Ekologiczne pranie – jak prać, żeby było eko?

10. 1. 2023 · Iwona Bąkowska · 6 minut czytania

Ekologiczne pranie przyjazne środowisku to nie tylko rozważne dobieranie programu, rzadsze uruchamianie pralki, ale również używanie bezpiecznych, ekologicznych środków piorących. Regularne stosowanie mocnych detergentów wpływa niekorzystnie na organizm oraz środowisko naturalne. Czy można prać bardziej ekologicznie? Poniżej kilka wskazówek, jak prać, żeby było eko.

Co to jest pranie ekologiczne?

Zachodzące w środowisku zmiany, takie jak globalne ocieplenie czy postępujące zanieczyszczenie wód, wymagają podjęcia radykalnych kroków, mających na celu ochronę natury. Ekologiczny styl życia zaczyna się w domu, a każda, nawet najmniejsza zmiana ma znaczenie. Jeśli więc można pomóc planecie podczas wykonywania tak rutynowej czynności, jaką jest pranie, to warto z tej możliwości skorzystać. Na szczęście z roku na rok wzrasta świadomość na temat zagrożeń wynikających z nierozważnego podejścia do codziennych czynności, w efekcie czego coraz więcej osób wybiera bardziej ekologiczne alternatywy. 

Co to znaczy, że pranie jest ekologiczne? Na ekologiczne pranie składa się kilka czynników, takich jak:

 • Dobór właściwej temperatury prania,
 • Dobór odpowiedniego programu,
 • Liczba cykli prania,
 • Prawidłowe dozowanie środków piorących,
 • Stosowanie ekologicznych środków piorących zamiast chemicznych detergentów,
 • Korzystanie z energooszczędnych urządzeń.

 

Co to jest pranie ekologiczne

Warto pamiętać, że niezależnie od stopnia zapełnienia bębna pralki, urządzenie pobiera taką samą ilość prądu i wody. Zamiast więcprać kilka, lekko zabrudzonych rzeczy, lepiej uzbierać większą liczbę ubrań i włączyć pralkę dopiero gdy będzie pełna. Pozwoli to na znaczną oszczędność wody, energii elektrycznej oraz środków piorących. A może uruchomienie pralki w ogóle nie jest konieczne? Jedną, lekko zabrudzoną koszulkę można przecież wyprać w ręku. Pranie ręczne jest wręcz zalecane w przypadku odzieży wykonanej z delikatnych materiałów, które w bębnie pralki mogłyby ulec zniszczeniu.

Innym, bardzo ważnym aspektem w kontekście ekologicznego prania jest dobór maksymalnie niskiej temperatury. Aby pranie było bardziej eko, warto wybierać temperatury do 40°C. Wyższe temperatury zarezerwuj dla ręczników i pościeli. Przy czym warto zaznaczyć, że nawet jeśli masz nowoczesną, energooszczędną pralkę, która może pracować stale w niskich temperaturach, staraj się raz na jakiś czas uruchomić pranie w wysokiej temperaturze. Zbyt długie działanie urządzenia w niskich temperaturach może powodować odkładanie się kamienia, a w konsekwencji grozi awarią i koniecznością wymiany sprzętu na nowy.

Ekologiczne środki piorące, czyli jakie?

Popularne środki piorące, takie jak proszki do prania i płyny zmiękczające zawierają silne substancje chemiczne, które mogą być groźne dla naszego zdrowia, a wskutek prania uwalniane są do środowiska. Stosowanie ich do codziennego prania może skończyć się podrażnieniem skóry, a nawet silnymi reakcjami alergicznymi. Nie bez powodu, ponieważ w składzie detergentów mogą znajdować się takie związki, jak drażniące enzymy, fosforany, sztuczne aromaty, wybielacze, a nawet pochodne ropy naftowej. Plastikowe opakowania płynów do prania oraz płynów do płukania tkanin również nie są eko nie są biodegradowalne, co utrudnia, a wręcz uniemożliwia ich bezpieczną utylizację.

Ekologiczne środki do prania, czyli jakie?

 • Bezpieczne dla zdrowia i środowiska,
 • Pozyskiwane z naturalnych źródeł,
 • Nie zawierające syntetycznych substancji, między innymi barwników, fosforanów, petrochemii czy sztucznych aromatów,
 • Bazujące na naturalnych ekstraktach, olejach roślinnych, olejkach eterycznych,
 • Opakowania wykonane z biodegradowalnych surowców lub pochodzących z recyklingu.

Czym kierować się w trakcie zakupów? Przede wszystkim składem. Warto szukać detergentów, które nie są ekologiczne wyłącznie z nazwy, ale rzeczywiście minimalizują negatywny wpływ na ekosystem. Poniżej kilka przykładów:

 • Płyn do prania tkanin białych i jasnych Kiw Zielko wyróżniający się biodegradowalnymi składnikami. Ponad 98% składu to surowce pochodzenia naturalnego, a bazą formulacji jest mydło potasowe,
 • Żel do prania bezzapachowy Klar o skoncentrowanej formule niezawierającej barwników i wybielaczy. Rekomendowany dla osób o wrażliwej skórze,
 • Płyn do prania Derma Biel to delikatny, przyjazny środowisku preparat piorący, bez substancji zapachowych, barwników i wybielaczy optycznych. Opakowanie preparatu wykonano recyklingowanego plastiku. Płyn jest odpowiedni dla wegan,

Płyn do prania tkanin czarnych i ciemnych Granat & Imbir Zielko na bazie mydła potasowego, w 100% biodegradowalny o przyjemnej kompozycji zapachowej.

Ekologiczne środki piorące

Ekologiczne środki do prania - dla kogo?

Tak naprawdę ekologiczne środki do prania są dla każdego, komu zależy na wprowadzeniu do swojej codzienności ekologicznych nawyków, które ochronią ekosystem przed zanieczyszczeniami. Negatywny wpływ detergentów piorących to nie mit, dlatego warto rozważyć bezpieczniejszą alternatywę. Szczególną uwagę na eko środki do prania powinni zwrócić alergicy i rodziny z małymi dziećmi, których skóra nie powinna być narażona na kontakt ze związkami chemicznymi, obecnymi w tradycyjnych środkach piorących, zawierających związki chemiczne o silnym potencjale drażniącym.

Domowe sposoby na ekologiczne pranie

Zamiast gotowych preparatów do prania, możesz spróbować wykonać taki produkt samodzielnie. Do zrobienia skutecznego i ekologicznego proszku do prania potrzebujesz zaledwie trzech produktów:

 • Sody kalcynowanej o działaniu zmiękczającym, stosowanej między innymi do produkcji mydła i środków piorących,
 • Nadwęglanu sodu pomaga usunąć plamy, działa rozjaśniająco,
 • Boraksu neutralizuje nieprzyjemne zapachy, zmiękcza wodę.

Wymieszaj wszystkie 3 składniki w równych proporcjach, np. po pół szklanki, przesyp do szczelnie zamykanego pojemnika (może być zakręcany słoik), potrząsaj aż do połączenia i wymieszania się poszczególnych substancji to wszystko. Domowy, ekologiczny proszek do prania gotowy. Jeśli chcesz zrezygnować ze sklepowych płynów zmiękczających, możesz zastąpić je octem spirytusowym. Do przegródki przeznaczonej na płyn wlej ok. 2 łyżki octu, a następnie kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych preparatów do prania sąorzechy piorące. Surowiec pozyskiwany jest z drzewa sapindus mukorossi, rosnącego w Indiach i Nepalu. Po zebraniu środek zostaje usunięty, a skorupkę orzecha suszy się, aż do uzyskania ciemnego koloru. Łupinki zawierają saponiny, które wykazują właściwości odtłuszczające, myjące i oczyszczające, a po zetknięciu z wodą tworzą delikatny roztwór myjący. Jednorazowo wystarczy 5-6 łupin. Należy pamiętać, by przed włożeniem do bębna wsypać je do bawełnianego woreczka.

Domowe sposoby na ekologiczne pranie

Podsumowanie

Ekologiczne pranie nie jest bardziej skomplikowane, niż to, do którego przywykliśmy na co dzień. Wystarczy zmiana kilku podstawowych nawyków, by zaoszczędzić wodę oraz energię elektryczną. Rezygnując z chemicznych detergentów na rzecz ekologicznych środków do prania, jeszcze bardziej przykładasz się do ochrony ekosystemu. Co więcej, możesz je wykonać samodzielnie!

Źródła:

 1. A. Ogrodnik, J. Opałka, Blaski i cienie detergentów, https://docplayer.pl/9664103-W-kielcach-2010-w-kielcach-2010-blaski-i-cienie-detergentow.html [dostęp 22.01.2023]
 2. N. Dąbkowska, Analiza jakości surowych ścieków pralniczych pochodzących z pralni przemysłowej, https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-b4dd7a32-4b32-4bfe-b274-245e5a2dfbc7 [dostęp 22.01.2023]
 3. E. Rusinek-Prystupa, Stosowanie detergentów w środkach codziennego użytku, https://www.researchgate.net/profile/Elzbieta-Rusinek-Prystupa-2/publication/305329186_Stosowanie_detergentow_w_srodkach_codziennego_uzytku/links/5788b02c08ae9556040b76e3/Stosowanie-detergentow-w-srodkach-codziennego-uzytku.pdf [dostęp 22.01.2023]