Jak i w ilu stopniach prać pościel?

7. 12. 2023 · 5 minut czytania

Optymalne pranie pościeli – klucz do długotrwałej świeżości. Poznaj sekrety skutecznego czyszczenia różnych rodzajów tkanin pościelowych i ciesz się w pełni komfortowym snem.  

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak i w ilu stopniach prać pościel?

Zadbane i przyjemne otoczenie domowe to nasza bezpieczna przystań, a jednym z elementów przekładających się na komfortowy wypoczynek jest pościel. To właśnie w łóżku regenerujesz siły, dlatego otaczaj się estetycznymi, ale też czystymi tkaninami. Jak je pielęgnować, aby zapewnić długotrwałą świeżość i higienę? Przedstawiamy praktyczne i skuteczne sposoby. 

W czym prać pościel? 

Brudna pościel sprzyja rozmnażaniu się roztoczy, grzybów i innych alergenów. Dodatkowo gromadzi martwe komórki skóry i pot, co może prowadzić do dolegliwości zdrowotnych. Regularne pranie pościeli przy użyciu odpowiednio dobranych środków czystości eliminuje nieprzyjemne zapachy i przekłada się na estetykę sypialni. Usuwa też wspomniane zanieczyszczenia i pozwala utrzymać wysoki poziom higieny osobistej podczas snu.   

Zastanawiasz się, w czym prać pościel, żeby uzyskać najlepszy efekt? Do wyboru masz różnorodne opcje począwszy od tradycyjnych proszków do prania, płynów czy kapsułek, aż po ekologiczne środki do prania i akcesoria do sprzątania bazujące na naturalnych składnikach, bezpiecznych dla alergików i rodzin z małymi dziećmi. W sprzedaży są również płyny do płukania i preparaty przeznaczone do zmiękczania tkanin lub niwelowania brzydkich zapachów, np. Profumel Pink Flowers Perfumy do prania o pięknej kompozycji zapachowej wzbogaconej o pomarańczę i ananasa.  

W czym prać pościel? 

To, na jaki detergent piorący ostatecznie się zdecydujesz, zależy od Twoich preferencji i od rodzaju oraz koloru tkaniny, z jakiej uszyta jest pościel. Możesz przetestować między innymi: 

Alternatywą dla gotowych detergentów są samodzielne przygotowane preparaty i produkty, dzięki którym wykonasz ekologiczne pranie, np. orzechy piorące lub mieszanka sody kalcynowanej, nadwęglanu sodu i boraksu. Płyny zmiękczające możesz zastąpić octem spirytusowym, a detergent aromatyzujący – kilkoma kroplami olejku eterycznego Natur Planet Olejek z drzewa herbacianego

Jak często prać pościel? 

Odpowiednia higiena pościeli przyczynia się do utrzymania czystego i zdrowego otoczenia oraz wpływa na jakość snu i ogólne samopoczucie, dlatego powinnaś o nią zadbać. Częstotliwość prania uzależniona jest od kilku czynników, między innymi od stylu życia domowników, preferencji i warunków zdrowotnych. Można wymienić kilka zasad, które pomogą określić, czy Twoja pościel wymaga odświeżenia. 

  • Standardowo zaleca się, by prać pościel co 3-4 tygodnie. To wystarczająco często, aby utrzymać higienę, wyeliminować alergeny i zapewnić świeżość tkanin. 
  • Osoby z tendencją do alergii, astmy, czy z problemami skórnymi powinny rozważyć częstsze pranie pościeli, nawet raz na 2 tygodnie. W ten sposób zminimalizują kontakt z potencjalnie drażniącymi substancjami. 
  • Częstotliwość prania zazwyczaj zwiększa się również w sezonie letnim, kiedy wysokie temperatury naturalnie wpływają na ilość wydzielanego potu. Jeśli czujesz, że Twoja pościel jest nieświeża, nie zwlekaj z jej wypraniem. 
  • Pościel powinna być wymieniona i wyprana bezpośrednio po chorobie lub infekcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.  
W jakiej temperaturze prać pościel? 

    W jakiej temperaturze prać pościel? 

    Temperatura prania pościeli zależy głównie od rodzaju tkaniny. Aby zachować trwałość i jakość materiału, zanim wrzucisz swoją ulubioną poszewkę do pralki, zwróć uwagę na wskazówki producenta umieszczone na metce. Czasem zdarza się, że producenci zalecają pranie w niższych temperaturach niż ogólnie przyjęte normy, które nie wpłyną na blaknięcie koloru czy zmianę kształtu tkaniny.  

    Co zrobić, gdy metka została usunięta i nie pamiętasz instrukcji prania? W tej sytuacji możesz sugerować się poniższymi wytycznymi: 

    • Bawełna – pościel bawełnianą możesz prać w temperaturze od 40°C do 60°C. Wyższa temperatura to większa skuteczność w zabijaniu bakterii i roztoczy, 
    • Len – pościel lniana jest z reguły odporna na wyższe temperatury, więc można ją prać w zakresie 40°C do 60°C, jednak bez dodatku wybielaczy, 
    • Poliester i mieszanki – mieszanki materiałów syntetycznych zazwyczaj pierze się w niższych temperaturach, np. 30°C do 40°C, 
    • Jedwab – to delikatna tkanina, dlatego zaleca się pranie w wodzie do 30°C, 
    • Flanela – może być prana w temperaturze około 40°C. 

    Na jakim programie prać pościel? 

    Do prania pościeli zaleca się używanie programu o nazwie"bawełna", który jest dostępny w większości pralek. Charakteryzuje się odpowiednio dobraną temperaturą oraz właściwą długością cyklu prania. Zapewnia efektywne usunięcie zabrudzeń, bakterii i roztoczy.  

    W przypadku delikatniejszych materiałów, takich jak jedwab czy satyna, skorzystaj z programów "delikatne" lub "pranie ręczne" wyróżniających się łagodniejszymi warunkami prania, minimalizującymi ryzyko uszkodzeń, utraty koloru czy trwałości materiału. W razie potrzeby możesz dowolnie zmieniać parametry pralki, aby dostosować program do wymagań konkretnej tkaniny. 

    Oprócz ustalenia właściwej temperatury, a także wybrania bezpiecznego detergentu i programu, pamiętaj o ochronie elementów pościeli przed ewentualnym uszkodzeniem. Przed praniem przewróć poszewki i poszwy na lewą stronę, a następnie zabezpiecz zamki błyskawiczne oraz guziki. Jest to sprawdzony sposób, aby materiał nie był pognieciony i splątany. Ponadto posegreguj pościel zgodnie z kolorami i nie pierz jej z innymi tkaninami, np. z ręcznikami czy odzieżą. 

    Jak często prać pościel? 

    Jak długo prać pościel? 

    Czas prania pościeli zależy od kilku czynników, jak rodzaj pralki, wybrany program, ilość i rodzaj użytego detergentu, a także stopień zabrudzenia pościeli.  

    • W przypadku pralek automatycznych standardowy program prania "bawełna" dla pościeli może trwać od 2 do 3 godzin i obejmuje 3 następujące po sobie etapy – pranie, płukanie i wirowanie.  
    • Pranie w niższych temperaturach może być nieco dłuższe, co ma zagwarantować skuteczność czyszczenia.  
    • Dla bardziej delikatnych tkanin zaleca się krótsze cykle prania. Co więcej, podczas prania jedwabiu lub satyny najlepiej w ogóle zrezygnować z wirowania, aby uniknąć zniszczenia materiału. 

    Podsumowanie  

    Właściwe pranie pościeli jest kluczowe dla utrzymania czystości oraz dla zachowania trwałości tkanin. Wśród najważniejszych kwestii wymienia się między innymi wybór odpowiedniego programu pralki i detergentu piorącego, zastosowanie właściwej temperatury oraz dbałość o zabezpieczenie elementów pościeli. Takie postępowanie zapewnia optymalne rezultaty i przedłuża żywotność materiału.  

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
      Przeczytaj więcej od tego autora