty roślinne, witaminy, oleje, nierzadko również substancje zapachowe. Niektóre toniki mogą zawierać alkohol. Co ciekawe, tonik może zostać oparty na hydrolacie – dodatkowo znajdują się w nim jednak na przykład składniki nawilżające lub złuszczające skórę.

Czy hydrolat można stosować zamiast toniku?

Zastąpienie toniku hydrolatem zależy od indywidualnych potrzeb skóry oraz konkretnego rodzaju kosmetyków, z jakich się korzysta. Większość hydrolatów również stanowi kosmetyki do tonizacji twarzy. Doceniają je osoby, które preferują w swojej pielęgnacji naturalne produkty o prostym składzie. Hydrolat może zastąpić tonik, jeżeli ma właściwości tonizujące – trzeba jednak zweryfikować to w opisie określonego produktu, ponieważ nie każdy kosmetyk ma fizjologiczne pH skóry.

Zastosowanie hydrolatów

Hydrolaty stanowią wyjątkowo uniwersalne kosmetyki o wszechstronnym zastosowaniu. Najczęściej spotykany hydrolat do twarzy przywraca fizjologiczne pH skóry po zastosowaniu produktu myjącego oraz przygotowuje cerę do kolejnych etapów w pielęgnacji. Hydrolaty można jednak używać także do włosów, dodając je do płukanek albo odżywek. Hydrolat to popularny składnik pielęgnacyjny również podczas zabiegu olejowania włosów. Wiele osób wykorzystuje hydrolaty do twarzy w opakowaniach z atomizerami jako mgiełki odświeżające skórę. Takimi kosmetykami można spryskiwać cerę w ciągu dnia lub po pudrowaniu, uzyskując bardziej naturalny efekt makijażu.

Jak stosować hydrolat do twarzy?

Hydrolat do twarzy jako składnik codziennej rutyny pielęgnacyjnej powinno się aplikować na świeżo oczyszczoną skórę, czyli po myciu twarzy. Kosmetyk można rozpylać bezpośrednio na twarz (jeśli buteleczka ma atomizer) lub aplikować go palcami albo płatkiem kosmetycznym. Po zastosowaniu hydrolatu skóra jest gotowa na dalsze etapy pielęgnacji. Można zaaplikować na nią na przykład serum i krem do twarzy.

Jak działa hydrolat na włosy?

Hydrolaty mają zastosowanie także w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wmasowywane w skalp pobudzają mikrokrążenie i przyspieszają wzrost włosów. Aplikowane jako wcierka odbijają włosy od nasady, przedłużając ich świeży wygląd. Można stosować hydrolat na włosy przed olejowaniem, co zapobiega nadmiernemu obciążeniu kosmyków. Hydrolat możesz także rozpylać na świeżo umyte włosy jako mgiełkę – taki kosmetyk nawilży je i odżywi.

Jaki hydrolat wybrać?

W przypadku zastosowania na skórę hydrolat podobnie jak żel do mycia twarzy powinien być dopasowywany do rodzaju cery oraz jej indywidualnych potrzeb. Hydrolaty mają różne właściwości, na przykład:

  • nawilżające: hydrolat różany, z rokitnika, aloesowy,
  • łagodzące: hydrolat nagietkowy, rumiankowy, z neroli,
  • regenerujące: hydrolat lawendowy, z liści i owoców malin,
  • przeciwstarzeniowe: hydrolat z opuncji figowej,
  • antybakteryjne: hydrolat z oczaru wirginijskiego, miętowy, z drzewa herbacianego,
  • normalizujące: hydrolat lawendowy, oczarowy.

Gdzie kupić hydrolat?

Aktualnie hydrolaty to coraz popularniejsze kosmetyki, dlatego można zamawiać je nie tylko online, ponieważ znajdują się w wielu sklepach stacjonarnych. W ofercie mają je przede wszystkim drogerie i apteki, ale również niektóre sklepy zielarskie. Przed zakupem hydrolatu warto dokładnie zapoznać się z jego właściwościami i upewnić się, czy kosmetyk ma pH odpowiednie dla skóry.

Marki powiązane z kategorią: Hydrolaty i wody kwiatowe