Czyszczenie zębów u psa – jak myć psu zęby?

2. 11. 2023 · 5 minut czytania

W jaki sposób i jak często trzeba myć psu zęby? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz poradnik. Znajdziesz tu wiele przydatnych wskazówek i polecanych produktów.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Czyszczenie zębów u psa – jak myć psu zęby?

Dbałość o higienę jamy ustnej psa jest jednym z podstawowych obowiązków każdego właściciela. Regularne i prawidłowe czyszczenie zębów może uchronić zwierzaka przed wieloma problemami zdrowotnymi. Jak myć psu zęby? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj polecane metody. 

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów? 

Im szybciej zaczniesz przyzwyczajać psa do mycia zębów, tym lepiej. Jeśli jednak dotychczas tego nie robiłeś, stopniowo oswajaj czworonoga z tą czynnością. Szybkie, agresywne mycie zębów lub przytrzymywanie zwierzęcia na siłę prawdopodobnie przyniesie efekt całkowicie przeciwny do zamierzonego. Twoim celem jest przygotowanie psa w taki sposób, aby nie stresował go widok szczoteczki. Co więcej, Twój pupil powinien spędzić kilka minut bez ruchu, wiedząc, że nie dzieje się nic strasznego. Jak to zrobić? 

  1. Zacznij od oswajania psa z otwieraniem pyszczka i dotykaniem zębów. Rób to powoli, np. podczas zabawy lub głaskania. Jeśli początkowo Twój pupil wyraźnie Cię odpycha, nie zmuszaj go i daj mu więcej czasu. 
  2. Kiedy pies będzie już oswojony z otwieraniem pyszczka, zacznij nakładać niewielkie ilości pasty na zęby i dziąsła. Na początku nie używaj jeszcze szczoteczki, możesz to zrobić palcem lub gazikiem. 
  3. Dopiero gdy pies dobrze znosi kontakt z zębami i dziąsłami oraz jest oswojony z pastą do zębów, możesz powoli przyzwyczajać go do szczoteczki. Pozwól mu się z nią zapoznać, polizać lub obwąchać, zanim zaczniesz szczotkować jego zęby.  
  4. Podczas \procesu oswajania psa z myciem zębów postaraj się uzbroić w cierpliwość i nagradzaj psa pochwałami lub smakołykami za dobre zachowanie oraz postępy. Dzięki temu mycie zębów zacznie kojarzyć mu się z czymś przyjemnym i nie będzie wzbudzało negatywnych emocji.  
Jak myć psu zęby?

Jak myć psu zęby? 

Kiedy już przyzwyczaisz psa do kontaktu z pastą i szczoteczką, czyszczenie zębów nie powinno sprawiać Wam większych problemów. Samo szczotkowanie trwa kilka minut i nie jest trudne. Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę. Delikatnie otwórz pyszczek psa i zacznij szczotkowanie od zębów trzonowych, powoli przesuwając się w kierunku przedtrzonowców, kłów i siekaczy. Wykonuj delikatne, okrągłe ruchy, szczotkując zęby i dziąsła, uważając jednak, aby ich nie zranić.  

Do mycia zębów u psa wykorzystuj wyłącznie specjalne preparaty przeznaczone dla zwierząt i środki higieniczne dla psów. Nie używaj pasty do zębów dla ludzi! Jak wybrać pastę i szczoteczkę do zębów dla psa? Sprawdź nasze propozycje: 

  • Beaphar Dental Care Dwugłowicowa szczoteczka do zębów dla psów i kotów ma dwie głowice o różnej wielkości, co zdecydowanie ułatwia szczotkowanie zębów i pozwala dotrzeć do wszystkich zakamarków. Jest dopasowana do kształtu jamy ustnej psów i kotów oraz została wyposażona antypoślizgową rączkę, dzięki czemu mycie zębów u psa jest prostsze. Włosie szczoteczki jest miękkie i elastyczne, dlatego dobrze sprawdzi się również w przypadku wrażliwych dziąseł, 
  • Beaphar Dental Care Naparstkowa szczoteczka do zębów dla psów i kotów skutecznie przeciwdziała powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Bardzo prosta w użyciu – na czas szczotkowania wystarczy umieścić ją na palcu. Dobrze sprawdzi się u psów, które nie czują się komfortowo przy myciu zębów większą szczoteczką. Posiada miękkie włosie, które nie podrażnia dziąseł oraz wygodnie dociera do zakamarków jamy ustnej, 
  • Beaphar Dental Care Pasta o smaku mięsa do mycia zębów dla psów i kotów zawiera specjalną formułę Double Enzyme System, która zapobiega powstawaniu płytki bakteryjnej, zwalcza bakterie i przeciwdziała osadzaniu się kamienia. Ma atrakcyjny smak, dzięki czemu zwierzaki chętniej poddają się szczotkowaniu, 
  • dr Seidel Deo-pasta z wyciągiem z zielonej pietruszki do zębów dla psów i kotów zawiera fosforan dwuwapniowy o właściwościach polerujących. Usuwa bakterie z dziąseł i zębów. Jej skład został wzbogacony w wyciąg z pietruszki o działaniu antyseptycznym, nawilżającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Pasta nie wymaga wypłukiwania i jest bezpieczna dla psiego żołądka. 
Jak często myć psu zęby?

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie dziąseł i zębów swojego psa, oprócz regularnego szczotkowania, wprowadź specjalne kosmetyki dla zwierząt, artykuły dla zwierząt oraz akcesoria dla psów np. gryzaki i przysmaki lub preparaty dodawane do pokarmu, które wspierają kondycję jamy ustnej i zmniejszają ryzyko problemów zdrowotnych.  

Sprawdź Beaphar Dental Powder Preparat do higieny jamy ustnej dla psów i kotów. Wyróżnia ją bardzo prosta i naturalna formuła. Składa się w 100% z glonów brunatnic. Zapobiega chorobom zębów i dziąseł, pomaga oczyścić jamę ustną po posiłku. Dodatkowo algi brunatne są źródłem wielu minerałów, które wspierają zdrowie jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Preparat posiada formę proszku, który wystarczy dodać bezpośrednio do posiłku psa.  

Pedigree DentaStix przysmak dentystyczny dla psów średnich ras pomaga zmniejszyć ilość kamienia nazębnego i zadbać o higienę jamy ustnej dzięki specjalnej powierzchni o działaniu ścierającym. Posiada kształt umożliwiający dokładne oczyszczenie zębów. Nie zawiera cukru, sztucznych dodatków i barwników. Stanowi świetny sposób na zapewnienie psu rozrywki, zaspokojenia potrzeby gryzienia, a jednocześnie zadbania o zdrowie i higienę jamy ustnej. 

Przeczytaj również nasz artykuł na temat diety dla psa, z którego dowiesz się, jak komponować jadłospis swojego pupila, aby dostarczał mu wszystkiego, czego potrzebuje.  

Jak często myć psu zęby? 

Pamiętaj, by zadbać o regularne mycie zębów u psa przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Jeśli Twój pies dobrze znosi szczotkowanie i nie ma z tym żadnego problemu, możesz czyścić mu zęby nawet codziennie. Zalecana częstotliwość szczotkowania jest zależna od wieku zwierzęcia i wyjściowego stanu zębów oraz dziąseł. Jeśli masz wątpliwości, jak często i w jaki sposób powinieneś myć zęby u swojego psa, skonsultuj się z weterynarzem, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.  

Ile kosztuje czyszczenie zębów u psa? 

Zdarza się, że mimo regularnego mycia zębów u psa i tak dojdzie do odkładania się płytki i kamienia nazębnego. Wówczas skonsultuj się z weterynarzem i omów możliwość profesjonalnego czyszczenia zębów. Koszt takiego zabiegu często waha się w granicach 100-400 zł w zależności od miejscowości, liczby zębów, które muszą zostać poddane czyszczeniu, a także tego, czy psu zostaną podane środki uspokajające na czas czyszczenia. Regularne czyszczenie zębów u weterynarza co kilka miesięcy pomoże Ci zadbać o zdrowie i higienę jamy ustnej Twojego psa oraz zmniejszyć ryzyko próchnicy i innych chorób. 

Jak przyzwyczaić psa do mycia zębów?

Podsumowanie 

Systematyczne mycie zębów u psa jest bardzo ważne i pozwala zmniejszyć ryzyko wielu problemów zdrowotnych. Pamiętaj, aby wykorzystywać do tego wyłącznie specjalne pasty do zębów przeznaczone dla zwierząt. Szczotkowanie uzupełniaj dodatkową profilaktyką w postaci specjalnych gryzaków wpływających na zdrowie jamy ustnej. Nie zapominaj także o regularnych kontrolach u weterynarza i profesjonalnych zabiegach czyszczenia zębów.

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora