Samobadanie piersi. Jak badać piersi w domu?

14. 9. 2023 · 6 minut czytania

Kiedy zacząć samobadanie piersi? Jak robić to poprawnie i co powinno Cię zaniepokoić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku. Przeczytaj i zadbaj o swoje zdrowie!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Samobadanie piersi. Jak badać piersi w domu?

Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący u kobiet. Dzięki samobadaniu możliwe jest wykrycie wczesnych zmian chorobowych i skuteczne leczenie. Kiedy zacząć badać piersi w domu i jak robić to prawidłowo? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Samobadanie piersi – kiedy zacząć?

Mimo rosnącej świadomości i wielu kampanii edukacyjnych, rak piersi wciąż jest najczęstszą chorobą nowotworową rozpoznawaną u kobiet, a eksperci alarmują, że podejmowane działania profilaktyczne i edukacyjne w dalszym ciągu są niewystarczające. Tymczasem wczesne wykrycie zmian nowotworowych znacząco zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do zdrowia.

  • Samobadanie piersi jest bardzo ważne u każdej kobiety. Po raz pierwszy zaleca się wykonać je około 20. roku życia.
  • Piersi badaj samodzielnie co miesiąc. Palpacyjne badanie piersi powinno odbywać się również podczas rutynowej wizyty ginekologicznej raz do roku.
  • Wcześniejsze rozpoczęcie samobadania piersi w domu jest wskazane u kobiet z grupy ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, w szczególności, kiedy chorobę rozpoznano u osób z najbliższej rodziny.
  • Nie traktuj badania piersi jako przymusu czy przykrego obowiązku. To największy wyraz troski o sobie i swoje zdrowie! Im wcześniej wypracujesz nawyk samobadania piersi, tym lepiej, ale pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć. Zachęcaj do tego kobiety ze swojego najbliższego otoczenia i wspólnie dbajcie o swoje zdrowie.
Jak badać piersi w domu

Pamiętaj również, że na ryzyko rozwoju raka piersi wpływa wiele czynników, m.in. dieta, styl życia, stosowanie używek, zanieczyszczenia powietrza, a także predyspozycje genetyczne. Wiele kobiet, podejmując decyzję o rozpoczęciu działań profilaktycznych i wspierających ich zdrowie, rozpoczyna od suplementacji. Na rynku znajdziesz preparaty oparte na składnikach, które mogą wspierać kobiecy organizm i ogólny stan zdrowia. Dostępne suplementy to m.in.  Prolibid Femina, suplement diety, Olej z ekstraktem konopi włóknistych Broad Spectrum 1500mg, suplement diety, Doctor Life spermidyna z kiełków gryki 1 mg. Pamiętaj jednak, że każdy suplement powinien stanowić jedynie uzupełnienie i dodatek do zdrowego stylu życia. To, że dbasz o swoje dietę, ruch i przyjmujesz preparaty witaminowe, nie zwalnia Cię z obowiązku samobadania piersi.

Kiedy wykonywać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi zaleca się wykonywać po miesiączce, najlepiej 3-5 dni po zakończeniu krwawienia. Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w różnych fazach cyklu, przed menstruacją oraz w jej trakcie, piersi często są wyjątkowo wrażliwe na dotyk oraz nabrzmiałe. Może to powodować nieprawidłową ocenę i niepotrzebny stres. Jeśli jednak przegapiłaś termin swojego samobadania, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby odbyć je później. Zawsze lepiej wykonać jedno badanie za dużo niż za mało!

Kiedy wykonywać samobadanie piersi

Techniki samobadania piersi

Samobadanie piersi nie jest trudne i na pewno sobie z tym poradzisz. Potrzebujesz jedynie komfortowej przestrzeni i kilku minut dla siebie, podczas których nikt nie będzie Ci przeszkadzał. W czasie samobadania postaraj się skoncentrować wyłącznie na sobie, aby Twoje myśli nie uciekały w kierunku innych obowiązków. Zobacz krok po kroku, jak powinno wyglądać samobadanie piersi.

  1. Rozbierz się od pasa w górę.
  2. Stań przed lustrem, unieś wyprostowane ręce wysoko nad głowę i przyjrzyj się swoim piersiom. Sprawdź, czy są symetryczne, czy nie widzisz zmian w ich kształcie, przebarwień, zmarszczeń lub napięć na skórze.
  3. Skontroluj to samo, stojąc z rękami ułożonymi na biodrach.
  4. Następnie jedną ręką ściśnij brodawkę sutkową i sprawdź, czy nie wydziela się z niej żaden płyn. W ten sposób skontroluj obie piersi.
  5. Połóż lewą rękę z tyłu głowy, a prawą dłoń na lewej piersi. Używając trzech palców, powoli przesuwaj je po piersi, zataczając drobne koła. Zrób to wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo na drugiej piersi.
  6. Na koniec połóż się na wygodnie plecach i powtórz wszystkie elementy z kroku 5. na obu piersiach.

Jeśli nie jesteś pewna, czy prawidłowo badasz swoje piersi, dopytaj o to swojego lekarza podczas najbliższej wizyty ginekologicznej. Jeśli chcesz i czujesz się komfortowo, możesz poprosić o pomoc również swojego partnera. Statystyki pokazują, że aż 80% zmian w piersiach jest wykrywanych samodzielnie przez kobiety lub ich partnerów! To pokazuje, jak istotne jest regularne samobadanie i jaką rolę odgrywa w profilaktyce chorób piersi.

Samobadanie piersi powinnaś włączyć do swojej rutyny i dbać o to, aby wykonywać je regularnie co miesiąc. Jeśli chcesz, możesz połączyć je z pielęgnacją piersi i całego ciała. Coraz częściej mówi się o tzw. self-care i dbaniu o siebie i swoje samopoczucie. Pamiętaj jednak, że wygląd nie jest tu najważniejszy. Dbaj o swoje ciało, ale przede wszystkim o swoje zdrowie.

Chcesz połączyć samobadanie piersi z dbałością o skórę i całe ciało? Wykorzystaj  kremy do ciała, olejki do ciała, mleczka do ciała, masła do ciała, czy balsamy do ciała. Wybieraj te dopasowane do potrzeb Twojej skóry, oparte o naturalne składniki. Pomogą Ci zadbać o zdrowy wygląd skóry, jej nawilżenie i regenerację. Jeśli szukasz kosmetyku, z którym zadbasz o jędrność i elastyczność, wypróbuj Soraya Body Diet 24 krem ujędrniający do biustu.

Popularne w ostatnim czasie jest szczotkowanie na sucho, które ma za zadanie pobudzić krążenie i usunąć martwy naskórek. Jeśli chcesz wypróbować szczotkowanie na sobie, sprawdź Noble szczotkę do biustu, dekoltu i szyi SCZ10. Pamiętaj jednak, że nie jest to zabieg polecany i bezpieczny dla wszystkich, więc jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Kiedy wykonywać samobadanie piersi

Samobadanie piersi – co powinno zaniepokoić?

Nie każdy guzek i nie każda zmiana świadczą o chorobie, ale zawsze wymagają konsultacji specjalisty. Jeśli zauważysz cokolwiek niepokojącego, koniecznie umów się do lekarza. Samodzielne badanie piersi w domu nie stanowi podstawy do zdiagnozowania jakiegokolwiek problemu, ale jest wskazaniem do wykonania innych, bardziej czułych badań, np. USG czy mammografii piersi.

Jakie zmiany powinny wzbudzić Twoją czujność? Są to m.in.:

  • Zmiany w rozmiarze lub kształcie piersi,
  • Płyn wyciekający z brodawki sutkowe,
  • Zagłębienia w piersi,
  • Wciągnięta brodawka,
  • Powiększone, nabrzmiałe, wyraźnie widoczne naczynia krwionośne na piersiach,
  • Uczucie gorąca w piersi,
  • Zaczerwienienia na piersi i w okolicy brodawki,
  • Widoczny, wystający guzek na piersi.,
  • „Skórka pomarańczowa”,
  • Owrzodzenia skóry piersi,
  • Zrogowacenie brodawki sutkowej.

Podsumowanie

Regularne wykonywanie samobadania piersi jest niezwykle ważnym elementem dbałości o zdrowie każdej kobiety. Dzięki wczesnemu wykryciu zmian chorobowych możliwe jest całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia. Niestety szanse na skuteczność terapii maleją, razem ze stadium rozwoju choroby. Samobadanie piersi to bardzo prosta czynność, która może uratować życie. Zrób to dla siebie i swoich najbliższych.

Źródła:

  1. Bojakowska U., Kalinowski P., Kowalska M., Ocena skuteczności populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi wśród kobiet w Polsce, Pielęgniarstwo Polskie, R. 1, cz. 47 (2013), s. 18-22
  2. Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi [dostęp: 07.09.2023 r.]
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora