Jak bawić się z niemowlakiem? Pomysły na zabawy z niemowlakiem

30. 10. 2023 · 8 minut czytania

Jak się bawić z niemowlakiem? Jakie są najlepsze, kreatywne zabawy dla niemowlaka? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj pomysły na ciekawe zabawy, które zainteresują malucha i wesprą jego rozwój.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak bawić się z niemowlakiem? Pomysły na zabawy z niemowlakiem

Jak bawić się z niemowlakiem, aby było to bezpieczne i wspierało jego rozwój? Przeczytaj ten artykuł, aby poznać najlepsze pomysły na zabawy z maluszkiem, które wzmocnią więzi między Wami i pomogą mu dobrze się rozwijać.  

Zabawy z niemowlakiem – na co zwrócić uwagę? 

Zabawy z niemowlakiem są zdecydowanie inne od tych ze starszymi, kilkuletnimi dziećmi. Takie maluszki mają zupełnie odmienne potrzeby i możliwości.  

 • Najważniejszy w pierwszych miesiącach życia jest dla dziecka bliski kontakt z rodzicami. Przytulanie, głaskanie, kołysanie i całowanie – tego najbardziej potrzebuje maluszek, dlatego na początku najlepszą zabawą jest po prostu przebywanie z rodzicami.  
 • Na pewno chcesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze i już od pierwszych dni jego życia zależy Ci na tym, żeby wspierać jego rozwój. Wielu rodziców ma jednak tendencję do niepotrzebnego komplikowania najprostszych spraw. Twój maluch nie potrzebuje wymyślnych zabaw ani drogich zabawek. Potrzebuje przede wszystkim Ciebie, Twojej uwagi i bliskości. Pamiętaj o tym, planując zabawy dla dziecka. Powinien być to Wasz wspólny czas i okazja do zacieśniania więzi. W ten sposób dasz dziecku to, co najważniejsze. 
 • Pamiętaj też, że zabawa ma być przede wszystkim zabawą. Jeśli zauważysz u dziecka zmęczenie, znużenie, znudzenie czy oznaki niepokoju, najlepiej skończyć daną aktywność. Tak małe dziecko nie ma możliwości zbyt długiego skupienia uwagi i utrzymania koncentracji, dodatkowo układ nerwowy bardzo szybko może zostać przebodźcowany.
 • Nadmiar wrażeń jest w stanie powodować niepokój, rozdrażnienie i problemy ze snem, dlatego nowe zabawy i zabawki wprowadzaj stopniowo, obserwując reakcje dziecka i sprawdzając, co daje mu najwięcej radości.
 • Oczywiście bardzo ważne są również kwestie bezpieczeństwa. Nie zostawiaj niemowlęcia samego, zwłaszcza w okolicznościach, które mogłyby stwarzać potencjalne ryzyko. Jeśli dajesz dziecku nową zabawkę, kładziesz je na macie lub łóżku, cały czas musisz mieć malucha na oku.
 • Dopasuj zabawy do możliwości dziecka. Każdy maluszek rozwija się w nieco innym, swoim własnym tempie. Sprawdzaj, co go najbardziej interesuje, kiedy jest najbardziej zadowolony, ciekawy, o jakie aktywności się upomina. Wraz z rozwojem dziecka możesz zmieniać zabawy, wprowadzać nowe aktywności, tak aby być na bieżąco z potrzebami i zainteresowaniami malucha. 
Jak bawić się z niemowlakiem?

Kreatywne zabawy z niemowlakiem

Szukasz pomysłów na kreatywne zabawy z niemowlakiem? Sprawdź, nasze propozycje i wybierz z nich aktywności odpowiednie dla Ciebie i Twojego maluszka. 

 • Każdy maluch uwielbia przyglądać się swoim rodzicom. Mów do dziecka jak najwięcej, jak najczęściej nawiązuj kontakt wzrokowy oraz uśmiechaj się. Być może wydaje Ci się to banalne, ale nic tak nie wzbudza zainteresowania niemowlaka i nie wspiera jego rozwoju, jak kontakt z rodzicami i ich obserwowanie.  
 • Tańcz z dzieckiem na rękach i wspólnie słuchajcie muzyki. Kołysanie w rytm piosenki lub melodii, śpiewanie czy nucenie to świetny sposób na wspieranie rozwoju zmysłów niemowlaka i budowanie bliskości. 
 • Pokazuj dziecku przedmioty wydające różne dźwięki. Świetnie sprawdzą się grzechotki dla dzieci, a także zabawki szeleszczące, szumiące lub delikatnie piszczące. Na początku możesz po prostu pokazywać je maluchowi i sprawdzać, jak reaguje na poszczególne dźwięki, a z czasem także dawać je dziecku do rączki i pozwalać, aby samodzielnie wydobywało z nich odgłosy.  
 • Zapewnij dziecku z kontakt z różnymi materiałami, fakturami, kształtami. To ważne dla jego rozwoju sensorycznego, pomoże też rozbudzać ciekawość i zainteresowanie nowymi rzeczami.
  • Czytaj dziecku książeczki, nie tylko przed snem. W ten sposób maluch może słuchać Twojego głosu, obserwować obrazki oraz dotykać stron, co wpływa na rozwój jego zmysłów. Wybieraj książeczki dla dzieci dopasowane do wieku Twojego maluszka, najlepiej z dużymi, kolorowymi, prostymi obrazkami. Sprawdź, np. Canpol babies My first book miękka książeczka kąpielowa z piszczykiem. Jest wykonana z wodoodpornego materiału, dlatego świetnie sprawdzi się również podczas kąpieli. Ma specjalną piszczałkę, intensywny kolor przyciągający uwagę, proste ilustracje i rysunki zwierząt. Dzięki niej maluch może powoli uczyć się odgłosów zwierząt, co wspiera rozwój jego mowy i tzw. funkcji poznawczych. 
  • Warto wprowadzić również zabawy podczas kąpieli. To świetny sposób na umilenie dziecku tego czasu, nawiązanie więzi i wspieranie jego rozwoju. Pozwalaj maluchowi chlapać wodą, pokazuj mu pianę i bąbelki. Możesz też wykorzystać zabawki do kąpieli dla dzieci, np. Canpol babies Hello Little kubeczki do kąpieli dla dzieci. Pozwalają na przelewanie wody, tworzenie deszczu oraz eksperymentowanie z wodą, dzięki czemu wspierają rozwój psychomotoryczny. 
  • Warto wprowadzić również zabawy podczas kąpieli. To świetny sposób na umilenie dziecku tego czasu, nawiązanie więzi i wspieranie jego rozwoju. Pozwalaj maluchowi chlapać wodą, pokazuj mu pianę i bąbelki. Możesz też wykorzystać zabawki do kąpieli dla dzieci, np. Canpol babies Hello Little kubeczki do kąpieli dla dzieci. Pozwalają na przelewanie wody, tworzenie deszczu oraz eksperymentowanie z wodą, dzięki czemu wspierają rozwój psychomotoryczny. 
  • Wypróbuj też zabawy ruchowe. Pomóż dziecku obracać się z brzucha na plecki, podnosić rączki i nóżki, klaskać, dotykać rączkami poszczególnych części ciała, przy okazji je nazywając. Wesprzesz w ten sposób koordynację, świadomość własnego ciała i funkcje psychomotoryczne.  
  • Wykorzystaj zawieszki nad łóżeczkiem lub wózkiem, np. Canpol babies interaktywną spiralę do łóżeczka lub wózka Zigzag. Ma kontrastowy kolor, który przyciąga wzrok malucha i uczy wodzenia nim za przedmiotami. Zawiera też szeleszczące elementy i bezpieczne lusterko. Takie zabawki stymulują zmysł wzroku, dotyku i słuchu, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową. 
  Kreatywne zabawy z niemowlakiem

  Podsumowanie 

  Zabawy z niemowlakiem korzystnie wpływają na jego rozwój, poczucie bezpieczeństwa i wzmacniają więź z opiekunami. Najważniejsze, aby dopasowywać zabawy do wieku i możliwości dziecka. Powinny być przyjemną formą spędzania czasu i nie doprowadzać do przebodźcowania. Wypróbuj nasze propozycje zabaw z niemowlakiem i sprawdź, które z nich przyniosą Wam najwięcej radości.  

  Źródła:

  1. Parker H., 10 Fun Games For Baby’s First Year, https://www.webmd.com/parenting/baby/10-fun-baby-games-babys-first-year, [dostęp: 16.10.2023 r.]
  2. Gerber J., Wilks T., Erdie-Lalena C., Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy, Pediatria Po Dyplomie, 2011 

   Więcej artykułów na ten temat

   O autorze
   Aleksandra Dziura
   Aleksandra Dziura
   Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
   Przeczytaj więcej od tego autora
   O autorze
   Aleksandra Dziura
   Aleksandra Dziura
   Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
   Przeczytaj więcej od tego autora