Kołtuny u kota – dlaczego się tworzą i jak się ich pozbyć?

5. 10. 2023 · 6 minut czytania

Skąd się biorą kołtuny u kota? Jak się ich pozbyć? Jeśli jesteś właścicielem kota, zapewne nurtują Cię te pytania. Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać najlepsze sposoby na kołtuny u kota.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Kołtuny u kota – dlaczego się tworzą i jak się ich pozbyć?

Kołtuny u kota to problem, z którym musi poradzić sobie wielu właścicieli czworonogów. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające się ich skutecznie pozbyć, a także zmniejszyć ryzyko powstawania zbitków sierści. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego u kotów tworzą się kołtuny i jak z nimi postępować.  

Kołtuny u kota – przyczyny

Koty to wyjątkowe zwierzęta, które do pewnego stopnia samodzielnie dbają o swoją czystość i poświęcają dużo czasu na mycie futerka. Jednak nie zawsze jest to wystarczające i interwencja właścicieli bywa niezbędna, aby zmniejszyć ryzyko powstawania kołtunów oraz skutecznie je usunąć, jeśli już się pojawią.

Skąd się biorą kołtuny u kota? Sierść kota składa się z dwóch warstw. Pierwsza z nich to podszerstek, który robi się gęstszy na zimę, a przerzedza przed wiosną, aby zapewnić kotu odpowiednią temperaturę ciała. Druga warstwa to tzw. włos okrywowy, czyli wierzchnia sierść, którą zwykle głaszczemy. Włosy okrywowe zbudowane są z łusek, które cechuje podatność na splątanie. Jeśli sierść jest w dobrej kondycji, ryzyko powstawania kołtunów nie jest duże. Problem pojawia się jednak przy braku odpowiedniej pielęgnacji. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania kołtunów u kota.

  • Na powstawanie kołtunów najbardziej narażone są rasy charakteryzujące się długą i gęstą sierścią. Z kołtunami często zmagają się więc właściciele kotów perskich, syberyjskich czy birmańskich.
  • Pojawianie się kołtunów może być konsekwencją nieprawidłowej pielęgnacji. Brak regularnego wyczesywania i nawilżania sierści sprzyja powstawaniu splątań.
  • Kołtuny to częsty problem kotów w podeszłym wieku.
  • Ryzyko powstawania kołtunów zwiększa również nieprawidłowa dieta kota.

Pamiętaj, że kołtuny u kota to nie tylko problem estetyczny. Ich duża liczba ogranicza dostęp powietrza do skóry, a to sprzyja rozwojowi schorzeń dermatologicznych. Dodatkowo wylizywanie kołtunów przez kota może powodować zbieranie się tzw. kul włosowych w przewodzie pokarmowym, dolegliwości bólowe, problemy z trawieniem, a nawet niedrożność jelit. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka za pomocą odpowiedniej pielęgnacji oraz szybka reakcja po znalezieniu kołtuna.

Kołtuny u kota przyczyny

Jak rozczesać kołtuny u kota?

Co zrobić, jeśli zauważysz kołtuny u swojego kota? Często odruchowo zaczynamy od próby rozczesania ich grzebieniem, a nawet wycięcia nożyczkami. To błąd! Nieumiejętne rozczesywanie może sprawić kotu spory ból. Przypomnij sobie, jakie to uczucie próbować rozczesać suche, splątane włosy. Nic przyjemnego, prawda? Z kolei wycinanie kołtunów powinno być ostatecznością i również wymaga sporej ostrożności, aby nie pogorszyć wyglądu futerka i nie uszkodzić skóry kota. Jak w takim razie rozczesać kołtuny?

Przydadzą Ci się specjalne artykuły dla zwierząt i kosmetyki dla zwierząt, które zdecydowanie ułatwią cały proces. Jako właściciel futrzaka, powinieneś mieć w zanadrzu preparaty wspomagające rozczesywanie sierści. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnego dla kota ciągnięcia i szybciej pozbędziesz się kołtunów. Wystarczy, że spryskasz wybranym produktem sierść kota w miejscu, w którym powstało splątanie, pozostawisz na kilka minut, a następnie delikatnie wyczeszesz szczotką lub grzebieniem. Większość preparatów ma również działanie poprawiające kondycję sierści i można je stosować regularnie, w celach profilaktycznych, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Sprawdź propozycje sprayów ułatwiających rozczesywanie dla kotów:

Rozczesując sierść kota po znalezieniu kołtuna, zawsze zaczynaj od końcówek włosów. Stopniowo przesuwaj grzebień lub szczotkę w wyższe partie sierści dopiero kiedy rozplączesz końcówki. Jeśli podczas rozczesywania wciąż będą pojawiały się trudności, a grzebień nie będzie przesuwał się swobodnie, możesz nałożyć na sierść kolejną partię preparatu ułatwiającego rozczesywanie.

Pomocne są też specjalne narzędzia, które wyczesują martwe włosy i ułatwiają rozczesywanie sierści, a tym samym zapobiegają się jej plątaniu. Przydatne będą również filcaki, które pomogą Ci pozbyć się kołtunów, ponieważ przecinają splątaną sierść.

    Rozczesując sierść kota po znalezieniu kołtuna, zawsze zaczynaj od końcówek włosów. Stopniowo przesuwaj grzebień lub szczotkę w wyższe partie sierści dopiero kiedy rozplączesz końcówki. Jeśli podczas rozczesywania wciąż będą pojawiały się trudności, a grzebień nie będzie przesuwał się swobodnie, możesz nałożyć na sierść kolejną partię preparatu ułatwiającego rozczesywanie.

    Pomocne są też specjalne narzędzia, które wyczesują martwe włosy i ułatwiają rozczesywanie sierści, a tym samym zapobiegają się jej plątaniu. Przydatne będą również filcaki, które pomogą Ci pozbyć się kołtunów, ponieważ przecinają splątaną sierść.

    Jak rozczesać kołtuny u kota

    Domowy sposób na kołtuny u kota

    Pamiętaj, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać kołtunom, niż sobie z nimi poradzić. Dokładna, regularna pielęgnacja sierści to najlepszy sposób na to, aby nie dopuścić do pojawienia się splątań. Jeśli zadbasz o regularne rozczesywanie i dobrą kondycję futerka swojego pupila, zdecydowanie zmniejszysz ryzyko powstawania kołtunów. Jakie są na to najlepsze, domowe sposoby?

    • Przydadzą Ci się środki higieniczne dla psów i kotów i akcesoria dla kotów, dzięki którym nawilżysz i odżywisz sierść kota, co sprawi, że będzie mniej podatna na plątanie, a jeśli już pojawią się kołtuny, łatwiej będzie Ci się ich pozbyć. Asortyment jest bardzo szeroki, dlatego w większości drogerii i sklepów zoologicznych znajdziesz preparaty dostosowane do różnorodnych potrzeb.
    • Jeśli Twój kot ma wrażliwą skórę, wypróbuj Beaphar Szampon hipoalergiczny dla psów i kotów. Możesz używać go do regularnych kąpieli. Szampon skutecznie usuwa zanieczyszczenia, które sprzyjają plątaniu i zlepianiu się sierści oraz ułatwia rozczesywanie futerka.
    • Jeśli jesteś posiadaczem kota długowłosego, wypróbuj Beaphar Szampon dla kotów długowłosych, który sprawia, że sierść jest miękka i błyszcząca, ułatwia rozczesywanie i zapobiega powstawaniu kołtunów.
    • Do pielęgnacji dobrze sprawdzają się też suche szampony. Beaphar BIO Suchy szampon dla psa i kota nie wymaga użycia wody, dzięki czemu pozwala na wyczyszczenie sierści bez konieczności pełnej kąpieli zwierzaka. Usuwa zabrudzenia i odżywia skórę dzięki zawartości maku oraz granatu.
    • O sierść kota warto dbać też od wewnątrz. Ważna jest dieta, która dostarczy wszystkich składników niezbędnych nie tylko dla ogólnego zdrowia, ale też utrzymania futerka w dobrej kondycji.
    • Nie jesteś pewny, jak powinna wyglądać dieta dla kota? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak karmić kota, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.
    • Po konsultacji z weterynarzem możesz też rozważyć zastosowanie preparatów przeznaczonych do mieszkania razem z podawaną pupilowi karmą. Beaphar Laveta Super Cat Preparat poprawiający kondycję sierści dla kotów zawiera witaminy i minerały, ogranicza wypadanie sierści i wspiera metabolizm.

    Jeżeli jesteś początkującym właścicielem kota i temat kąpieli jest dla Ciebie nowy, przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak wykąpać kota, żeby zagwarantować mu komfort i bezpieczeństwo.

    Domowy sposób na kołtuny u kota

    Podsumowanie

    Kołtuny u kota to powszechny problem. Jest jednak wiele prostych sposobów na to, aby im zapobiegać i poradzić sobie ze splątaniami sierści. Najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja i dbałość o futerko za pomocą odpowiednich kosmetyków, a także pilnowanie właściwie zbilansowanej, zdrowej diety. Informacje z naszego poradnika pomogą Ci utrzymać sierść kota w dobrej kondycji i poradzić sobie z kołtunami.

    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora