Spierzchnięte usta – jakie są przyczyny i jak o nie dbać?

18. 8. 2023 · 7 minut czytania

Spierzchnięte usta to częsty problem. Jak sobie z nim poradzić i jak zapobiec nadmiernemu wysychaniu ust? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na spierzchnięte usta.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Spierzchnięte usta – jakie są przyczyny i jak o nie dbać?

Spierzchnięte usta to powszechny problem, zwłaszcza zimą i latem. Wpływa na wygląd i zdrowie warg, a także Twój komfort i samopoczucie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne przyczyny spierzchniętych ust oraz poznasz skuteczne metody, które przywrócą im nawilżenie, komfort i zdrowy wygląd.

Spierzchnięte usta – przyczyny

Spierzchnięte usta, czyli wysuszone, łuszczące się, pękające wargi to problem, którego doświadczyła większość z nas przynajmniej raz w życiu. Jest bardzo nieprzyjemne, niekomfortowe i może negatywnie wpływać na samoocenę, a nawet powodować poważniejsze powikłania, takie jak krwawienia czy infekcje w obrębie ust.

Dlaczego usta robią się spierzchnięte? Wpływa na to wiele czynników. Skóra warg jest naturalnie cienka i delikatna, co czyni ją bardzo podatną na negatywne działanie czynników zewnętrznych oraz błędów pielęgnacyjnych. Co więcej, usta nie posiadają gruczołów łojowych, dlatego brakuje im naturalnej, fizjologicznej bariery lipidowej, która spełniałaby funkcje ochronne. Najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust to:

  • Długotrwałe narażenie na promieniowanie słoneczne, zwłaszcza przy niskiej wilgotności powietrza,
  • Przebywanie na silnym mrozie i wietrze,
  • Odwodnienie organizmu,
  • Częste oblizywanie ust,
  • Brak odpowiedniego nawilżenia i ochrony warg przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi,
  • Przebywanie w pomieszczeniach, gdzie powietrze jest bardzo suche, intensywnie klimatyzowanych,
  • Wielogodzinne loty samolotem, ze względu na często niską wilgotność powietrza w kabinie,
  • Alergie, nietolerancje pokarmowe, niepożądane reakcje skórne w wyniku zastosowania nowych kosmetyków do makijażu lub pielęgnacji.
Spierzchnięte usta przyczyny

Zdarza się również, że spierzchnięte usta są objawem chorób lub zaburzeń funkcjonowania organizmu, np. problemów z tarczycą, chorób dermatologicznych, autoimmunologicznych, zwłaszcza jeśli trudno sobie z nimi poradzić, mimo odpowiedniej pielęgnacji i ochrony. Dlatego, gdy problem nawraca, skonsultuj się z lekarzem. Najczęściej jednak spierzchnięte usta są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i narażenia na negatywne czynniki zewnętrzne i można sobie z nimi poradzić za pomocą domowych sposobów oraz zmian w codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja spierzchniętych ust

Wargi wymagają odpowiedniej pielęgnacji i ochrony każdego dnia. Jak zapobiec ich wysuszaniu i jak zadbać o spierzchnięte usta?

  • Stosuj kremy, pomadki lub balsamy z filtrami przeciwsłonecznymi. Najczęściej pamiętamy o ochronie przeciwsłonecznej twarzy, a usta pomijamy. To błąd! Cienka, delikatna skóra warg jest bardzo podatna na negatywne działanie promieniowania UV, dlatego w słoneczne, upalne dni szczególnie zadbaj o ich odpowiednią ochronę.
  • Wychodząc z domu zimą, zawsze miej przy sobie pomadki ochronne do ust, które zapobiegną przesuszeniom wywołanym mrozem i wiatrem.
  • Raz w tygodniu zastosuj peelingi i maski do ust. Możesz wykorzystać do tego gotowe peelingi dostępne w drogeriach lub przygotować je samodzielnie. Domowy peeling zrobisz z oleju kokosowego lub oliwy z oliwek wymieszanych z cukrem bądź fusami kawy. Nie rób jednak peelingu, kiedy usta są spierzchnięte i wysuszone. Regularne złuszczanie pomoże Ci zadbać o wargi i zapobiec ich pierzchnięciu, jednak wykonywanie tego zabiegu, kiedy usta nie są w najlepszej kondycji, może być bardzo niekomfortowe i jeszcze bardziej je podrażnić. Po peelingu nałóż maskę do ust lub serum do ust o właściwościach nawilżających i regenerujących.
  • Unikaj kosmetyków o wysokiej zawartości alkoholu i mentolu, które mogą wysuszać i podrażniać wargi.
  • Stosuj pomadki i balsamy do ust, których składy opierają się o naturalne, bezpieczne składniki, takie jak wazelina, lanolina, masło shea, witamina A i E czy wosk pszczeli. Wypróbuj kilka kosmetyków, aby sprawdzić, co odpowiada Ci najbardziej i przynosi najlepsze efekty. Przykładowe kosmetyki do pielęgnacji ust, które pomogą Ci zadbać o ich dobrą kondycję i uniknąć pierzchnięcia to m.in.:

Jeśli Twoje usta mają tendencję do pierzchnięcia, zawsze miej ze sobą pomadkę lub balsam i stosuj je regularnie, a nie tylko wtedy, kiedy poczujesz, że wargi robią się wysuszone. Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Spierzchnięte usta – domowe sposoby

W większości przypadków spierzchnięte usta nie wymagają specjalnych interwencji lekarskich ani dermatologicznych i z powodzeniem możesz o nie zadbać samodzielnie w warunkach domowych. Jakie są najlepsze domowe sposoby na spierzchnięte usta? Zobacz, co możesz zastosować jako dodatek do pielęgnacji.

  • Naturalne oleje roślinne olej kokosowy, migdałowy, oliwa z oliwek, olej z awokado, olej arganowy. Wystarczy, że delikatnie wmasujesz niewielką ilość oleju w wargi i pozostawisz na kilkanaście minut.
  • Miodowa maseczka. Nałóż na usta cienką warstwę dowolnego miodu lub miodu wymieszanego z olejem i pozostaw na ok. 10 minut. W tym czasie powstrzymaj się od oblizywania warg! Miód działa nawilżająco, regenerująco i antybakteryjnie oraz przynosi ulgę wysuszonym, spierzchniętym ustom.
  • Maska jogurtowa. Nałożenie cienkiej warstwy jogurtu naturalnego na wargi działa na nie nawilżająco i kojąco. Zamiast jogurtu może to być również śmietana, zsiadłe mleko lub tłusty twaróg.
  • Witamina E. Maści wzbogacone w witaminę E lub olejki zamknięte w kapsułkach, świetnie sprawdzą się w profilaktyce i leczeniu spierzchniętych ust. Wystarczy, że delikatnie wsmarujesz je w wargi i pozostawisz ich cienką warstwę na kilkanaście minut.
Pielęgnacja spierzchniętych ust

O co jeszcze musisz zadbać, aby poradzić sobie ze spierzchniętymi ustami?

  • Dobrze się nawadniaj. Wypijaj minimum 1,5-2 litry płynów dziennie. Pamiętaj, że ilość tą warto zwiększyć w ciepłe dni oraz podczas aktywności fizycznej. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą i pij ją regularnie, małymi łykami.
  • Zdrowo się odżywiaj. Włącz do diety pokarmy bogate w kwasy omega-3, witaminy A, E oraz C, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry i pielęgnują ją od wewnątrz. Jedz dużo kolorowych, sezonowych warzyw i owoców, orzechów, nasion i pestek, tłustych ryb morskich i olejów roślinnych.
  • Wilgotność powietrza. Jeśli długo przebywasz w suchych, klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, rozważ zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Zimą dobrze sprawdza się położenie mokrego ręcznika na ciepły kaloryfer. Unikaj też siedzenia bezpośrednio pod nawiewem klimatyzacji oraz regularne nawilżaj usta balsamem lub pomadką.

Jak szybko pozbyć się spierzchniętych ust?

Spierzchnięte usta często wiążą się z dużym dyskomfortem, dlatego wiele osób stara się jak najszybciej rozwiązać ten problem. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka i dbałość o delikatną skórę warg, aby nie dopuścić do spierzchnięcia ust, ponieważ nie zawsze można się z nimi szybko uporać. Co zrobić, kiedy problem już się pojawi i potrzebujesz szybkiej ulgi?

  • Postaw na mocne, dogłębne nawilżenie za pomocą specjalnych, przeznaczonych do tego pomadek lub balsamów. Używaj ich tak często, jak potrzebujesz. Dobrze sprawdza się też nałożenie grubszej warstwy balsamu lub maski do ust i pozostawienie jej na kilkanaście minut.
  • Często, kiedy usta stają się wysuszone, pierwszym odruchem jest ich oblizanie. Nie jest to jednak dobry nawyk. Przynosi jedynie chwilową ulgę, ale po chwili jeszcze bardziej wysusza wargi. Powstrzymaj się więc od oblizywania, aby nie pogłębiać problemu.
  • Jeśli poczujesz, że Twoje usta robią się spierzchnięte, a masz na sobie szminkę lub błyszczyk, dobrze jest je zmyć. Wiele kolorowych kosmetyków nie ma właściwości pielęgnujących. Często zawierają alkohol, sztuczne barwniki i aromaty, które mogą podrażniać i wysuszać delikatną skórę. Jeśli zauważysz, że Twoja usta stają się suche, delikatnie zmyj z nich kolor i posmaruj je nawilżającą pomadką.
Jak szybko pozbyć się spierzchniętych ust

Podsumowanie

Spierzchnięte usta to bardzo częsty problem. Pojawia się na skutek działania negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak mróz, wiatr czy słońce, ale także jako efekt nieprawidłowej pielęgnacji delikatnej skóry warg. Dbałość o prawidłowe nawodnienie, zdrową dietę, regularne stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających, odżywczych i ochronnych to bardzo ważne elementy profilaktyki. Mimo że spierzchnięte usta często traktowane są głównie jako problem estetyczny, mogą znacząco obniżać komfort, a także zwiększać ryzyko zranień i zakażeń, dlatego bagatelizuj tego problemu.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora