Mdłości w ciąży – kiedy pojawiają się pierwsze nudności w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

14. 6. 2023 · 6 minut czytania

Skąd biorą się mdłości w ciąży? Co jeść, a czego unikać, aby zmniejszyć dolegliwości? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj sprawdzone sposoby.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Mdłości w ciąży – kiedy pojawiają się pierwsze nudności w ciąży i jak sobie z nimi radzić?

Mdłości są często jednym z pierwszych objawów ciąży. Doświadcza ich zdecydowana większość kobiet. Niestety mogą być na tyle silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie i prawidłowe żywienie. Jak sobie z nimi poradzić? Poznaj sprawdzone, domowe sposoby!

Jak wyglądają mdłości w ciąży?

Mdłości pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze, w okolicach 4. tygodnia ciąży.

  • U wielu kobiet najbardziej nasilone są w godzinach porannych, tuż po przebudzeniu i wstaniu z lóżka. Niekiedy towarzyszą im również wymioty. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Zarówno nasilenie mdłości, czas pojawienia się pierwszych objawów oraz to, jak długo się utrzymują, różni się u poszczególnych kobiet,
  • Czasem mdłości powodują jedynie niewielki dyskomfort i łatwo można się z nimi uporać. W innych przypadkach są na tyle silne, że utrudniają prawidłowe odżywianie, podejmowanie aktywności fizycznej czy zawodowej. Towarzyszy im również złe samopoczucie w ciąży lub inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • Choć nudności same w sobie nie stanowią zagrożenia dla Ciebie ani dziecka, jeśli często wymiotujesz i nie jesteś w stanie prawidłowo się odżywiać, skonsultuj się z lekarzem i dietetykiem. Konieczne może okazać się podawanie kroplówek lub zastosowanie farmakoterapii.
Jak wyglądają mdłości w ciąży

Co powoduje mdłości w ciąży?

Mdłości wynikają głównie ze zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie.

  • Istotną rolę odgrywa hormon beta-HCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Jego stężenie znacząco wzrasta po zapłodnieniu. Działa drażniąco na błonę śluzową żołądka, spowalnia pracę przewodu pokarmowego oraz zwiększa wyczulenie na różne zapachy,
  • Związek z występowaniem mdłości może mieć również podwyższony poziom progesteronu,
  • Istotną rolę odgrywają także czynniki emocjonalne. Mdłości nasilają się w wyniku stresu, emocji związanych z nadchodzącymi w życiu zmianami czy zmęczenia.

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży, już między 4. a 7. tygodniem. To często pierwszy objaw, który skłania do wykonania testu ciążowego lub umówienia się do ginekologa. Jest to jednak bardzo indywidualna kwestia. U niektórych kobiet dolegliwości występują później. Natomiast największe nasilenie mdłości często obserwowane jest między 8. a 11. tygodniem.

Ile trwają mdłości w ciąży?

Mdłości w ciąży zazwyczaj trwają do ok. 14 tygodnia. Nie jest to jednak regułą, ponieważ u niektórych kobiet utrzymują się znacznie dłużej, a nawet ustępują dopiero po porodzie. Jeśli nudnościom nie towarzyszą wymioty i problemy z odżywianiem, zwykle nie są konieczne żadne interwencje poza drobnymi zmianami w diecie.

    Domowe sposoby na mdłości w ciąży

    W wielu przypadkach na mdłości w ciąży pomagają naturalne, domowe sposoby. Czasem wystarczą jedynie niewielkie modyfikacje w diecie i unikanie niektórych produktów, aby zauważyć dużą poprawę. Co powinnaś zrobić, jeśli dokuczają Ci mdłości w ciąży?

    • Jedz mniejsze, ale częstsze posiłki. Lepszym rozwiązaniem będzie jedzenie 5-6 małych posiłków, zamiast 3-4 dużych. Posiłki duże objętościowo dłużej zalegają w żołądku, a proces ich trawienia przebiega wolniej, przez co mogą powodować nudności i dyskomfort żołądkowo-jelitowy,
    • Zwróć uwagę na temperaturę spożywanych posiłków i napojów. Zarówno bardzo zimne, jak i bardzo gorące potrawy pobudzają receptory w przewodzie pokarmowym i nasilają mdłości. Zanim wypijesz herbatę lub zjesz obiad, odczekaj chwilę aż, lekko ostygną,
    • Zacznij dzień od węglowodanowej przekąski. To sposób, który powinnaś wypróbować zwłaszcza, kiedy nudności doświadczasz rano, od razu po przebudzeniu. Bardzo często dolegliwości są wynikiem działania glukagonu, czyli hormonu wydzielanego w odpowiedzi na spadek glukozy we krwi, co ma miejsce w trakcie tzw. przerwy nocnej. Wieczorem przygotuj sobie banana, chrupkie pieczywo lub sucharki i zjedz je jeszcze przed wstaniem z łóżka i przygotowaniem pełnego śniadania,
    • Glukagon produkowany jest nie tylko w nocy, ale również podczas przedłużających się przerw między posiłkami, dlatego zawsze miej ze sobą drobną przekąskę, po którą będziesz mogła sięgnąć w awaryjnych sytuacjach. Postaraj się też, aby przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 2-3 godziny,
    • Unikaj ostrych przypraw, potraw tłustych, smażonych i ciężkostrawnych oraz napojów gazowanych, które mogą podrażniać i obciążać przewód pokarmowy.

