Żele antybakteryjne
Żel antybakteryjny pomaga dbać o higienę dłoni
Dzień spędzony w biurze, jazda komunikacją miejską czy też po prostu wyjście do pobliskiego sklepu – w każdym z tych przypadków Twoje dłonie dotykają przycisków, klamek i innych powierzchni, których wcześniej używali inni ludzie. W ten sposób łatwo możesz zgromadzić na rękach liczne zarazki. Wystarczy, że później zasłonisz usta podczas kichania, potrzesz powiekę lub zjesz jabłko na drugie śniadanie bez wcześniejszego mycia rąk, by narazić swój organizm na infekcję. Takiemu rozwojowi wydarzeń możesz jednak zapobiec, stosując antybakteryjny żel do rąk.
Jak działa żel antybakteryjny do rąk?
Żele antybakteryjnie działają nie tylko przeciwbakteryjnie, ale też grzybobójczo oraz antywirusowo. Ze względu na wysoką zawartość etanolu neutralizują szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje ze skutecznością do 99,9%. Oprócz tego żel antybakteryjny ma także inne atuty. Daje uczucie przyjemnego oczyszczenia i odświeżenia na dłoniach, pozbawiając dyskomfortu w postaci uczucia zabrudzenia i lepkości. Nie potrzebujesz wody ani dodatkowych kosmetyków i akcesoriów. Wystarczy sam żel antybakteryjny rozprowadzony na całej powierzchni dłoni i pozostawiony aż do wyschnięcia.
Rodzaje produktów odkażających
Asortyment Dr. Max Drogeria uwzględnia różnego rodzaju środki dezynfekcyjne, w które możesz się wyposażyć. Znajdziesz u nas między innymi mydło antybakteryjne, które ze względu na antyseptyczny skład pozwoli Ci jeszcze dokładniej oczyścić dłonie. Przydać może Ci się też płyn do dezynfekcji powierzchni, którym odkazisz na przykład narzędzia, którymi się posługujesz. Pamiętaj o tym, że takiego płynu nie powinno się stosować do dezynfekcji dłoni. Jego skład jest zbyt ostry, dlatego lepszy wybór stanowi antybakteryjny żel do rąk o niższym stężeniu alkoholu i z dodatkowymi składnikami pielęgnacyjnymi.
Po co i jak stosować żel antybakteryjny?
W sytuacji, gdy nie masz dostępu do mydła i bieżącej wody, jedyny sposób na oczyszczenie i odkażenie rąk stanowi użycie żelu antybakteryjnego. Warto wyrobić sobie regularny nawyk jego stosowania, na przykład w sytuacji, gdy:
- wysiadasz z autobusu,
- chcesz zjeść posiłek na mieście,
- otwierasz drzwi w miejscu publicznym,
- korzystasz z przycisków w windzie.
Żel antybakteryjny – stosowanie
Dla uzyskania pożądanej skuteczności w działaniu przeciwdrobnoustrojowym żele antybakteryjne powinny być stosowane w odpowiedni sposób. Żel antybakteryjny rozprowadza się na rękach w ten sam sposób co mydło – z obu stron na całej powierzchni dłoni, także pomiędzy palcami. Po aplikacji nie powinno się wycierać żelu, należy poczekać, aż sam odparuje. Żeby zapobiec bolesnym podrażnieniom, tego rodzaju produktów nie powinno się stosować na uszkodzoną skórę. Antybakteryjny żel do rąk nie nadaje się do dezynfekcji ran.
Żel antybakteryjny: jaki powinien mieć skład?
Skuteczne żele antybakteryjne to te, których substancja czynna (etanol) stanowi około 60-70% całkowitej objętości produktu. Dzięki takiemu składowi żel antybakteryjny jest wystarczająco silny, by zabijać bakterie, a jednocześnie optymalnie słaby, żeby nie niszczyć skóry. Oprócz tego możesz sięgać po produkty mające w swoim składzie także naturalne ekstrakty roślinne o działaniu antyseptycznym, na przykład olejek z drzewa herbacianego. Jeżeli skóra na Twoich dłoniach jest delikatna i przesuszona, wybieraj żele antybakteryjne zawierające składniki pielęgnacyjne i łagodzące podrażnienia.
Czy każdy żel antybakteryjny wysusza dłonie?
Ze względu na zawartość etanolu żele antybakteryjne mogą powodować przesuszanie naskórka na dłoniach. Działanie to niwelują składniki nawilżające, łagodzące i regenerujące w składzie kosmetyku. To między innymi:
- gliceryna,
- pantenol,
- aloes
- lub kwas hialuronowy.