Jak się zrelaksować? Sposoby na relaks w domu i nie tylko

14. 11. 2023 · 6 minut czytania

Relaks jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Jak odpoczywać? Ile czasu potrzeba na regenerację organizmu? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na odprężenie.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak się zrelaksować? Sposoby na relaks w domu i nie tylko

Odpoczynek jest potrzebny każdemu. Niestety w obecnym, zabieganym i wiecznie pędzącym świecie, wygospodarowanie czasu bywa naprawdę trudne. W artykule zebraliśmy kilkanaście sposobów na relaks. Możesz wprowadzić je do codziennego życia, nawet jeśli jesteś bardzo zajęty.

Jak się odprężyć i zrelaksować?

To pytanie, które zadaje sobie dzisiaj wiele osób. Oczywiście nie ma na nie jednej, poprawnej odpowiedzi. Który sposób na odprężenie i relaks będzie dla Ciebie najlepszy? Dużo zależy od tego:

  • Jak lubisz spędzać wolne chwile,
  • Ile czasu możesz poświęcić na odpoczynek,
  • Jak aktualnie się czujesz.

Bywa, że potrzebujesz aktywnego relaksu – wyjścia na spacer lub siłownię. Czasem masz ochotę ukryć się w zaciszu własnego domu z dobrą książką lub filmem i ulubioną herbatą. Każdy sposób będzie dobry, jeśli spełni swój cel, czyli pomoże Ci odpocząć oraz oderwać myśli od codziennych obowiązków i problemów. Wesprze także organizm w regeneracji fizycznej i psychicznej.

Zastanów się, co sprawia Ci dużo przyjemności i w jakich okolicznościach czujesz się najlepiej. Czy potrzebujesz chwili ciszy i samotności, czy spotkania z przyjaciółmi? Czy przyda Ci się domowe SPA i wieczór z dobrym filmem, czy porządny, długi, nieprzerwany sen? Postaraj się wsłuchać w swój organizm i zobaczyć, co Ci podpowiada.

Pamiętaj też, że odpoczynek Ci się po prostu należy. Być może brzmi to banalnie, ale wiele osób ma problem z zaakceptowaniem tego faktu. Dbałość o czas na relaks i regenerację nie oznacza lenistwa. Wręcz przeciwnie, jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego stylu życia, bez których nie zadbasz, ani o swoje zdrowie psychofizyczne, ani wyniki w pracy. Zrelaksowany organizm może więcej. Wygospodaruj czas na odpoczynek, a z pewnością zauważysz poprawę samopoczucia, produktywności, kreatywności i zdolności do nauki czy pracy.

Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc swoją koncentrację, zdolność do skupienia uwagi i zapamiętywania, a także nauczyć się zarządzać stresem, polecamy nasze artykuły o tym, jak poprawić koncentrację oraz jak radzić sobie ze stresem.

Jak się odprężyć i zrelaksować?

W jaki sposób można się zrelaksować?

Dobry relaks nie musi wiązać się z wyjazdem na egzotyczne wakacje czy weekendowym wypadem do SPA. Możesz zadbać o siebie bez wychodzenia z domu i wydawania dużych pieniędzy. Poznaj nasze propozycje!