    Wiele kobiet doświadczających ciążowych mdłości, sięga również po różnego rodzaju preparaty. Mogą być one pomocne, jednak pamiętaj, że zanim zastosujesz suplementy dla kobiet w ciąży, powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Produkty dla kobiet w ciąży przeznaczone do walki z mdłościami najczęściej zawierają naturalne wyciągi lub ekstrakty z imbiru. Składnik znajdziesz m.in. w: Pregna Vomi, suplement diety oraz Prevomit, suplement diety. Zobacz również Anaketon, suplement diety.

    Co powoduje mdłości w ciąży

    Co pić na mdłości w ciąży?

    Ulgę w ciążowych mdłościach przynosi picie herbatek imbirowych. Stosowane są jako remedium na nudności w ciąży już od czasów starożytnych. Zarówno napary, jak i dodatek imbiru do posiłków, czy też żucie plasterków imbiru zapewniają wyraźną ulgę i poprawiają samopoczucie. Prawdopodobnie wynika to z obecności związków ketonowych, zwłaszcza gingerolu w kłączu imbiru. Napary imbirowe przygotowuj samodzielnie, zalewając kawałki imbiru gorącą wodą lub wykorzystując gotowe, dostępne w sklepach herbaty.

    Imbir jest również składnikiem wielu suplementów. Mimo że jest to jeden z najlepiej przebadanych produktów i roślin leczniczych, nie jest do końca jasne, w jakich maksymalnych ilościach mogą go spożywać przyszłe mamy. Suplementacja w ciąży, nawet naturalnymi, roślinnymi preparatami powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem.

    Co jeść na mdłości w ciąży?

    Co może pomóc na mdłości w ciąży? Świetnym produktem są migdały. Możesz dodawać je do posiłków lub podjadać jako przekąskę. Produkt nie tylko zmniejsza już odczuwane nudności, ale również działa prewencyjnie, dlatego jedz go również, kiedy czujesz się dobrze.

    Spożywaj też produkty bogate w witaminę B6. Są to przede wszystkim:

    • Pełnoziarniste produkty zbożowe,
    • Nasiona roślin strączkowych,
    • Jaja kurze,
    • Ryby, mięso,
    • Pestki dyni i orzechy.

    Postaraj się codziennie uwzględnić je w swojej diecie. Kanapki z chleba razowego z hummusem, chudą wędliną, solidną porcją warzyw i garścią orzechów dostarczą Ci sporych ilości witaminy B6, która pomoże zwalczyć mdłości.

    Kiedy mijają mdłości w ciąży

    Kiedy mijają mdłości w ciąży?

    Przyjmuje się, że mdłości powinny ustać do 14. tygodnia ciąży. Nierzadko zdarza się jednak, że utrzymują się do 22. tygodnia, a nawet do porodu. Jeśli mimo dolegliwości ciąża przebiega prawidłowo i nie pojawiają się wymioty, na ogół nie ma konieczności wdrażania specjalistycznego postępowania, nawet jeśli mdłości utrzymują się przez całą ciążę.

    Pamiętaj jednak, aby wszystkie wątpliwości czy zmiany w swoim samopoczuciu omawiać z lekarzem oraz aby nie podejmować żadnych działań leczniczych na własną rękę. To naturalne, że przy męczących mdłościach szukasz sposobów na jak najszybsze złagodzenie dolegliwości, ale nie wszystkie metody będą dla Ciebie dobre i bezpieczne.

    Podsumowanie

    Mdłości to najbardziej charakterystyczny objaw ciąży. Pojawiają się już w I trymestrze i niekiedy mogą utrzymywać się aż do porodu. W wielu przypadkach pomocne okazuje się wdrożenie niewielkich zmian w sposobie żywienia. Unikanie produktów ciężkostrawnych, tłustych, ostrych, gazowanych oraz włączenie do diety imbiru, migdałów i produktów bogatych w witaminę B6 przynosi ulgę i poprawia Twoje samopoczucie. Na rynku dostępnych jest również wiele suplementów przeznaczonych do walki z mdłościami – jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań do ich stosowania, możesz po nie sięgać.

    Źródła:

    1. Lagiou P., Tamimi R., Mucci L., Nausea and vomiting in pregnancy in relation to prolactin, estrogens, and progesterone: a prospective study, Obstet Gynecol, R. 101, cz. 4 (2003), s. 639-644.
    2. Lee N., Saha S., Nausea and Vomiting of Pregnancy, Gastroenterol Clin North, R. 40, cz. 2 (2011).
    3. Bazylko A., Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farm Pol, R. 66, cz. 7 (2010), s. 478-483.
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora