Jak pozbyć się zaskórników?

17. 2. 2023 · 6 minut czytania

Zmagasz się z zaskórnikami? Przeczytaj, jak dbać o skórę z problemem wągrów oraz jak się ich pozbyć. Przedstawiamy domowe sposoby na zaskórniki oraz profesjonalne zabiegi.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak pozbyć się zaskórników?

Zaskórniki, nazywane również wągrami, to powszechny i nawracający problem dermatologiczny. Boryka się z nim mnóstwo osób, niezależnie od płci i wieku - zmiany skórne nie dotyczą wyłącznie nastolatków w okresie dojrzewania. Przeczytaj, w jaki sposób powstają i jakie są najlepsze sposoby, żeby się ich pozbyć. 

Jak usunąć wągry? 

Zaskórniki, czyli wągry, to efekt zablokowanych porów skóry. Do powstawania zaskórników dochodzi na skutek nadprodukcji sebum, które stanowi naturalną barierą ochronną skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nadmierna ilość sebum w połączeniu z zalegającymi w porach martwymi komórkami naskórka, resztkami kosmetyków i innymi zanieczyszczeniami, blokuje ujście gruczołów łojowych i sprzyja powstawaniu nieestetycznych zmian skórnych. Intensywne złuszczanie naskórka oraz nadprodukcja łoju mogą być wywołane wieloma czynnikami, np. wahaniami poziomu hormonów, uwarunkowaniami genetycznymi, ale też nieodpowiednią dietą, stosowaniem niewłaściwych lub źle dobranych kosmetyków, zaniedbaniami w higienie, stresem, a nawet niedoborem witamin. 

Wyróżniamy dwa rodzaje zaskórników:

  • Zaskórniki otwarte - to charakterystyczne wągry z czarnym punktem. Najczęściej lokalizują się w strefie T, czyli na nosie, brodzie, czole, rzadziej na policzkach. Zaskórniki pojawiają się również w innych obszarach ciała, między innymi na plecach,
  • Zaskórniki zamknięte - to biała, niewielka zmiana podskórna przypominająca grudki bez widocznego ujścia. Zamknięta postać zaskórników dosyć często występuje przy stanach zapalnych.

    Jak usunąć wągry? Profilaktyka

    Aby zminimalizować ryzyko powstawania zmian trądzikowych, należy przede wszystkim skupić się na profilaktyce, czyli prawidłowym oczyszczaniu i regularnym złuszczaniu skóry

    • W przypadku osób zmagających się z nadprodukcją sebum największym grzechem jest niedokładny demakijaż. Gruntowne oczyszczanie delikatnymi preparatami powinno być przeprowadzane zarówno rano, jak i wieczorem. W tym celu najlepiej sprawdzi się delikatny preparat, ponieważ alkohol przesusza skórę i pobudza do wzmożonego wydzielania łoju. Dobrze, by kosmetyki zawierały naturalne ekstrakty i wyciągi roślinne, np. żel do mycia twarzy 3 enzymy Tołpa Dermo Face Enzyme o działaniu antybakteryjnym, oczyszczającym, złuszczającym i odświeżającym skórę.
    • W profilaktyce zaskórników kluczowe jest również systematyczne złuszczanie naskórka. Dogłębny peeling twarzy usunie zalegający w porach martwy naskórek, dzięki czemu nie będzie on zatykał ujść mieszków włosowych. W konsekwencji ograniczy powstawanie wągrów. W przypadku cery trądzikowej i wrażliwej lepiej zdecyduj się na mniej agresywny i delikatniejszy peeling enzymatyczny, np. peeling 3 enzymy Tołpa Dermo Face Enzyme,. Produkt skutecznie eliminuje nawracające niedoskonałości, ogranicza wydzielanie sebum, matuje i głęboko oczyszcza pory skóry. 
    • Do pielęgnacji twarzy z nawracającymi zaskórnikami stosuj wyłącznie dermokosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej zmagającej się z nadprodukcją łoju. Dobry krem na trądzik wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające i wyciszające zmiany skórne. Cechuje go również lekka, niezapychająca formuła bogata w składniki aktywne kondycjonujące skórę problematyczną. Polecam między innymi odnawiający krem przeciw zaskórnikom La Roche Posay Effaclar K(+) o działaniu antyoksydacyjnym, redukującym zaskórniki i niwelującym błyszczenie się skóry oraz krem przeciw zaskórnikom Pharmaceris T Comedo Acne z kwasem szikimowym i azelainowym oraz witaminą B3.

    Jako wsparcie profilaktyki przeciwzaskórnikowej warto stosować: 

    Jak usunąć wągry

    Jak usunąć wągry? Profesjonalne zabiegi

    Jeśli uważna i systematyczna pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów, skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Oferty gabinetów kosmetologicznych zawierają szereg zabiegów wspomagających oczyszczenie skóry i usunięcie pojawiających się wągrów. Konsultację ze specjalistą zawsze poprzedza dogłębny wywiad, a konkretny zabieg dobiera się na podstawie obrazu klinicznego dermatozy. Wśród najczęściej polecanych usług znajdują się:

    • Mikrodermabrazja - mechaniczny proces złuszczania naskórka z wykorzystaniem specjalnego urządzenia z głowicą diamentową. Polega na delikatnym usuwaniu warstwy rogowej, w efekcie czego skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych komórek. Rezultatem mikrodermabrazji jest zamknięcie rozszerzonych porów oraz zmniejszenie ilości sebum.
    • Peeling kawitacyjny - oczyszcza pory za pomocą urządzenia emitującego ultradźwięki. Moc wysyłanych fal dobiera się indywidualnie do konkretnego rodzaju skóry i postaci zmian trądzikowych. Wskutek peelingu kawitacyjnego cera odzyskuje gładkość, pory są zmniejszone i dokładnie oczyszczone,
    • Peeling chemiczny - złuszczanie naskórka za pomocą kwasów, np. glikolowego lub migdałowego. Głębokość złuszczania i stężenie kwasu zależą od stanu skóry. Korzyści z peelingu chemicznego to między innymi zmniejszenie widoczności porów, usunięcie zaskórników i wykwitów trądzikowych, wyrównanie kolorytu skóry. Ponadto zabieg minimalizuje widoczność blizn potrądzikowych oraz zmarszczek.
    Domowe sposoby na wągry

    Jak pozbyć się zaskórników? Domowe sposoby

    Czy domowe sposoby na zaskórniki są skuteczne? Z pewnością nie zastąpią starannej pielęgnacji z użyciem kosmetyków do skóry problematycznej, jednak mogą być świetnym uzupełnieniem. Zobacz, jak przeprowadzić usuwanie zaskórników w domu.

    Domowe sposoby na wągry - parówka

    Parówka to popularna metoda na zaskórniki. Polega na rozszerzaniu porów skóry parą wodną. Zabieg umożliwia wydostanie się na zewnątrz zalegających w skórze wągrów. Co więcej, rozpulchniona skóra lepiej przyjmuje składniki aktywne zawarte w produktach pielęgnacyjnych. Od zabiegu powinny powstrzymać się osoby z cerą wrażliwą i naczynkową. Jak przygotować parówkę?

    • Zagotowaną wodę wlej do niewielkiej miski. Możesz wykorzystać samą wodę lub wzmocnić działanie zabiegu dodając ziołowy napar, np. z rumianku lub nagietka. 
    • Pochyl się nad miską na ok. 40-50 cm, przykryj głowę i rant miski ręcznikiem, tworząc namiot.
    • Pozostań w tej pozycji ok. 5 minut. Długość zabiegu dostosuj do wrażliwości swojej skóry.
    • Po tym czasie od razu zaaplikuj na skórę krem pielęgnacyjny.

    Domowe maseczki na wągry

    Walkę z wągrami możesz wspomóc również maseczkami przygotowywanymi ze składników znajdujących się w kuchni.

    • Maseczka odżywcza z drożdży - świeże drożdże zalej łyżką ciepłego mleka i wymieszaj. Powstałą gęstą papkę nałóż na twarz i pozostaw na ok. 15 minut. Następnie zmyj i nałóż ulubiony krem. Maseczka z drożdży znakomicie łagodzi stan zapalny i podrażnienia skóry. 
    • Maseczka węglowa - rozkrusz 2 tabletki węgla aktywnego i wymieszaj je z łyżką jogurtu naturalnego. Nałóż na skórę, pozostaw na ok. 20 minut i zmyj. Mieszanka znakomicie odświeża i oczyszcza pory.
    Maseczka węglowa na wągry

    Czy zaskórniki można wyciskać?

    Absolutnie nie. Samodzielne, nieumiejętne wyciskanie zaskórników może doprowadzić do uszkodzenia delikatnej skóry, w efekcie czego w miejscu wągra zostanie rana. Co więcej, pozostawione w zaskórniku resztki stanowią idealną pożywką dla bakterii. W konsekwencji może dojść do nadkażenia zmiany i rozwoju stanu zapalnego. Próby wyciskania wągrów przyczyniają się również do powstawania blizn, a także rozniesienia zmian trądzikowych na zdrowe obszary twarzy. W związku z tym, choć mechaniczne usunięcie zmian wydaje się najprostszą metodą, zdecydowanie nie należy tego robić.

    Podsumowanie 

    Zaskórniki to nawracający problem, który trudno skutecznie wyeliminować. Najlepsze efekty przynoszą działania wielotorowe, czyli systematyczna pielęgnacja skóry, profesjonalne zabiegi oraz domowe metody będące świetnym uzupełnieniem terapii. W przypadku dużego nasilenia zmian skórnych umów się na specjalistyczną konsultację dermatologiczną. Lekarz ustali źródło problemu i wskaże najefektywniejszą ścieżkę leczenia.

    Źródła:

    1. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf [dostęp 16.02.2023]
    2. M. Biegaj, Trądzik pospolity i jego leczenie, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-6.pdf [dostęp 16.02.2023]
    3. A. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, https://phmd.pl/api/files/view/29935.pdf [dostęp 16.02.2023]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
    Przeczytaj więcej od tego autora