Jak karmić kota?

11. 1. 2023 · 6 minut czytania

Nie wiesz, jak karmić kota? Chcesz zagwarantować swojemu pupilowi optymalny schemat żywienia, który zadba o jego zdrowie? Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych wskazówek.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak karmić kota?

Każdemu właścicielowi kota zależy, aby jego pupil był z nim jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem oraz sprawnością. Niezbędne do tego jest prawidłowe żywienie i zapewnienie zwierzakowi odpowiednio zbilansowanych posiłków. Jak powinna wyglądać dieta kota? Czym go karmić, a czego unikać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku.

Jak prawidłowo karmić kota? Rodzaj karmy i częstotliwość posiłków

Aby odpowiednio dobrać dietę dla swojego kota, warto zrozumieć najpierw naturę tych zwierząt. Koty mają silny instynkt łowiecki oraz są bezwzględnymi mięsożercami. Mimo ich udomowienia trzeba wziąć pod uwagę cechy oraz fizjologię tego gatunku, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. 

Czym karmić kota?

Do karmienia kota najlepiej sprawdzi się mokra karma. Jej konsystencja najbardziej przypomina naturalny dla niego pokarm.  Można też stosować naprzemiennie karmę mokrą i suchą. To rozwiązanie szczególnie polecane w sytuacji, kiedy właściciele czworonoga zostawiają go samego w domu na kilka/kilkanaście godzin, a kot nie zjada na raz całej podanej mu porcji. 

  • Pozostawienie mokrej karmy w miseczce, w ciepłym pomieszczeniu, może sprawić, że karma szybko się zepsuje. Pod tym względem karmy suche dla kotów są zdecydowanie bezpieczniejszą opcją. 
  • Wybierając karmy dla kotów, należy jednak pamiętać, że karmy mokrej powinno być w diecie więcej niż suchej. Wynika to z faktu, że koty ewolucyjnie przystosowane są do pozyskiwania wody wyłącznie z pokarmów stałych i często niechętnie piją wodę z miseczki. Karmy mokre dla kotów są najlepszym wyborem jako podstawa ich diety, ponieważ zapewniają jednocześnie prawidłowe nawodnienie. 
  • Przed podaniem kotu karmy warto też lekko ją podgrzać.  Koty nierzadko odmawiają zjedzenia zimnego, wyciągniętego prosto z lodówki jedzenia. Ciepła, mokra karma w największym stopniu przypomina pokarm, na który koty samodzielnie polują w naturze i najlepiej odpowiada ich potrzebom.  

 

Czym karmić kota

Wybierając karmy dla kotów, należy zwrócić uwagę, aby charakteryzowała je wysoka zawartość mięsa (najlepiej w minimum 70%) oraz brak zbóż. Przewody pokarmowe kota nie są przystosowane do trawienia dużej ilości węglowodanów, dlatego diety oparte na zbożach, czy dużej ilości warzyw lub owoców (np. wegetariańskie) nie są dobrym wyborem. Wypróbuj np. produkt gotowany na parze karma dla kotów mix smaków w galaretce Butchers Classic Chicken Selection

Popularne w ostatnich latach staje się również domowe, naturalne żywienie kota polegające na samodzielnym przygotowywaniu mu posiłków. Nie dla każdego będzie to jednak dobre rozwiązanie. Wymaga dużej ilości czasu na zaplanowanie jedzenia i jego przygotowanie, dodatkowo dietę trzeba uzupełnić suplementami. Sprawdź produkt bez soli i cukru, którym jest  ekologiczna sucha karma z kurczakiem dla kotów Butcherss Bio Foods.

Ile razy dziennie karmić kota?

Koty, w przeciwieństwie do psów, powinny mieć zapewniony stały dostęp do pożywienia. Najbardziej naturalne i fizjologiczne jest podawanie mu kilku, a czasem nawet kilkunastu małych porcji jedzenia dziennie. Za minimum uznaje się 3 posiłki dziennie, a najczęściej zaleca się ok. 5 posiłków. Większa liczba może być wskazana dla kotów z wrażliwym żołądkiem, które nie dają rady zjeść większych porcji na raz. Jeżeli szukasz produktu ze składnikami wspomagającymi pracę jelit, zobacz co w swoim składzie zawiera sucha karma z kurczakiem dla kotów z wrażliwym żołądkiem Butchers Functional Sensitve.

Karmienie kota można rozplanować następująco rano i wieczorem podawać po ½ saszetki z karmą mokrą, a w ciągu dnia 3 razy po 1/3 filiżanki karmy suchej. Na tyle, na ile to możliwe warto też karmić kota o stałych porach. To zapewnia rutynę, która daje zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa. Wypróbuj np. kawałki w sosie z łososiem i doradą Butchers Delicious Dinners oraz pasztet z wołowiną Butcher's Bio Foods. 

    Ile powinien jeść kot? 

    Optymalna ilość karmy, jej rodzaj i kaloryczność to kwestie bardzo indywidualne i zależne m.in. od wieku, masy ciała, rasy, ogólnego stanu zdrowia kota oraz tego, czy zwierzę zostało poddane kastracji lub sterylizacji.

    • Młode koty, ze względu na intensywny rozwój oraz wysoką aktywność, mają zwiększone zapotrzebowanie w porównaniu np. do seniorów, kiedy metabolizm i chęć do zabawy spadają. 
    • Warto wybierać karmy dedykowane dla konkretnej grupy wiekowej, które najlepiej odpowiadają potrzebom. 
    • U kotów po sterylizacji należy dokładnie kontrolować ilość karmy oraz zmiany masy ciała. Po zabiegu zapotrzebowanie energetyczne spada, ale apetyt często wzrasta. Można wtedy sięgnąć po karmy o obniżonej zawartości tłuszczu.

    Przekąski dla kota

    Większość kotów domowych to łasuchy i często domagają się przekąsek od swoich właścicieli. Oczywiście nie ma w nich nic złego i są one bardzo pomocne podczas nauki i budowania więzi między człowiekiem, a zwierzęciem, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Jeśli podajesz swojemu pupilowi kilka przekąsek dziennie, możesz zmniejszyć wielkość jednej z zaplanowanych porcji karmy. Wybieraj dobre jakościowo smakołyki. Podobnie jak karma, powinny charakteryzować się wysoką zawartością mięsa oraz jak najmniejszym dodatkiem zbóż. 

    Sprawdź mus z łososiem i krewetkami Butchers Delicious Dinners

    Przekąski dla kota

    Jak karmić dorosłego kota? 4 podstawowe zasad

    W temacie karmienia kotów na przestrzeni lat narosło wiele wątpliwości i mitów. 

    • Pierwszym z nich jest kwestia podawania mleka. Obraz kota pijącego mleko znany jest dobrze każdemu z bajek i filmów. Tymczasem mleko powinno być pokarmem kota jedynie na bardzo wczesnym etapie życia, tuż po narodzeniu. U dorosłych zwierząt zanika laktaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, dlatego ich przewody pokarmowe nie są przystosowane do trawienia i przyswajania mleka. 
    • Częste wątpliwości właścicieli kotów dotyczą również mięsa. Niektórzy uważają, że zwierzakom należy podawać przede wszystkim mięso surowe (w tzw. modelu diety BARF), a inni, że jest to absolutnie zabronione. Żadna z tych odpowiedzi nie jest jednak w pełni poprawna. Podawanie kotu surowego mięsa nie jest niezbędne, aby zapewnić mu zdrowie i energię, ale może być elementem jego diety pod warunkiem, że mięso będzie dobre jakościowo i wolne od zanieczyszczeń mikrobiologicznych. 
    • Właściciele dorosłych kotów nie powinni też zapominać o taurynie. To aminokwas niezbędny do prawidłowej pracy serca, a jej niedobory mogą doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, dlatego należy zwrócić uwagę, aby wybrana karma została w nią wzbogacona. Według niektórych wytycznych minimalna zawartość tauryny w karmie mokrej powinna wynosić 200 mg na 100 g suchej masy karmy. 
    • Bardzo ważne w żywieniu dorosłych kotów jest także zadbanie o ich naturalne instynkty łowieckie. Dlatego przed posiłkiem warto pobawić się z kotem wędką, co pobudzi apetyt pupila i bardzo korzystnie wpłynie na jego stosunek do jedzenia oraz ogólny dobrostan psychiczny.
    Jak karmić dorosłego kota

    Podsumowanie

    Właściciele kotów często stają przed dylematem, jaka dieta będzie najlepsza dla ich pupili. Odpowiedź jest prosta taka, która jak najbardziej będzie odpowiadała naturze i instynktom zwierzęcia oraz będzie możliwa do utrzymania długofalowo. Trzeba pamiętać, że koty to z natury stworzenia łowieckie odżywiające się głównie mięsem i to ten produkt powinien dominować w diecie, najlepiej w postaci mokrej karmy.

    Źródła:

    1. Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów, The European Pet Food Industry, 2019 
    2. Nutrient Requirements of Dogs and Cats, National Research Council, 2006
    3. https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/kittens-cats/the-best-diet-for-your-cat [dostęp: 11.01.2023]
    4. https://www.cats.org.uk/help-and-advice/diet/diet [dostęp: 11.01.2023]
    5. https://www.cats.org.uk/help-and-advice/diet/feeding [dostęp: 11.01.2023]

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Dziura
      Aleksandra Dziura
      Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Dziura
      Aleksandra Dziura
      Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
      Przeczytaj więcej od tego autora