Świąteczne porządki – od czego zacząć sprzątanie przed Świętami?

29. 11. 2023 · 5 minut czytania

Święta często oznaczają konieczność generalnych porządków. Aby Ci w tym pomóc przygotowaliśmy przykładową listę i zbiór polecanych produktów, dzięki którym Twój dom będzie lśnił na Święta.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Świąteczne porządki – od czego zacząć sprzątanie przed Świętami?

Generalne porządki to nieodłączny element przygotowań do świąt w większości polskich domów. Kiedy i od czego zacząć sprzątanie, aby nie zajęło zbyt dużo czasu i nie zniszczyło miłej atmosfery? Poznaj nasze wskazówki i przykładową listę zadań, która pomoże Ci wszystko dokładnie zaplanować.  

Jak zaplanować porządki świąteczne?

Jeśli planujesz porządki świąteczne, zacznij je odpowiednio wcześnie, aby nie zajmować sobie nimi głowy bezpośrednio przed świętami. Sprzątanie powinno sprawić, że Twój dom będzie gotowy na świąteczne dekoracje, przyjęcie przyjaciół i rodziny oraz wspólne świętowanie, ale nie może rujnować atmosfery, powodować nadmiernego stresu czy negatywnych emocji. Okres świąt i bez tego bywa bardzo intensywny, dlatego postaraj się potraktować porządki, jako okazję do zadbania o przestrzeń, w której każdego dnia spędzasz dużo czasu, a nie przykry obowiązek kojarzący się wyłącznie ze stresem, pośpiechem i nerwami.  

Od czego zacząć? Od miejsc, które długo pozostają świeże i czyste i nie brudzą się zbyt szybko. Pranie firanek, dogłębne sprzątanie w szufladach i szafkach, trzepanie dywanów, pranie kanapy oraz materacy to czynności, które powinnaś zaplanować na sam początek przedświątecznego sprzątania. Z dużym prawdopodobieństwem pozostaną czyste już do samych świąt. Natomiast odkurzanie, ścieranie kurzy, mycie podłogi, sprzątanie kuchni czy łazienki, lepiej odłożyć na później. Kurz, okruszki, plamy i zabrudzenia zbierają się każdego dnia, dlatego nawet jeśli wykonasz te czynności dużo wcześniej, najprawdopodobniej konieczne będzie ich powtórzenie bezpośrednio przed świętami.  

 Jak zaplanować porządki świąteczne?

Zastanów się też, które pomieszczenia naprawdę wymagają sprzątania, a które możesz pominąć. Z dużym prawdopodobieństwem Twoi goście nie będą w trakcie odwiedzin zaglądać do każdej szafki i szuflady, aby sprawdzić, czy wszystko jest w nich równo poukładane. Jest też naprawdę spora szansa, że nie zauważą minimalnej warstwy kurzu na parapecie ani tego, że nie odkurzyłeś listew. Zaplanuj porządki mądrze, tak żebyś dobrze czuł się w swoim domu, ale bez nadmiernej presji i stresu.  

Kiedy zacząć porządki świąteczne?

W zależności od tego, czy planujesz jedynie szybkie odświeżenie mieszkania, czy generalne porządki i uprzątnięcie każdego kąta, sprzątanie zaplanuj sobie nawet na 1-2 tygodnie przed świętami. Oczywiście dopasuj harmonogram do swojego rytmu dnia oraz innych obowiązków zawodowych i rodzinnych. Zapewnij sobie zapas czasu na posprzątanie domu czy mieszkania. Rozpoczęcie porządków w wigilię czy pierwszy dzień świąt może dostarczyć wszystkim domownikom stresu i nerwów, co w tym czasie nikomu nie jest potrzebne. 

Porządki świąteczne – lista

Aby świąteczne porządki przebiegały zgodnie z planem i w możliwie spokojnej atmosferze, stwórz listę rzeczy do zrobienia i potrzebnych akcesoriów do sprzątania. Najlepiej podziel ją na priorytety i mniej ważne elementy. Jako istotne określ czynności, które absolutnie musisz wykonać przed świętami. Pozostałymi zajmiesz się, jeśli wystarczy Ci czasu, energii oraz zapału. Pamiętaj, że nic się nie stanie, jeśli wszystkie punkty nie zostaną zrealizowane. Poniżej przedstawiamy przykładową listę sprzątania przed Świętami. 

Porządki świąteczne – lista
  1. Pranie firanek, czyszczenie materacy, kanapy oraz foteli. To dość czasochłonne czynności i nie zabieraj się za nie w ostatniej chwili, tym bardziej że meble stosunkowo długo zachowują czystość. Umieść je na szczycie swojej listy i wykonaj w pierwszej kolejności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak wyczyścić kanapę, przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz wiele pomocnych wskazówek.  
  2. Pranie ubrań i pościeli. Ciągłe rozwieszanie i nastawianie nowego prania oraz rozłożona suszarka do ubrań mogą być sporym utrudnieniem bezpośrednio przed świętami, więc zaplanuj wykonanie tych obowiązków odpowiednio wcześniej. Z wyprzedzeniem kup również niezbędne środki do prania
  3. Mycie okien. Jeśli możesz, postaraj się je zaplanować w oparciu o prognozę pogody. Nikt nie lubi, kiedy na świeżo umyte okna od razu spada deszcz lub śnieg. Jeśli chcesz mieć na święta czyste okna bez smug, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak myć okna
  4. Sprzątanie kuchni. Zacznij od czyszczenia piekarnika, lodówki, odkamieniania ekspresu do kawy oraz czajnika. Dzięki temu świąteczne gotowanie i pieczenie przebiegną w milszej atmosferze. Najprawdopodobniej będziesz przygotowywać konkretne potrawy również w samą wigilię i pierwszy dzień świąt, co będzie wiązało się z mniejszym lub większym bałaganem. Mycie blatów, zlewu, płyty kuchennej czy zmywanie naczyń najlepiej zostawić na ostatnią chwilę. Zawczasu upewnij się jednak, że masz wszystkie akcesoria do sprzątania kuchni. Przyda Ci się np.: 
  5. Sprzątanie łazienki.  Wyczyść wannę lub prysznic, zlew, toaletę oraz wszystkie powierzchnie płaskie. Zobacz np. Ludwik Ekologiczny płyn do kabin prysznicowych o zapachu cytrusów i eukaliptusa. Jeśli cenisz sobie naturalne i ekologiczne sprzątanie, sprawdź nasz ranking najlepszych ekologicznych środków czystości
  6. Ścieranie kurzy, odkurzanie i mycie podłogi. Najpierw zaopatrz się w środki do czyszczenia powierzchni, dzięki którym pozbędziesz się kurzu i plam powstających każdego dnia. Odkurzanie i mycie podłogi najlepiej zostawić na ostatnią chwilę, ponieważ podczas gotowania oraz pieczenia istnieje duże ryzyko zabrudzeń, zwłaszcza w kuchni. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, jak umyć podłogę, żeby zrobić to szybko i dobrze.  

Chcesz skutecznie zadbać o czystość piekarnika przed świątecznym gotowaniem i pieczeniem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyczyścić piekarnik. Poznasz wiele praktycznych wskazówek i polecanych produktów.  

Kiedy zacząć porządki świąteczne?

Podsumowanie

Przedświąteczne porządki są obowiązkowe w wielu domach i rodzinach. Jeśli planujesz sprzątanie domu przed świętami, wcześniej dokładnie to zaplanuj. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy przykładową listę porządków świątecznych oraz wskazówki, z którymi łatwiej będzie Ci wszystko zorganizować. Pamiętaj jednak, żeby nie nakładać na siebie nadmiernej presji. Święta to wyjątkowy czas i najważniejsze, by spędzić je w miłej atmosferze, bez przejmowania się tym, czy dom lub mieszkanie jest odpowiednio posprzątane.  

Więcej artykułów na ten temat

  • Jak być bardziej eko? Wprowadzając zmiany w swojej codzienności! Podpowiadamy, jak zrobić ekologiczne pranie, jakich środków do prania używać i na co zwrócić uwagę, by chronić środowisko.
  • Mycie okien wcale nie musi być takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki wskazówkom, które znajdziesz w tym artykule, zrobisz to łatwo i szybko, a Twoje okna będą czyste i pozbawione smug.
  • Jak wyczyścić kanapę w domu, nie niszcząc tapicerki? Jakie są najlepsze domowe metody na wypranie kanapy? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać sprawdzone wskazówki i porady.
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora