Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega i jakie daje efekty?

2. 1. 2023 · 8 minut czytania

Systematyczne szczotkowanie ciała na sucho znacznie  poprawia kondycję skóry, wpływa również na redukcję znienawidzonego cellulitu. Wyjaśniamy, czym wykonywać masaż na sucho i czy ta metoda jest dla każdego!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega i jakie daje efekty?

Szczotkowanie ciała na sucho to zabieg pielęgnacyjny, do którego nie potrzebujesz drogich akcesoriów, kosmetyków czy specjalistycznych szkoleń. Co więcej, możesz go wykonywać w domowym zaciszu. Na efekty nie trzeba długo czekać, a te są naprawdę zaskakujące. Szczotkowanie złuszcza martwy naskórek, wygładza i ujędrnia skórę, a także redukuje cellulit. Czy jest dla każdego? Sprawdź, jakie są przeciwwskazania do szczotkowania ciała na sucho.

Co to jest szczotkowanie na sucho?

Szczotkowanie ciała na sucho to trend pielęgnacyjny, który na dobre zagościł w branży beauty. Wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu i jest jedną z tradycyjnych, ajurwedyjskich metod dbających o ciało w sposób holistyczny. Nasi przodkowie wykorzystywali w tym celu wysuszone i twarde elementy traw. Na szczęście my nie musimy. Obecnie masaż wykonuje się specjalną szczotką z naturalnym włosiem, którą kupisz w ulubionej drogerii. 

Na czym polega prostota szczotkowania na sucho? Otóż do masażu nie potrzebujesz nic więcej poza odpowiednią szczotką i odrobiną samozaparcia. A co najważniejsze, zabieg możesz wykonywać rano, jak i wieczorem. W tym przypadku ważniejsza od pory dnia jest regularność i samodyscyplina. Najlepiej więc wybrać taki moment, w którym czas Cię nie goni, nigdzie się nie spieszysz i możesz poświęcić swojemu ciału kilkanaście minut. Tak, wystarczy zaledwie 10-15 minut, by już po kilku dniach szczotkowania zauważyć zmianę w kondycji skóry.

Co to jest szczotkowanie na sucho

Co daje szczotkowanie na sucho?

Same pozytywne rezultaty! Szczotkowanie na sucho wpływa na wygląd skóry oraz na samopoczucie. Zabieg wykonany o poranku pobudzi krążenie i doda energii, natomiast wieczorem odpręży, zrelaksuje po ciężkim dniu i rozluźni napięte mięśnie. Szczotkowanie ciała ma również, a może przede wszystkim, wpływ na kondycję skóry. To właśnie ten aspekt sprawił, że kobiety pokochały rytuał szczotkowania, a co więcej dostrzegają zmiany zachodzące wskutek regularnych masaży, co tylko potwierdza ich skuteczność. 

Jakie są efekty szczotkowania na sucho?

  • Złuszczanie martwego naskórka - jedna z największych i najszybciej zauważalnych zalet szczotkowania ciała. Różnicę widać już po pierwszym zabiegu. Wskutek pocierania ciała włosiem możesz nawet zauważyć charakterystyczny biały pyłek unoszący się wokół szczotkowanego obszaru ciała. Jest to zupełnie normalny objaw, dlatego nie powinien być powodem do przerwania masażu. Pozbycie się zrogowaciałego naskórka sprawia, że skóra odzyskuje gładkość, staje się miękka i pełna blasku. Rezultaty są podobne do tych po użyciu peelingu mechanicznego, a co więcej nie trzeba wydawać pieniędzy na kolejne opakowania ulubionego kosmetyku.
  • Ujędrnienie skóry - szczotkowanie doskonale pobudza naczynia krwionośne, usprawnia krążenie krwi, dotlenia skórę oraz wspiera pracę układu limfatycznego, odpowiedzialnego za usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn. Zaburzenia w tym obszarze skutkują uczuciem ciężkich nóg, opuchlizną, obrzękami, a także tak znienawidzonym cellulitem, czyli pomarańczową skórką, która umiejscawia się najczęściej na udach i pośladkach. Wskutek masażu limfa zaczyna szybciej krążyć po ciele, dzięki czemu skutecznie detoksykuje organizm.
  • Redukcja cellulitu i zmniejszenie widoczności rozstępów - kwestia, która w dużym stopniu przyczyniła się do wzrostu popularności szczotkowania ciała. Szybszy przepływ limfy skutkuje sprawniejszym wydalaniem z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz gromadzącej się wody, a to z kolei pomaga zredukować cellulit i ujędrnić skórę. Zwłaszcza w połączeniu z racjonalną dietą i aktywnością fizyczną. Systematyczne masaże wspomagają również usuwanie świeżych rozstępów i zapobiegają powstawaniu nowych. 

