Instrukcja mycia rąk – jak prawidłowo myć ręce?

12. 9. 2023 · 6 minut czytania

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne? Jak robić to prawidłowo? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz prostą instrukcję krok po kroku i najważniejsze informacje na temat mycia rąk.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Instrukcja mycia rąk – jak prawidłowo myć ręce?

Mycie rąk to nawyk, który pozwala uniknąć wielu chorób. Jak robić to prawidłowo? Kiedy i jak często myć ręce? Przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz w nim prostą instrukcję krok po kroku oraz polecane produkty do higieny dłoni.

Dlaczego trzeba myć ręce?

To, że trzeba myć ręce, dla wielu osób jest oczywiste. Mimo to, higiena rąk nadal bywa bagatelizowana. Tymczasem to bardzo ważna linia obrony przed wieloma wirusami, bakteriami, grzybami i pasożytami, z którymi nasze dłonie mają kontakt każdego dnia. Przemieszczanie się komunikacją miejską, korzystanie z publicznych toalet, treningi na siłowni, zabawy ze zwierzętami, wycieczki na plac zabaw z dziećmi – w każdej z tych codziennych sytuacji jesteśmy narażeni na potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje. Z dłoni bardzo łatwo przenieść je w okolice ust, nosa czy oczu a stąd już prosta droga do rozwoju infekcji.

Mycie rąk jest więc niezwykle ważnym czynnikiem profilaktycznym i elementem zdrowego stylu życia. Prawidłowa, częsta higiena dłoni jest w stanie ochronić nas przed wieloma chorobami, dlatego lekceważ jej. Pamiętaj, że ręce trzeba myć odpowiednio długo z wykorzystaniem przeznaczonych do tego produktów. Nie wystarczy, że spłuczesz je wodą – ten sposób drobnoustroje nie znikną. Edukację na temat prawidłowego mycia rąk wprowadzaj już u dzieci, aby budować zdrowe nawyki od najmłodszych lat.

Dlaczego trzeba myć ręce

Instrukcja prawidłowego mycia rąk

Instrukcje prawidłowego mycia rąk zostały opracowane przez wiele organizacji zrzeszających ekspertów pracujących w ochronie zdrowia np. Światową Organizację Zdrowia, czy Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce. Jak więc powinno wyglądać prawidłowe mycie rąk krok po kroku?

  1. Zacznij od zwilżenia dłoni wodą. Nie powinna być zbyt zimna ani zbyt ciepła.
  2. Nałóż mydło w takiej ilości, aby po rozprowadzeniu pokryło wewnętrzną część dłoni i umożliwiało całkowite umycie obu dłoni.
  3. Dokładnie namydl wnętrze dłoni. Pocieraj dłońmi o siebie ich wewnętrznymi stronami, wykonując kuliste ruchy.
  4. Spleć dłonie ze sobą i w tym ułożeniu dokładnie umyj przestrzenie między palcami. Te miejsca są bardzo często pomijane, jednak może się w nich gromadzić wiele drobnoustrojów.
  5. Prawą dłonią obejmij lewy kciuk i umyj go, wykonując obrotowe ruchy. W ten sam sposób umyj kciuk prawej dłoni.
  6. Wewnętrzną częścią prawej dłoni pocieraj zewnętrzną część lewej dłoni. Dokładnie umyj grzbiet dłoni, palce oraz okolice między palcami. W ten sam sposób umyj drugą dłoń.
  7. Dokładnie opłucz dłonie i wysusz je czystym ręcznikiem papierowym. Jeśli to możliwe, nie korzystaj z suszarek do rąk w miejscach publicznych, ponieważ bywają siedliskiem bakterii i wirusów.

Po umyciu rąk w toaletach publicznych uważaj na klamki, drzwi oraz inne elementy, z którymi możesz mieć kontakt. Postaraj się ich nie dotykać, a drzwi otwierać łokciem. Kran możesz zakręcić, używając do tego papierowego ręcznika.

A jak umyć ręce, kiedy nie masz dostępu do wody? W takich sytuacjach przydadzą się żele antybakteryjne. Postaraj się zawsze mieć taki produkt przy sobie, aby móc go użyć w razie potrzeby. To szczególnie ważne w środkach transportu, a także podczas zagranicznych podróży do miejsc o gorszych warunkach sanitarnych. Sprawdź np. Herbapol Żel do rąk antybakteryjny. Zawarty w nim alkohol ma działanie antybakteryjne, a gliceryna gwarantuje nawilżenie.

Po umyciu lub zdezynfekowaniu rąk możesz wmasować w skórę kosmetyki do pielęgnacji dłoni. To ważne, jeśli masz wrażliwą skórę. Woda, mydła i żele antybakteryjne mogą ją podrażniać, dlatego przyda się jej regeneracja. W domu używaj naturalnych produktów do higieny dłoni. Wybieraj mydła w kostce i płynie oraz inne akcesoria do pielęgnacji dłoni oparte o składniki zapewniające właściwości czyszczące oraz pielęgnujące.

Kiedy myć ręce

Kiedy myć ręce?

Pamiętaj, że ręce trzeba myć często. Postaraj się to robić zwłaszcza w następujących sytuacjach.

  1. Po każdym powrocie z miejsc publicznych, autobusu, metra, pracy, szkoły czy supermarketu. W tych miejscach jesteśmy najbardziej narażeni na kontakt z bakteriami i wirusami.
  2. Po każdym skorzystaniu z toalety, nie tylko publicznej, ale również w domu.
  3. Przed przygotowywaniem posiłków i przed rozpoczęciem jedzenia. Jeśli Twoje dłonie miały kontakt z surowym mięsem, rybami lub jajkami, umyj je, zanim zaczniesz przygotowywać np. warzywa lub owoce.
  4. Po kontakcie z osobami chorymi lub wykazującymi objawy infekcji.
  5. Po kichnięciu, kaszlnięciu w dłonie. Staraj się to robić w łokieć.
  6. Po kontakcie ze zwierzętami i sprzątaniu ich odchodów.

Jak długo myć ręce?

Mycie rąk powinno trwać ok. 30 sekund. To optymalny czas pozwalający na oczyszczenie wszystkich zakamarków dłoni. Oczywiście nie musisz mierzyć go co do sekundy, ale dbaj o to, aby umycie rąk nie polegało wyłącznie na zwilżeniu wodą i pobieżnym namydleniu. Dokładnie wyczyść wewnętrzną i zewnętrzną część dłoni, a także przestrzenie między palcami.

Jak długo myć ręce

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Mycie rąk to prosty, tani, dostępny dla każdego sposób, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń. Pozwala usunąć bakterie, wirusy, grzyby czy pasożyty z powierzchni rąk. Patogeny powodują wiele chorób, m.in. grypę, salmonellozę, biegunki, zatrucia pokarmowe, a nawet wirusowe zapalenie wątroby. Istnieje nawet pojęcie chorób brudnych rąk, czyli zakażeń, których można uniknąć poprzez prawidłową higienę dłoni. Mycia rąk nie traktuj więc jako przykrego obowiązku, ale wyraz dbałości o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Jak myć ręce? Podsumowanie

Konieczność mycia rąk z jednej strony wydaje się oczywista, z drugiej strony wciąż bywa bagatelizowana. Prawidłowe mycie dłoni może ustrzec nasz przed wieloma chorobami wywołanymi drobnoustrojami, z którymi mamy kontakt każdego dnia. Mycie rąk po powrocie z miejsc publicznych, korzystaniu z toalety, przed gotowaniem czy jedzeniem jest bardzo ważnym elementem dbałości o zdrowie – nie tylko swoje, ale również najbliższego otoczenia.

Źródła:

  1. Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak [dostęp: 07.09.2023 r.]
  2. When and How to Wash Your Hands? https://www.cdc.gov/handwashing/when-how-handwashing.html [dostęp: 07.09.2023 r.]
  3. How to wash your hands? https://www.nhs.uk/live-well/best-way-to-wash-your-hands/ [dostęp: 07.09.2023 r.]
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora