Pielęgnacja brody
Jak pielęgnować brodę i twarz podczas zapuszczania brody?
W trakcie zapuszczania brody bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry twarzy. Warto zatem stosować kremy nawilżające dostosowane do potrzeb swojej cery. W nawilżeniu i odżywieniu naskórka pomoże też olejek do brody. Kosmetyk zadba także o kondycję zarostu i zminimalizuje swędzenie twarzy.
Gdy zapuszcza się brodę, należy również regularnie oczyszczać rosnące włosy. Do mycia zarostu nadają się specjalne szampony i mydła. Po oczyszczeniu brody można zaaplikować na nią olejek. Wspomniany produkt warto nakładać na włoski zawsze wtedy, gdy uzna się, że potrzebują one dodatkowego nawilżenia i zmiękczenia.
W pielęgnacji zarostu podczas zapuszczania brody bardzo ważnym zabiegiem okazuje się także szczotkowanie. Wspomnianą czynność należy wykonywać przynajmniej raz dziennie. Do szczotkowania brody znakomicie nadają się kartacze z naturalnego włosia dzika. Akcesoria pomagają szybko pozbyć się zanieczyszczeń i martwego naskórka z zarostu bez podrażnień. Pierwsze próby nadawania kształtu brodzie można podejmować najwcześniej po miesiącu od rozpoczęcia zapuszczania. W przycięciu albo strzyżeniu zarostu pomogą maszynka, trymer lub nożyczki.
Odpowiednia pielęgnacja średniego i długiego zarostu
Podstawą pielęgnacji średniego i długiego zarostu jest jego regularne oczyszczanie. Codziennie wieczorem włosy na twarzy należy umyć, stosując odpowiednie kosmetyki do brody – szampony lub specjalistyczne mydła. Zabiegi pozwolą pozbyć się z zarostu martwego naskórka, resztek jedzenia, kurzu i innych zanieczyszczeń.
Brodę średnią i długą trzeba również czesać, aby ją zmiękczyć, wygładzić i ułożyć. Podczas szczotkowania rozprowadza się sebum po całej długości włosków. Wspomniana substancja produkowana przez skórę naturalnie nawilża, natłuszcza i zabezpiecza zarost. Ponadto raz na tydzień zleca się nałożyć odżywkę na brodę. Preparat zadba o kondycję włosów i wspomoże ich wzrost. Do nawilżenia skóry twarzy będzie nadawał się z kolei leki krem albo żel nawilżający. W celu nadania brodzie pożądanego kształtu najlepiej skorzystać z pomocy barbera. Specjalista skróci zarost tak, by zyskał na objętości i pasował do twarzy.
Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji brody
Zwykłe mydła do ciała i szampony do włosów nie nadają się do mycia brody. Preparaty przesuszają zarówno włosy, jak i skórę znajdującą się pod nimi. Właściwym produktem do oczyszczania zarostu będzie więc szampon do brody o składzie dostosowanym do potrzeb zarostu i cery. Warto wybierać preparaty o nawilżających właściwościach, aby zapobiegać łamaniu się włosów. Zamiast szamponów można zastosować specjalne mydła do mycia zarostu. Niezbędnych składników odżywczych dostarczą z kolei odżywki do brody. Stosowanie produktów pozwoli zapobiec osłabieniu i zmatowieniu zarostów.
Kosmetyki do pielęgnacji brody, w które warto się zaopatrzyć, to również olejek i balsam do brody. Pierwszy z produktów dba o nawilżenie i odżywienie włosów i naskórka. Olejek działa wzmacniająco, regenerująco i nadaje zarostowi przyjemny zapach. Balsamy do brody zwykle zawierają wosk pszczeli wygładzający i zmiękczający włosy. Ich skład wzbogacają też substancje wspierające odbudowę naskórka i zapobiegające jego wysychaniu – olej z pestek róży, masło shea czy witamina E. Balsamy są polecane przede wszystkim przy dłuższym zaroście, dlatego że uławiają jego układanie. Pomagają ujarzmić niesforne kosmyki i utrwalają stylizację brody.
Wosk do wąsów
Najlepszym preparatem do pielęgnacji wąsów okaże się z kolei wosk do wąsów. Kosmetyk zmiękcza włoski i zapobiega ich wrastaniu. Wosk sprawia, że wąsy ładnie się układają i mają przyjemny zapach. To bardzo wydajny produkt – wystarczy rozetrzeć odrobinę kosmetyku w palcach, by nadać zarostowi pożądany wygląd. Po goleniu lub strzyżeniu można zastosować także barberski puder od brody. Produkt koi podrażnienia skórne powstałe po zabiegach.
Akcesoria do brody
W rozczesywaniu brody pomoże natomiast kartacz. Warto wybierać akcesoria wykonane z naturalnego włosia dzika. Kartacz pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Do czesania zarostu nadaje się również grzebień. Akcesorium nada brodzie odpowiedni kształt i zwiększy jej objętość. Grzebień delikatnie i dokładnie rozczesze splątane kosmyki. Pomoże też równomiernie rozprowadzić kosmetyki do pielęgnacji brody takie jak balsam czy olejek.
Jeżeli planuje się samodzielnie przycinać zarost, należy zaopatrzyć się w dobrze naostrzone nożyczki do brody. Do nadawania kształtu wąsom najlepsze są nieduże modele. Przy dłuższej brodzie wygodniej operuje się masywniejszymi nożyczkami. Warto decydować się na akcesoria wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Do precyzyjnego przycinania zarostu najlepiej nadają się nożyczki o wąskim rozstawie ostrzy.