Co jeszcze? Efekty szczotkowania ciała na sucho to także lepsze wchłanianie się substancji odżywczych znajdujących się w produktach pielęgnacyjnych, takich jak balsamy do ciała oraz kremy na cellulit, a co za tym idzie skuteczniejsze działanie pielęgnacyjnych formuł. Osoby szczotkujące ciało regularnie zauważają również wyrównanie kolorytu skóry oraz zmniejszenie skłonności do wrastania włosków po depilacji.

Jak szczotkować na sucho?

Na pojawienie się efektów wpływa zarówno regularność, jak i prawidłowa technika masażu. Zanim dojdziesz do wprawy, postaraj się rezerwować na zabieg nieco więcej czasu, by wykonać go prawidłowo i bez pośpiechu. Pierwsze zabiegi nie powinny trwać dłużej niż 5-10 minut. Po kilku tygodniach, gdy skóra przyzwyczai się do szczotki, możesz stopniowo wydłużać masaż do maksymalnie 20 minut. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę ze szczotkowaniem na sucho, pamiętaj, by masaż był delikatny. Zbyt intensywne dociskanie szczotki może zakończyć się podrażnieniem skóry. 

Jak szczotkować ciało na sucho?

  • Zawsze szczotkuj ciało od dołu do góry, czyli zaczynaj od stóp i stopniowo przesuwaj szczotkę ku górze, w kierunku łydek, ud, brzucha i ramion.
  • Staraj się masować każdy obszar ciała po kolei, wykonując długie, posuwiste ruchy w kierunku serca. Ręce masuj od dłoni, poprzez przedramię aż do ramienia. Brzuch i klatkę piersiową masuj okrężnymi ruchami, zgodnymi z ruchem wskazówek zegara.
  • W trakcie masażu omijaj wszystkie wrażliwe obszary ciała, zwłaszcza piersi, a także zachowaj ostrożność, masując okolice pieprzyków i znamion.
  • Siłę nacisku dostosuj do osobistych preferencji. Obserwuj reakcję skóry w trakcie szczotkowania. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, masuj delikatniej.

Masaż wykonuj przed kąpielą lub prysznicem, dzięki czemu po zabiegu z łatwością pozbędziesz się złuszczonego naskórka. Prysznic to także dobry moment na to, aby wprowadzić ulubione akcesoria do kąpieli, co uprzyjemni cały rytuał. Cały zabieg zakończ aplikacją odżywczego balsamu lub olejku do ciała. Polecam między innymi balsam do ciała, skóra sucha i wrażliwa, Physiogel Hypoallergenic zapewniający długotrwałe nawilżenie oraz olejek do ciała neroli i mandarynka Mydlarnia Cztery Szpaki o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji, a także przyjemnym, owocowym aromacie.

Jak szczotkować na sucho

Szczotkowanie na sucho - jaka szczotka?

Rosnące zainteresowanie szczotkowaniem ciała sprawiło, że w sprzedaży pojawiła się mnogość akcesoriów do tego rodzaju masażu. Najtańsze egzemplarze wyposażone są we włosie syntetyczne, które może podrażniać skórę, dlatego jedynym słusznym wyborem jest szczotka z naturalnym włosiem, pochodzenia roślinnego (włókno tampico z agawy, kokosowe, akacjowe, kaktusowe) lub zwierzęcego (włosie z dzika, włosie końskie). Propozycje z włosiem pochodzenia zwierzęcego polecane jest osobom, które dopiero zaczynają masaże na sucho lub do wrażliwych partii ciała, takich jak dekolt, szyja czy biust. Warto również zwrócić uwagę na długość rączki i wybrać taką, którą będzie najwygodniej manewrować, kontrolując jednocześnie siłę nacisku. 

Jaka szczotka do szczotkowania ciała na sucho? Poniżej 5 propozycji:

Szczotki do masażu ciała na sucho z naturalnym włosiem są bardzo trwałe. Należy jednak pamiętać, by po każdym zabiegu czyścić je za pomocą delikatnego detergentu, np. szamponu do włosów. Nie zaleca się przechowywania szczotki w pobliżu grzejników czy kaloryferów. Stała ekspozycja na wysoką temperaturę może doprowadzić do pękania drewna i odkształcania włosia.

Szczotkowanie na sucho - przeciwwskazania

Czy szczotkowanie ciała na sucho jest dla każdego? Co w przypadku cery ze skłonnością do pękania naczynek lub z żylakami? Te pytania bardzo często pojawiają się w kontekście szczotkowania na sucho. Otóż pomimo wszystkich wymienionych zalet regularnego szczotkowania ciała, zabieg nie jest dla wszystkich. Jakie są przeciwwskazania do szczotkowania?

  • Aktywny trądzik na ciele,
  • Atopowe zapalenie skóry i łuszczyca,
  • Świeże blizny i niezagojone rany,
  • Pękające naczynka,
  • Żylaki,
  • Wystające pieprzyki,
  • Bakteryjne, wirusowe i grzybicze choroby skóry,
  • Ciąża i laktacja.

W każdym z powyższych przypadków zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Szczotkowanie na sucho przeciwwskazania

Czy szczotkowanie na sucho pomaga?

Regularne szczotkowanie niesie wiele pozytywnych efektów, a wśród najczęściej podkreślanych jest poprawa jędrności skóry, skuteczne złuszczanie martwego naskórka oraz redukcja cellulitu i rozstępów. Z pewnością można powiedzieć, że szczotkowanie na sucho pomaga, jednak trzeba mieć na uwadze przeciwwskazania. Ze szczególną ostrożnością należy podejść do skóry naczynkowej i żylaków. Ważny jest także dobór właściwego narzędzia oraz prawidłowa technika masażu. Przestrzegając podstawowych zasad, w krótkim czasie można spodziewać się zaskakująco pozytywnych rezultatów.

Podsumowanie

Czy szczotkowanie ciała jest dla Ciebie? Jeśli masz w sobie wystarczająco dużo motywacji, by codziennie poświęcić swojemu ciału kilkanaście minut, to jak najbardziej. Skutki systematycznych masaży są naprawdę świetne. Co daje szczotkowanie na sucho? Skóra odzyskuje jędrność i sprężystość, jest lepiej ukrwiona, koloryt wyrównany, a nielubiany cellulit z tygodnia na tydzień staje się coraz mniej widoczny. Pamiętaj jednak, że będąc w grupie ryzyka, przed wprowadzeniem szczotkowania na sucho, należy zasięgnąć porady lekarza. Zwłaszcza w przypadku pękających naczynek i żylaków. Przy braku przeciwwskazań możesz śmiało rozpocząć codzienne masaże szczotką i obserwować zmiany zachodzące na skórze.

Źródła:

  1. A. Pyszora, Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z obrzękiem limfatycznym, https://journals.viamedica.pl/palliative_medicine_in_practice/article/view/28561 [dostęp 10.01.2023]
  2. A. V. Rawlings, Cellulite and its treatment, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18489274/ [dostęp 10.01.2023]
  3. E. Kurpiewska, E. Sadzińska, A. Wedman, Skuteczność masażu w redukcji cellulitu, https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=119 [dostęp 10.01.2023]
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora