Dieta dla psa – jak dobrać i zbilansować dietę dla swojego pupila?

10. 1. 2023 · 6 minut czytania

Nie wiesz jaką dietę wybrać dla swojego psa? Zastanawiasz się, która karma będzie najlepsza i jakie wybrać przekąski? Koniecznie przeczytaj ten poradnik.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Dieta dla psa – jak dobrać i zbilansować dietę dla swojego pupila?

Żywienie psa ma duży wpływ na jego zdrowie, samopoczucie i długość życia. Nieprawidłowa dieta zwiększa ryzyko wielu problemów zdrowotnych oraz powoduje niechęć do podejmowania zabawy i aktywności. Na przestrzeni lat wokół tego tematu narosło wiele mitów i wątpliwości, przez co właściciele swoich pupili mogą czuć się zagubieni. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak powinna wyglądać dieta dla psów. 

Jak dobrać dietę dla psa?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaka dieta dla psa będzie najlepsza i najzdrowsza.

 

  • Schemat żywienia powinien być dobrany indywidualnie, w zależności od wielkości, masy ciała, wieku, ogólnego stanu zdrowia oraz aktywności fizycznej czworonoga. 
  • Ważne jest też, aby dieta uwzględniała możliwości właściciela takie jak: ilość wolnego czasu, wiedza na temat opieki nad zwierzętami oraz sytuacja finansowa
  • Częste zmiany diety nie są korzystne dla psa, dlatego wybierając sposób odżywiania, należy kierować się również tym, aby był on możliwy do długoterminowego utrzymania
  • Poznaj najpopularniejsze diety dla psów i wybierz najlepszą dla Twojego pupila. Niżej opisujemy kilka różnych rozwiązań.
Jak dobrać dietę dla psa

Pełnoporcjowa dieta dla psa

Pełnoporcjowe diety występują pod postacią suchej lub mokrej karmy dla psów i stanowią zdecydowanie najpopularniejsze oraz najwygodniejsze rozwiązanie. Są odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, dlatego można mieć pewność, że zaspokajają wszystkie potrzeby pokarmowe zwierzęcia. Dodatkowo pełnoporcjowe karmy zostały opracowane na poszczególne etapy życia psa wyróżnia się karmy dla szczeniąt, dorosłych oraz seniorów. Ten sposób żywienia może być więc stosowany przez cały życie i w większości przypadków nie wymaga dodatkowego uzupełnienia suplementami.

Karmy suche dla psów oraz karmy mokre różnią się przede wszystkim zawartością wody. W przypadku karm mokrych wynosi ona do 10%, a suchych nawet do 80%. 

  • Rodzaj karmy można dopasować do preferencji psa i właściciela (karmy mokre bywają droższe i u dużych psów miesięczny koszt diet może być zdecydowanie wyższy).
  • Podając psu karmę suchą np. karmę suchą z drobiem Butcher's Pro Series lub karmę sucha z wołowiną Butcher's Natural&Healthy. należy jednak zawsze pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do świeżej wody. 
  • Karmy mokre dla psów są natomiast łatwiej strawne i łatwiejsze do pogryzienia, dlatego ich zastosowanie jest wskazane w przypadku problemów trawiennych, u szczeniąt z niepełnym uzębieniem lub starszych psów, gdy wystąpią problemy z przegryzaniem. 

    Domowa dieta dla psa 

    Coraz popularniejsze staje się karmienie psa samodzielnie przygotowywanymi posiłkami. Jest to jednak zdecydowanie bardziej wymagające i czasochłonne niż bazowanie na gotowych produktach. Nie można mieć również pewności, że pupil dostaje wszystko, czego potrzebuje w odpowiednich ilościach. Niezbędne jest samodzielne oszacowanie potrzeb zwierzęcia przez właściciela, wybór wysokich jakościowo składników, a często także uzupełnienie diety suplementami. 

    • Decydując się na naturalne żywienie psa, należy zapewnić mu podaż dobrej jakości mięsa (najlepiej ok. 70% diety) oraz warzyw i owoców (ok. 25% diety).
    • Zboża i ziemniaki nie są niezbędnym elementem diety psów, można je jednak uwzględnić w niewielkiej ilości (ok. 5% diety). 
    • Dodatkowo psu należy zapewnić różnorodność, podając różne rodzaje mięsa, warzyw i owoców. 

    Jeśli chcesz podawać swojemu czworonogowi posiłki bez konieczności ich samodzielnego przygotowywania, możesz wypróbować pasztet z kurczakiem, ryżem i warzywami Butchers Pro Series Light dla psów mających tendencję do nadwagi, kawałki w sosie z wołowiną Butcher's Pro Series dla psów ras małych lub pasztet z wołowiną Butcher's Bio Foods.

    Dieta BARF

    Dieta BARF

    BARF to skrót od Biologically Appropriate Raw Food, co można przetłumaczyć jako biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. 

    • Głównym założeniem diety BARF jest podawanie psu wyłącznie naturalnych i surowych składników. Opiera się więc ona na mięsie, podrobach i kościach uzupełnionych niewielkim dodatkiem warzyw i owoców. 
    • Co ważne, wszystkie produkty podawane są w postaci surowej, bez żadnej obróbki termicznej. Popularność BARF wynika z przekonania, że jest to naturalny sposób żywienia psa, zgody z tym, jak żywili się jego przodkowie, czyli wilki. 

    Eksperci podkreślają jednak, że aby była ona bezpieczna dla psa, wymaga dużej wiedzy, zaangażowania i czasu właściciela. Wybierane produkty powinny być dobrej jakości, aby uniknąć zakażeń mikrobiologicznych. Niezbędna jest też dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami.

    Jak zbilansować dietę dla psa?

    Dieta psa powinna dostarczać mu odpowiedniej ilości białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i składników mineralnych. Diety pełnoporcjowe gwarantują, że pupil otrzymuje wszystkie te składniki w niezbędnych dawkach. Przy stosowaniu żywienia domowego odpowiednie zaplanowanie diety w pełni spoczywa na właścicielu. Oficjalne rekomendacje dotyczące bilansowania diety są jednak niejednoznaczne. 

    • Przyjmuje się, że zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego, zdrowego, aktywnego psa o masie ciała 30 kg powinno wynosić ok. 1700 kcal, a podaż białka powinna mieścić się na poziomie 1,8 g/kg masy ciała. 
    • Dodatkowo niezbędna jest podaż tłuszczów, zwłaszcza kwasów omega-3 z ryb lub suplementów. Źródłem węglowodanów powinny być owoce i warzywa, opcjonalnie niewielka ilość zbóż lub ziemniaków. Aby zapewnić taką podaż makroskładników, dieta psa powinna w ok. 70% składać się z mięsa i/lub ryb, w 25-30% z warzyw i owoców oraz niewielkiego dodatku produktów zbożowych. 
    • Bilansując dietę psa, trzeba też zwrócić uwagę na jego wiek. Dieta szczeniąt bywa bardziej wymagająca niż żywienie dorosłego psa, ze względu na intensywny wzrost i rozwój. W tym czasie zapotrzebowanie na białko i kalorie jest zwiększone, jednak zalecany skład diety i proporcje różnych grup produktów są takie same jak u dorosłych. 
    • Pory karmienia oraz częstotliwość karmienia psa to kwestie dość indywidualne. Najczęściej zaleca się podawanie pokarmu dwa razy dziennie, rano i wieczorem. U dużych ras można zdecydować się też na jeden posiłek w ciągu doby. Warto jednak zadbać o stałe pory, ponieważ pies szybko przyzwyczaja się do rytmu dnia. Niezbędne jest również zapewnienie pupilowi odpoczynku po jedzeniu i unikanie aktywności bezpośrednio po jego zakończeniu. 

    Nie można zapomnieć również o regularnym kontrolowaniu masy ciała wszystkich psów, bez względu na płeć, wiek i wybrany sposób żywienia. Nadwaga jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, dlatego jeśli zauważysz, że Twój pupil przybiera zbyt szybko, warto dokładnie przyjrzeć się jego diecie i skonsultować to z weterynarzem. Dlatego przysmaki dla psów powinny być jedynie dodatkiem i warto kontrolować ich ilości. Możesz wybierać te z dodatkowymi właściwościami, jak saszetka z przekąskami chroniącymi zęby dla dużych psów Butchers Dental Care Large.

    Jak zbilansować dietę dla psa

    Podsumowanie

    Prawidłowe żywienie psa bywa nie lada wyzwaniem. Głównym dylematem właścicieli jest często wybór między gotowymi, pełnoporcjowymi karmami, a naturalnym, domowym żywieniem. Oba modele dietetyczne mają swoje zalety i swoich zwolenników. Diety naturalne wymagają jednak zdecydowanie więcej zaangażowania ze strony opiekuna psa, dlatego nie są zalecane dla wszystkich.

    Źródła:

    1. Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów. The European Pet Food Industry, 2019
    2. Davis R., Lawes J., Wales A. Raw diets for dogs and cats: a review, with particular reference to microbiological hazards., J Small Anim Pract, R. 60, nr 6 (2019), s. 329-339
    3. https://vcahospitals.com/know-your-pet/nutrition-general-feeding-guidelines-for-dogs [dostęp: 06.01.2023]
    4. https://www.petmd.com/dog/nutrition/evr_dg_whats_in_a_balanced_dog_food [dostęp: 06.01.2023]
    5. Nutrient Requirements of Dogs and Cats, National Research Council, 2006
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora