Jak się perfumować, żeby długo pachnieć?

23. 1. 2023 · 6 minut czytania

Co zrobić, aby zapach perfum utrzymywał się cały dzień? Jak wybrać najtrwalsze perfumy? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj ten poradnik i poznaj nasze wskazówki.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak się perfumować, żeby długo pachnieć?

Samo spryskanie się perfumami może być niewystarczające, aby pięknie pachnieć przez cały dzień. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na właściwy dobór produktów, odpowiednie przygotowanie skóry oraz prawidłowe zaaplikowanie zapachu. Jak się perfumować, żeby długo pachnieć? Jak wybrać najtrwalsze perfumy? Przeczytaj ten poradnik i poznaj nasze wskazówki.

Od czego zależy trwałość perfum?

Każdemu zależy na tym, aby przyjemny zapach perfum roztaczał się wokół nas przez cały dzień. Aby było to możliwe, bardzo ważny jest odpowiedni wybór produktów o wysokiej zawartości substancji zapachowych i trwałości. Bardzo często przyjmuje się po prostu, że im większa popularność marki oraz wyższa cena danych perfum, tym lepsza ich jakość. Nie zawsze takie przekonanie jest jednak zgodne z rzeczywistością. Najważniejszym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest stężenie ekstraktu im jest większe, tym wyższa trwałość. Warto też upewnić się, że produkt, który kupujemy to na pewno perfumy, a nie inny produkt zapachowy. Potocznie perfumami nazywamy większość zapachów, jednak ta nazwa w rzeczywistości opisuje raczej wąską ich grupę. Wśród produktów zapachowych możemy wyróżnić:

Od czego zależy trwałość perfum?

Największą trwałością charakteryzują się perfumy i wody perfumowane. Pozostałe produkty mogą służyć do lekkiego odświeżania, jednak możliwe, że ich zapach nie utrzyma się na skórze przez cały dzień. Choć perfumy na ogół są zdecydowanie droższe, to jednocześnie charakteryzują się większą wydajnością   dla uzyskania pożądanego efektu wystarczy zaaplikowanie niewielkiej ilości płynu. W przypadku np. mgiełek zapachowych trzeba wykorzystać więcej produktu i ponownie aplikować go w ciągu dnia.

  Jak przedłużyć trwałość perfum?

  Oprócz właściwego wyboru trwałych perfum warto również zadbać o ich odpowiednią aplikację i przygotowanie skóry. Dzięki temu zapach utrzyma się na dłużej. W tym celu wykonaj poniższe kroki. 

  1. Zatroszcz się o nawilżenie skóry. Perfumy znacznie dłużej utrzymują się na nieco tłustej powierzchni niż całkowicie suchej. Uważaj jednak, aby nie mieszać różnych, całkowicie innych zapachów. Miejsca, które spryskujesz perfumami, posmaruj bezzapachowym kremem lub balsamem. Popularną praktyką bywa też nałożenie na te miejsca niewielkiej ilości wazeliny.  
  2. Zaaplikuj perfumy na odpowiedni obszar ciała. Zapachy uwalniane są pod wpływem ciepła, więc dobrze jest spryskać nimi miejsca, w których można wyczuć pulsującą krew. To głównie szyja, nadgarstki, zgięcia łokci, kolan oraz obszar między piersiami. Nakładając perfumy punktowo w te miejsca, sprawisz że zapach będzie unosił się równomiernie wokół całego ciała. Nie rozcieraj ich jednak na skórze, ponieważ może ją to podrażnić. 
  3. Oprócz punktowej aplikacji perfum, warto delikatnie rozpylić je na całe ciało, z niewielkiej odległości. Dzięki temu pokryjesz zapachem większą powierzchnię skóry. Dobrym pomysłem jest rozpylenie niewielkiej mgiełki z perfum przed sobą, a następnie wejście w chmurę zapachu.
  4. Dobrym nośnikiem zapachów są włosy, dlatego perfumami warto spryskać ich końcówki, zwłaszcza jeśli pozostawisz je rozpuszczone. Wtedy, przy każdym ruchu głowy zapach będzie delikatnie się unosił i rozprzestrzeniał wokół Ciebie.
  5. Perfumy możesz rozpylić również na ubrania. Najlepszym nośnikiem są materiały naturalne np. bawełna, wiskoza, wełna. Ubrania z materiałów syntetycznych np. poliestru krócej utrzymują zapach perfum.
  6. Dobierz kosmetyki uzupełniające. Jeśli wiesz, że producent Twoich perfum wpuścił całą gamę produktów o tym samym zapachu, warto się w nie zaopatrzyć. Bardzo często odpowiedniki zapachów perfumowych można znaleźć wśród płynów pod prysznic oraz kremów i balsamów do ciała. Dzięki temu zapachy nie będą się mieszać, a efekt będzie trwalszy.
  7. Warto też wybierać zapachy, które z natury są bardziej trwałe. Są to głównie zapachy kadzidlane, czyli orientalne, o intensywnej, roślinnej nucie.
  8. Zapachy w tonacji morskiej czy owocowej są na ogół mniej trwałe
  9. Nie mieszaj ze sobą różnych perfum. Wbrew pozorom to wcale nie sprawi, że perfumy będą trwalsze, a otrzymany efekt może być daleki od oczekiwanego. 

  Przedstawione sposoby to proste metody, które pozwolą Ci przedłużyć trwałość perfum na skórze i sprawić, że ich zapach będzie unosił się równomiernie wokół całego Twojego ciała. Pamiętaj jednak, że na każdej skórze ten sam zapach może utrzymywać się i pachnieć nieco inaczej. Dlatego nie sugeruj się perfumami używanymi przez innych i postaraj znaleźć się produkt i metodę jego aplikacji, które najbardziej odpowiadają Twoim preferencjom. Wypróbuj np. takie zapachy jak woda perfumowana Mexx Woman oraz woda perfumowana Jennifer Lopez One.

  Jak przedłużyć trwałość perfum?

  Gdzie i ile razy się psikać perfumami?

  Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak intensywny i trwały efekt zamierzasz uzyskać.

  • Jeśli chcesz pachnieć świeżo i delikatnie, najlepszym sposobem jest rozpylenie perfum z niewielkiej odległości na większą powierzchnię ciała. To również dobre rozwiązanie na lato oraz w sytuacji, gdy używasz wyjątkowo mocnych perfum, których nałożenie punktowe mogłoby dać zbyt intensywny efekt. 
  • Natomiast jeśli zależy Ci na mocnym, trwałym zapachu zaaplikuj perfumy w miejsca, gdzie wyczujesz pulsowanie krwi, tzw. przeguby dłoni, nadgarstki, zgięcia łokci i kolan, skóra między i pod piersiami, kark czy skronie. W większości przypadków wystarczy jedno psiknięcie na dany obszar. Pamiętaj, że każda dodatkowa ilość produktu sprawia, że zapach będzie intensywniejszy, dlatego najlepiej zacząć od jednego psiknięcia, aby nie był on nadmiernie mocny i wyczuwalny dla otoczenia. 

  Czy powinno się czuć swoje perfumy?

  Kiedy sami nie czujemy swoich perfum, może nam się wydawać, że nie czuje ich również nikt inny, więc decydujemy na ponowną aplikację produktu. Jest to jednak pewna pułapka, ponieważ nasz węch z czasem przyzwyczaja się do zapachów. Całkowicie normalne jest więc to, że pewnym czasie od spryskania się perfumami, nie będą one przez nas wyczuwalne. Nie oznacza to jednak, że nie czują ich ludzie wokół nas. Jeśli ponownie aplikujesz perfumy tylko dlatego, że przestałaś je wyczuwać, bardzo łatwo jest przesadzić z ich ilością i uzyskać zbyt intensywny zapach, który będzie nieprzyjemny dla otoczenia.

  Czy powinno się czuć swoje perfumy?

  Podsumowanie

  Aby zapach długo utrzymywał się na skórze, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego produktu o wysokiej zawartości olejków zapachowych, jego zaaplikowanie w odpowiednie miejsca oraz na dobrze przygotowaną skórę. To bardzo proste kroki, które każdy może wykonać, aby przedłużyć trwałość perfum.

  Źródła:

  1. Sztuka perfumerii o substancjach zapachowych. Kosmetologia estetyczna, R. 1, cz. 1 (2012)
  2. Sikora S., Miastowska M., Wolinska Kennard K. Nanoemulsions as a Form of Perfumery Products. Cosmetics, R. 5, cz. 63 (2018)

  Więcej artykułów na ten temat

  • Dewy skin to makijaż, dzięki któremu Twoja twarz będzie wyglądała naturalnie, zdrowo i świeżo. Nie wiesz, jak uzyskać efekt mokrej skóry? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
  • Jak dobrać podkład?

   Jak dobrać podkład?

   · 7 minut czytania
   Najlepszy podkład to taki, którego nie widać na twarzy. Jak dobrać go do rodzaju i koloru cery, aby maskował niedoskonałości i wyglądał naturalne? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
  • Kiedy stosować bazę pod makijaż i dlaczego warto to robić? Jak wybrać najlepszą bazę? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać praktyczne wskazówki i polecane produkty do każdego rodzaju cery.
  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
  Przeczytaj więcej od tego autora