  • Domowy „self-care”. Na co dzień często brakuje czasu, aby kompleksowo o siebie zadbać. Raz na jakiś czas wygospodaruj więc wolną chwilę i zorganizuj domowe SPA. Nie potrzebujesz do tego nowych, drogich kosmetyków, wykorzystaj to, co masz już w łazience. W relaksie mogą pomóc Ci m.in. masła do ciała, kremy do twarzy, a także maseczka do twarzy o działaniu nawilżającym, regenerującym i rozświetlającym. Świetnie sprawdzi się długa, ciepła kąpiel z bąbelkami i pachnącymi olejkami oraz masaż. Sprawdź kosmetyki, które pomogą Ci zorganizować domowe SPA:
  • Organique relaksująca sól do kąpieli Eternal Gold na bazie soli kłodawskiej, która relaksuje, regeneruje i odżywia skórę,
  • Ziaja, oliwka w płynie, relaksująca dobrze sprawdzi się do masażu, ma przyjemny, korzenno-cedrowy zapach,
  • Clochee relaksujący płyn micelarny delikatnie usuwa makijaż i łagodzi skórę.
  • Aromaterapia, czyli tzw. terapia zapachami. Naturalne zapachy ziołowe, kwiatowe oraz owocowe mogą być naprawdę przyjemne, poprawiać nastrój, redukować stres i napięcie. Możesz wykorzystywać olejki eteryczne, np. z lawendy, bergamotki czy cytrusów i dodawać je do specjalnych dyfuzorów lub zapalić świece zapachowe
  • Ugotuj lub zamów smaczny posiłek. Dobre jedzenie wprawia w dobry nastrój. Dodatkowo dostarcza wielu witamin i minerałów niezbędnych do funkcjonowania układu nerwowego, który narażony jest na negatywne skutki przepracowania, zmęczenia i braku odpoczynku. Jeśli masz ochotę na słodkie przekąski i słodycze, nie odmawiaj ich sobie za wszelką cenę. Raz na jakiś czas na pewno Ci nie zaszkodzą. Kakao i czekolada dostarczają tryptofanu, który bierze udział w syntezie serotoniny, czyli hormonu szczęścia
  • Napij się ulubionej herbaty lub zaparz zioła. I co najważniejsze… wypij je w spokoju, delektując się smakiem. Jesienią i zimą świetnie sprawdzą się rozgrzewające herbaty z cynamonem, goździkami, miodem, sokiem malinowym i cytrusami. Napary z rumianku i melisy pomogą Ci ukoić nerwy, a także szybciej zasnąć i lepiej się wyspać
  • Wygospodaruj chwilę na przeczytanie książki. Wybierz taką, która już od dawna czeka na Twojej półce, a dotychczas nie było okazji, aby do niej zajrzeć. Jeśli czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia lub ostatni czas nie był dla Ciebie szczególnie łatwy, pomocne mogą okazać się pozycje z dziedziny psychologii i rozwoju osobistego. Książka „Jak lepiej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych wyd. 2” jest dobrym pomysłem na spokojne wieczory, kiedy chcesz lepiej przyjrzeć się swoim myślom i emocjom
  • Niezawodnym, jeśli nie najlepszym sposobem na relaks, jest również sen. Powinniśmy dbać o niego każdego dnia, a nie dopiero wtedy, kiedy organizm da o sobie znać poprzez spadek koncentracji, produktywności czy poważniejsze problemy zdrowotne. Pamiętaj, że odpowiednia ilość snu wynosi od 7 do 9 godzin. Regularny sen jest najlepszą inwestycją dla zdrowia i samopoczucia. Jedna dobrze przespana noc może sprawić, że następnego dnia będziesz czuć się jak nowo narodzona. Przeczytaj nasz artykuł, o tym jak się wyspać i dowiedz się co zrobić, żeby dobrze się zregenerować.

Czytając książkę, słuchając ulubionej muzyki lub organizując domowe SPA, zadbaj o odpowiednią atmosferę. Wypróbuj Hagi świecę sojową Ziołowo mi, która powstała na bazie naturalnych składników i nie zawiera parafiny, ani związków rakotwórczych. Ma przyjemny, różany, sosnowy i korzenny zapach. Przed pójściem spać możesz spryskać poduszkę i pościel specjalnymi mgiełkami np. Allvernum Aromatherapy Dobry Sen mgiełka do pościeli i do sypialni z olejkami eterycznymi z lawendy i rumianku.

Ile czasu na relaks?

Ile czasu na relaks?

Tyle, ile potrzebujesz. To zależy wyłącznie od Ciebie. Być może wystarczy Ci jeden wieczór z długą kąpielą, dobrym filmem i pyszną kolacją, a być może potrzebujesz kilku dni w spokoju, podczas których będziesz mógł zająć się wyłącznie sobą. Wygospodaruj tyle czasu, ile potrzebujesz i na ile pozwala Ci Twój kalendarz. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dotyczy to również zdrowia psychicznego. Postaraj się regularnie poświęcać chociaż chwilę na odpoczynek oraz relaks i nie doprowadzać do stanu przepracowania, przewlekłego zmęczenia lub zestresowania. Pomoże Ci to zadbać o zdrowie, samopoczucie i produktywność w pracy.

Podsumowanie

Czas na relaks jest niezwykle ważny dla zdrowia psychofizycznego. Istnieje naprawdę wiele sposobów na odpoczynek, a to, który wybierzesz i który będzie dla Ciebie najlepszy, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie musisz wyjeżdżać na długie wakacje czy spędzać weekendu w SPA. Czasem wystarczy obejrzeć dobry film lub przeczytać książkę. Postaraj się wygospodarować chwilę na relaks każdego dnia, a nie dopiero wtedy, kiedy zaczniesz odczuwać skutki przewlekłego stresu i zmęczenia.

Źródła:

  1. Chronic stress puts your health at risk, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/in-depth/stress/art-20046037 [dostęp: 05.11.2023] 
  2. Nehlig A., The neuroprotective effects of cocoa flavanol and its influence on cognitive performance, Br J Clin Pharmacol, R. 75, cz. 3 (2013), s. 716–727 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora